Skocz do zawartości

MAK 127 - czy można wyciągnąć więcej na planetach?


mati013

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Od niedawna obserwuję obiekty US Makiem 127 OTAW. Generalne jestem bardzo zadowolony - ogromna frajda ?

  • Księżyc - mega. Kratery, cienie. BCO 10 mm rządzi.
  • Jowisz - tutaj mam niedosyt, widać ładnie tarczę, ale ciężko dostrzec pasy i jakiekolwiek struktury. Jakby świecił za mocno. Widziałem Jowisza w towarzystwie kilku księżyców galileuszowych. BCO 10 mm/GSO SV 15 mm
  • Saturn - pierścień robi wrażenie, widzę także cień planety rzucany na pierścień, wow! Ciężko dostrzec jakieś struktury, raczej  biała/beżowa tarcza z widowiskowym pierścieniem.  BCO 10 mm
  • Mars - widzę ładną delikatnie pomarańczową kulkę, po odpowiednim wpatrzeniu się widać cienie na środku tarczy - obstawiam, iż to struktury na planecie. Czapy lodowej nie zaobserwowałem. BCO 10mm

Kilka słów o warunkach obserwacji - mam świadomość, że nie są idealne , ale na ten moment nic lepszego nie ogarnę. Znalezienie chwili czasu przy dwójce bardzo małych dzieci, graniczy z cudem ? Ale się nie poddaję!

  • Obserwacja na balkonie (4 piętro), 7 klasa nieba, Poznań. Wokół trochę bloków, większą ulica, na dole rozsiane lampy po osiedlu. Obserwuję raczej z doskoku, bez adaptacji wzroku do ciemności. Z reguły między godziną 18.00 a 22.00
  • Czy poprawiając pewne elementy dam radę wyciągnąć więcej na planetach? Jeśli tak, to co mogę jeszcze wyciągnąć z nich?  Czy to może bardziej kwestia pory roku? Może jakieś filtry pomogą wyciągnąć więcej szczegółów?

I jeszcze jedno pytanie, z innej beczki, jaki polecacie okular z większym przybliżeniem niż BCO 10 mm, który będzie miał zastosowanie do planet? Czuję, że jest trochę rezerwy, ale nie chcę przesadzić ? 

Edytowane przez mati013

SW MAK 127 OTAW | EQ3-2 | WO SWAN 33mm | GSO SV 15mm | BCO 10mm | Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodziłeś maka z 2h przed obserwacjami?

Czas na Jowisza już minął, ciężko ci będzie wyłuskać jakikolwiek detal. Chociaż w weekend spoglądałem na niego z TS HR 9mm i bez problemu widziałem pasy - jednak to nie to samo co jeszcze 2 miesiące temu. Obserwujesz jednak z Poznania, miasto emituje sporo ciepła i warstwa miejskiej atmosfery nie będzie korzystna. Nie licz na dobry seeing, tym bardziej teraz kiedy Jowisz jest bardzo nisko.
Saturn - przerwę Cassiniego widziałeś? Struktury planety na tarczy raczej nie zobaczysz, bo co miałoby tam być? : )
Poluj raczej na Marsa, jest wysoko, a następne takie warunki za jakieś 15 lat.


WIęcej niż 10 BCO raczej nie ma sensu do maka 127. Przy dobrym seeingu max to 9mm, aczkolwiek ja i tak wolę okolice 12 mm. Lepiej zbieraj na nasadkę bino. Zdolności rozdzielczej nie przeskoczysz. Możesz powiększać do bólu, ale detalu to ci żadnego nie doda. Co najwyżej powiększy "piksel". WIęcej detalu to już tylko większa apertura, najlepiej 180.

