Skocz do zawartości

Jaki montaż pod Messier 102xs?


marvson

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar kupić refraktor Messier AR-102XS 102/460.

Jaki montaż byłby dla niego odpowiedni by jak najbardziej komfortowo użytkować sprzęt? Do teleskopu planuję dokupić też nasadkę bino więc trochę większa waga wchodzi w grę. Skłaniałbym się ku azymutalnemu na stalowych nogach. Raczej z mikroruchami (choć nie wiem czy są przydatne przy tym małym refraktorze?).

Myślałem na Bresser Nano AZ, ale brak tu mikroruchów.

A może po prostu wziąć EQ3-2 i przerobić go na tryb AZ? Czy ciężko to wykonać i czy jest odwracalne?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo AZ4, albo nową wersję AZ5 jak tu:

https://fotozakupy.pl/product-pol-39829-Montaz-Sky-Watcher-AZ5-ze-statywem-Star-Adventure.html

Vixen Porta II, ale nie wiem czy dostaniesz. 

Tu:

https://astropolis.pl/topic/74567-bm-ar-102xs-wybór-kątówki-i-barlowa/page/2/

możesz zapytać, czy warto (EDIT mam na myśli czy warto mikroruchy) do tej tubki. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę zakładać nowego tematu więc może spytam w tym.

Złożyłem wstępnie taki zestaw pod tego bressera i bino.

Bino jak i kątówka, okulary mam nadzieję że będą w przyszłości współpracować z innymi sprzętami (w planach jest rozważany również bresser 152s, a w dalszej przyszłości jakieŚ APO ED, może wielki newton)

- montaż Nano AZ

- bino WO

- barlow GSO 2X 2" ED

- kątówka WO Dura Bright 90 1,25"

- baader hyperion 10mm 68stopni x2

- baader hyperion 24mm 68stopni x2 lub Celestron X-Cell LX 25mm 60 stopni

- GSO SV 15mm 1,25" 70 stopni x2

 

Czy będzie to ok? A może warto wymienić niektóre rzeczy na coś lepszego pod bino w tych cenach? Ewentualnie co jeszcze dokupić?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Chyba na innym forum, ktoś już Ci napisał, że bino i ten refraktor to taki sobie pomysł - nie wiem, nie używam bino.

2. Montaż Nano AZ nie cieszy się opinią bardzo stabilnego (nie mam, opinie z sieci). Może AZ4 na alu?

3. Kątówka 1.25" moim zdaniem nie ma dużego sensu, również w kontekście Twoich ewentualnych przyszłych zakupów. Moim zdaniem lepiej kup kątówkę 2".

4. Okulary kompletujesz pod bino. Twój wybór, ale patrz pkt 1. oraz weź pod uwagę, że bino i te okulary jakie wymieniasz ograniczają Ci pole. A sprzęt jest wybitnie do szerokich pól... Moim zdaniem nie tędy droga. Nie będzie takich obrazów jak w przyzwoitej lornetce.

5. Bino ma sens do obserwacji Księżyca, może do planet (chociaż ja uważam, że to nie ma sensu, lepszy okular ortho i długi achromat).
Powiedz do czego Ci bino w sprzęcie, którym nie uzyskasz dużego powiększenia? 

Potrzebujesz regulowanego polara do obserwacji Księżyca.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli myślisz o achromacie do obserwacji dwuocznej i nie masz wymagań, że poniżej Morpheusa nie schodzisz to może zamiast tego parku okularowego warto rozważyć Hyperion Zoom Mark IV (8-24) oczywiście  razy 2.

Jakość obrazu jest taka jak w stałoognidskowych Hyperionach, a 2 okulary załatwiają spory zakres ogniskowych.

Oczywiście nie ma róży bez kolców, Zoom ma pole 68 stopni przy 8mm, ale przy 24 tylko 50, ale wygoda braku konieczności zmiany okularów w bino jest spora.

