Skocz do zawartości

Refraktor 120/600 + AZ4 (pierwsze wrażenia)


spectat0r

Rekomendowane odpowiedzi

Ja do planet używałem TS HR 9mm. Akurat dziś wystawiłem go na sprzedaż (powód sprzedaży to pozostanie przy obserwacjach dwuocznych, rezygnuję na razie z mono):

Możesz rozważyć. Do DSów on się nie nadaje, do Księżyca i planet jak najbardziej, kitowce bije na głowę.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.11.2020 o 21:30, astrobonq napisał:

9mm za ciemno? Hmmm kwestia gustu że tak powiem. Wrzucałem w tym telepie nie raz 5mm na jasnych i zwartych DSach i było dobrze. Przykładowo centrum M42 pokazuje tu ciekawy detal niedostępny dla niższych powiększeń. Jaśniejsze kulki zaczynają się lekko rozbijać po bokach a M57 przestaje przypominać rozmytą gwiazdkę z dziurką.

Ja mam ESa 4,7, ale używałem go głównie w 120/600 do gwiazd podwójnych. Zgadzam się co do planet - Jowisz w takim powiększeniu w tym refraktorze to jasna plama z jakimś tam szczegółem, ale pomaga przymknięcie dekla. Trapez w M42 faktycznie wyglądał zacnie. Ja jestem zdania, że poniżej 5 mm to już lekkie przegięcie, bo gwiazdy są już plackami i trudno złapać ostrość. Wyjatek to gwiazdy podwójne, ale to nie maszyna do takich obserwacji, czego byłem świadom przy próbach rozdzielenia naprawdę ciasnych układów. Natomiast w życiu nie powiedziałbym, że 9 mm to za ciemno. Fakt, że ja mam ESa 11 mm, ale w tym kontekście nie ma różnicy. 

 

5 godzin temu, spectat0r napisał:

Okulary do DSów znajdują się w przyszłorocznym budżecie? Póki co chciałbym coś większego do planet (taki niby prezent na Mikołaja?), a koniunkcja Jowisza i Saturna tuż, tuż, więc pomyślałem sobie, że fajnie by było z trochę większym powerem poobserwować to zjawisko (tylko nie wiem czy 4mm, czy 5mm, a może 6mm).

Kup sobie kolego najpierw pożądną kątówkę - najlepiej dielektryka - i coś do szerokiego pola. Uderz w ogniskową 24 mm (powiększenie 25x) i wyceluj maszynę w Łabędzia albo w gromady otwarte w Woźnicy, NGC 7000, chichotki itd., itp. Wtedy szczena opada. Dosłownie. Odpuść na początek tak krótką ogniskową, bo tak jak pisze @dexter77 - szybko się zniechęcisz. 

Altair Astro Starwave 102ED-R FPL53 || AZ 4 1,5" || PZO 8x40

ND 5 by AstroLutek || OMEGON polaryzacyjny zmienny 2" || Explore Scientific UHC 2" || Explore Scientific CLS 2"

kątówka Explore Scientific 2" dielectric || ES 24 82° || ES 11 82° || ES 4.7 82° ||

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, szanowne grono. W związku, że sezon mikołajkowy tuż, tuż, więc postanowiłem zmodernizować mój teleskop i sprezentowałem sobie kątówkę i okular 5mm (oczywiście w większe ogniskowe też będę się zaopatrywał?) W porównaniu do kitowych akcesoriów, tutaj już wagowo czuć, że ma się do czynienia z czymś konkretniejszym. Póki co za oknem śnieżne krajobrazy i niebo pochmurne. Jak warunki się poprawią, to opiszę wrażenia przy użyciu nowych akcesoriów?

UPGRADE 1

update_1.thumb.jpg.054c00fb4365c0b0da0e0d8815e7ff6c.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co to za kątówka i dlaczego APM? Black Friday?
@MKonieczny  refraktor od ciebie ma już nowego właściciela ?  Kupiłem go pierwotnie z zamysłem nasadki bino, ale pomysł nie wypalił, więc pojechał dalej w świat ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, dexter77 napisał:

a co to za kątówka i dlaczego APM?

