Skocz do zawartości

Jaki lekki materiał na baflowaną osłonę/odrośnik ?


Mareg

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu eksperymentuję z półmetrową baflowaną osłoną/odrośnikiem na ?wlocie? Dobsona 300 mm.
W związku z tym, że najczęściej obserwuję pod podmiejskim niebem, pomyślałem, że jak założę sobie baflowaną osłonę na wlocie teleskopu, to wytnę światło które tam wpada a nie bierze udziału w formowaniu obrazu, tylko się rozprasza i psuje kontrast. I rzeczywiście, działa to bardzo dobrze. Poprawia też stabilność obrazu przez zmniejszenie prądów w okolicy lustra wtórnego. Tyle tytułem wstępu, a jak projekt będzie ukończony to obiecuję napisać więcej w temacie.

Teraz chciałbym Was prosić o pomoc w wyborze materiału na tę osłonę.

Pierwszą wersję testową zrobiłem z tektury falistej, tak jak na zdjęciu, z trzema drukowanymi baflami. Działało to super (w noc pierwszych testów udało mi się zobaczyć trzy księżyce Urana), z tym, że ?docelowo? tak być nie może, bo tektura nie jest odporna na wilgoć i jak nasiąknie, to wszystko może się zapaść. Próbowałem tę tekturą malować, ale wygląda to brzydko i nie załatwia całkowicie problemu wilgoci.

200921_T300_oslona_v1_bok.jpg

 

Następną wersję zrobiłem ze spienionego PCV 1 mm, w środku welur a na zewnątrz czarna folia samoprzylepna. Wszystko byłoby super, tylko ta waga?

T300_bafle_v2_bok.jpg

T300_bafle_v2_gora.jpg

 

Wczoraj po raz pierwszy mogłem to wypróbować i działa bardzo dobrze: pomimo średnich warunków i dużej wilgotności miałem struktury na M42 jak nigdy dotąd, widziałem Deimosa i dwa księżyce Urana. Efekty przysłony widać też na obrazie dyfrakcyjnym, który się uspokaja i ma lepszy kontrast.
Aby wyważyć teleskop z taką rurą musiałem zwiększyć przeciwwagę o 1.5 kg. I jeśli tak musi być, to będzie, bo wyważenie jest dość dobre i nawet z ciężkim APM XWA tuba nie opadała przy obserwacjach nisko położonych obiektów. Ale jakby się dało zmienić materiał na coś lżejszego, to spałbym spokojniej, bo martwi mnie, że takie obciążenie kratownicy może psuć kolimację. Dlatego pytam, czy ktoś ma pomysł z czego można zrobić lekką tubę o średnicy około 35 cm i długości 50 cm? Obecna jest zrobiona z płyty ze spienionego PCV 50 x 110 x 0.1 cm, co przy gęstości 1 g/cm3 daje masę około 600 g. Bezwzględnie może to nie jest dużo, ale przy dużym pochyleniu osłona jest daleko poza środkiem ciężkości teleskopu i stanowi spore dodatkowe obciążenie dla kratownicy.

Chodzi mi o materiał, z którego taką tubę można zrobić precyzyjnie, bo na baflach mam marginesy na ?błędy geometrii tuby? rzędu 5 mm. Dlatego też nie mogą to być żadne ?leciwe? materiały typu pianka z karimaty. Taką piankę próbowałem jeszcze przed tekturą falistą, ale stabilność kształtu jest za słaba. Tuba musi trzymać kształt.
Idealne byłoby coś typu tektury falistej, tylko zrobione z jakiegoś tworzywa, bo taka struktura jest sztywna w jedną stronę, a daje się fajnie zwijać w drugą. Nawet widziałem jakieś opakowania z ?plastikowej tektury?, ale nigdzie nie znalazłem, gdzie można by kupić taki materiał.
Jeśli nie znajdę nic zamiast tego spienionego PCV, to chyba spróbuję odchudzenia obecnej konstrukcji przez wycinanie dziur przed oklejeniem welurem i folią. Ale będzie to na pewno kosztem stabilności konstrukcji, która teraz jest bardzo dobra.

Przy okazji proszę o dzielenie się doświadczeniami w temacie wycinania ?zbędnego" światła na wlocie teleskopu. Może to zachęci kogoś do własnych eksperymentów.

Edytowane przez Mareg
  • Like 2

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Ja skończyłem zabawy z odrośnikami na rzecz grzałek i do odrośnika nie wrócę ale w jednej z mojej wariacji na temat kratownic po prostu dałem dłuższe wypełnienie górnej klatki. Takie wystające chyba z 30 cm ponad górny pierścień. Czyli wywalasz to co masz z górnej klatki a dajesz dłuższe, wystające. Wadą jest to, że masz odrośnik na stałe. Możesz użyć do tego czarnej maty pod fotel / krzesło z jednej strony mat z drugiej błysk. Te 0,5mm są dosyć wiotkie ale już 1mm jest całkiem sztywna no i jest to lekkie.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, angle4cor napisał:

@Mareg, bardzo ciekawy pomysł. Czy znalazłeś może inny materiał albo dalej używasz aktualnego? 

Zastanawiam się nad takim dodatkiem do swojego teleskopu. Czy wysokość 50cm dla 16" będzie wystarczająca? (...)