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz pełnego wychłodzenia staraj się obserwować, gdy dana planeta jest możliwie najwyżej nad horyzontem, czyli dokładnie na południu. Oczywiście o ile z balkonu masz dostęp do południa. Jowisz i Saturn są nisko, wiele z nich nie da rady wycisnąć już, ale spróbuj obserwować je jeszcze na jasnym niebie. Jowisza można znaleźć nawet za dnia (z Saturnem to już nie takie proste ? ). Na Marsie widoczna była bez problemu południowa czapa polarna w Maku 127, ale we wrześniu. To zależy od paru czynników jak zgranie czasu obserwacji z odpowiednią rotacją Marsa, a także ponoć sama czapa może się szybko zmniejszać/zwiększać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, dexter77 napisał:

Chłodziłeś maka z 2h przed obserwacjami?

Nie zawsze udaje mi się wychłodzić 2h (czasem 1h), ale przy wczorajszych obserwacjach tuba była ponad 24h na balkonie - więc sądzę, iż dobrze była wychłodzona ? 

 

12 minut temu, dexter77 napisał:

Czas na Jowisza już minął, ciężko ci będzie wyłuskać jakikolwiek detal. Chociaż w weekend spoglądałem na niego z TS HR 9mm i bez problemu widziałem pasy - jednak to nie to samo co jeszcze 2 miesiące temu. Obserwujesz jednak z Poznania, miasto emituje sporo ciepła i warstwa miejskiej atmosfery nie będzie korzystna. Nie licz na dobry seeing, tym bardziej teraz kiedy Jowisz jest bardzo nisko.

Kiedy zaczyna się sezon na planety? Marzec/kwiecień?

 

14 minut temu, dexter77 napisał:

Poluj raczej na Marsa, jest wysoko, a następne takie warunki za jakieś 15 lat.

Marsa mam jak na widelcu - non stop w zasięgu wzroku ? pytanie tylko czy dam radę coś więcej zobaczyć? Czy jak pojadę pod 5 klasę nieba więcej zobaczę na nim (oczywiście w porównywalnych warunkach armo.)

 

15 minut temu, dexter77 napisał:

TS HR 9mm

Czy 9 mm robi duża różnicę w porównaniu z 10 mm? Niby 1 mm różnicy ?

SW MAK 127 OTAW | EQ3-2 | WO SWAN 33mm | GSO SV 15mm | BCO 10mm | Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 czy 9 nie ma różnicy. W mono używam 9mm bo ma większe pole i okular jest po prostu wygodniejszy niż BCO 10.
Sezon na planety? To zależy raczej na jaką. Na Marsa masz obecnie - jednak planeta jest mała i bardzo czuła na seeing. Jest wysoko, także raczej nie ma aż takiego znaczenia czy miasto czy wieś. Po prostu musisz trafić na warunki - loteria.

Jeśli chodzi o Saturna i Jowisza to z każdym rokiem "sezon" będzie coraz później. Jeszcze jakiś czas temu dobre warunki były od czerwca. Teraz przesuwają się one na koniec lata, aż w końcu za 3-5 lat będzie to jesień tak jak obecnie z Marsem - wówczas będzie prawdziwa uczta, bo nie dość że będą wysoko to jeszcze podczas dłuższych nocy. Generalnie gazowe olbrzymy z roku na rok będą coraz lepiej widoczne. Najlepiej sam sprawdź sobie w jakiejś aplikacji położenie planet w danych miesiącach / latach. Zauważysz, że wspinają się one po ekliptyce, a ta najwyżej sięga nocą w Polsce właśnie w okresie zima-wiosna.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największy wpływ mają na to warunki w danym momencie i miejscu + położenie planety. Najlepsze co możesz zrobić to obserwować często żeby w końcu trafić na lepsze ?  Co do miejsca to z moich doświadczeń częściej dobre widoki są z pola niż z balkonu, ale nie zawsze jest ochota i czas na wyjazd. Bardziej chodzi tu o wyjazd daleko od betonu i budynków niż o zaświetlenie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem skusiło mnie czyste niebo i wylazłem na podwórko z Bresserem 102/460 obejrzeć Marsa, tak ładnie było go widać. W pow. 42x obraz ładny czysty i ostry, było widać szczegóły na powierzchni, niewiele ale wyraziście i w sposób oczywisty. W 72x seeing dał osobie znać i już nie było tak ładnie, coś tam majaczyło, ale drgania atmosfery psuły obraz dokumentnie, podobnie było w 102x. Księżyc dał radę za to nawet w 102x, obraz ładny, ostry, choć seeing też robił swoje. Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótszy okular niestety niewiele Ci pomoże. Przy średnicy obiektywu 127 mm to czym obserwujesz to w zasadzie granica optycznych możliwości sprzętu. Musisz poczekać aż planety będą wyżej, cala noc na niebie czyli do następnego roku. A za kilka lat będzie jeszcze lepiej bo Jowisz będzie naprawdę wysoko. Saturn też się trochę podciągnie ale nie tak dużo jak Jowisz. Dzieci Ci też podrosną to jakaś wycieczka za miasto nie będzie aż takim wyzwaniem. Czyli raczej czas i cierpliwość Ci pomogą bo z tego co piszesz to przy dwóch berbeciach to raczej w terenie nie poszalejesz. ? Balkon w mieście to nie jest idealne miejsce do obserwacji. 

