Skocz do zawartości

Obserwacja marsa przez lornetkę


Redhon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów,

mam pytanie dotyczące obserwacji planet (głównie Marsa). Posiadam lornetkę Celestron 15x70, sprzęt wystarczający jak dla mnie ale nie wiem jak ograniczyć blask planety w okularze. Czy przy tej aperturze i powiększeniu da się dostrzec chociaż minimalne szczegóły na powierzchni planety? Możliwe jest zastosowanie jakiegoś filtra/przesłony? Widzę ostry kontur Marsa ale powierzchnia jest oślepiająca. 

pozdrawiam,

Redhon 

Quelle Revue Catadioptric 114/1000
Celestron 15x70
Vanguard 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, niezłe wyzwanie zobaczyć szczegóły Marsa przez lornetkę. Wydaje mi się, że będzie trudno i wynika to z ŹW - twoja lorneta daje 4,7mm a do obserwacji planet potrzebujesz dużo mniejszej 0,8 do 0,9mm (http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=1036)

Musiałbyś tak przysłonić obiektywy, żeby uzyskać taką ŹW tylko wtedy apertura na tyle się zmniejszy, że raczej nie pokaże żadnego szczegółu. Możesz próbować zrobić dekielki z mniejszymi otworami i eksperymentować z ich średnicą ale cienko to widzę. 

PS. może lepiej poszukaj kogoś w okolicy z teleskopem i umów się na wspólne obserwacje, szkoda zmarnować taką opozycję. 

Edytowane przez soader
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem raczej nie da rady. Jeśli już to zamiast przesłony to próbowałbym obserwować na jasnym niebie (tuż po zachodzie słońca). W 15x70 (w dodatku nie oszukujmy się, w lornetce nie z pierwszej ligi jakościowej) pasy na Jowiszu są wyzwaniem, a co dopiero jakiś detal na Marsie.

Edytowane przez Alice
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma opcji, testowane na DO Extreme 15x70 - jasna kulka oślepiająca po oczach : )

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również proponowałbym zacząć obserwacje jak najwcześniej. W któryś wrześniowy wieczór miałem okazję obserwować Saturna i Jowisza właśnie zaraz po zachodzie słońca. Obserwowałem lornetką 20x60. Obraz planet był bardzo przyjemny. Lekko widoczny pas na Jowiszu i wyraźny pierścień Saturna. Osobiście bardzo lubię planety w małych powiększeniach ale koniecznie obuocznie. 

OPTICRON WP T 8x32   |    SW MAK 127 2"+ BINO/AZ4    |    SW 90/900   |    PENTAX 20x60

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, jasne niebo mocno pomaga. W maju tego roku z powodzeniem łapałem na jasnym niebie sierp Wenus w 8x42. Nocą już nie było tak łatwo ? Aczkolwiek i tak nie nastawiałbym się na żadne detale na Marsie. Ja nawet nigdy w 15x70 na Jowiszu nic nie widziałem.

  • Like 1

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzieki za odpowiedzi. Spróbuję się rozstawać z lornetą o wschodzie słońca, Mars będzie wtedy nisko nad horyzontem. A czy stosowanie filtra planetarnego w lornecie ma sens, ktoś już próbował takich eksperymentów? 

Quelle Revue Catadioptric 114/1000
Celestron 15x70
Vanguard 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie spokój. Tą lornetką niczego na Marsie nie zobaczysz, niezależnie o której byś nie próbował i z jakimi filtrami. Jak już chce ci się wstawać nad ranem, to obejrzyj sobie Plejady, Hichoty, M 31, 42 czy gromady w Woźnicy. Do tego jest ta dwururka, a nie do Marsa. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Redhon napisał:

Ok, dzieki za odpowiedzi. Spróbuję się rozstawać z lornetą o wschodzie słońca, Mars będzie wtedy nisko nad horyzontem. A czy stosowanie filtra planetarnego w lornecie ma sens, ktoś już próbował takich eksperymentów? 

Jak już to tuż po zachodzie Słońca. Teraz Mars przeszedł już na tzw. "niebo wieczorne" ? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)