 

Niestety, nie znalazłem lepszego materiału na osłonę niż spienione PCV 1 mm.
Od czasu mojego wpisu zdążyłem zrobić dwie dalsze wersje osłony:

  • Wersję ze zdjęć powyżej skróciłem z 50 do 40 cm, aby było lżej i mniej żagla na wiatr, bo teleskop z przysłoną stał się o wiele mniej stabilny (ale za to co pokazywał !).
  • Aby dalej zmniejszyć masę, zrobiłem wersję 40 cm z powycinanymi "okienkami" w PCV. Tym sposobem udało mi się zejść z masą do 700 g.
    Zdjęcie tej wersji wrzucam poniżej.

Co do osłony 50 cm do 16", to jak to nie zdestabilizuje teleskopu powinno być dobrze. W książkach fachowcy piszą, że osłona powinna wystawać ponad lustro wtórne przynajmniej o średnicę lustra głównego, więc ten warunek jak najbardziej byłby spełniony.
Mój Taurus 300 z całym osprzętem waży pewnie około 15 kg, więc każdy kg dużo zmienia. Jeśli Twój teleskop jest sporo cięższy, powinien też być mniej wrażliwy na dodawanie takich osłon.

 

200117_T300_oslona_40_cm_700g_86.jpg

Edytowane przez Mareg
  • Thanks 1

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, piotrkusiu napisał:

Ja skończyłem zabawy z odrośnikami na rzecz grzałek i do odrośnika nie wrócę ale w jednej z mojej wariacji na temat kratownic po prostu dałem dłuższe wypełnienie górnej klatki. (...)

Najczęściej obserwuję pod kiepskim niebem i główną funkcją tej osłony jest poprawa kontrastu obrazów przez blokowanie światła, które i tak nie wpada do okularu, tylko rozprasza się na elementach teleskopu. Efekt działania osłony jest jak dla mnie spektakularny.
Ale pewnie czym ciemniejsze niebo, tym mniej osłona wpływa na poprawę kontrastu. 

Działanie osłony jako odrośnika to tak przy okazji... Ale tu też jest bardzo dobrze, bo nigdy lustra mi nie zaparowały.
Skłoniło mnie to nawet do dość drastycznego kroku, bo obciąłem kable do fabrycznego podgrzewania lustra wtórnego. Kable szły pod ramieniem pająka o grubości 1 mm i troszkę wystawały, co dawało mi więcej odblasków od tego ramienia. A teraz jest pięknie symetrycznie, i co może nawet ważniejsze, jest najlepiej jak potrafię zrobić.
Gdyby jednak LW mi kiedykolwiek zaparowało, wrócę do tych kabli, ale muszę inaczej je poprowadzić, aby koniecznie nic a nic nie wystawało poza ramiona pająka.

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można spróbować z jakiegoś materiału przekładkowego, np 

https://c-l.pl/przekladka-polipropylenowa-plaster-miodu-pp-welon-poliestrowy-80-80t30/

Na to jedna warstwa karbonu (albo dwie lżejsze) https://c-l.pl/weglowe/

Jakby oszczędnie nasycać żywicą to powinno się udać zejść z wagą może o połowę.  A można poszukać jakiejś przekładki, która nie chłonie za bardzo. 

Tylko będzie z tym trochę pracy, no i trzeba mieć na czym to nawinąć. 

  • Thanks 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki @jolo za link do tego ciekawego materiału.

Tak na szybko sprawdziłem czy mi to coś pomoże, i okazuje się, że raczej nie:

  • gęstość tego materiału jest super fajna: 80 kg/m3
  • najmniejsza dostępna grubość to 7 mm
  • tuba z tego materiału o długości 40 cm, grubości ścianki 7 mm i średnicy 350 mm miałaby masę około pi * 0.35 * 0.4 * 0.007 * 80 ? 0.25 kg
  • obecnie sama tuba ze spienionego PCV o grubości 1 mm i odchudzona jakieś 30 % przez wycinanie okienek, waży jakieś 0.21 kg;
    to 1 mm PCV robi robotę, w porównaniu do 7 mm tego materiału z linku.

Udział samej tuby w masie całej osłony to tylko jakieś 30 %. Reszta to trzy drukowane wręgi-bafle, welur do środka i okleina na zewnątrz.
Bafle już wydrukowałem drugi raz, odchudzone jak się da, a welur wymieniłem na taki z krótszym włoskiem i 30 % mniejszej gęstości powierzchniowej.
Zdaje się, że dalej bardzo odchudzić to będzie już trudno. To jest zła wiadomość.
Dobra jest taka, że po skróceniu do 40 cm i redukcji masy do 700 g drgania sporo się zmniejszyły, tak że jestem już całkiem zadowolony z tego, co jest.

Ale jak się znajdzie pomysł, jak odchudzić dalej, teraz już bez cięcia gabarytów, to na pewno spróbuję, bo bez tej osłony dla mnie to już żadne obserwacje.
W każdym razie bardzo dziękuję za wiadomość o tym fajnym materiale, którego nie znałem, bo kto wie, może przyda się na coś innego.

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Mareg napisał:

Najczęściej obserwuję pod kiepskim niebem i główną funkcją tej osłony jest poprawa kontrastu obrazów przez blokowanie światła, które i tak nie wpada do okularu, tylko rozprasza się na elementach teleskopu. Efekt działania osłony jest jak dla mnie spektakularny.
Ale pewnie czym ciemniejsze niebo, tym mniej osłona wpływa na poprawę kontrastu.

A jak tak to tak.

Pod ciemnym niebem rzeczywiście osłona za LW nic nie daje, nawet malowanie LW nic nie wnosi. Robiłem takie eksperymenty odcinając się osłoną. Co innego przy obserwacjach Księżyca lub planet - tu warto wyczernić tył lusterka, zamalować te wszystkie srebrne śruby czy tuleję wyciągu.

  • Thanks 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)