Skocz do zawartości

Jakie ESy do synty 8


teserakt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Prosze o pomoc w doborze okularow. Po kilku artykulach stwierdzilem, ze chce zainwestowac w okulary ze sredniej polki i zebrac zestaw do obserwacji. Wybor padl na ESy ze wzgledu na najlepsze opinie. 

Idealnie chcialem nabyc na gieldach:

ES 6,7mm -planety

ES 14mm - DSy

ES 24mm - przeglad nieba

 

Ale jestem w posiadaniu tez  Barlowa GSO ED 2x

Zastanawiam sie czy przypadkiem nie moglbym przynajmniej na poczatek kupic 2 okularow + barlow.

 

I teraz pytanie zasadnicze czy lepiej jest kupic ten 6,7 i 24mm a do DSow stosowac 24mm + barlow.

Czy lepiej barlowa zastosowac w wiekszych powiekszeniach a wiec kupic 14mm (ponoc najlepszy z ESow) oraz 24mm wtedy do planet bylaby 14mm + barlow.

Dodam ze celuje w te wersje 82 atopnie pola w miare mozliwosci.

 

A moze w ogole proponujecie inne okulary wybralem ESy ze wzgledu na ich popularnosc i liczbe opinii na forach.

Synta 8, Canon 100d, kilka obiektywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

24 i 14 to na początek dobry zestaw - choć do 8semki chyba lepiej by się sprawdziła 30stka zamiast 24. 

6,7 jako planetarny to też dobra opcja z tymże zaraz schowa się Mars i będzie po planetach - możesz z tym spokojnie poczekać do wiosny. 

Żeby użyć tego 6 musisz też mieć dobre warunki bo inaczej bedzie rozmazane. 

Ja do 10tki mam 14stkę, której używałem najczęściej, teraz kupiłem 20 mm 100 (I nie użyłem jeszcze ani razu bo pogoda się spaprała) i docelowo chciałbym jeszcze 9mm - poniżej wydaje mi się że za rzadko bym używał. 

Edytowane przez Black Star

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście wcale aż tak rzadko nie używam krótkich ogniskowych, w szczególności gdy obserwuję bardzo małe mgławice planetarne to lubię załadować 4,7mm.

Co do okularu przeglądowego, to też bardziej celował bym w 30mm, szczególnie gdy chciałbyś oglądać nim także rozległe obiekty jak Veil. ES 30mm 82° trochę jednak kosztuje, dlatego warto rozważyć dużo tańszy, choć dobry okular Baader Scopos 30mm z polem 70°. Problem tylko, że może go być ciężko dostać 

Synta 10" na Dobsonie
Baader Scopos 35mm
Maxvision 18mm 82°
Meade UWA 5000 8,8mm

ES 4,7mm 82°
ES 3mm LER 52°
Filtry Orion UB 2" i UHC 2" no name 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)