Skocz do zawartości

Teleskop synta 8", cokolwiek ciekawego


Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam taką prośbę, 

 

poda ktoś jakieś ładnie widoczne przez syntę 8" obiekty głębokiego nieba ? (Nie licząc messiera)

 

i jeszcze jedno. Jakby dzisiaj wyszedłem sobie na dwór, chciałem obejrzeć wielką mgławicę w orionie.

Mam teleskop od roku, więc obejrzałem sobie parę szkicy, wiedziałem czego się spodziewać.

Ale to co zobaczyłem, to jest po prostu dramat. Widziałem tylko niewyraźną mgiełkę która była niewiele większa niż Mgławica pierścień przez 6mm, która roztaczała się kawałek

od gwiazdy na której tle się znajdowała. Czy to ja robię coś nie tak, czy to ma tak wyglądać (Niebo 4 klasy). Użyłem też filtra, ale nic to nie dało ,

Cytując Stonogę "to jest dramat"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na niebie masz tysiące obiektów dostępnych dla 8", a frajdą jest ich poszukiwanie i odkrywanie dla siebie. Polecam otworzyć atlas nieba na okolicach gwiazdozbiorów Perseusza i Kasjopei, tam się aż roi od gromad otwartych. Dalej masz Woźnicę i Bliźnięta, Byka i Oriona. Jeśli to Twoje hobby to warto się nieco wysilić, a nie czekać na podanie na tacy.

http://www.astronoce.pl/inne.php?id=9

http://www.astronoce.pl/inne.php?id=43

  • Like 2

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz komplet materiałów zebranych z netu. Z pierwszego linka pewnie wszystkie w zasięgu chociaż to zależy od jakości nieba w Twoim miejscu obserwacji, doświadczenia, a czasem też okularów.

W drugim linku będzie trudniej...

 

https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=25&t=949

 

https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=25&t=1108

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj ok 22 M42 wyglądała tak jak opisuje @GarnuszekAstronom tyle, że w lornetce 10x50 i z łuna od Kielc a poza tym to swoje dołożyła również mgła snująca się nad moja miejscówką. Zrozumiałe w lornetce ale w 8 calach?? Powinna być raczej "duża" plama ?

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj, w całej Polsce ,z wyjątkiem części W(gdzie wiatr oczyszczał powietrze) ,były cirrusy i mgły, a w małopolsce dramat!(który trwa od początku listopada). Ale ja szukałbym przyczyny w zaparowanym lustrze wtórnym .lub głównym(sprawdź),wilgotność była zabójcza po 0.5h wystawiony teleskop,był mokry.Efekt który opisałeś ,gdzie widać wyłącznie najjaśniejsze części jasnych obiektów(M 42)powoduję rosa na jednym z luster, w przypadku pary na soczewce okularu,widać efekt mocnego halo wokół jasnych gwiazd(a w Mgł.Oriona,jest ich kilka),więc byłby zaraz przez ciebie wyłapany.

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Erik68 pisze, może zaparowały ci lustra. Moją zmorą z kolei jest zwykle zaparowanie okularu i na to zawsze zwracam uwagę szczególnie gdy robi się wilgotno na dworze.

15 godzin temu, GarnuszekAstronom napisał:

Widziałem tylko niewyraźną mgiełkę która była niewiele większa niż Mgławica pierścień przez 6mm, która roztaczała się kawałek od gwiazdy na której tle się znajdowała.

Spekuluję że tak właśnie wyglądałaby M42 w małym powiększeniu obserwowana przez zaprowany okular. Ta "gwiazdka" to zapewne Gromada Trapez 

Synta 10" na Dobsonie
Baader Scopos 35mm
Maxvision 18mm 82°
Meade UWA 5000 8,8mm

ES 4,7mm 82°
ES 3mm LER 52°
Filtry Orion UB 2" i UHC 2" no name 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać że efektem zaparowanego lustra, jest bardzo ciemny obraz tła i obiektu(jakby brakowało światła), nawet przy małym powiększeniu,słaba widoszczność daje odwrotny efekt, gdzie tło jest jasne, lub bardzo jasne.

Wczoraj właśnie miałem taki incydent(zaparowane wtórne),.....przez co jestem na bieżąco ?

 

Pozdrawiam Irek.

Edytowane przez Erik68

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)