A dlaczego by nie. Kupiłem po okazyjnej cenie w porównaniu do innych kątówek (jeszcze przed Black Friday, gdzie ceny są sztucznie zawyżane i są niby promocyjne?). Na zagranicznych forach kątówka ta jest bardziej znana i jej użytkownicy są zadowoleni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po ile ona była w promocji? Bo widzę, że teraz jest nowa za ponad 150 euro z wysyłką co w mojej ocenie jest ceną wyssaną z palca. Zresztą APM ma mocno zawyżone ceny, gdyż ich sprzedaż jest nastawiona na bardziej zamożnego klienta, w tym rynek USA. Nawet sam właściciel mi to przyznał między wierszami, kiedy z nim pisałem.

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, dexter77 napisał:

Zresztą APM ma mocno zawyżone ceny, gdyż ich sprzedaż jest nastawiona na bardziej zamożnego klienta, w tym rynek USA.

Trochę chyba ciebie poniosło. Jest to normalna firma w miarę z cenami zbliżonymi do innych firm, jeśli chodzi o akcesoria do teleskopów, taka średnia półka. Jeszcze mi napisz, że za drogą kątówkę kupiłem? Z tego co patrzyłem, to kątówki 2" dielektryczne oscylują w cenach 120-180 euronów (WO,ES, itp.), więc nie wiem  jakie są to u ciebie ceny nie wyssane z palca. Również patrz na dostępność, bo teraz jak piszą, że dostępne od ręki, to może się okazać, że będzie za pół roku. Ja swoją kupiłem za ok. 130 euronów, a wysyłkę miałem gratis, bo były lekkie opóźnienia w dostawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej ocenie przepłaciłeś za dielektryka kilka stówek za samo logo.

Sprawdź  kto stoi za APM i jakie marki przejął, potem sprawdź, gdzie i czego najwięcej sprzedają. Na końcu lepiej wyedutuj tekst w poście, że kogoś poniosło. Chyba, że szukasz zaczepki i jesteś z tych "wszechwiedzących", których na forum nie brakuje.

Między dielektrykiem APM, a GSO (który swoją drogą można kupić tutaj na forum za 350 zł) nie zobaczysz żadnej różnicy. Powiem więcej, nie zobaczysz różnicy między zwykłą kątówką lustrzaną SW za 150 zł. Temat wałkowany cyklicznie.

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, dexter77 napisał:

Długo obserwujesz? Bo chyba mało śledzisz rynek. Przepłaciłeś za dielektryka kilka stówek za samo logo.

Sprawdź najpierw kto stoi za APM i jakie marki przejął, potem sprawdź, gdzie i czego najwięcej sprzedają. Na końcu lepiej wyedutuj tekst w poście, że kogoś poniosło. Chyba, że szukasz zaczepki i jesteś z tych "wszechwiedzących", których na forum nie brakuje.

Faktem jest że dielektryki na giełdzie chodzą po 300-350 zł, nawet gdzieś taką widziałem?. Ważne aby kolega był zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, dexter77 napisał:

Chyba, że szukasz zaczepki i jesteś z tych "wszechwiedzących", których na forum nie brakuje.

Póki co to na razie ty tutaj zgrywasz omnibusa teleskopowego na tym forum. Firma APM jest mi od dawna znana (relacje firm APM, TMB Optical, LZOS także). Na chwilę obecną będę kompletował teleskop z nowych akcesorii, więc używkami na razie nie jestem zainteresowany. Nie wiem skąd u ciebie takie utyskiwanie (łagodnie mówiąc) z tego powodu, nie wiesz jakie mam z rozbudową plany i do tego twoje porównywanie cen nowych części z używanymi. Jak ktoś idzie kupić auto z salonu, to też mu odradzasz i mówisz, że przepłaca, żeby kupił sobie lepiej używkę? Jest to każdego sprawa indywidulana. Jeśli ty używasz GSO, to inni też powinni (normalnie chodząca wyrocznia). Według ciebie przepłaciłem, a ja porównując ceny nowych dielektryków wybrałem taką (jak to napisałeś dla "zamożnych klientów" - dobre? - a była z nich najtańsza?) i tak jak peter5 napisał, grunt to być zadowolonym. Nie spinaj się tak, bo ci żyłka pęknie (jak już ciebie tak to boli, to mogę ci za kilka lat ją odsprzedać na giełdzie?). Każdy patrzy w niebo swoim sprzętem i powinien czerpać z tego przyjemność.