Używam takich zoomów z lornetą kątową 100mm i w sumie nieczęsto te okulary zmieniam podczas obserwacji na coś innego. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten bresser w ogóle ostrzy z bino? A jeśli tak to z jakim barlowem? Bo jeśli zapakujesz tam plossle 20-25 + barlow x2 to efekt z bino będzie bardzo marny jeśli chodzi o DSy.

 

ps. dziś będę testował bino WO w refraktorze SW 120/600 z morfeuszami, ciekawe czy wyostrzy z barlowem 1,6. Traktuje to raczej jako ciekawostkę, ale nie ukrywam, że mam nadzieję na fajny obrazek.

Edytowane przez dexter77
  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek może być gso redukcja jest w zestawie. Teraz prawie wszystkie nowe kątówki 2 cała mają redukcję na 1.25.

https://teleskopy.pl/Nasadka-złączka-kątowa-lustrzana-2-cale-90°-(GSO)-teleskopy-2030.html

 

  • Like 1

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, 

Celestron nexsrar 5i, AZ 5

Nikon EX 8x40

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Smorff84 napisał:

Na początek może być gso redukcja jest w zestawie. Teraz prawie wszystkie nowe kątówki 2 cała mają redukcję na 1.25.

https://teleskopy.pl/Nasadka-złączka-kątowa-lustrzana-2-cale-90°-(GSO)-teleskopy-2030.html

 

Czy ona ma odbicie w pionie? W sumie czy jest to przydatne? Jestem w stanie dopłacić jeśli warto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dexter77 napisał:

Czy ten bresser w ogóle ostrzy z bino? A jeśli tak to z jakim barlowem? Bo jeśli zapakujesz tam plossle 20-25 + barlow x2 to efekt z bino będzie bardzo marny jeśli chodzi o DSy.

 

ps. dziś będę testował bino WO w refraktorze SW 120/600 z morfeuszami, ciekawe czy wyostrzy z barlowem 1,6. Traktuje to raczej jako ciekawostkę, ale nie ukrywam, że mam nadzieję na fajny obrazek.

Ostrzy z 1,85x, z 1,6x niestety nie ostrzy. Ja też to traktuje jako ciekawostkę bo bino w takim sprzęcie dla mnie nadaje się tylko na planety. Ds to ciemnotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, peter5 napisał:

Ostrzy z 1,85x, z 1,6x niestety nie ostrzy. Ja też to traktuje jako ciekawostkę bo bino w takim sprzęcie dla mnie nadaje się tylko na planety. Ds to ciemnotki.

Tylko mam któtszy wyciąg, zamontowałem GSO, więc jest nadzieja.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, dexter77 napisał:

Czy ten bresser w ogóle ostrzy z bino?

Słuszna uwaga @dexter77.

Natomiast jeśli wrzuci się tam Barlowa 2 czy 2,25 to ogniskowa skoczy do wartości niewiele mniejszych niż w MAKu. Do Księżyca taka ogniskowa jest w sam raz, ale jeśli chodzi o Księżyc, to lepiej po prostu kupić MAKa. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, peter5 napisał:

Ostrzy z 1,85x, z 1,6x niestety nie ostrzy. Ja też to traktuje jako ciekawostkę bo bino w takim sprzęcie dla mnie nadaje się tylko na planety. Ds to ciemnotki.

Przyznaję rację, z barlowem WO x1,6 nie wyostrzyło ?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Totalnie porąbany pomysł. Dodając barlowa żeby bino ostrzyło z tym 102 mm cudakiem robią się kosmiczne ogniskowe nie dający szansy pobawić się z DS, dodatkowo to jest przecież mocno światłosilny dublet achromatyczny z jakimś szkłem ED, do planet też to nie ma sensu.

