Skocz do zawartości

Teleskop? Lornetka? dla mamy i 4 latka


KasiaBasia

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

jak w temacie- poszukuję sprzętu dla siebie i córki. Chcemy obserować bardzo amatorsko niebo oraz otaczająca nas przyrodę.

 

Mieszkamy z daleka od miasta. Niebo mamy raczej czyste i wolne od sztucznych świateł. Teren dolny Śląsk.

Budżet - myślałam ok.600zł


ps. Zdaję sobie sprawę, że tak małe dziecko nie może samo być zostawione ze sprzętem ze względu na zagrożenie (słońce). Korzystać będziemy tylko i wyłącznie razem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla takiego berbecia odpuściłbym duże, ciężkie i nieporęczne sprzęty. W ogóle nie jest jeszcze w tym wieku jeszcze za wcześnie na obserwacje?

Kupiłbym dobrą lornetkę klasy 10x50 (np. Nikon Action EX 10x50, albo Pentax SP10x50), do tego adapter statywowy i porządny statyw, żeby móc wycelować w coś i pokazać małej. W bardziej skomplikowany sprzęt nie ma sensu się (jeszcze) bawić.

Here under stars
Far from home

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie lornetka. 10x50 powinna wystarczyć. Dla takiego maleństwa to będzie niezła frajda. Dobra i na Księżyc i żeby jakiegoś ptaka podejrzeć.

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zaczynam swoją przygodę z astronomią i obserwuję razem z 5-letnim synkiem. Na razie nie doszliśmy nawet do lornetki, bo gołym okiem jest tyle do zobaczenia i opowiedzenia dziecku, że w zupełności wystarczy. Mieszkamy w mieście i wyjeżdzamy sobie na pole tuż za miastem, żeby pooglądać. Informacji do przekazania dziecku jest aż nadto. Lornetka wręcz mogłaby  małe dziecko zniechęcić.

Jeśli mieszka Pani za miastem, to już w ogóle luksus i mnóstwo możliwości!

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja próbowałem z moim synkiem (5lat) obserwacje przez lornetkę, ale jest mu jeszcze nieporęczna i ciężko mu w rękach ją utrzymać, a co dopiero przez nią obserwować. Ja dla mojego syna będę mu zamawiał teleskop Skywatcher Dobson Teleskop N 76/300 Heritage DOB albo coś podobnego, który jest raczej przeznaczony dla dzieci i wydaje mi się, że sprawi mu wiele frajdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, KasiaBasia napisał:

Chciałabym by była za mała ? ale ona niestety już słyszała, ze coś takiego istnieje i kręci mi dziurę w brzuchu.

By opóźnić zakup wyznaczyłyśmy cel, do którego wytrwale dążyła. 
 

przyznam, ze lornetką ze statywem brzmi dość rozsądnie. 

Tylko kupując lornetkę zadbaj, by dała się dopasować do dziecięcej twarzyczki. Chodzi o odstęp tubusów - lornetka powinna dać się 'złożyć" na tyle wąsko, by dziecko patrzyło obuocznie. Nie jest to oczywiste dla każdego i nie każda lornetka da się dopasować do wąskiego rozstawu oczu. Najlepiej przymierzyć w sklepie.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Janko napisał:

Tylko kupując lornetkę zadbaj, by dała się dopasować do dziecięcej twarzyczki. Chodzi o odstęp tubusów - lornetka powinna dać się 'złożyć" na tyle wąsko, by dziecko patrzyło obuocznie. Nie jest to oczywiste dla każdego i nie każda lornetka da się dopasować do wąskiego rozstawu oczu. Najlepiej przymierzyć w sklepie.

No właśnie teraz szukam sobie po sklepach.... i nie jestem taka przekonana czy faktycznie wybiore lornetkę ?

 

im więcej szukam tym większy mętlik mam w głowie. Ten teleskop wymieniony wyżej wydaje się spoko opcja. Tylko czy da się niej obserwować przyrodę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, KasiaBasia napisał:

Chciałabym by była za mała ? ale ona niestety już słyszała, ze coś takiego istnieje i kręci mi dziurę w brzuchu.

By opóźnić zakup wyznaczyłyśmy cel, do którego wytrwale dążyła. 
 

przyznam, ze lornetką ze statywem brzmi dość rozsądnie. 

Jeśli mała wierci dziurę w brzuchu to wyboru wielkiego tutaj nie ma. Sprzęt musi być. ?  Jakaś nieduża lornetka bo pewnie córka będzie chciała osobiście ją potrzymać. A do patrzenia w niebo jakiś statyw. 

