Skocz do zawartości

Orion - samo gęste ;)


lukost

Rekomendowane odpowiedzi

Nie masz krótszych ujęć na M 42? I zrobiłeś dziurę wokoł Rigela...

Fajny kadr i dużo tego widać. Zastanowiłbym się tylko czy te pyły to aż tak brunatne powinny być, no ale to kwestia szkoły. Ja jestem z tej co mówi że pyły są szare.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wessel napisał:

Nie masz krótszych ujęć na M 42? I zrobiłeś dziurę wokoł Rigela...

Fajny kadr i dużo tego widać. Zastanowiłbym się tylko czy te pyły to aż tak brunatne powinny być, no ale to kwestia szkoły. Ja jestem z tej co mówi że pyły są szare.

A tak, zdaję sobie sprawę z niedoskonałości tej foty. Niestety o krótszych ujęciach nie pomyślałem, choć można było spodziewać się przepalenia centrum M42. ? Ale to dopiero początek sezonu na Oriona, więc nie jest to moje ostatnie słowo w tym temacie. ?

Co do kolorystyki pyłów - spójrz choćby tu: 

https://www.eso.org/public/images/eso1304c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, wessel napisał:

No ok. Ja pisałem o swoich indywidualnych preferencjach. Nie stawiam tego jako zarzut przecież...

Przecież nie traktuję tego w kategorii zarzutu, podyskutować czemu tak a nie inaczej można a nawet trzeba, bo też nie przepadam za radosną twórczością i dowolnością w zakresie kolorystyki. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to wyszło, od siebie nie mam szans tak złapać, ale może na jakimś wyjeździe się uda w tym sezonie (oby). Jak do 2.5h materiału dołożysz 1h, to różnica może być niezauważalna. 

Sam pył w kosmosie będzie brunatno bury ze względu na selektywne pochłanianie i rozpraszanie - dłuższe fale mają łatwiej i rozpraszają się mniej, i dlatego jest ubytek niebieskiego. Chyba że w pobliżu akurat jakaś jasna gwiazda jest, to z pyłu robi się mgławica refleksyjna. Na fotce Dominika czerwień nie jest z pyłu, tylko z Ha - to jest raczej lekko przykurzone zdjęcie Ha, niż LRGB. Kwestia wyboru tego co się chce pokazać wyraźniej / uwypuklić. Niewielkie mgławice refleksyjne w tym obszarze (np u Maćka po prawej i na fotce z ESO w środku) wyglądają w LRGB naturalnie, ale na przesyconym czerwonym tle z wodoru już nieco rażą (przynajmniej moje oczy). 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Po nieco ponad roku, zafascynowany fantastycznym kadrem autorstwa Irka postanowiłem wrócić do swojego starego Oriona. Teraz obrobiłbym go tak, jak pokazałem w pierwszym poście (choć od tego, co wysmażył Iro wciąż dzieli go przepaść i lata świetlne).

Po czasie stwierdzam jednak, że delikatność i umiar są wskazane, a znęcanie się nad materiałem powinno być karalne. ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to. Chyba jestem rzadkim typem foto - wizualowca, mającym na uwadze faktyczne proporcje w "widzialności" obiektu i preferującym pewną naturalność zdjęcia (o ile w ogóle istnieje coś takiego w astrofoto). Zawsze najbardziej podobało mi się czyste RGB, ewentualnie wzmocnione nieco sygnałem z wąskiego pasma. Dobrym przykładem są tu świetne prace Marcina @MaPa. Z kolei palone po kilkadziesiąt godzin kolorowanki w palecie HST to nie moje klimaty, choć oczywiście podziwiam kunszt ich autorów, a efekt końcowy bywa imponujący. 

Przy okazji zdjęcia Irka pojawia się wspomniana kwestia zachowania proporcji - IC434 świeci tam prawie na biało, nie odstając zbytnio od Płomienia, a Wiedźma ma jasność peryferyjnych części M42.

PS To nie krytyka, bo fota jest genialna, takie tylko luźne przemyślenia. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)