 

PS Już wiem skąd u ciebie ten ból dexter77, widzę, że z ciebie pyra poznańska, a tam każdy grosz dwa razy się ogląda?? ?

Edytowane przez spectat0r
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@spectat0r ładna kątówka :) Wnętrze pewnie ma to samo co GSO albo niewiele się różniące, może będzie lekko inny przelot no i ważne jest mocowanie okularów bo tu mamy zazwyczaj największe zgrzyty. W dielektryku SW niby jest Clamping Ring ale jakoś tak lubi się czepiać o okulary. Nie wiem czy już masz ale zalecam kupno okularu 12-18 mm szerokokątnego, bez niego ten teleskop będzie jak bez ręki, 5 mm pobawisz się na Księżycu i trochę na uciekającym Marsie i to głównie tyle a resztę obiektów będziesz obskakiwał takim średniopowerowym szkłem. Świetnie się bawiłem z mniejszym bratem, czyli 100/500, korzystając z Meade 24 mm 82 stopnie albo Morfeusz 17.5 mm 76 stopni. Kupa zabawy w dziurach między chmurami. Przy Księżycu radzę skorzystać z zaślepki i oglądać tylko przez otwór w deklu :) druga opcja to taka, żeby kupić oprawę na filtr słoneczny, najlepiej z filtrem oczywiście i zanim przyczepisz filtr do słońca to spróbuj też patrzeć przez oprawę, powinna zmniejszyć źrenicę i przystopować wszelkie aberracje. U mnie sprawdzało egzamin.

Edytowane przez lolak89
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, wyżej napisałem, że w mojej ocenie kątówka nie jest warta swojej ceny i można kupić to samo (nawet nowe) taniej. To moja opinia, a ty mi teraz wyjeżdzasz z tekstami:

Godzinę temu, spectat0r napisał:

Nie spinaj się tak, bo ci żyłka pęknie

A do tego publicznie mnie obrażasz:

Godzinę temu, spectat0r napisał:

Już wiem skąd u ciebie ten ból dexter77, widzę, że z ciebie pyra poznańska, a tam każdy grosz dwa razy się ogląda?? ?

Co to za zwyczaje? Już nie można mieć własnego zdania? Wyluzuj. Kupuj sobie co chcesz i za ile chcesz, twoja sprawa. Czy ja cie z tego powodu obrażam? Nie, więc ty też tego nie rób.

ps. dla twojej wiadomości nie jestem ani nie pochodzę z Poznania. A kupno okularu TS HR Planetary 5mm do 120/600 jako pierwszy upgrade świadczy tylko o tym, że doświadczenie masz zerowe pomimo, że wydaje ci się inaczej. Idziesz klasycznie jak większość na początku w jak największe powiększenia z tubą, która do tego nie jest stworzona. Chcesz rozpędzić fiata 126p do 150km/h ?  Miłego oglądania rozciaplanych placków.

Edytowane przez dexter77
  • Sad 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko pomówienia, ponieważ wszyscy wiedzą, że drut powstał w wyniku kłótni dwóch poznaniaków o jednego grosza ?

  • Like 3
  • Haha 3

Altair Astro Starwave 102ED-R FPL53 || AZ 4 1,5" || PZO 8x40

ND 5 by AstroLutek || OMEGON polaryzacyjny zmienny 2" || Explore Scientific UHC 2" || Explore Scientific CLS 2"

kątówka Explore Scientific 2" dielectric || ES 24 82° || ES 11 82° || ES 4.7 82° ||

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra wyluzujcie, bo coś temat schodzi (jak to zwykle bywa) w inną stronę. Jeśli ktoś się poczuł dotknięty słowem pyra (potocznie o mieszkańcu Poznania) i pęknięta żyłka, to z góry przepraszam. Nikogo nie chcę obrażać, tylko towarzystwo tutaj trochę sztywne? Więcej dystansu do siebie. Dzięki lolak89 za poradę, następne okulary będą coś w ten deseń?

