Skocz do zawartości

Bardzo jasny obiekt poniżej Marsa


różan

Rekomendowane odpowiedzi

Przed chwilą, 21:27, poniżej Marsa i chyba nieco na prawo od niego, wysokość w dużym przybliżeniu ok. 30°, obiekt równie jasny jeśli nie jaśniejszy co Mars. Akurat zaczynałem obserwacje, ustawiałem teleskop na Marsa, na przemian patrząc przez szukacz i gołym okiem (niestety akurat bez okularów), przypadkiem uchwyciłem coś co w pierwszej chwili wziąłem za samolot (podobna jasność i prędkość pozorna), lecz bez żadnego dźwięku, mniej więcej pod Marsem wygasło tak jak ISS wygasa wlatując w cień Ziemi. Widziałem to może ledwo przez 2, 3 s więc trudno mi zinterpretować co właściwie widziałem. Szybko spojrzałem na Sky Safari Pro ale nie widzę o tej porze przelotu żadnego satelity, w Stellarium na szybko też nie, natomiast trajektoria jakby się pokrywała z pasem (jeśli dobrze interpretuję to co widzę w Sky Safari) satelitów geostacjonarnych. Ten - jeśli to satelita - ewidentnie nie był geostacjonarny. Prędkość pozorna powiedziałbym większa niż w przypadku ISS. Możliwe że to flara od jakiegoś mniejszego satelity? Widzielibyście ją w innych częściach Polski, czy takie flary są bardzo lokalne?

Edit: właśnie się zastanowiłem co napisałem... o tej porze, tyle po zachodzie Słońca, to chyba nie mogłaby być flara, ani wlot w cień Ziemi, zwłaszcza przy tej pozornej prędkości (a zatem raczej niskiej orbicie) obiektu? Z kolei na meteor raczej za wolne...

Edit 2: nie podałem istotnej informacji, że leciało z zachodu na wschód.

Edytowane przez różan

SCT 8" na EQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to jakiś niesamowity zbieg okoliczności, ale właśnie zauważyłem że o 21:40 dziewczyna do mnie napisała, że widziała (w innej części Warszawy) "mega jasny meteor na lewo od Księżyca"... Czyli z tego co mówi, to ok. 10 minut po mojej obserwacji, i na wschodzie, a nie na południu... Pisze też, że ten jej obiekt miał ogon (mój nie miał, przynajmniej przez tych ostatnich kilka sekund gdy go widziałem). Szukałem na stronie Polskiej Sieci Bolidowej ale wygląda na nieaktualizowaną, nie widzę też linków do żadnej bazy/kamer...

Edit: haha, zapytałem o trajektorię, dostałem to w odpowiedzi ??

image.png.e7db564d0becf5e06a22380651374cd3.png

Edytowane przez różan

SCT 8" na EQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co widziała dziewczyna to pewnie był meteor z któregoś roju Taurydów. Natomiast wciąż nie wiem co ja widziałem... tak jak mówię najgorsze że dopiero spojrzałem w niebo i to bez okularów (wielkiej wady nie mam, ale zawsze), więc przypadkiem uchwyciłem końcówkę i wygasło zanim ogarnąłem na co patrzę. Pierwsza myśl jak jeszcze leciało to "samolot", a po wygaśnięciu "satelita" (wiedziałem że nie ISS, bo mam alert na przeloty).

Teraz już nie wiem czy tej trajektorii typowo satelitarnej którą tu oznaczyłem niebieską strzałką nie dopowiedziałem sobie po spojrzeniu na mapkę... Pierwsze wrażenie jednak miałem takie jak oznaczone pomarańczową strzałką - że to samolot który się ode mnie oddala na południowy wschód. Ale to na pewno nie był samolot, chyba że miał awarię świateł z sekundy na sekundę, no i patrząc po pozornej prędkości i jasności/wielkości to musiałaby być awionetka, a nic nie było słychać...

Przejrzałem wszystko co jest na Heavens-Above w tych godzinach - nic. Czyżby lampion...

image.thumb.png.f12f57fafeb50a09674f719d92ebf738.png

Edytowane przez różan

SCT 8" na EQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)