Skocz do zawartości

21 grudnia Jupeczek z Saturnem się spąchną :)


Rekomendowane odpowiedzi

Jak powiedział mój kolega. Nam też to było dane. Bo tak to niestety w naszym kraju jest. Cały dzień chmury nagle okno pogodowe na wieczór a od jutra idzie już front.No sam nie mogłem w to uwierzyć.Obserwacje prowadziłem wczoraj czyli w niedzielę za miastem i dzisiaj koło domu na placu w środku miasta. Zgadnijcie sami kiedy było lepiej. Pewnie się już domyślacie że dzisiaj. Legnicka pogoda okazała się jednak łaskawa. Sama odległość kątowa między planetami wczoraj i dziś nie była wcale wielka w odbiorze wizualnym, ale jakość w seeningu na korzyść dzisiejszego dnia była przytłaczająca. Apochromat 85 mm przy powiększeniu niecałym 100 razy pokazał piękny widok dwóch największych planet naszego układu w odsłonie jakiej jeszcze nigdy w życiu nie widziałem. Byłem wręcz oczarowany widokiem a właściwie byliśmy bo przecież nie byłem wtedy sam. Nie mogąc skupić się na szczegółach technicznych dałem się ponieść temu pięknemu widokowi. Jeszcze raz okazało się że natura czasem potrafi pokazać coś naprawdę niezwykłego. Za dzieciaka marzyłem o takim widoku a teraz kiedy dobijam do 50tki było mi to dane. Naprawdę piękna chwila. Pozdrawiam wszystkich.

  • Like 3
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Pawcio napisał:

Piotr, skorzystaliśmy z tego samego okienka - nie masz pojęcia jak się cieszyłem, że w bagażniku auta czekał statyw z aparatem - tak "na wszelki wypadek" ? Gratuluję zdjęcia!

Dziękuję Ci, Pawle! ? Tyle dobrego niebiosa nam dały w całej mizerii, więc cieszę się, że mogliśmy z tego daru skorzystać. No i czekamy do marca A.D. 2080... ? Świątecznych serdeczności!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wczoraj się nie udało - chmury przeszkodziły, choć i tak dziw, że tylko chmury, a nie chmury w akompaniamencie mgły zmieszanej ze smogiem tak gęstej, że można gryźć. 

20201221_160637.thumb.jpg.493526b311b259b765d0b724dc904d65.jpg

Ale przynajmniej tyle mi się udało, że w piątek, jeszcze w Krakowie, zauważyłam miedzy chmurami Księżyc i właśnie Saturna z Jowiszem - prędko pogonilam Filipa i wystawialismy teleskop z parteru na 4 pietro w akademiku. ? Warunki były nieporywające, seeing mordował, ale co zobaczyliśmy to nasze. Miałam nawet parę zdjęć z telefonu zrobionych byle na pamiątkę, ale telefon się zepsuł kilka godzin później... Może te widoki tak go powaliły. ?

  • Like 4

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze polski akcent ? Uchwycona przez Pana Zbigniewa Zająca z Poznania.
Pogodowy FARCIARZ - GRATULACJE ?

 

  • Like 4

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie łatwo jest z czasem i pogodą jeżeli chodzi o tę koniunkcję. W niedzielę, 20/12 były moje urodziny i musiałem się nieźle nagimnastykować pomiędzy wizytami, aby coś w tej materii podziałać... Miałem jednak szczęście i w okresie, gdy Jowisz i Saturn zaczęły być widoczne niebo było zupełnie czyste. Było tak przez dobre dwie godziny. Chciałem obserwować 16" dobsonem, ale niestety obiekty te są już o wiele za nisko dla tego teleskopu i celując z ogródka... szukacz trafia w płot. Rozstawiłem więc SW 200/1000 na EQ5 GoTo. Nie było jak ustawić na gwiazdy, więc w pośpiechu ręcznie poprowadziłem montaż do dwóch planet.
 