 

Druga sprawa, to kupuję w zagranicznych sklepach (bo tak mi z pewnych względów jest lepiej), a tam praktycznie nie ma nic od GSO (może poza uwielbianym tutaj Dobsonem).

Edytowane przez spectat0r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym przesłanianiem apertury na Księżyc i planety trochę śliski temat jest. Z jednej strony redukujesz aberrację chromatyczną, z drugiej strony otwór w deklu ma raptem 50mm przez co drastycznie spada rozdzielczość. Popatrz na Księżyc z deklem i bez i sam oceń jak wolisz. Z mojego doświadczenia wynika, że szczególnie na planetach pełna apertura sprawdza się lepiej o ile nie będziesz się skupiał na aberracji a postarasz się wyzerkać detal. Jest to jednak rzecz bardzo subiektywna i generalnie akurat ten teleskop często wzbudza na forach skrajne emocje ?

Te 5mm wypróbuj również na M42 czy np na jasnych gromadach kulistych (lepiej sprawdziłby się tu okular szerokokątny o półkę wyżej jeśli chodzi o jakość, ale i tym HR coś zobaczysz). Dalsze zakupy tak jak piszą koledzy wyżej, obowiązkowo szerokokątne okulary. Ja bym brał 10-13mm i drugi ponad 20mm - jak bardzo "ponad" to już zależy od tego jak ciemne niebo masz. Jak podmiejskie to możesz nawet zostać w okolicach 20mm, jak ciemne wiejskie to przykładowo 28mm (z filtrem mgławicowym) z powodzeniem używałem do wyłuskiwania dużych i słabych mgławic.

Edytowane przez astrobonq
  • Like 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, astrobonq napisał:

Z tym przesłanianiem apertury na Księżyc i planety trochę śliski temat jest. Z jednej strony redukujesz aberrację chromatyczną, z drugiej strony otwór w deklu ma raptem 50mm przez co drastycznie spada rozdzielczość. Popatrz na Księżyc z deklem i bez i sam oceń jak wolisz. Z mojego doświadczenia wynika, że szczególnie na planetach pełna apertura sprawdza się lepiej o ile nie będziesz się skupiał na aberracji a postarasz się wyzerkać detal. Jest to jednak rzecz bardzo subiektywna i generalnie akurat ten teleskop często wzbudza na forach skrajne emocje ?

Bardzo celna i słuszna uwaga! Faktycznie tak jest, a nie pomyślałem żeby o tym wspomnieć. Księżyc w dużym powiększeniu (ES 4,7 mm) na pełnej aperturze nie jest jakoś tragiczny - przy małej fazie na linii terminatora aberracja była znikoma. Z Jowiszem na pełnej aperturze można wyzerkać detal z aberracją na krawędzi, natomiast po przymknięciu robi się mydło. Prawda jest taka, że tego sprzętu trzeba się nauczyć - po jakimś czasie aberracja już tak nie przeszkadza. Z drugiej strony dywagujemy nad obserwacjami, do których ta tuba się nie nadaje i trzeba się z tym pogodzić. 

Altair Astro Starwave 102ED-R FPL53 || AZ 4 1,5" || PZO 8x40

ND 5 by AstroLutek || OMEGON polaryzacyjny zmienny 2" || Explore Scientific UHC 2" || Explore Scientific CLS 2"

kątówka Explore Scientific 2" dielectric || ES 24 82° || ES 11 82° || ES 4.7 82° ||

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MKonieczny napisał:

Z drugiej strony dywagujemy nad obserwacjami, do których ta tuba się nie nadaje i trzeba się z tym pogodzić. 

Co do tego pełna zgoda. Ale jak już ktoś ma ten teleskop i nie ma jednocześnie innego (przykładowo Maka 127 czy Dobsona 8 które do US nadają się dużo lepiej), to pozostaje oglądanie planet z aberracją ? Wbrew temu co niektórzy piszą, 120/600 daje pewne możliwości na US, choć tak jak piszesz "tego sprzętu trzeba się nauczyć".