Zamiast kupowania tego barlowa kupił bym w tej samej cenie używany achromat 90/900 albo dołożył do 100/1000 (skoro kolega planuje kupić dwie parki Hyperionów to kasa chyba nie jest problemem) i miał temat US załatwiony, wystarczy kawałek brzeszczota i wkrętarka z wiertłem pod nowe otwory wyciągu, ukroić tej tubki tyle, żeby bino ostrzyło bez barlowa i nara. Temat US ogarnięty.

Druga sprawa to do bino WO parka Hyperionów 24 mm to proszenie się o silną winietę :) sprawdzałem to na przykładzie Panopticów 24 mm, niby środek jest spoko ale po brzegach ciemno i już nie widać diafragmy okularu. Wystarczą plossle 25 mm, nawet Vixeny NPL, za zaoszczędzone pieniądze masz achro 100 F10, które pogoni tego 102 Bresserka aż miło.

Bresserka zostaw do tego do czego został stworzony czyli szerokie pole. 

 

Edytowane przez lolak89
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, piotrfie napisał:

Natomiast jeśli wrzuci się tam Barlowa 2 czy 2,25 to ogniskowa skoczy do wartości niewiele mniejszych niż w MAKu. Do Księżyca taka ogniskowa jest w sam raz, ale jeśli chodzi o Księżyc, to lepiej po prostu kupić MAKa. 

Barlow wydłuży ogniskową do 920 jeśli się nie mylę, więc to chyba wciąż daleko do maka? Swoją drogą maki dla mnie totalnie odpadają w tej chwili ze względu na chłodzenie tuby (a szkoda bo wiem że z bino współpracują świetnie)

 

4 godziny temu, lolak89 napisał:

Totalnie porąbany pomysł. Dodając barlowa żeby bino ostrzyło z tym 102 mm cudakiem robią się kosmiczne ogniskowe nie dający szansy pobawić się z DS, dodatkowo to jest przecież mocno światłosilny dublet achromatyczny z jakimś szkłem ED, do planet też to nie ma sensu.

Zamiast kupowania tego barlowa kupił bym w tej samej cenie używany achromat 90/900 albo dołożył do 100/1000 (skoro kolega planuje kupić dwie parki Hyperionów to kasa chyba nie jest problemem) i miał temat US załatwiony, wystarczy kawałek brzeszczota i wkrętarka z wiertłem pod nowe otwory wyciągu, ukroić tej tubki tyle, żeby bino ostrzyło bez barlowa i nara. Temat US ogarnięty.

Druga sprawa to do bino WO parka Hyperionów 24 mm to proszenie się o silną winietę ? sprawdzałem to na przykładzie Panopticów 24 mm, niby środek jest spoko ale po brzegach ciemno i już nie widać diafragmy okularu. Wystarczą plossle 25 mm, nawet Vixeny NPL, za zaoszczędzone pieniądze masz achro 100 F10, które pogoni tego 102 Bresserka aż miło.

Bresserka zostaw do tego do czego został stworzony czyli szerokie pole. 

Tu chyba wdarła się literówka i chodziło Ci o kupno apo?

Ja wiem że ten mały refraktor i bino to taki "porąbany pomysł" ? Ale chciałbym byśmy się zrozumieli i przypomnieć skąd ten pomysł. Ten mały bresserek sam w sobie mi się przyda do użytku bez bino do przeglądów nieba, chcę czegoś max mobilnego. Natomiast to bino jak i kątówka, okulary są głównie na przyszłość do refraktora 150, z tym małym bresserem to tak z doskoku teraz. 