Widok nieziemski. Bawiłem się najpierw TV Nagler 17mm, który pięknie pokazywał całość w szerszym polu. Nie mam jednak 2" filtrów do zbicia światła, także wkrótce na ruszt poszła seria okularów 1,25" plossli. Następnie obserwowałem nasadką WO z okularami zestawowymi 20mm, barlowem 1.6x i nałożyłem filtr Księżycowy. Widok był piękny! Chcąc zwiększyć powiększenie wrzuciłem parkę 9mm Plossli Celestrona. Dosyć niska jakość tych okularów, ale pokazała planety w o wiele lepszym detalu! Prezent na urodziny jak znalazł! ?
 
Chcąc uwiecznić te zjawisko wyjąłem nieużywaną od dawna kamerę ASI034mc. Niestety - przestała działać. Dwa laptopy zwracają kod 10 w menadżerze urządzeń i zdaje się, że trzymanie jej w nieogrzewanym garażu wykończyło ją na dobre... 
Zabrałem się więc za improwizację. Nikona D5300 z T2 ringiem wkręciłem do noska 1,25", następnie nakręciłem na to barlowa 1.6x WO i dodałem też filtr Księżycowy. Strzelałem fotki po 5s z ISO400 i 800. Nagrałem też kilka filmów. Niestety - programy wariują i nie da się zestakować nic z zdjęć oraz filmów. 
Wstawiam więc pojedynczą klatkę... 
 
Wczoraj, 21/12 i dzisiaj chmury i deszcze nieziemskie. Mam jednak dużo pracy, więc i tak nie mógłbym się tym zajmować, także nie żałuję. Widziałem swoje w niedzielę. ?

https://ibb.co/mtRV9T9

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, angle4cor napisał:

W niedzielę, 20/12 były moje urodziny [...]

No to pijąc swoje zdrowie piłem jednocześnie twoje ???

Najlepszego!

Niestety do pogody nie miałem tyle szczęścia i jedyne co oglądałem to dno butelki ?

Próbowałem też dzień wcześniej. Niestety mimo dziur w chmurach akurat zachód ani razu się nie przejaśnił ????? a sprzęt czekał ustawiony od paru dni na balkonie.

IMG-20201218-WA0005.thumb.jpeg.f0d7d9a87ec45b549c1d0d07002cf253.jpeg

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Zielu napisał:

No to pijąc swoje zdrowie piłem jednocześnie twoje ???

Najlepszego!

Niestety do pogody nie miałem tyle szczęścia i jedyne co oglądałem to dno butelki ?

Próbowałem też dzień wcześniej. Niestety mimo dziur w chmurach akurat zachód ani razu się nie przejaśnił ????? a sprzęt czekał ustawiony od paru dni na balkonie.

IMG-20201218-WA0005.thumb.jpeg.f0d7d9a87ec45b549c1d0d07002cf253.jpeg

Przynajmniej aparaturę masz na medal. ?

  • Haha 1

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wczoraj i dzisiaj bez pogody, więc podszedłem jeszcze raz do materiału - wcześniej za mocno rozjechał mi się Saturn i zestackowalem jeszcze raz - zaznaczając w AS3 dodatkowo obie planety osobno, a nie tlyko obie razem  (ED 102/714 + ASI 224)

 

1238882327_ED4ASI2242.thumb.png.ac232a50293a8ba125dd86899f84555e.png

1747307141_ED4ASI2242.png.a2e1e42b7a41268b0a82f89adebcb941.png

 

  • Like 9

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z dzisiejszego mini-okienka pokusiłem się o mały spontan między blokami.

W ruch poszedł triplet 104/650, niestety bez prowadzenia bo nie było na to czasu. Najpierw szybki seans wizualny, obie planety najlepiej prezentowały się w powiększeniu 78x. Dość wyraźnie jak na tak niską wysokość nad horyzontem widać było główne pasy w atmosferze Jowisza, księżyce Io, Europę oraz Ganimedesa zaś pierścienie Saturna bardzo wyraźnie oddzielały się od tarczy.

Po chwili podpiąłem Canona i strzeliłem kilka pojedynczych fotek. Szału nie ma, ale pamiątka jest.

23.12 ok godz 16, separacja 14'

Canon 1100D, 650mm, spory crop

402007891_IMG_9319aa.jpg.96b0d8713a79a0ca770b2bf3c8e831ee.jpg

  • Like 9

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niki, "Posępny Kosiarz" ? A tak na prawdę, to bardzo pomysłowe ujęcie. ?

  • Like 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)