Skocz do zawartości

21 grudnia Jupeczek z Saturnem się spąchną :)


Rekomendowane odpowiedzi

34 minuty temu, Hagen napisał:

U mnie bez zmian, szara podniebna maź od horyzontu do horyzontu i bez szans na zmianę w najbliższym czasie. Cieszcie się więc Ci co możecie, zazdroszczę Wam!!!

Nic nie pisałem, bo liczyłem, że zamiast posta z literkami uda sie wrzucić zdjęcia, ale niestety ?Zapowiada się, że u mnie to się spąchnie deszcz z chmurami. Witajcie w Polsce, kraju niespełnionych obietnic, nawet pogoda w oczy wieje  ?

Edytowane przez eszetka

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, robinek72 napisał:

@Lunatyk_101 pozazdrościć takiego "paskudnego" zachmurzenia ? 

Oj, chyba tego, że można ponad to zachmurzenie wjechać/wejść w czasie realnym. ? Na dole naprawdę szaro, mgliście i depresyjnie. 

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstyd przyznać, ale wczoraj miałem piękną pogodę i zaćmienie...mózgu.

W codziennej krzątaninie wyszedłem wieczorem z domu do sklepu, Patrzę, o ładne niebo! Powoli Orion wschodzi, Woźnica, a tam Księżyc  widzę,...patrzę w telefon.... a nie...chmury idą... na obserwacje nie jadę. Wróciłem do domu.

I gdzie tu opis Jowisza z Saturnem???

KOMPLETNIE o nich zapomniałem. Świeciły obok Księżyca wczoraj, a ja nic nie zauważyłem, zaćmiło mój mózg i oczy zupełnie ...ehhhh

800 lat czekania i ta piękna bliskość Księżyca, przegapione na wieki, wieków... :((((

Dziś jest szansa na ładne niebo we Wrocku, ale Księżyc będzie już daleko. Powodzenia w obserwach i czystego nieba w poniedziałek!

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze małe co nieco z wczoraj. Seeing niestety fatalny no i 500mm to jednak trochę mało. Dziś odpoczynek ale jutro będzie szansa, żeby powalczyć z większym sprzętem. 

sat_jup.jpg

  • Like 6

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pogoda za oknem jest beznadziejna ale czczoraj po zachodzie słońca była łaskawa. Tym razem zapolowałem na parkę planet z długą ogniskową w wizualu. Wybrałem się w teren z D-K 210/3540, który współpracując z ESem 30/82* dał powiększenie 118x przy polu widzenia około 42'. Saturn z Jowiszem przy separacji 21' idealnie mieściły się w polu widzenia.

Jowisz pięknie prezentował się z przyklejoną z jednej strony Europą a z drugiej w większej separacji Io i całkiem daleko Calisto. Saturn nie pokazał jednoznacznie żadnego satelity.

Pamiątkowa fotka z C6d + S50/1,4.

4.JPG.154dc8f2efbcca0ec0290e8c57fe6c5e.JPG

Edytowane przez jutomi
  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu zobaczyłem koniunkcje - niebo prawie bezchmurne, tylko wiatr zimny, ledwie wytrzymaliśmy z godzinę ze znajomymi.  Seeing praktycznie zerowy - wszystko pływało, ale fakt, Jowisz i Saturn w refraktorze 102/714 mieszczą się bez problemów, kamerka ASI 224 też chwyciła. Nagrałem 3 krótkie avi - 2 pod Saturna okazało się, że uszkodzone, ten ponizszy był pod Jowisza, ale mając jeden musiałem wyciągnać Saturna, ImPPG okazało się lepsze niż registax kosztem koloru. Miało być więcej avików oczywiście, ale nówka bateria zamiennik do laptopa wytrzymała ze 2x po 5 minut (drugi raz był po lekkim ogrzaniu laptopa w samochodzie).

 

1204058685_ED4cham2.thumb.png.28d6c9f5cc5394c1241fd0220308d863.png

 

 

  • Like 5

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda dopisała, pięknie się ta parka prezentowała w lornetce 15x70. Jowisz z trzema księżycami (Io był trochę za blisko).

Pojedyncze zdjęcie z Canona 5d Mk II, 300mm, ISO 640. Może słabe, ale własne ?

 

JowiszSaturn_2020-12-19.jpg

  • Like 6

Lornetki: BGSz 2,3x40, DO Chase 10x50 ED, DO Extreme 15x70 ED | Statyw: Slik PRO 700DX
Teleskop: SW Mak 127/1500 + Bino | Montaże: ALT-AZ5, EXOS-2 OnStep

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie z wczoraj, zapomniałem pierścienia T2 więc została partyzantka telefonem przez okular.
Dobson 8, powiększenie 120x
E8F295B5-B6AF-4E01-8FA4-EBDDE8A23E87.thumb.jpeg.8c7ea35469f2b0fd1f4d2ce51d1c5520.jpeg

  • Like 6

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poluję od ponad godziny i wreszcie okieneczko się znalazło, jutro niema szans ?
To taka nie do końca Gwiazda Betlejemska, może z porządnym sprzętem się uda za sześćdziesiąt parę lat ?
Canonek 550D z kiciakiem z balkonu.

647035784_PKo.thumb.PNG.0e19acef04eb9ceb6cec338277b4a51c.PNG

  • Like 4

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)