Jeśli chodzi o cięcie tuby... Chciałbym tego uniknąć, sam nie mam ani możliwości ani umiejętności ani chęci by to robić, może gdyby zajął się tym ktoś obeznany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, marvson napisał:

Barlow wydłuży ogniskową do 920 jeśli się nie mylę, więc to chyba wciąż daleko do maka? Swoją drogą maki dla mnie totalnie odpadają w tej chwili ze względu na chłodzenie tuby (a szkoda bo wiem że z bino współpracują świetnie)

Jeżeli wrzucisz barlowa 2.25x od Baadera to będziesz miał krotność jakieś 4x. Nie chce mi się tego tłumaczyć bo masę razy już na forum to było pisane, wrzuć najlepiej hasło "krotność barlowa z bino" i sam doczytaj resztę. nie bierzesz pod uwagę tego, że to jest achromat i on nie będzie taki dobry na US a tylko do tego będzie się nadawał taki zestaw jak powyżej. Z barlowem GSO ED 2x, który z bino daje około 2.5x nie wyostrzysz tego bresserka, już ktoś to sprawdzał przed zakupem. Jeżeli myślisz przyszłościowo o refraktorze 150 mm z bino bez barlowa to spoko, kompletuj zestaw i baw się dobrze. Wszelkie rady już dostałeś ale widać, że mniej więcej wiesz czego chcesz więc wróże sukces dla tego projektu :) 

Żeby nie było, że to moje wydumane teorie miałem sporo bino i sporo barlowów wszelkiej maści, tego 2.25x również.

Edytowane przez lolak89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lolak89 napisał:

do bino WO parka Hyperionów 24 mm to proszenie się o silną winietę ? sprawdzałem to na przykładzie Panopticów 24 mm, niby środek jest spoko ale po brzegach ciemno i już nie widać diafragmy okularu. Wystarczą plossle 25 mm, nawet Vixeny NPL

 

Odnośnie tego winietowania, jakie maksymalne pole warto brać pod uwagę przy okularach 8-11, 14-16, 24-25?

Rozumiem że im mniejszy okular tym większe pole nie będzie winietować?

Czy:

  •  8-11 odpowiednie będzie 82stopnie?
  • 14-16 - 70 stopni
  • 24-25 - max dać 60 stopni?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 82 stopnie, 20 66 stopni i 25 50 jest sprawdzone.

Miałem kiedyś 20 mm 70 stopni albo 72 stopnie i już była znaczna winieta, bezpieczne są na 100% GSO SV 20 mm bo sa trochę oszukane i chyba tam jest 65 stopni albo 66. Ewentualnie SW WA 20 mm 66 stopni czy jakieś inne 20 mm 60 stopni.

Edytowane przez lolak89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam w bino BCO 32, oczywiście  jest wineta, ale widok całego Księżyca z zapasem w jednym polu rekompensuje wszystkie niedogodności : ) Najlepiej sprawdzić samemu : ) Kolega @Alice zapakował ostatnio do bino chyba okolice 40mm : )))

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, dexter77 napisał:

Używam w bino BCO 32, oczywiście  jest wineta, ale widok całego Księżyca z zapasem w jednym polu rekompensuje wszystkie niedogodności : ) Najlepiej sprawdzić samemu : ) Kolega @Alice zapakował ostatnio do bino chyba okolice 40mm : )))

Też próbowałem BCO 32 mm ale na dobrą sprawę dużo lepsze były zwykłe 25 mm 50 stopni :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum obok pisałem o małym porówaniu 25 vs 32, oto wnioski : ) Każdy lubi co innego  ?

Jakiś czas temu miałem do na testach maka 127 z parkami BCO 32 i GSO Plossl 25. Zawsze chciałem je porównać na Księżycu, aby sprawdzić, gdzie prezentuje się lepiej cała tarcza.
Poniżej kilka notatek, oczywiście pomiary robione były "na oko" : )

Sprzęt: SW Mak 127 2"
Kątówka: zestawowa SW 2" / GSO 2" z gwintem SCT (kątówka z gwintem SCT jest montowana bezpośrednio do Maka, bez VisualBack, krótszy tor optyczny)
Nasadka bino: TS
Parki: 2x BCO 32 / 2x GSO 25

