Skocz do zawartości

21 grudnia Jupeczek z Saturnem się spąchną :)


Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, Magnetar napisał:

Dzisiaj w jednej linii była jeszcze gwiazda HIP 99314. W pierwszej chwili myślałem, że to jeden z księżyców.

A ja byłem przekonany, że wczoraj widziałem 4 księżyce Jowisza na scenie. Do teraz. ?

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku chciałbym się przywitać. 

Jestem początkującym obserwatorem, w zasadzie to mój syn. 

Mam pytanie do dzisiejszej koniunkcji. Znalazłem w internecie mapy pogodowe. Między innymi Windy. 

Wybrałem w Windy w opcjach chmury i nie bardzo mogę się orientować gdzie będzie przyzwoita pogoda do obserwacji. 

Czy ktoś mógłby potwierdzić moje przypuszczenia, że niebo bez chmur jest prognozowanie w okolicach Kępna czy też Namysłowa? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Windy to jedno, patrz jeszcze na ICM

https://mapy.meteo.pl/

potem na SAT24

https://pl.sat24.com/pl/pl

i potem porównaj je ze sobą ? niestety w tej chwili nie ma dobrej regularnie sprawdzającej się prognozy, więc trzeba kombinować.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, dzisiaj nieliczni mieszkający w Polsce między 15 i 16 będą szczęśliwcami ? 

1635689824_Szczliwcy.png.b601bb662ac6590ef5272d9ad165e883.png

1562650176_Szcz2.thumb.png.3cf5b654253d962fa73cb359d2bb0a3d.png
Z tej korzystam i wczoraj dziurka mi się sprawdziła idealnie ?

P Koń.PNG
A jak dzisiaj nie wyjdzie to następna już tylko za 60 lat ?

 

  • Like 6

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr, skorzystaliśmy z tego samego okienka - nie masz pojęcia jak się cieszyłem, że w bagażniku auta czekał statyw z aparatem - tak "na wszelki wypadek" ? Gratuluję zdjęcia! 

  • Thanks 1

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod Krakowem lipa totalna. Liczyłem na okienko w chmurach na południu Krakowa, ale chyba nic z tego nie będzie. Nie dość, że chmury to jeszcze piździ i mgłą zachodzi...

Altair Astro Starwave 102ED-R FPL53 || AZ 4 1,5" || PZO 8x40

ND 5 by AstroLutek || OMEGON polaryzacyjny zmienny 2" || Explore Scientific UHC 2" || Explore Scientific CLS 2"

kątówka Explore Scientific 2" dielectric || ES 24 82° || ES 11 82° || ES 4.7 82° ||

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj też lipa, kołdra na niebie po całości. Wg prognozy na WetterRadar ma odlecieć ale będzie już za późno. I tak raz chmury wlazły zaraz jak tylko Jowisz zaczął być widoczny a teraz chmury odlecą jak planety już zajdą. Dobrze, że chociaż w piątek mogłem coś cyknąć ale na więcej nie ma co już liczyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie od kilku dni kicha totalna. Gratuluje wszystkim którym się udało to nie codzienne zjawisko zarejestrować. Brawo Wy !

Bez tytułu.jpg

  • Sad 2

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję Tym którym się udało ja zdążyłem chwycić "parę" ,jeszcze przez lornetkę 10 x 50, nim schowały się za dom sąsiada o avikowaniu nie mogło być mowy. Chodź pogoda pod wieczór dopisała. Jutro spróbuję wrócić trochę wcześniej nie będą  już tak blisko ale może uda się to zarejestrować... ?

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MKonieczny napisał:

Pod Krakowem lipa totalna. Liczyłem na okienko w chmurach na południu Krakowa, ale chyba nic z tego nie będzie. Nie dość, że chmury to jeszcze piździ i mgłą zachodzi...

Sat24 wcale nie pokazywał przejaśnień w Krakowie, a tu taka niespodzianka
sat24.jpg.51db79d0b19850e553ee4c3e0ef6390f.jpg
Na Obidowej (850mnpm) też koledzy mieli pogodę.
Masz pecha, że w Krakowie było widać, a pod już nie ?
Ja wybierałem się na Koskową, ale prognozy o 15:00 zgasiły mój zapał, na szczęście zerkam z domu przez okno o 16:40, a tu Jowisz się do mnie uśmiecha z jakąś "słabszą kropką" na  godz 1.

Ubawicie się, ale otwieram okno, opieram o okiennicę samą tubę lunety 90/900 z okularem 13mm i celuję... Zimno w ręce, bo z wrażenia nie ubrałem rękawic, ale udało się utrzymać stabilnie planety w polu widzenia. Odległość oszacowałem na 1/8 pola, więc wyszło 7', sprawdziłem później w Stelarium i było 6', czyli nie najgorzej jak na szybki pomiar. O 16:50 przyszła chmura, ale po 5 minutach ponownie mogłem oglądać koniunkcję. Planety coraz bardziej zaczynały "pływać", więc zakończyłem obserwację. Z wrażenia zapomniałem, że po 17 Starlinki będą przelatywać na tle Księżyca ?
Najważniejsza, że tegoroczna "gwiazda betlejemska " została zaliczona !!! ?

 

  • Like 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)