Skocz do zawartości

Newton 254/1200 czy refraktor 152/760?


mqx

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

Mam może trochę nietypowe pytania początkującego, ale liczę na Waszą pomoc.

Mam możliwość kupić za praktycznie tę samą kwotę używanego GSO 10 cali na Dobsonie (z 1 okularem średniej klasy) i achromat BM 152s/760 Petzval na EQ5.

Na początek będę na pewno używał teleskopu tylko do wizuala. Mieszkam na wsi i mam dosyć ciemne niebo. Mobilność nie stanowi problemu.

Pytanie 1: czy przy ciemnym niebie reflektor GSO będzie miał bardzo dużą przewagę nad BM w obserwacji wizualnej obiektów głębokiego kosmosu?

Pytanie 2: który z tych dwóch teleskopów będzie *taniej* wyposażyć kiedyś w montaż pozwalający pobawić się w astrofotografię? Wiem, że jeśli chodzi o zdjecia, to EQ5 raczej nie wystarczy do ciężkiego refraktora BM, a co do GSO to nie mam pojęcia, na czym trzeba by go wieszać.

Podpowiecie? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizual z astrofotografią bardzo ciężko pogodzić i żaden z proponowanych teleskopów się do tego nie nadaje. Jeżeli wizual to 10" na pewno pokaże więcej ze względu na aperture i będzie wygodniejszy niż montaż EQ (myślę oczywiście o DS).    

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mqx napisał:

1. Ale dlaczego całkiem skreślacie BM 152s z zastosowań astrofoto?

Ze względu na aberację chromatyczną i problemy z właściwym ustawieniem korektora Petzvala, żeby osiągnąć płaskie pole. Chyba łatwiej już będzie z Newtonem 150/750 i dobrze dobranym korektorem komy.

Godzinę temu, mqx napisał:

2. Jakiego montażu potrzeba, żeby 10-calowy reflektor dało się wykorzystać do fotografii nieba? 

Jeżeli to miałbybyć 10" F/4, to dobrze wyregulowany EQ6 da sobie radę. F/5 będzie już dla niego za duży przy astrofoto tradycyjnym, ale możesz próbować lucky imagingu.

 

A jeszcze zapytam: czym masz zamiar fotografować?

Edytowane przez cyberboss

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie to jest pieśń dalekiej przyszłości, ale myślałem o ZWO ASI 224MC i właśnie o lucky imaging.

Jednak póki co plan jest taki, żeby nasycić się wizualem i poduczyć, a dopiero potem kombinować z fotografią. 

Co do problemów z BM - dziękuję bardzo za opinię. Czytałem sporo o tej tubie i zdania były raczej pochlebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mqx napisał:

2. Jakiego montażu potrzeba, żeby 10-calowy reflektor dało się wykorzystać do fotografii nieba? 

Potrzeba platformy paralaktycznej albo jeszcze lepiej systemu DSC dla Sky Watcherow na Dobsonie - jest to system naprowadzania na obiekty i wspolpracuje np z programem Sky Safari.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Platformy paralaktyczne znam (z lektury), systemu DSC nie.

W każdym razie w swoim pytaniu nie miałem na myśli prowadzenia teleskopu na dobsonie, tylko wyposażenie go w odpowiedni osprzęt i przewieszenie na głowicę paralaktyczną - i o koszty oraz sensowność takiego kroku mi chodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, mqx napisał:

Na razie to jest pieśń dalekiej przyszłości, ale myślałem o ZWO ASI 224MC i właśnie o lucky imaging.

Aha, no i zapomniałem o zasadniczym pytaniu: co chcesz fotografować? Kamera, o której piszesz bardzo dobrze spisze się z Newtonem w lucky imagingu planetarnym

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, mqx napisał:

Nie odpowiem, bo na razie nie wiem. Jestem praktykiem. Mogę się teoretycznie dokształcać, ale decyzję podejmę dopiero, gdy ugryzę temat. W moim przypadku czasami lepiej rzucić monetą i zacząć od czegokolwiek, niż miesiącami się zastanawiać ?

Nie idź tą drogą, bo się tylko zawiedziesz, zniechęcisz i rzucisz wszystkim w kąt. I tyle z tego będzie. Astro to nie zabawa typu "kupię se telep i będę focił niebo w nocy"  Te miesiące lepiej poświęć na czytanie i zdobywanie wiedzy, a później startuj do tematu dopiero, wtedy coś sensownego może Ci się uda uwiecznić na zdjęciach. Lepiej zrobisz gdy pozostaniesz na początku przy wizualnych obserwacjach i poznawaniu nieba. 

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, mqx napisał:

Platformy paralaktyczne znam (z lektury), systemu DSC nie.

Jeśli chodzi o wizuala, to zarówno platforma jak i DSC nie są w żadnej mierze konieczne. Mogą być użyteczne, ale jako dodatek. 

Przy obserwacji DSów, DSC uważam za bardziej użyteczne niż platformę. Jej ustawienie zajmuje więcej czasu niż daje korzyści. DSC jeśli dobrze poustawiane potrafi w praktyce zastąpić używanie szukacza i starhopping.