1. Mak + SW 2"
BCO 32: Księżyc widoczny cały w polu widzenia, około 20% zapasu, brak winety
GSO 25: Księżyc widoczny cały w polu widzenia, około 10% zapasu, brak winety

 

2.  Mak + SW 2" + bino TS
BCO 32: Księżyc widoczny cały w polu widzenia z "lekkim oddechem", około 7% zapasu, z czego około 3% widoczna wineta
GSO 25: Księżyc widoczny cały w polu widzenia "na styk", około 3% zapasu, brak winety

 

3. Mak + GSO 2"
BCO 32: Księżyc widoczny cały w polu widzenia, około 25% zapasu, brak winety
GSO 25: Księżyc widoczny cały w polu widzenia, około 15% zapasu, brak winety

 

4.  Mak + GSO 2" + bino TS
BCO 32: Księżyc widoczny cały w polu widzenia z "lekkim oddechem", około 12% zapasu, z czego około 5% widoczna wineta
GSO 25: Księżyc widoczny cały w polu widzenia "na styk", około 5% zapasu, brak winety

 

Podsumowanie: pomimo winety, obraz tarczy Księżyca spodobał mi się bardziej w BCO 32 niż GSO 25. Wolę więcej oddechu z winetą, niż obszar niemal wypełniony do krawędzi bez winety. Efektu tunelu, czy też dziurki od klucza w BCO 32 był dla mnie niewidoczny, a przynajmniej nie rzucał się jakoś specjalnie w oczy. Ponadto obraz był wyraźnie lepszy pod względem ostrości, koloru i detalu w 32.

Parkę 25 sprzedałem, zostawiłem 32.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze się zastanawiam czy może zamiast tego bressera 102xs nie wziąć Oriona 120/600:

https://www.astroshop.pl/teleskopy/orion-teleskop-ac-120-600-ota/p,13909#tab_bar_3_select

Teoretycznie nie wiele większy, podobno wyciąg też niezły. Tylko czy na mobilny telep to już nie jest zbyt wiele...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, marvson napisał:

Tak jeszcze się zastanawiam czy może zamiast tego bressera 102xs nie wziąć Oriona 120/600:

https://www.astroshop.pl/teleskopy/orion-teleskop-ac-120-600-ota/p,13909#tab_bar_3_select

Teoretycznie nie wiele większy, podobno wyciąg też niezły. Tylko czy na mobilny telep to już nie jest zbyt wiele...

http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=2&t=55243

Przeczytaj temat, przechodziłem już tą chorobę ?

Można wszystko spasować ale wymaga to odpowiedniego wyciągu i zestawu pryzmat plus bino.

  • Like 2

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marvson napisał:

Tak jeszcze się zastanawiam czy może zamiast tego bressera 102xs nie wziąć Oriona 120/600:

https://www.astroshop.pl/teleskopy/orion-teleskop-ac-120-600-ota/p,13909#tab_bar_3_select

Teoretycznie nie wiele większy, podobno wyciąg też niezły. Tylko czy na mobilny telep to już nie jest zbyt wiele...

Ten wyciąg w orionie to zwykły wyciąg zębatkowy, ten w Bresserze 102/460 jest o kłasę lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, peter5 napisał:

Ten wyciąg w orionie to zwykły wyciąg zębatkowy, ten w Bresserze 102/460 jest o kłasę lepszy.

Pewnie tak ale tu jest większa apertura, zawsze można sprzedać ten zębatkowy i kupić używany Crayforda za 250 PLN. Mi jakoś silnie w 100 F5 nie przeszkadzała ta zębatka.... tzn nie, wypluwam to ? ... jednak przeszkadzała bo to cholerne smarowidło potrafiło pobrudzić paluchy. Sporo ludzi wymienia wyciąg na jakiś od GSO czy SW Crayford ale może nie wyprzedzajmy faktów, miał być przecież Bresserek 100 mm, zaraz się okaże, że może po co się rozdrabniać i wpadnie 150 mm ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)