Skocz do zawartości

21 grudnia Jupeczek z Saturnem się spąchną :)


Rekomendowane odpowiedzi

  • Jacek E. zmienił tytuł na 21 grudnia Jupeczek z Saturnem się spąchną :)

Czy będzie możliwość dyskutowania tutaj również o pogodzie ?? lub przynajmniej śledzić osoby które mają w tym temacie wiedzę i doświadczenie?

Korzystam z wielu różnych programów natomiast niestety wiele razy się na nich zawiodłem - być może wspólna analiza oraz kilka innych opinii poskutkowałyby tym że moglibyśmy na dzień przed koniunkcją stworzyć listę potencjalnych miejsc w różnych rejonach pl w zależności od lokalizacji gdzie szanse obserwacji będą większe niż z balkonu ?

Jest wątek na forum dla wspólnych obserwacji ?

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, piotrando1 napisał:

Czy będzie możliwość dyskutowania tutaj również o pogodzie ?? lub przynajmniej śledzić osoby które mają w tym temacie wiedzę i doświadczenie?

 

Jasne, po to ta zajawka, choć nie ukrywam, że najcenniejsze będą foty z długich ognisk ?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie ciężko. Słońce zajdzie o 15:41, o 16:20 będzie 6 st pod horyzontem, planety na wys. 11,5 st; o 17:00 Słońce na -12 st, a planety na +7,5 st (dane dla Krakowa)
Na szczęście są jasne - Jowisz będzie miał -1,8 mag, Saturn -0,5 mag

Edytowane przez M.K.

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21-go grudnia planety będą najbliżej, ale parę dni przed i po tez będą blisko, więc na szczęście będzie "wyjątkowo" nie tylko przez jeden dzień.
Sprawdziłem "na szybko" i odległość mniejsza niż 0.5* będzie ponad tydzień, gdzieś od 17-go do 25-go. 

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Coś cisza w temacie. Dla zachęty szybki strzał przez okno między chmurami.

05.12 chwilę po 17, separacja 1st 45' 58"

Canon 1100D, Canon 100mm

IMG_9117.thumb.JPG.15a54641407cb241543878aa3e7a49f0.JPG

I crop

1747115195_IMG_9117crop.jpg.ff5965c060b55936486f96f22dcce6e1.jpg

  • Like 9

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zacząć polowanie od teraz, nie wiadomo czy i kiedy będzie pogoda. A trzeba czystego nieba bo to bardzo nisko nad horyzontem i moze z 2 godziny czasu od pojawienia się po zachodzie Słońca do zachodu tych planet.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche się wypogodziło i wyszedłem przed 18. Udało się złapać jeszcze planety nisko nad horyzontem. Niebo dosyć mętne i gołym okiem widać było tylko Jowisza - obie planety widoczne w lornetce 10x50 w jednym polu. Ale jak na 15 dni przed maksymalnym zblizeniem to rozczarowująco daleko od siebie - chyba max w jednym polu to lustrzanka i z obiektyw z 200mm.  Foto Canon 550D + kit 50mm 8 sek/ISO 400. 

 

563812832_Canon50mm.thumb.png.3eec44bae77533f68d7064d526f499b1.png

  • Like 5

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mnie pamięć nie myli to za "gówniarza" o tej porze roku było zawsze najlepsze niebo, a teraz to na kogo wypadnie na tego bęc. U mnie non toper chmury! Skąd one się kużwa biorą!!! Niech się ten święty zlituje i choć jeden wieczór da na to  popatrzeć!!!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Hagen napisał:

Jak mnie pamięć nie myli to za "gówniarza" o tej porze roku było zawsze najlepsze niebo, a teraz to na kogo wypadnie na tego bęc. U mnie non toper chmury! Skąd one się kużwa biorą!!! Niech się ten święty zlituje i choć jeden wieczór da na to  popatrzeć!!!! 

Najgorsze jest to, że na ten moment nie ma prognozy która by się regularnie sprawdzała. Był świetny ICM ale od jakiegoś czasu nawet prognoza na 6godz do przodu często rozmija się z rzeczywistością.

Korzystam jeszcze z Windy ale ostatecznie i tak tuż przed wyjazdem trzeba patrzeć na SAT24 na podczerwieni, gdzie jednak po zachodzie słońca nie widać wszystkich chmur. O ile nie ma dziury na pół Polski, to każdy wyjazd na ten moment to dla mnie ruletka.

  • Like 3

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, astrobonq napisał:

przed wyjazdem trzeba patrzeć na SAT24 na podczerwieni, gdzie jednak po zachodzie słońca nie widać wszystkich chmur.

Ja korzystam też z wetteronline.de zwykle pokazuje wszystko, też to czego nie widać w podczerwieni na sat24. 
Czasem nawet, aż za bardzo. Zdarzyło się, że była lekka mgiełka z przyzwoitym niebem, a z mapy wynikało że nie warto nawet przez okno wyjrzeć. 
Z prognozami bywa różnie. Weekend miałem mieć słoneczny, a Słońce wyjrzało może na godzinę i to przez chmury...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak u @DarX86 chmury od zachodu nie pozwoliły nawet pomyśleć o zestawieniu teleskopu z aparatem. Jedyne co zdążyłem po powrocie z pracy to rzucić okiem na kilkanaście sekund. Jednak ten czas wydawał mi się jak wieczność przy tych dniach oczekiwania.

Oto co zobaczyłem.

111678252_JowisziSaturn15_12_2020.png.32670a41fe42526be206b87fe9fa7aed.png

Księżyce rozpoznane za pomocą Stellarium. Tam też zrobione wcześniej dochodzenie upewniło mnie, że zmieszczę parkę w okularze ES 11/82.

Na 6,7mm jeszcze za wcześnie. Dopiero przed weekendem jest nadzieja. Po dzisiejszych tych kilku sekundach odzyskałem nadzieję ?

  • Like 6

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie wiem czy cieszyć się czy płakać. No bo niby nie jest źle w porównaniu z tym co aura w Polsce serwuje ale jednak mam takie odczucie, że ktoś sobie drwi z miłośników astronomii w mojej okolicy.

Screenshot_2020-12-15 bergfex - Homepage.png

  • Confused 1
  • Sad 2

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Hagen napisał:

Patrząc na mapy pogody to......... kuźwa gówno z tego bedzie u mnie. Czy choć raz na czterysta lat nie może być kawałka czystego nieba!? Ludzieeeee trzymajcie mnie!!!!

Z prognozami różnie bywa. To jeszcze 6 dni a takie "tydzień naprzód" aż tak dokładne to przecież nie są. No i zawsze można liczyć na jakieś małe okienko, okieneczko. Tak chociaż z 15 minut. Głowa do góry. ?

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pozostaje nic innego jak śledzić w poniedziałek od rana SAT24 i przygotować się na małą podróż w odpowiednie miejsce (o ile takie będzie dostępne) ? 

Edytowane przez dexter77
  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie cud jak uda się jeden raz wystawić sprzęt i cokolwiek pstryknąć przez najbliższe dni. Już nawet nie musi to być w poniedziałek, niech będzie te +/- dwa dni ale żeby się udało. Pozostaje naładować akumulatory i trzymać sprzęt w pogotowiu. Powodzenia wszystkim!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)