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, w tym czasie polecam w maku 127 gwiazdy podwójne i Księżyc (najlepiej wraz z atlasem, a do tego nasadka bino) - można się tym cieszyć dość długo z balkonu : ) Jak masz SWANA to możesz też polować na gromady otwarte, Woźnica coraz wyżej : )

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Poza radami kolegów, poczytaj o filtrach planetarnych, które pomagają uwypuklić dany element szczegółów powierzchni planet.

W moim odczuciu i doświadczeniu, stosowanie filtrów pomaga w obserwacjach detali planet i warto z nich korzystać.

Pozdrawiam

Edytowane przez WhyDuck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wam wszystkim ?

Bino - wiem, to będzie mój kolejny etap. Ale z racji, iż inwestycja większa (samo bino+podwójne okulary) to jeszcze trochę poczekam. Na razie nie wykorzystałem potencjału obecnej konfiguracji. Dawkuję emocje ?


Okular z mniejszą ogniskową - sądziłem, że jest sens zakupu jakiegoś z przedziału 6-8 mm, no ale jeśli odradzacie to rezygnuję.

 

No i będę próbować! Jak mi się uda zaobserwować lód na Marsie to zrobię jakiś mały wpis  w tym temacie? 

SW MAK 127 OTAW | EQ3-2 | WO SWAN 33mm | GSO SV 15mm | BCO 10mm | Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,  tak jak obiecałem kilka słów o ostatniej mojej obserwacji ?

Udało mi się wsztrzelic w świetną pogodę w Poznaniu wczoraj, w czwartek 29.10. Niebo długimi okresami prawie bezchmurne, Księżyc prawie w pełni i towarzyszący mu blisko Mars. Już gołym okiem wyglądało to fenomenalnie ?

Zresztą gwiazdy także nieźle świeciły. Pięknie widoczny Pas Oriona, nad nim bliżej zenitu widoczne Plejady (i rzeczywiście troszkę mogą przypominać maly wóz ale w wersji mikro). Bardzo mnie zaciekawiły, postanowiłem, także je ustrzelić (wcześniej zajmowałem się tylko obiektami  US) 

Rozstawiam sprzęt i przechodzę do meritum. Maczek 127 wychłodzony 2h, na zegarze około 22.00 księżyc świeci pełnym blaskiem a Mars coraz wyżej ? czuje, że to będzie dobra noc. 

Pierwsze idą SWANy 33mm

Wstyd się przyznać ale rzadko z nich korzystam. Od razu przechodziłem do krótszych ogniskowych. To był błąd.. 

KSIĘŻYC w nich wygląda genialnie! Widać całą kule ze sporym zapasem czerni - co daje wspaniały efekt przestrzeni, 3d. Zdziwiło mnie ze nawet nie razi po oczach. Widać świetnie struktury, linie biegnące z bieguna, cienie podkreślające kratery - jak z jakiegoś postera w gazecie Astro. 

