Skocz do zawartości

Moja przygoda z 24-ką...


Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, lukost napisał:

I to jest konkret, brawo. Chyba do Was wpadnę. 

 

 

Dzięki, zapraszamy ?

Chociaż nie wiem kiedy 24 znowu przyjedzie... W poniedziałek dla mnie to był spontan. 

Mogliby zrobić drogę Zawoja - Korbielów.

 

Edytowane przez Setaarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Setaarius napisał:

PS ? wciąż zachodzę w głowę jak Marcin nawet rozłożone wepchał to do osobówki ?

Piękny sprzęt, widoki musiały być powalające. Co do transportu to podejrzewam że kratownica składa się z dwóch osobnych elementów na co wskazywałby fragment zaznaczony strzałką. Piszę "podejrzewam" bo na stronie Taurusa nie ma jeszcze konkretnych informacji na temat tego modelu.

Miałeś może okazję.. zajrzeć pod sukienkę (bez skojarzeń ? ) i sprawdzić (wciąż bez skojarzeń ? ) jak to wygląda?

1586209021_t600a.jpg.4e64b6efe895d42df986a04b69c156ab.jpg

 

  • Like 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, astrobonq napisał:

Piękny sprzęt, widoki musiały być powalające. Co do transportu to podejrzewam że kratownica składa się z dwóch osobnych elementów na co wskazywałby fragment zaznaczony strzałką. Piszę "podejrzewam" bo na stronie Taurusa nie ma jeszcze konkretnych informacji na temat tego modelu.

Miałeś może okazję.. zajrzeć pod sukienkę (bez skojarzeń ? ) i sprawdzić (wciąż bez skojarzeń ? ) jak to wygląda?

1586209021_t600a.jpg.4e64b6efe895d42df986a04b69c156ab.jpg

 

Tak, dokładnie tak jest, niestety przyjechałem na gotowe więc nie zaglądałem pod bieliznę, ale Marcin od razu mi uświadomił to rozwiązanie ?

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.11.2020 o 00:33, Setaarius napisał:

to Marcin zażyczył sobie, żeby to było f/5 zatem mamy do czynienia z ogniskową 3000 mm!!!

Parafrazując cytat z Pingwinów z Madagaskaru:

Setaarius: Marcin, jesteście nienormalni!
Marcin: Ale teleskop dobre wyszedł.
Setaariu: No jasne, a kto mówi, że nie? 

?

Fajny teleskop. Teraz czekam kolejne relacje. 

 


https://www.filmweb.pl/serial/Pingwiny+z+Madagaskaru-2008-468032/discussion/najsmieszniejsze+teksty,1237201?page=5

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawał armaty! Co go skusiło na F5? ?  Załadunek i rozładunek to coś w tym stylu?:

Justin-Kabaus-Paul-Koller-loading-22UC.j

Fajnie opisałeś wrażenia z obserwacji. W wizualu (choć pewnie nie tylko) fajne jest to, że zmieniasz teleskop na większy, albo miejscówkę i możesz wszystie obiekty odkrywać na nowo, a dodatkowo w zasięgu pojawiają się setki innych ? 

ps Podejżewam, że te różnice w SQM mogą wynikać z poziomu wilgotnośći powietrza jesień/wiosna. Wiosną podczas napływu suchego powietrza arktycznego jest lepiej, równiweż na mojej miejscówce. W Sudetach natomiast, (skąd obserwuję) jesieną częściej w dolinach pojawia się mgła odcinająca LP, ale jeśli jest zbyt przeżedzona to LP mocna się wzmaga.

Edytowane przez MichalKaczan
  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MichalKaczan napisał:

Kawał armaty! Co go skusiło na F5?

Michał - z tego co wiem ten taurus powstał na optyce teleskopu, który Marcin kupił od Piotra Zasłony. Zdjęcia oryginalnej konstrukcji podlinkowałem w poście wcześniej. Ta mniejsza konstrukcja to była 50tka TURa, z której powstał zdaje się Taurus 500 Tiamata. Dorzucam jeszcze dwie fotki tych teleskopów w akcji ?

post-482-1113180300.jpg

post-482-1113180346.jpg

  • Like 2

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, GrafoManiak napisał:

Hmmm... nigdy bym nie przypuszczał Michale, że z tak potężnym sprzętem poradziłaby sobie nawet jedna osoba i to przy załadunku/rozładunku ?

Niezły patent z tymi szynami.

Na  szczęście dla nas konstrukcje i patenty się zmieniają. A sam szukam takich pomysłów, żeby (przyszłościowo) odciążyć trochę kręgosłup. O ile 16" jeszcze da się dźwignąć, to większe sprzęty to już chyba w pasie ortopedycznym ? 

Gdzieś w necie widziałem, jak gość sam rozkłada 28"!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie ma schodów to i półmetrówka jest do ogarnięcia, ale trzeba dbać o kręgosłup ? . Jeżeli trzeba nosić po schodach, to raczej powyżej 12 cali dla teleskopu typu taurus będzie ciężko. Ja mieszkam na 4 tym piętrze, ale mam windę i bez ani jednego schowka mogę zwieźć klatkę głównego z rockerem, na takim wózeczku: https://m.leroymerlin.pl/warsztat/wyposazenie-warsztatu/wozki-transportowe-i-lezanka-warsztatowa/wozek-transportowy-skladany-maks-obciazenie-70-kg-standers,p406845,l847.html

Także pozostaje tylko włożenie i wyjęcie z bagażnika. Ważne żeby mieć wszystko w solidnych pokrowcach, raz że łatwiej nosić, sprzęt się nie niszczy no i wnętrze auta.

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bartolini napisał:

Jeżeli nie ma schodów to i półmetrówka jest do ogarnięcia, ale trzeba dbać o kręgosłup ? . Jeżeli trzeba nosić po schodach, to raczej powyżej 12 cali dla teleskopu typu taurus będzie ciężko. Ja mieszkam na 4 tym piętrze, ale mam windę i bez ani jednego schowka mogę zwieźć klatkę głównego z rockerem, na takim wózeczku: https://m.leroymerlin.pl/warsztat/wyposazenie-warsztatu/wozki-transportowe-i-lezanka-warsztatowa/wozek-transportowy-skladany-maks-obciazenie-70-kg-standers,p406845,l847.html

Także pozostaje tylko włożenie i wyjęcie z bagażnika. Ważne żeby mieć wszystko w solidnych pokrowcach, raz że łatwiej nosić, sprzęt się nie niszczy no i wnętrze auta.

Sprytne!? Ja mieszkam na trzecim piętrze, bez windy, więc największym teleskopem jaki chciało mi się nosić po schodach był Taurus 270. 16" zawiozłem do rodziców na wsi (wieś, ale niebo mocno podmiejskie) . Parę schodków i już jest w aucie.

 

40 minut temu, Erik68 napisał:

Porównywał ktoś obrazy DS pomiędzy  24" a 20",w tych samych warunkach?

Myślę że różnica kolosalna...?

Matematyka mówi, że to taka sama różniaca jak między 14" a 16". Jak jest w rzeczywistości, chciałbym się przekonać ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wiadomo z doświadczenia, że różnica nie będzie kolosalna i jak niewiele zyskamy w zasięgu magnitudo oraz ile stracimy na niemożliwości nadążenia z wychłodzeniem LG w zmiennych warunkach oraz wyłapiemy zakłóceń seeingu tak wielką powierzchnią.

Nie bez powodu sprzęt największy uniwersalny pod każdym względem to okolice 16 cali.

Jednak jak kto ma warunki to brać największą optykę na jaką nas stać i na ile mamy miejsce w aucie czy ogrodzie/komórce. Wszak jeśli dogoniliśmy amerykanów i świat pod względem poziomu astrofotografii, którą nie nazwałbym już absolutnie amatorską, to czas najwyższy popularyzować amerykańską modę na wizual wielkogabarytowy.?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bartolini napisał:

Ale webster robi jeszcze 32kę, którą pewnie w pojedynkę dałoby radę ustawić ?

