Skocz do zawartości

Duch Mirach czyli NGC 404


Erik68

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo ładnie. Gratulki. Lubię szkice bo są dla mnie informacją jak wygląda obiekt przez teleskop przed okiem. Oby było ich więcej. 

Zapomniałem zupełnie o istnieniu "404". Dzisiaj zaplanowałem obserwacje po godzinie 0.00 więc popatrzę. 

Edytowane przez dark
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety pomimo że mieszkam 270m .npm , jest to jeden z nizej położonych regionów małopolski. Dodatkowo bliskość doliny Wisły i okoliczne stawy robią swoje.Jak tylko przyjdzie front z SE (M.Czarne) mgła murowana i to czasem ,przez parę dni potrafi zalegać .A 2 km na S .jest już Słonce i niebo gwiaździste...taki mamy klimat?

 

Pozdrawiam Irek

Edytowane przez Erik68

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MichalKaczan napisał:

Świetny szkic! Jestem ciekaw, czy tam można cokolwiek wyłuskać w dobrych warunkach? Galaktyka wydaje się być dość jednorodna, ale kto wie? ?

Niestety to soczewa ,nic tam nie ma oprócz jądra ,......no chyba ze uda się jakiś gromady kuliste wyhaczyć?

Czeram na relację i szkice ....?

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Erik68 napisał:

Niestety pomimo że mieszkam 270m .npm , jest to jeden z nizej położonych regionów małopolski. Dodatkowo bliskość doliny Wisły i okoliczne stawy robią swoje.Jak tylko przyjdzie front z SE (M.Czarne) mgła murowana i to czasem ,przez parę dni potrafi zalegać .A 2 km na S .jest już Słonce i niebo gwiaździste...taki mamy klimat?

 

Pozdrawiam Irek

Nic tylko pakować graty i jechać ?uważaj tylko, żeby nie zwariować i jeździć 100km na obserwy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, MichalKaczan napisał:

Świetny szkic! Jestem ciekaw, czy tam można cokolwiek wyłuskać w dobrych warunkach? Galaktyka wydaje się być dość jednorodna, ale kto wie? ?

Ps.  u mnie warun po 24.00 dopisał, także rzuciłem się na ekstrema, jak ogarnę trochę, to wrzucę.

Pomimo używania dużych teleskopów i ciemnego nieba nigdy nie udało mi się czegoś konkretnego wyłuskać. Ale kto wie może gdyby się przyłożyć?

Michał niecierpliwie czekam na szkice.

Edytowane przez dark
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dark napisał:

Pomimo używania dużych teleskopów i ciemnego nieba nigdy nie udało mi się czegoś konkretnego wyłuskać. Ale kto wie może gdyby się przyłożyć?

Jakim telepem obserwujesz?

Cały szkopuł możliwości dostrzeżenia, polega na powiększeniu, podstawowym błędem obserwatorów,którzy nagminnie popełniają jest stosowanie zbyt małych powiększeń.

Co ztego że obiekt jest wtedy najlepiej widoczny (najjaśniejszy)jak gubi ,wszystkie szczegóły ,które oko ludzkie z powodu bardzo niskiej rozdzielczości w ciemnościach ,które spada do ok 20'!!!( a nie  jak się ogólnie zakłada 1'-2')nie jest w stanie wyłapać.

Druga sprawa to koncentracja, robiąc szkic człowiek tak mocno skupia się na obiekcie ,ze jest w stanie dostrzec szczegóły ,które niejednokrotnie bywają poza zasięgiem nawet większego teleskopu ,podczas prowadzenia "standardowych" obserwacji.

  • Like 3

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam od siebie, że szkicując tworzymy jakby mozaikę doznań wzrokowych, które składają się na ostateczny efekt. Obserwując obiekt niektóre jego szczegóły widzimy przez cały czas, inne przez 50% obserwacji, a jeszcze inne błysną 2,3 razy. Dlatego warto nanosić każdy wyzerkany element. Tym bardziej, że nawet te najbardziej ulotne okazują się bardzo często rzeczywistością. Dotyczy to oczywiście wszystkich obiektów dostępnych w wizualu. Pozdrawiam Jarek

Edytowane przez megrez23
  • Like 2
  • Thanks 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Erik68 napisał:

Jakim telepem obserwujesz?

Cały szkopuł możliwości dostrzeżenia, polega na powiększeniu, podstawowym błędem obserwatorów,którzy nagminnie popełniają jest stosowanie zbyt małych powiększeń.

Co ztego że obiekt jest wtedy najlepiej widoczny (najjaśniejszy)jak gubi ,wszystkie szczegóły ,które oko ludzkie z powodu bardzo niskiej rozdzielczości w ciemnościach ,które spada do ok 20'!!!( a nie  jak się ogólnie zakłada 1'-2')nie jest w stanie wyłapać.

Druga sprawa to koncentracja, robiąc szkic człowiek tak mocno skupia się na obiekcie ,ze jest w stanie dostrzec szczegóły ,które niejednokrotnie bywają poza zasięgiem nawet większego teleskopu ,podczas prowadzenia "standardowych" obserwacji.

Teraz mam 14". Ale bywały i 16stki i 12stki. Skupienie to bardzo ważna sprawa. Niestety ja skaczę z obiektu na obiekt chyba, że jest duży i bardzo ciekawy jak M42, Veil itp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.10.2020 o 10:55, Erik68 napisał:

....seeing słaby...

oceniłeś na IVA proszę podaj procedurę i skalę albo miejsce gdzie to doczytać

 

Edytowane przez robinek72

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa to dobrze wychłodzony teleskop, najlepiej ustawiony na trawie, z dala od źródeł radiacji ciepła ,oczywiście jest coś takiego jak przygruntowa turbulencja ,która sięga ok.2m ponad grunt.

Z seeingiem ,sprawa nie jest taka prosta ,zawsze to jednak subiektywna ocena,ale mówi już coś o warunkach dynamiki atmosfery.

Potrzeba ,czasu i doświadczenia ,i nigdy nie jest to jednoznaczne. Ogólnie czym wyżej nad horyzontem tym lepszy seeing(z reguły najlepiej jest w zenicie)

Tu ogólnie o seeingu.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Seeing

A tu o skali jaką stosuje

https://pl.wikipedia.org/wiki/Skala_Antoniadiego

W przypadku szkicu Ngc 404 jasne gwiazdy przy 150x z trudem łapały ostrość, ale zdarza się(zwłaszcza jak wieje halny)że przy 100x gwiazdy wyglądają jak kulki wtedy daje VA.

 

  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)