  • Like 1

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.binoculars.com/All-Binoculars/Shop-By-Size/Standard-Size/Celestron-Outland-X-8x42-Binoculars/pc/3002/c/3146/sc/3148/p/118853.uts?refinementValueIds=8959&refinementValueIds=8963&refinementValueIds=7507&refineByCategoryId=3148

Czegoś podobnego bym szukał. Rozstaw źrenic 56-74mm, waży niewiele ponad 1/2 kg. Czyli mniejsza niż standardowe lornetki, odpowiednia dla dziecka a jeszcze nie "compact". Powiększenie też rozsądne. Mieści się w zaplanowanym budżecie. Teleskop do obserwacji naziemnych to średnio dobry pomysł.  Lornetka jest znacznie wygodniejsza.

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dla dziecka to polecam taki sprzęt.

https://eu.telescope.com/Orion-2x54-Ultra-Wide-Angle-Binoculars/p/132436.uts

Mam takie cudo, mam też dzieci (6 i 4 lata). Lubią przez to patrzeć. Małe, lekkie, duże pole widzenia. Da się złożyć pod rozstaw źrenic dziecka. Da się nawet na statywie zawiesić (choć to końca to nie wiem po co ?). Widać więcej gwiazd. Dziecku (a szczególnie przedszkolakowi) więcej nie trzeba. ?

Edytowane przez ppbb
APM 20x70 Magnesium ED APO, TS Optics 10x50 MX Marine, Orion 2x54 Ultra Wide Angle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ppbb napisał:

Ja dla dziecka to polecam taki sprzęt.

https://eu.telescope.com/Orion-2x54-Ultra-Wide-Angle-Binoculars/p/132436.uts

Mam takie cudo, mam też dzieci (6 i 4 lata). Lubią przez to patrzeć. Małe, lekkie, duże pole widzenia. Da się złożyć pod rozstaw źrenic dziecka. Widać więcej gwiazd. Dziecku (a szczególnie przedszkolakowi) więcej nie trzeba. ?

Wow, gabarytowo to dla przedszkolaka ideał. Ale jednak nie ma tego dreszczyku emocji kiedy odkryje się, że ta mała szara kropka na dachu to wróbel albo sikorka. ?

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wybór jest taki skomplikowany czy tylko mi się wydaje?

kurcze wiecie co jest najgorsze to mi musi przyjść do poniedziałku- bo inaczej nie dotrzymam obietnicy.

 

a jakby nałożyć na tamten teleskop odpowiednia soczewkę, która obraca obraz? Czy to bez sensu?

A ten sprzęt:

https://celowniki.pl/index.php?route=product/product&product_id=1311
 

 

lub sklep teleskopy polecił mi ten:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=3128&lunety=Teleskop Celestron PowerSeeker 70AZ 70 700


 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, KasiaBasia napisał:

Czy wybór jest taki skomplikowany czy tylko mi się wydaje?

Obawiam się, że jest jeszcze bardziej skomplikowany. Jeśli chcecie mieć koniecznie coś "jednoocznego" to takie coś może być opcją. Daje obraz prosty czyli bez kombinowania możecie oglądać zarówno przyrodę ziemską jak i tę pozaziemską.

https://teleskopy.pl/Celestron-LandScout-60-teleskopy-2984.html

Weź pod uwagę fakt, że im mniejszy i poręczniejszy sprzęt tym częściej będziecie z niego korzystać. Za duże i skomplikowane graty mogą Was zniechęcić. To dopiero 4-latka.

Co się tyczy obietnicy to bierzesz małą na kolana i wspólnie zamawiacie w tym tygodniu. Nawet ona może kliknąć finalny "kupuję". Obietnica dotrzymana bo jeśli sprzęt nie dojdzie na czas to już tylko wina pocztyliona. ?

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem nastawiona w żadna stronę:)

moze być zarówno na dwoje oczu, jak i jednooczna/ ważne by spełniła wymagania:

nadawala się do oglądania nieba jak i przyrody na terenach pozamiejskich ?

 

@Lunatyk101 były lornetki, teleskopy, a teraz wychodzisz mi z luneta ? 

wiesz, ze nie pomagasz?:>
 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, KasiaBasia napisał:

Też dobry bo obraz nie jest postawiony do góry nogami. Ale nie zabierzecie go na wycieczkę do plecaka w plener. No cóż na coś musicie się zdecydować. 

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, KasiaBasia napisał:

@Lunatyk101 były lornetki, teleskopy, a teraz wychodzisz mi z luneta ? 

wiesz, ze nie pomagasz?:>
 

 

 

Trudno, życie proste nie jest. Powiedz może córce, że są takie urządzenia przez które można obserwować mikroskopijne zwierzątka w kropli wody. Wtedy zobaczysz co to znaczy "męka wyboru". ?

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Lunatyk_101 napisał:

Trudno, życie proste nie jest. Powiedz może córce, że są takie urządzenia przez które można obserwować mikroskopijne zwierzątka w kropli wody. Wtedy zobaczysz co to znaczy "męka wyboru". ?

