Skocz do zawartości

Co do pierwszego teleskopu?:)


Rekomendowane odpowiedzi

witam od niedawna chodzę rozkojarzony cały czas, mozg myśli jak szalony o... astronomii. Uwielbiam jeździć po okolicach zwiedzać wieze widokowe, mosty starożytne, bunkry itp. Konstrukcje, atrakcje. Widzac wiele razy piękne niebo z droga mleczna zacząłem się wciągać coraz bardziej. Wpierw niewinnie to taka konstelacja, to taka gwiazda, wg. Wielkiego wozu mamy taką i taka godzine po czym... kupiłem. Przeczytałem rozne fora i obrałem SW Dobsona 8" 203/1200. Juz na kitowcu 25mm miałem rewelacyjny wieczor u narzeczonej ścigać ksiezyc w jego apogeum (31 października, halloweenowy ksiezyc łowców). W miedzyczasie na marsa byly wyprawy oczne kitowcem 10mm i 25mm, lecz niedosyt byl. Miejscówki mam idealne bez łun miast, w lesie w ciemności kompletnej (żeby seeing pozdrawial...) i możliwości sie wydaje fajne na ten teleskop. Kupiłem od użytkownika z giełdy zestaw filtrów svbony (dwa żółte, pomarańczowy, niebieski i czerwonyi księżycowy podstawowy wraz z okularem sw 15mm 66 stopni. Czekam na dobry seeing i kolejne nocki z teleskopem. Co prawda mieszkam w domu, ale z ogrody na planety nie ma problemu. Marsa jednak na kitowcu 10mm bez filtrów widzialem bardzo podobnie jak na 25mm. Zolty okrągły rozmyty obiekt bez detali. Dokupiłem tez sobie z obrotowa mapa, atlasem kosmosu i encyklopedia kosmosu barlowa srchomatycznego 3x. Teoretycznie ŹW ok. 0.8-0.9 z tego okularu 15mm  z barlowem. Na pewno optycznie jakościowo bedzie gorzej, ale to juz kwestia czasu i budżetu. Właśnie w tejże sprawie mam zapytanie... gdzie najlepiej isc z tego punktu ? Myslalem ESy 4.7 i 14mm 82 stopnie parka i filtry mgławicowe potem albo system naprowadzania, albo większy teleskop z naprowadzaniem (12"?). Głównie uwielbiam planety i ich obserwacje, choć wszystko co w kosmosie mnie interesuje. Godzine spuszczałem się na balkonie obserwując Vege przy 1szym użyciu teleskopu. Wiem, ze jak zobacze DSy to mnie pochłoną i znikne w tej dziurze. Jednak czego sie nie robi kiedy się robi co sie lubi ? jakieś podpowiedzi cos pominąłem?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa - sprawdź kolimację Newtona. Poszukaj kolimacja wg Hamala. 

Planety najlepiej wyglądają w Maku. Ale w dobrze skolimowanym Newtonie też coś zobaczysz ;-). 

Księżyc najlepiej obserwować, gdy jest wąskim sierpem, najbardziej interesująca jest granica światłocienia. 

Warto kupić filtr polaryzacyjny zmienny 2 calowy. Jasny Księżyc wali po oczach. 

Masz teleskop o światłosile F6. Naucz się z niego korzystać od małych i średnich powiększeń. Duże powiększenia lubią dobrą kolimację. A trochę Ci zajmie jej nauka. 

Duże powiększenia rzadko udaje się zastosować, seeing dobry potrzebny. Częściej w wyciągu wyląduje ES 6,7mm niż 4,7mm. 

Kupiłbym okular do przeglądu nieba o ogniskowej <= 30mm i jak największym polu, preferowane 82 stopnie. 

Później okular dający ŹW 2-2,5mm, może być ten ES 14mm 82deg. 

Dopiero na końcu zastanowiłbym się nad okularem o krótkiej ogniskowej.

Ale to tylko rady. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, InsanityMotion napisał:

Tak, kolimacja juz w drodze zapomnialem wspomnieć. Laserowa koniecznie, tuba troche w aucie spedzi. Dzięki za wskazówki:)

Sprawdź, czy kolimator jest dobrze skolimowany. Czy nie zatacza kółek, gdy kręcisz nim w wyciągu. 

I to moim zdaniem za mało. Kolimator Cheshire też się przyda, chyba nawet bardziej. Albo zrób go sam z pudełka po kliszy. Poszukaj w sieci. 

Ś. P. Franek podpowiedziałby lepiej... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)