Żeby nie było, że gloryfikuje ten teleskop, aberracja chromatyczna to nie tylko kolorki ale i spadek jakości obrazu. Do tego dochodzi aberracje sferyczna. Ale główną zaletą tego sprzętu jest to, że mamy 120mm soczewki i krótką lekką tubę która jest mega mobilna. 120/1000 na pewno jest wyraźnie lepszy optycznie, szczególnie na US, ale cała ta magiczna mobilność już nam tutaj ucieka.

  • Like 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, astrobonq napisał:

Z jednej strony redukujesz aberrację chromatyczną, z drugiej strony otwór w deklu ma raptem 50mm przez co drastycznie spada rozdzielczość

Heja Michał, to w 120/600 dekiel również ma otwór 50 mm ? Myślałem, że jest trochę większy niż w 100/500. Dlatego też pisałem o oprawie na filtr słoneczny, tak do wersji 120 mm pewnie jest z 80-90 mm apertury. Wychodziły by już fajne wartości przysłony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ma 50mm, nie wiem jak jest w nowszych egzemplarzach ale podejrzewam, że tak samo. Oprawa na filtr słoneczny jest jakimś rozwiązaniem, choć z tego co pamiętam aberracja jest tu redukowana w nieznacznym stopniu. Ostatecznie po próbach z różnymi przesłonami (swego czasu zrobiłem kilka rozmiarów z kartonu ?) doszedłem do wniosku, że mi bardziej odpowiada jednak pełna apertura z kolorkami.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam takie rozwiązanie jak na zdjęciu. To jest oprawa na filtr słoneczny (pisał o tym Łukasz) + plastik cięty laserem z otworem 80mm i całość mocowana na 3 śrubki.

Przy otworze 80mm aberracje spadają do akceptowalnego poziomu, a nie leci jeszcze tak rozdzielczość obrazu. Przy oryginalnym otworze rzeczywiście robi się mydło.

Pewnie nikt mi nie uwierzy, ale obserwowałem z taką przesłoną marsa równolegle z mak-em 127 i obraz w refraktorze miał wyraźnie lepszy detal ? Oczywiście mówię tu o powiększeniach 110-140x max.

Również księżyc przy powiększeniu około 100x raczy detalem, kontrastem i frajdą z obserwacji ?

 

120-80.jpg

  • Like 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wojt0000 napisał:

Pewnie nikt mi nie uwierzy, ale (...)

Początek nowej gówno-burzy za 3.. 2.. 1..

  • Haha 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wojt0000 napisał:

Pewnie nikt mi nie uwierzy 

Jasnowidz jaki czy co ?

wracając do Twojej wypowiedzi to uważam, że zwyczajnie przesunięcie barw podbiło kolor kontynentów, dodatkowo brak obstrukcji, niewielka swiatlosila i źrenica wyjściowa pomogły uaktywnić pewne obszary mózgu odpowiedzialne za wizualizację obrazu, podobne obszary pracują podczas czytania dobrego SciFi. Takim oto sposobem widziałeś coś czego tam nie było ?

zagadka rozwiązana. MAK 127 FOREVER. 

Nie no, bez kitu. Czasami mały pokazuje równie szczegółowe obrazy co duży, wiem po sobie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałeś dobry seeing trafić bo przy tej wysokości planety nad horyzontem to już ciężki temat jest.
 

Ja tranzyty obserwowałem z reguły w okolicach opozycji gdzie rozmiary kątowe planety są większe (przynajmniej 40-45 sekund łuku przy 34 sekundach obecnie).

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, astrobonq napisał:

Musiałeś dobry seeing trafić bo przy tej wysokości planety nad horyzontem to już ciężki temat jest.

Zacząłem obserwacje o godz. 16:30, kiedy jeszcze niebo było jasne i Jowisz tak nie dawał swoim blaskiem (ledwie go wypatrzyłem gołym okiem), wtedy zauważyłem, że przy tych warunkach dużo detali można dostrzec. Jednak wraz ze zbliżaniem się do horyzontu, pojawiało się falowanie, ale na szczęście tranzyt już się zakończył?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem zamieścić parę fotek nieobrabianych (niestety robione komórką z drgającej ręki)?