MARS prezentuje się jako mała jasno pomarańczowa kulka, można już dostrzec minimalne cienie na środku tarczy. Poczekamy na większe przybliżenie mój mały przyjacielu ?

No to czas na PLEJADY. Mój pierwszy cel z poza US ever! Gołym okiem nadal dobrze widoczne. Jednak ustrzelnie je szukaczem kątowym przysporzyło mi nie mało problemów.. W końcu się udało. Wyglądają olśniewająco! Dosłownie ? mocne diamenty na tle czarnego nieba i jasnieszych punktów. Nie mieszczą się całe w zasięgu wzroku ale to nic. Delektuje się nimi przez dłuższą chwilę. 

Pora zmienić okular. 

GSO SV 15 mm

najpierw KSIĘŻYC, widać dokładnie, bliżej. Jak zawsze pięknie. Ten obraz mam już ogarnięty, ale się nie nudzi. 

 

MARS także zdecydowanie większą kulka. Cienie na środku tarczy także większe i wyraźniejsze. Szukam czapy polarnej, kurcze nie widzę lub nie potrafię zobaczyć. Małe rozczarowanie, ale w zanadrzu mam jeszcze.. 

BCO 10 mm

MARSik jeszcze większy, może nie wyraźniejszy, ale przybliżenie robi swoje. Obserwuje cieprliwie, ostrzę wzrok, dopracowuję ostrość teleskopu i.. JEST! EUREKA! Widzę biało/szarą kropkę na brzegu tarczy Marsa ? to musi być to! Lód. Jak już go zlokalizowałem i wiedziałem jak powinien wyglądać to nie spuszczałem z oczu przez następne 15 minut. Mega satysfakcja.

Jest około 24, pogoda się psuje, na chodzą chmury. Czas kończyć te owocna przygodę. Plan zrealizowany, nowe doświadczenie zebrane - jestem zadodowlony ?

Wnioski 

- więcej cierpliwości przy obserwacjach 

- do DS chyba przyda się jakiś red dot bo z klasycznym szukaczem się wykończę! 

 

Edytowane przez mati013
  • Like 1

SW MAK 127 OTAW | EQ3-2 | WO SWAN 33mm | GSO SV 15mm | BCO 10mm | Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mati013 napisał:

KSIĘŻYC w nich wygląda genialnie! Widać całą kule ze sporym zapasem czerni - co daje wspaniały efekt przestrzeni, 3d. Zdziwiło mnie ze nawet nie razi po oczach. Widać świetnie struktury, linie biegnące z bieguna, cienie podkreślające kratery - jak z jakiegoś postera w gazecie Astro

Jak będziesz miał okazję, to spójrz raz na Łysego przez bino, wtedy dopiero zobaczysz efekt 3D ?

 

Edytowane przez Baton
  • Like 1

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wczoraj nieco spoglądałem, ale nie ma to jak bino ? Razem z 18 bco było znakomicie.

 

1623354128_2020-10-2922_06_38.jpg.284dbbc9f6080381091228794866092d.jpg

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja trochę na Księżyc, później trochę na Oriona i jego M42.

Trochę słabo, bo nie mam balkonu, ale nie mogłem się powstrzymać, bo nie mogę wychodzić.

A, że nie mam jeszcze VB do 2" kątówki,  to użyłem bino w ognisku głównym MAKa.

Kurde nie mogę się doczekać popatrzeć w M42 w dobrej miejscówce,  mam w pamięci jak dobrze było kiedy patrzyłem na nią na Bednarach kolo Poznania.

Jednak z miasta, to nie to samo, chociaż gromadę Trapez  w  jej centrum ładnie było widać.

Niestety, chmury później popsuły obserwacje.

 

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, mati013 napisał:

Zastanawiam się jeszcze jaki szukacz kolimatorowy wybrać. Są za około 70 PLN basici i droższe modele. Czy warto doplacac? W końcu to kropka na szkiełku ?