Platforma, moim zdaniem, ma sens tylko do focenia planet. Pozwoli na dłuższe utrzymanie w kadrze planety przy avikowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulus, nie rozumiemy się. Sprzęt, który wytypowałem, ma służyć przede wszystkim do wizuala. Jeśli nada się w jakimś stopniu do podstawowej astrofotografii - fajnie. Jeśli nie - trudno, kupię coś innego. Wolę jednak mieć solidne podstawy praktyczne do poźniejszego dokształcania się z teorii.

10-calowego Newtona lub duży refraktor wybrałem na podstawie lektur i patrzenie przez rozmaite (nie moje) sprzęty - Mak 127 i 180 od SW, apo 80 mm, 4-calowy achromat, Newton 130.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio rozmawiałem z obeznanym w temacie sprzętu i obserwacji kolegą który kupę lat spędził w USA. Miał do czynienia z refraktorami, reflektorami i masą różnego sprzętu. Powiedział mi taką rzecz: jeśli chcesz mieć teleskop dla siebie, dla własnej przyjemności obserwacji nieba, cieszyć się tym co widzisz własnym okiem i zobaczyć to co chcesz - kup refraktor. Jeśli chcesz żeby to co widzisz było też dla innych, chcesz robić zdjęcia, to kup newtona. 

Może jest to ogólnikowe, może krzywdzi wyznawców różnych koncepcji ale mnie naprowadziło na właściwą drogę. 

Pozdrawiam

Redhon 

Edytowane przez Redhon

Quelle Revue Catadioptric 114/1000
Celestron 15x70
Vanguard 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mqx napisał:

Sorki, za wcześnie mi się wysłało. Zaskoczyła mnie Wasza odpowiedź na moje pytanie 2,  bo z lektury Stargazers Lounge i Cloudy Nights wiem, że ludzie używają 10-calowego GSO do astrofotografii.

Na potężnym montażu za dużo $$$ pewnie da się. Na platformie paralaktycznej - jak napisali Koledzy wyżej. 

 

6 minut temu, Redhon napisał:

jeśli chcesz mieć teleskop dla siebie, dla własnej przyjemności obserwacji nieba, cieszyć się tym co widzisz własnym okiem i zobaczyć to co chcesz - kup refraktor. Jeśli chcesz żeby to co widzisz było też dla innych, chcesz robić zdjęcia, to kup newtona. 

Z pierwszą częścią się zgadzam, ja też najbardziej lubię refraktory, w dodatku te bardziej światłosilne, F6-F7, a najlepiej APO. 

Z drugą częścią już niekoniecznie w części dotyczącej foto. Ale tak to jest, że gdy zbierze się grupa osób i będzie tam duży Newton, to większość osób tam znajdziemy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Redhon napisał:

Ostatnio rozmawiałem z obeznanym w temacie sprzętu i obserwacji kolegą który kupę lat spędził w USA. Miał do czynienia z refraktorami, reflektorami i masą różnego sprzętu. Powiedział mi taką rzecz: jeśli chcesz mieć teleskop dla siebie, dla własnej przyjemności obserwacji nieba, cieszyć się tym co widzisz własnym okiem i zobaczyć to co chcesz - kup refraktor. Jeśli chcesz żeby to co widzisz było też dla innych, chcesz robić zdjęcia, to kup newtona. 

Może jest to ogólnikowe, może krzywdzi wyznawców różnych koncepcji ale mnie naprowadziło na właściwą drogę. 

Pozdrawiam

Redhon 

Sorry, ale większej bzdury dawno nie słyszałem. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej przejrzeć jakieś galerie astrofoto i zobaczyć jakim sprzętem były robione zdjęcia. Zapewniam że większość to nie będą 10" newtony ?

Myślę że zestawienie dwóch zdjęć dosadnie pokazuje różnicę między astrofoto a wizualem ? (takie pierwsze z brzegu od wujka google).

 

 

post-20854-0-73006900-1422375411.jpg

1070_Movingaround_full.jpg

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, wojt0000 napisał:

Najlepiej przejrzeć jakieś galerie astrofoto i zobaczyć jakim sprzętem były robione zdjęcia. Zapewniam że większość to nie będą 10" newtony ?

 

Ja wiem, że nie. Jak pisałem na początku, pierwszym i podstawowym przeznaczeniem jest wizual, a potem - w miarę możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, mqx napisał:

Ja wiem, że nie. Jak pisałem na początku, pierwszym i podstawowym przeznaczeniem jest wizual, a potem - w miarę możliwości.

To jeżeli ma to mieć ręce i nogi musisz kompletować dwa zestawy, jeden pod wizual drugi pod astrofoto. Pogodzić to będzie trudno, no chyba że ma to być zestaw taki na "pół gwizdka", wtedy może kup newtona 150/750 na jakimś znośnym EQ i wtedy i jakieś zdjęcia zrobisz, i coś tam zobaczysz w wizualu, ale nie oczekuj obrazków jak z newtona 12" i zdjęć jak do dobrego refraktora z dedykowanym flattanerem itd.

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)