Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop na prezent


Dominika1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Mam zamiar sprezentować mojemu partnerowi pierwszy teleskop. Poczytałam trochę na ich temat, niestety jako kompletny laik obawiam się, że mogę kupić coś bez sensu. Sądzę, że najlepszy byłby refraktor, niestety gubię się przy parametrach. Czy znajdzie się tu jakaś dobra dusza która mi podpowie? Jesteśmy mobilni, niedaleko nas są niezamieszkałe tereny oraz morze, tak więc tam odbywałaby się obserwacja. Sądzę, że fajnie by było móc wykonywać jakieś astro zdjęcia, aczkolwiek  nie jest to warunek. Obserwacja głębokiego nieba również powinna być możliwa, ewentualnie późniejsza możliwość dokupienia sprzętu do rozbudowy tego pierwszego. Mieszkamy w UK tak więc budżet to ok ?300, być może więcej ale nie więcej niż ?500. Co najrozsądniej kupić w tej cenie co jest dostępne w UK?

 

Dzięki i pozdrawiam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacje i zdjęcia zupełnie różnego sprzętu wymagają.  Nie ma teleskopów uniwersalnych. Jeśli stawiasz na obserwacje głębokiego nieba, a mówiąc mobilność, masz na myśli możliwość dojazdu samochodem na miejsce obserwacji, to, moim zdaniem warto rozważyć 8" Dobsona (najlepiej GSO, ale Skywatcher też się nada). Wiem, że to kolubryna, że Newton, a nie refraktor, ale refraktora o porównywalnych możliwościach poniżej 300 funtów ciężko by było znaleźć. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Może najpierw zapoznaj się z tym wątkiem. Tam znajdziesz dużo informacji, które powinny Ci trochę "rozjaśnić w głowie" i nie będziesz już takim laikiem jakiego z siebie robisz.

2. Jak już mniej więcej będziesz wiedziała co w trawie piszczy i na czym Ci zależy to zaglądnij sobie na stroną tego sklepu (ale może być też jakiś inny). Tam będziesz mogła wyszukiwać sobie sprzęt wg różnych kryteriów (rodzaj teleskopu, wielkość, cena, itp). O ile się nie mylę to wysyłają oni na cały świat czyli do UK też. 

https://www.astroshop.eu/

  • Like 1

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrym sklepem w UK jest FLO.

Najczęściej polecanym teleskopem "do wszystkiego" jest Newton na montażu Dobsona. Można się rozeznać i w planetach i w obiektach głębokiego nieba. Myślę że na początek lepiej wziąć Newtona ale nie 8" tylko mniejszego lżejszego, tańszego i mniej swiatlosilnego czyli 6". Następny teleskop kupicie bardziej swiadomie. Nie ma sensu wg mnie wydawać dużych kwot na 1 teleskop bo żadne porady wam nie podpowiedza która konstrukcja jest dla was najlepsza. 

https://www.firstlightoptics.com/dobsonians/skywatcher-skyliner-150p-dobsonian.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Dominika1 napisał:

I czy ewentualnie ten sprostałby tym wymaganiom? Sprawdziłam dobson, niestety nie jest tak łatwo dostępny w uk.

Hmmm.... Zajrzyj do First Light Optics. Ten sklep akurat znam o tyle, że kupowałem w nim. Teleskopów na montażu Dobsona mają sporo. Wysyłają kurierem. 

Np. https://www.firstlightoptics.com/beginner-telescopes/skywatcher-skyliner-200p-dobsonian.html

Do tego warto zainwestować w jeden czy drugi porządny okular.

Tego teleskopu, który wskazałaś bym nie brał. Montaż typu GoTo co prawda na początek pomaga, ale sam teleskop tylko 5".

Jeśli chcesz obserwować obiekty głębokiego nieba, a one są ciemne, najistotniejsza jest ilość złapanego światła, a więc duża średnica teleskopu.

Jednak zanim kupisz koniecznie idź za radą Lunatyk_101 i przeczytaj

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)