Ja mam red dota 4w1, ale w maku na AZ się nie przydaje (patrzy wyżej na foto położenie stopki szukacza). Natomiast ten 4w1 ma łatwiej dostępny obraz, tj. masz taki jakby mały ekranik zamiast dziurki od klucza : )

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Krzysztonn napisał:

Zapisz w kalendarzu 21 grudzień wtedy Jowisz z Saturnem spotkają się w odległości kilka razy mniejszej niz  srednica tarczy księżyca.Będzie widać za jednym zamachem w jednym polu widzenia ? choc będą zachodzić 3 godziny po słoncu i kiepska widoczność raczej

Warto też zapisać, że planety będa tak nisko, że detalu raczej nie wyłuskasz ?

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, mati013 napisał:

Zastanawiam się jeszcze jaki szukacz kolimatorowy wybrać. Są za około 70 PLN basici i droższe modele. Czy warto doplacac? W końcu to kropka na szkiełku ?

Jak już dexter wspomniał, "lepsze" mają większe szkiełko/ekranik - łatwiej celować. Taki szukacz jest super do jasnych obiektów. Jeśli zamierzasz na DSy też polować, to najlepiej szukacz kątowy 50mm. 

29 minut temu, dexter77 napisał:

Ja mam red dota 4w1, ale w maku na AZ się nie przydaje (patrzy wyżej na foto położenie stopki szukacza). 

Właśnie dlatego u siebie zamontowałem maczka na dovetailu "L" .
NU1A1963.thumb.JPG.d337dec3732cad0fe84e5ebfe9c4ae78.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szyny chciałem uniknąć bo to dodatkowy element wpływający na drgania i stabilność ?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiscie w czwartek [ 29.10 ] byl najlepszy Mars jaki widzialem . Dwa lata temu nie mialem jeszcze teleskopu wiec dla mnie najlepszy do tej pory. Moglem nawet uzyc plossla 6 mm co dalo 200x i dalej obraz byl nierozmazany. Widoczne dosc wyraznie marsjanskie ciemne kontynenty . Z czapa lodowa nigdy u mnie nie bylo problemow zwlaszcza w lato , iskrzyla sie jako pierwsza , teraz jest jakby slabsza. Widze ze i tu tak jak , np przy Jowiszu aby wyluskac wiecej detalu trzeba troche zerkac albo tez przez dluzsza chwile nie mrugac , obraz robi sie wtedy przyciemniony ale wychodza detale. Nie wiem czy to dobry sposob ale w moim przypadku dziala. Patrzenie raz jednym , raz drugim okiem takze pomaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, lemarr7 napisał:

 Moglem nawet uzyc plossla 6 mm co dalo 200x i dalej obraz byl nierozmazany.

W maku 127? To przeskoczyłeś fizykę ? Ostrość przy 200x w tym sprzęcie to raczej płonne nadzieje

?

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, dexter77 napisał:

W maku 127? To przeskoczyłeś fizykę ? Ostrość przy 200x w tym sprzęcie to raczej płonne nadzieje

?

Nie zgodzę się. A to dlatego, że  miałem tak w środę :) 10mm w bino czyli jakieś 210x, a obraz super. Pierwszy raz BCO 18mm poszły na dłużej w odstawkę na rzecz 10mm.  Coś czuję, że nie prędko trafię na warunki by znów użyć tak krótkich okularów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że to jest powyżej zdolności maka. Postaw sobie Newtona 10" lub 8", a obok maka 127. Załaduj tutaj i tutaj power x200. Zobaczysz co to znaczy ostry obraz na planecie.

Możesz widzieć struktury planety w maku, ale nie ma to nic wspólnego z ostrym obrazem.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dexter77 napisał:

W maku 127? To przeskoczyłeś fizykę ? Ostrość przy 200x w tym sprzęcie to raczej płonne nadzieje

Nie napisalem ze to w Syncie 6 [152/1200], moj blad. Oczywiscie wiem ze to watek o MAK 127 , ale chodzilo mi raczej o bardzo dobre warunki w zeszly czwartek. Wiem ze w takim MAK-u okular ponizej 10 mm raczej nie ma sensu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)