Skocz do zawartości

Jaki teleskop zakupić?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć/dzień dobry

Proszę o pomoc w doborze sprzętu (na cito) więc musi możliwy do zakupu do 27.10. Szukam sprzętu dla żony która kiedyś bardzo amatorsko obserwowała niebo, a wiem że ma ochotę wrócić do tej zabawy więc mam z głowy prezent na urodziny. Myślałem o zakupie GoTo Bresser, wole jednak przed zakupem dopytać fachowców. Jeśli nie Bresser to co w cenie do 2000 zł. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj idziesz wprost w klęskę... To trochę z zakupem sprzętu jak z zakupem butów. Coś tam trzeba wiedzieć i poczytać. A przede wszystkim wiedzieć co chciałaby Małżonka. 

Czy mobilny zestaw, czy macie dobre niebo i stacjonarny. Czy DSy czy Księżyc itp itd. 

Ale OK, w ciemno, bez żadnych informacji zwrotnych. 

1. Wersja mobilna:

https://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Messier-AR-102XS-102/460-OTA-(wyciag--HEXAFOC;-obiektyw--ED)-teleskopy-5034.html

Do tego montaż AZ4 lub nowy (to ważne!) AZ5. 

2. Wersja bardziej stacjonarna, chociaż da się ją wywieźć w pole, to Newton GSO 8 cali 1200mm na montażu Dobsona. To duże bydlę, ale ma duże możliwości obserwacyjne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps1. Nowy AZ5 w sensie nowy model, a nie nowy towar ze sklepu ?

Ps2. W Polsce nowy AZ5 jsst dostępny tylko na "plastikowych" nogach, więc trzeba kupić za zachodnią granicą jeśli ma być na stalowych, chociaż ten na alu powinien z małą tubką dać radę.

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, dexter77 napisał:

Ps1. Nowy AZ5 w sensie nowy model, a nie nowy towar ze sklepu ?

Ps2. W Polsce nowy AZ5 jsst dostępny tylko na "plastikowych" nogach, więc trzeba kupić za zachodnią granicą jeśli ma być na stalowych, chociaż ten na alu powinien z małą tubką dać radę.

Ad 1. Sure, to miałem na myśli ?

Ad 2. Toć to mała, lekka tuba dla Kobiety, jak ma być max mobilnie, to tylko na alu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedź, tuba wygląda profi natomiast AZ 4 znalazłem taki https://fotozakupy.pl/product-pol-15869-Montaz-azymutalny-Sky-Watcher-AZ4-statyw-aluminiowy-LT1.html

Myślę że coś mobilnego będzie lepsze bowiem mieszkamy w centrum miasta, pozostaje jedynie  balkon w starej kamienicy i plener.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wielebnyp napisał:

Dziękuję za podpowiedź, tuba wygląda profi natomiast AZ 4 znalazłem taki https://fotozakupy.pl/product-pol-15869-Montaz-azymutalny-Sky-Watcher-AZ4-statyw-aluminiowy-LT1.html

Myślę że coś mobilnego będzie lepsze bowiem mieszkamy w centrum miasta, pozostaje jedynie  balkon w starej kamienicy i plener.  

 

Pomyśl o tym:

https://fotozakupy.pl/product-pol-39829-Montaz-Sky-Watcher-AZ5-ze-statywem-Star-Adventure-uniw.html?gclid=CjwKCAjw_sn8BRBrEiwAnUGJDu62FaJ2YROKUihLB-uQwKHcy_ROgzAp2KHUSV2u1f_1pCett0mf_hoCDX8QAvD_BwE

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, peter5 napisał:

To już lepszy az4 na aluminium, tyle kasy za mont z tymi nóżkami to przesada?

Zależy, głowica jest o niebo lepsza i ma mikroruchy, poza tym ten statyw do lekkich tubek jest bardzo ok ? jeśli ktoś ceni wygodę i ma budżet - brałbym : )

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, dexter77 napisał:

Zależy, głowica jest o niebo lepsza i ma mikroruchy, poza tym ten statyw do lekkich tubek jest bardzo ok ? jeśli ktoś ceni wygodę i ma budżet - brałbym : )

Sam dobrze wiesz że mała tuba jest do szerokich pól więc i małych powiększeń. Dla mnie mikroruchy to przerost formy nad treścią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, peter5 napisał:

Sam dobrze wiesz że mała tuba jest do szerokich pól więc i małych powiększeń. Dla mnie mikroruchy to przerost formy nad treścią.

Tak, ale nie ukrywam że rewelacyjnie mi się ich używa z 120/600 i bardzo pomagają przy szukaniu obiektów ?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikroruchy rzeczywiście przy małych powiększeniach to trochę zbędny bajer. Ale im większe powiększenie, tym bardziej się przydają. Lepiej je mieć, niż nie.

Montaż można przykręcić do dowolnych nóg, alu, stali czy statywu foto. 

Na AZ4 można powiesić dużo, nawet SCT8, ale brakuje mu właśnie mikroruchów. 

Koledzy piszą, że ten nowy wariant AZ5 jest całkiem niezły, więc czekamy na więcej recenzji. Dla takiej małej tuby będzie to montaż z zapasem. Tak jak AZ4. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będziecie częściej oglądać z balkonu to polecam Maka 127 i AZ4 albo EQ3 bo tam ogranicza się to przez zaswietlenie do planet i Księżyca.

Jeżeli będziecie częściej jeździć w plener lub żona sama to wtedy lornetka 15x70 i statyw. Prosto łatwo i nie trzeba płacić drugie tyle za okulary. 

Jeżeli będziecie częściej jeździć w plener razem to można wziąć Newtona na mini Dobsonie np 130/650 bo to tyle wagowo co AZ4 na stali samo, albo 150/750 na mini Dobsonie to waga jak AZ4 + refraktor 102 a pokaże konkretniej DSy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)