Skocz do zawartości

21 grudnia Jupeczek z Saturnem się spąchną :)

Rekomendowane odpowiedzi

• Odpowiedzi 126
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Popularne odpowiedzi

160 km w poszukiwaniu przejaśnienia 19 grudnia 2020

Beskidzka koniunkcja.

wczorajsze

Dodane obrazy

Na początku chciałbym się przywitać. 

Jestem początkującym obserwatorem, w zasadzie to mój syn. 

Mam pytanie do dzisiejszej koniunkcji. Znalazłem w internecie mapy pogodowe. Między innymi Windy. 

Wybrałem w Windy w opcjach chmury i nie bardzo mogę się orientować gdzie będzie przyzwoita pogoda do obserwacji. 

Czy ktoś mógłby potwierdzić moje przypuszczenia, że niebo bez chmur jest prognozowanie w okolicach Kępna czy też Namysłowa? 

Odnośnik do odpowiedzi

No niestety, dzisiaj nieliczni mieszkający w Polsce między 15 i 16 będą szczęśliwcami 😞 

1635689824_Szczliwcy.png.b601bb662ac6590ef5272d9ad165e883.png

1562650176_Szcz2.thumb.png.3cf5b654253d962fa73cb359d2bb0a3d.png
Z tej korzystam i wczoraj dziurka mi się sprawdziła idealnie 🙂

P Koń.PNG
A jak dzisiaj nie wyjdzie to następna już tylko za 60 lat 🙂

• Like 6
Odnośnik do odpowiedzi

Już sobie pokoniunkczyłem kuźwa! Planowałem zmienić sprzęt na lepszy, ale to co mam do patrzenia w chmury starczy aż nadto! Co niektórym co się udało to szczerze zazdroszczę! Pozdrawiam!!!

Edytowane przez Hagen
  • Sad 2
Odnośnik do odpowiedzi

Tutaj też lipa, kołdra na niebie po całości. Wg prognozy na WetterRadar ma odlecieć ale będzie już za późno. I tak raz chmury wlazły zaraz jak tylko Jowisz zaczął być widoczny a teraz chmury odlecą jak planety już zajdą. Dobrze, że chociaż w piątek mogłem coś cyknąć ale na więcej nie ma co już liczyć...

Odnośnik do odpowiedzi

Gratuluję Tym którym się udało ja zdążyłem chwycić "parę" ,jeszcze przez lornetkę 10 x 50, nim schowały się za dom sąsiada o avikowaniu nie mogło być mowy. Chodź pogoda pod wieczór dopisała. Jutro spróbuję wrócić trochę wcześniej nie będą  już tak blisko ale może uda się to zarejestrować... 🙂

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, MKonieczny napisał:

Pod Krakowem lipa totalna. Liczyłem na okienko w chmurach na południu Krakowa, ale chyba nic z tego nie będzie. Nie dość, że chmury to jeszcze piździ i mgłą zachodzi...

Sat24 wcale nie pokazywał przejaśnień w Krakowie, a tu taka niespodzianka
sat24.jpg.51db79d0b19850e553ee4c3e0ef6390f.jpg
Na Obidowej (850mnpm) też koledzy mieli pogodę.
Masz pecha, że w Krakowie było widać, a pod już nie 😞
Ja wybierałem się na Koskową, ale prognozy o 15:00 zgasiły mój zapał, na szczęście zerkam z domu przez okno o 16:40, a tu Jowisz się do mnie uśmiecha z jakąś "słabszą kropką" na  godz 1.

Ubawicie się, ale otwieram okno, opieram o okiennicę samą tubę lunety 90/900 z okularem 13mm i celuję... Zimno w ręce, bo z wrażenia nie ubrałem rękawic, ale udało się utrzymać stabilnie planety w polu widzenia. Odległość oszacowałem na 1/8 pola, więc wyszło 7', sprawdziłem później w Stelarium i było 6', czyli nie najgorzej jak na szybki pomiar. O 16:50 przyszła chmura, ale po 5 minutach ponownie mogłem oglądać koniunkcję. Planety coraz bardziej zaczynały "pływać", więc zakończyłem obserwację. Z wrażenia zapomniałem, że po 17 Starlinki będą przelatywać na tle Księżyca 😜
Najważniejsza, że tegoroczna "gwiazda betlejemska " została zaliczona !!! 😃

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi