Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop z dobrą optyką


Rekomendowane odpowiedzi

17 godzin temu, Majsterkowicz20 napisał:

... porównuję EQ z AZ. Czy na tym drugim można się spodziewać lepszej sztywności układu? 

... 

Nie rozumiem pytania. Montaż jest do tego, aby wieszać na nim teleskop. Nie miałem nigdy montażu, który by się trząsł. 

Ale może chodzi Ci o to, że ten sam montaż z krótką tubą jest OK, a z długim teleskopem już nie, bo tuba za długa? 

Cokolwiek masz na myśli, sądzę, że sztywność obu rodzajów montaży jest podobna. 

17 godzin temu, Majsterkowicz20 napisał:

... 

Kolejne pytanie, czy są lepsze i gorsze systemy mikroruchów w montażach? Na co zwracać uwagę? Do tej pory korzystałem tylko z prostych statywów foto, także nie mam porównania.

Pytanie, jakie należy zadać jest inne. 

Jaki chcesz mieć teleskop? Do niego trzeba dobrać montaż. Jeśli ma to być krótki refraktor, to mikroruchy są zbędne. Jeśli to ma być Mak, mikroruchy są bardzo przydatne. 

Na montaż należy raczej patrzeć w całości. Albo montaż jest dobry, albo nie.

Montaże z mikroruchami, ale nie GOTO, które miałem i uważam za dobre, to: Vixen Porta II i EQ3-2 przestawiony w tryb ALT-AZ. Ten pierwszy do lżejszego sprzętu, drugi do cięższego. Bardzo dobrze wspominam montaż na dwa teleskopy SkyTee. Można go dostać pod inną nazwą teraz, ale nie pamiętam jaką. 

Teraz pojawiła się w sklepach nowa wersja AZ5, podobno także OK. Wszystkie starsze wersje miały różne, dziwne problemy. 

Montaż AZ3, to stary, kiepski montaż. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Qrczak99 napisał:

Poczytaj sobie temat o obserwacjach refraktorem 120/600 na AZ4 .

Ten refraktor to światłosilny achromat.

Ja takie lubię, ale to specyficzny sprzęt. Do małych i średnich powiększeń, do szerokich pól. Spora aberka na bardzo jasnych obiektach. To sprzęt do DSów w kontekście.

Jak ktoś ma tego świadomość, to jest dobry wybór. Ale to nie jest refraktor z dobrą optyką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, kjacek napisał:

Ten refraktor to światłosilny achromat.

Ja takie lubię, ale to specyficzny sprzęt. Do małych i średnich powiększeń, do szerokich pól. Spora aberka na bardzo jasnych obiektach. To sprzęt do DSów w kontekście.

Jak ktoś ma tego świadomość, to jest dobry wybór. Ale to nie jest refraktor z dobrą optyką. 

W tym zakresie cenowym to nie jest taki najgorszy . Za dobrą optykę trzeba "troszkę" dopłacić, ale nawet taki , tańszy i z gorszą optyką, sporo pokaże tylko trzeba się zdecydować na kupno ?

Aberracja to nie jest problem przy oglądaniu DSów.  Może stanowić pewien problem przy planetach i księżycu oraz w obserwacjach dziennych ale tutaj można się ratować filtrami. Szczególnie polecany jest Baader Semi Apo  chociaż osobiście polecam SVBONY Moon .

Z montaży nie polecam AZ3 Meade , chociaż sam montaż pomimo tego że nie najlepszy ma swoje zalety . Łatwa obsługa , mikroruchy w obu osiach i łatwy w naprawie ? .

 

TS 15x70 Marine ED , Celestron 20x80  , Celestron Skymaster 25x100,  Newcon 10x50  , Meade 102/600., SW 150/1200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)