NIc tylko kupować .na wyjazdy jak znalazł.Ten australijczyk podobno mieszka w bloku,tylko że na  parterze ?

 

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Erik68 napisał:

Porównywał ktoś obrazy DS pomiędzy  24" a 20",w tych samych warunkach?

Myślę że różnica kolosalna...?

W pamięci mam M42 najbardziej po ostatnich obserwacjach w stosunku do M42 z 20 - tki, ale różnica, o której mogę powiedzieć to w kolorach, w 20-tce był głównie delikatny fiolet, róż, coś w ten deseń, natomiast to z przed roku. Nie skupiałem się na tyle, żeby móc to ocenić pod względem dokładnych szczegółów. Mamy w grupie dwie 20-tki więc może się uda zgrać i porównać kiedyś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Erik68 napisał:

NIc tylko kupować .na wyjazdy jak znalazł.Ten australijczyk podobno mieszka w bloku,tylko że na  parterze ?

 

Zabrakłoby Tobie palców u rąk i nóg, żeby policzyć w Polsce ludzi, którzy mają setupy do astrofoto, za zbliżoną kasę ?

Astrofaktoria ostatnio zrobiła 26 cali:

https://www.facebook.com/photo/?fbid=3218984854848488&set=a.1049731001773895

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem relacje po raz drugi. Bardzo fajnie się czyta i dziękuję @Setaarius, że poświęciłeś czas aby opisać swoje wrażenia. Dziękuję podwójnie, bo mogłem pokazać zdjęcia żonie i wyjaśnić, że mój planowany zakup jest co najwyżej średnim teleskopem. 

Muszę przyznać, że taka wielkość teleskopu robi wrażenie. Wypad na obserwacje z tym sprzętem to jest już logistycznie wyzwanie. Jednak pamiętając co można było dostrzec w 20" na zlocie w Zatomiu jestem przekonany, że każde obserwacje pozostawią niezapomniane wrażenia. 

  • Like 1
  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pmochocki napisał:

Przeczytałem relacje po raz drugi. Bardzo fajnie się czyta i dziękuję @Setaarius, że poświęciłeś czas aby opisać swoje wrażenia. Dziękuję podwójnie, bo mogłem pokazać zdjęcia żonie i wyjaśnić, że mój planowany zakup jest co najwyżej średnim teleskopem. 

Dziękuję.

Ps-pochwal się co chcesz kupić ? 

Mi w głowie od dawna siedzi T400. Uważam, że to wszystko co miałbym siłę wytaszczyć i rozłożyć w pojedynkę, a wysokość na której jest okular w zenicie dodatkowo odpowiada pod wysokość na jakiej mam oczy, żeby nie stosować drabiny.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bartolini napisał:

Astrofaktoria ostatnio zrobiła 26 cali:

WoW! Pablito zaszalał,z tego co wiem największe lustro jakie robi szlifierz z Wrocka to 28" ,ale największe w Polsce komory do aluminizacji mieszczą ok 26".

PS.Sam się przymierzam do 24" ale f/3.5-3.8 max

  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Setaarius napisał:

Ps-pochwal się co chcesz kupić ?

W planach jest 16", ale nie zdradzam więcej, aby nie zapeszać. A i tak największym wyzwaniem jest zgranie pogody, księżyca i dzieci, które w nów albo ząbkują albo boli je brzuch. ?

  • Like 2
  • Haha 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja: kupuję 16"

Rodzina: O Boże jaki wielki teleskop, po co Ci to!

Marcin nabywający 24 cale:Screenshot_20201110-104538_Chrome.jpg.3b52bf0fef66ee5e349419b604b97bb0.jpg

Fajna relacja z obserwacji, kurcze człowiek ma w domu 16 cali a czytając relacje myślę sobie jakby to było popatrzeć przez taki teleskop, to już jest jakieś skrzywienie psychiczne ?

 

 

Edytowane przez Perseus
  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)