Dla tych co jeszcze są niezdecydowani na kupno teleskopu, a chcieliby mniej więcej wiedzieć, jak widać przez ten teleskop na kitowym zestawie (tak naprawdę to w wizualu dużo więcej jest szczegółów, zdjęcie z telefonu tego nie oddaje).

Księżyc:

ksiezyc.thumb.jpg.3e003c375bf2154c281b4d589a8fdbc8.jpg

 

Plejady:

plejady.thumb.jpg.9fcfa074945c73425b9b7c0be04e9390.jpg

 

Myszołowy?(obserwacje prowadzone z pokoju przez szybę):

myszolow.thumb.jpg.c45db0c166711568b7035101ba9bda9a.jpg  

myszolow3.thumb.jpg.9a4e3b10c0a17ca2db8986107c8ef342.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W końcu zawitało do mnie wyczekiwane od miesiąca bezchmurne niebo, więc postanowiłem się podzielić moimi spostrzeżeniami, jeśli chodzi o nowe akcesoria. Na pierwszy rzut oka poszedł Księżyc (a raczej jego sierp), Jowisz, Saturn i Mars. Co do wymiany pryzmy na kątówkę, to tutaj jest wyraźna  poprawa. Aberracja jest praktycznie żadna (wcześniej myślałem o dokupieniu jakiegoś filtra semiAPO, ale raczej nie będzie póki co potrzeby) i jasne obiekty są punktowe, bez żadnych rozbłysków na boki (co przy bezchmurnej nocy, przy pryzmie zdarzały się czasami różne "dżety"?). Co do irytujących rzeczy to odbicie lustrzane w obrazie i związane z tym przemieszczanie się po niebie, ale to kwestia większej wprawy (mi pomogło przestawienie kątówki o 90stopni w lewo i jest w miarę ok?). Pomimo bezchmurnego nieba, to seeing był chyba taki sobie, bo przy okularach 5mm i 10mm, widoczne na obiektach były ruchy powietrza i Księżyc, jaki i Jowisz, Saturn i Mars "falowały" i ciężko było dobrać ostrość. Na Jowiszu pasy były ledwo dostrzegalne i Saturn taki choćby za mgłą (zarówno przy okularze 5mm i 10mm). Z resztą teraz (godz. 23:00) przyszła gęsta mgła i nic już z obserwacji. Porównując przy tych warunkach okular 5mm z 10mm, to więcej detalu nie zauważyłem, tylko obraz planety był większy i tło ciemniejsze w okularze 5mm. Poczekam na lepsze warunki (np. takie jak miałem przy tranzycie Ganimedesa, wtedy obraz był żyleta).

Gdy niebo się zciemniło, skierowałem teleskop na Oriona i zacząłem obserwować Wielką Mgławicę w Orionie. W porównaniu do pryzmy, to wydaje mi się, że przez kątówkę można dostrzec więcej gwiazd. W okularze 5mm, składniki gromady Trapez dobrze widoczne (A, B, C, D, i E zlane z A ?). Dodatkowo widoczne w okularze 5mm "czarne chmury" w tej mgławicy, tworzą tak jakby trójwymiarowy efekt  (albo mi się tylko tak zdawało ?).

Jak będą lepsze warunki i jakieś nowe akcesoria, to podzielę się dalej moimi wrażeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.10.2020 o 09:46, [email protected] napisał:

Po co się rozdrabniać . Może coś docelowego do kulek. Kolega z Astropolis pisze że wart każdej złotówki. Każdy inny mak czy newton przy tym to półśrodek "Orion Optics UK Teleskop Maksutova MC 200/4000 OMC Carbon Deluxe OTA" https://www.astroshop.pl/teleskopy/orion-optics-uk-teleskop-maksutova-mc-200-4000-omc-carbon-deluxe-ota/p,57571 ?

Piękna sprawa. Tylko trzeba najpierw palenie rzucić, żeby budżet podratować, bo póki co to odrobinę drogo. ?

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)