Wyobraź sobie, ze jej mówiłam ? I wiesz co usłyszałam? ?Może Mikołaj mi przyniesie jak będę grzeczna??

 

aaaa ona zawsze jest grzeczna!!!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, KasiaBasia napisał:

 

 

teraz powiedz mi, ze dobrze robię.

prosze.

 

Dobry jest. Pokaże więcej niż lornetka. Nie wiem na ile stabilny jest statyw ale sądzę, że dla dziecka to aż tak istotne nie będzie. Na pewno będziecie miały dużo zabawy. 

  • Thanks 1

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, KasiaBasia napisał:

Wyobraź sobie, ze jej mówiłam ? I wiesz co usłyszałam? ?Może Mikołaj mi przyniesie jak będę grzeczna??

 

aaaa ona zawsze jest grzeczna!!!?

Już się nauczyła jak zmiękczyć mamę? Szybko. ? Ale to dobrze jeśli jest grzeczna. A Mikołaj to już niedługo...

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, KasiaBasia napisał:

Czy zamówić jakieś akcesoria do niego?

cos polecasz?:) 

laik, który wie, gdzie jest duży/mały wóz- może powinien mieć małe nieba?

Tak, przydałoby się wiedzieć gdzie i czego szukać bo poza Księżycem to nie jest to takie oczywiste. Jest dobra strona na sieci pokazująca aktualne niebo https://stellarium-web.org/

Można też wersję na telefon ściągnąć. Na sieci są też kalendarze astronomiczne, strony pokazujące kiedy będzie nad głową przelatywała międzynarodowa stacja kosmiczna, itp, itd Zależy co kto lubi. Na pewno przyda się Wam obrotowa mapa nieba. Komputery komputerami ale warto mieć taką mapę pod ręką np jeśli bateria w telefonie padnie. To była pierwsza rzecz jaką kupiłem będąc w VII klasie i przydaje mi się ona do dzisiaj. Nie wiem czy jest tu jakaś opcja pisania prywatnych maili. Wtedy mógłbym na bieżąco odpowiedzieć na Twoje pytania bez zamulania forum.    

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam pięciolatkę i zastanawiam się na dwoma lornetkami:

https://www.astrozakupy.pl/lornetka-3x30-dla-dzieci-junior-rozowa/2451/

https://www.astrozakupy.pl/lornetka-junior-6x21-dla-dzieci-zielona/359/

Jak będzie czas to muszę podjechać do sklepu, ale osobiście nie polecam żadnego teleskopu w tym wieku. Mam i refraktor (lunetę) i newtona i miałem maka i po prostu jeszcze nie pora. Córka spojrzała dwa razy na księżyc i to było wszystko.

Natomiast lornetka jak najbardziej tak, i tu też mam różne ale wszystkie są za ciężkie i za duże. Nie dała rady nawet z 8x40 bo po prostu nie potrafiła stabilnie utrzymać jej w rękach.

Tak jak radzą koledzy, oko na początek wystarczy + ewentualnie te lornetki co podlinkowałem mogłyby dać radę bo są małe, lekkie i z małym powiększeniem.

  • Like 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, wojt0000 napisał:

Sam mam pięciolatkę i zastanawiam się na dwoma lornetkami:

https://www.astrozakupy.pl/lornetka-3x30-dla-dzieci-junior-rozowa/2451/

https://www.astrozakupy.pl/lornetka-junior-6x21-dla-dzieci-zielona/359/.

Ta lornetką to groszowe sprawy. Wiec myśle, ze spokojnie już teraz ja domówie. Jak z teleskopu młoda nie będzie umiała korzystać to chociaż mama się trochę nacieszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, KasiaBasia napisał:

Ta lornetką to groszowe sprawy. Wiec myśle, ze spokojnie już teraz ja domówie. Jak z teleskopu młoda nie będzie umiała korzystać to chociaż mama się trochę nacieszy :)

Ten teleskop jest teleskopem tylko z nazwy ;) Obawiam się że może bardziej zniechęcić do obserwacji niż zachęcić :D Bo jeżeli do teleskopu z soczewką 70mm dodają okular który daje powiększenie 175x to pogratulować temu kto to to wymyślił :) O montażu to nawet szkoda pisać :) Nie wiem czy nie lepszym pomysłem byłby popularny skylux z lidla który gdzieś tam na olx można pewnie kupić w okolicach 200-300zł.

Tu trzeba zacząć od nauki nieba i najlepiej sprawdzają się tutaj małe powiększenia. Może Visionking 5x25 też  byłby dobrym wyborem ze względu na pole które oferuje. Tu trochę do poczytania na temat tej lornetki:

https://astropolis.pl/topic/57604-visionking-5x25-%E2%80%93-dawnych-szerokok%C4%85tnych-lornetek-czar/

A kupiony teleskop można postawić w pokoju i ładnie NA niego sobie patrzeć ;)

 

 

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)