Skocz do zawartości

Pytanie do posiadaczy Synty Flex


Black Star

Rekomendowane odpowiedzi

44 minuty temu, Black Star napisał:

Ja swoją 10tkę pomimo narzekań bardzo lubię, mogłem już kilka razy wymienić na inną tubę a jednak nadal tu jest. Dla 8cali to jest taki max dla zamkniętej tuby jeśli ma być "mobilna" (dla każdego znaczy to co innego)

Długość 8" i 10" jest niemal identyczna,różnią się tylko średnicą ,10" ma  ją o 5 cm większą.

Jak dla mnie bezzasadny  wniosek.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, SZKLARZ napisał:

Długość 8" i 10" jest niemal identyczna,różnią się tylko średnicą ,10" ma  ją o 5 cm większą.

Jak dla mnie bezzasadny  wniosek.

To nie jest żaden wniosek tylko moje odczucia. 

Dla mnie nieskładana 10tka jest już za duża. Ale to tylko moje subiektywne zdanie. 

 

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem flexa 8" i nie miałem problemów z kolimacją. Minusem był ciężar tuby, większy niż pełnej bo zastosowali ciężkie odlewy na pierścienie konstrukcyjne. Te same odlewy zaburzały wyważenie teleskopu i musiałem przy ZG zamocować obejmę  czy dwie żeby złapać balans. Ale zaletą były rozmiary po zsunięciu. No i te nieszczęsne teflony zamiast porządnego łożyska.

Tu wiecej: http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=70

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem flexa 8 i 10. 

8-mke sporadycznie ale nosiłem w jedynej ręce jednak to wysiłek gdy ma się dłuższy spacer. Generalnie jeden i drugi nosiłem z drugiego piętra plus około 70-100 metrów do parkingu. Męcząca historia mimo wszystko. Jak ktoś ma bliżej albo windę to sądzę, że żaden problem. 8-mka flex wchodzi bez problemu do niezbyt dużego bagażnika jak też na stojąco jak zwykły pasażer na siedzeniu. Z 10-tka nie jest tak łatwo bo większy ciężar plus szersza tuba  jednak mimo wszystko duży plus na korzyść składanej w przenoszeniu bo łatwiej operować podczas transportu. Ja osobiście wolę teflony od łożysk, dla mnie łatwiej operować bo na łożyskach wszystko za bardzo mi lata. Być może operuję zbyt siłowo, ale wolę opór teflonu. Owszem opór na łożyskach, w niektórych przypadkach też można regulować jednak i tak wolę teflony. Z wyważeniem nie miałem problemu bo lubię również jak chodzi z oporem w pionie więc dociekałem go mocno na rączkach. Jestem pewnie w tych kwestiach w mniejszości...tak jak, w tym że wolę wyciąg SW bez mikroruchów od GSO z mikro. Tak po prostu mam, że z mikro ciężej mi ustawić ostrość tak samo jak na łożyskach za bardzo mi lata i wolę teflon, taka fiksacja ? a może przyzwyczajenie bo zaczynałem od SW...

Jeden i drugi dobrze trzymał kolimację.

 

 

Edytowane przez Setaarius
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem skąd te legendy. Nasz też nie gubi kolimacji, a jeździ polonezem który fabrycznie zawieszenia nie ma? Po każdym transporcie sprawdzamy i poprawiać trzeba sporadycznie. Jeździ w bagażniku, ma podłożony miękki kocyk, a że jesteśmy leniwi to dobson podróżuje w całości jako pasażer na tylnim siedzeniu zapięty pasem. Jest jeszcze miejsce na trzeciego pasażera i bagaż na weekend. 

Pełne tuby by nam w życiu nie weszły do auta. Paralaktyk i 6" zajmowały więcej miejsca niż nasza 10. Wybór był więc prosty i nie żałujemy. Widoki w 10" To jest to?

Teflon też nam nie przeszkadza. W ogóle zostałam fanką prostoty Dobsona. Jest dla mnie bardziej naturalny w sterowaniu. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamontowałem sobie łożysko meblowe obrotowe, dzisiaj były testy i... Teraz za płynnie, za lekko ? nie mogę szukacza dobrze skolimować bo leciutkie poruszenie i dobson się kręci. Więc będę musiał założyć jakieś hamulce albo wrócić do teflonu. 

Edytowane przez Black Star
  • Like 3

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem GSO 10 i nie kupiłbym kolejnego, regulacja oporu w pionie marna i zdecydowanie lepiej jest dla mnie w SW.

Tuba trzeszcząca przy przenoszeniu jakby nie była dobrze "zespawana" czego przy 5-ciu SW, które miałem nigdy nie doświadczyłem. Może mój egzemplarz był felerny, ale nie zapomnę jak kiedyś kupiłem chyba 7-8 letniego flexa 8, był brudny, lustro zasyfione i przywiozłem na obserwacje. Znajomy przyjechał z nowym GSO 8 i porównywał obrazy po czym stwierdził, że są lepsze w starym SW i jak kilka miesięcy później sprzedawałem go to od razu ode mnie odkupił ? Ja natomiast nie mogłem wtedy wychwycić tych różnic i daleki byłbym od faworyzowania optyki jednej nad drugą bo lobby w naszym kraju na forach silne zarówno w kwestii teleskopów jak też okularów ? Fajnie, że są różne opcje, dobrze że mamy wybór i każdy może popróbować i dopasować to co jemu odpowiada.

Edytowane przez Setaarius
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Setaarius Jakże pięknie się różnimy w odczuciach ?

9 godzin temu, Black Star napisał:

Ja zamontowałem sobie łożysko meblowe obrotowe, dzisiaj były testy i... Teraz za płynnie, za lekko ? nie mogę szukacza dobrze skolimować bo leciutkie poruszenie i dobson się kręci. Więc będę musiał założyć jakieś hamulce albo wrócić do teflonu. 

No niestety, żadne takie przeróbki nie zastąpią fabrycznego łożyskowania z łożyskiem oporowym. Wielu już to przerabiało i wielu poległo. Dobson to jednak nie mebel, przynajmniej na polu obserwacyjnym.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, polaris napisał:

@Setaarius Jakże pięknie się różnimy w odczuciach ?

I to jest piękne w tym sporcie ?. Dlatego zawsze jak są pytania o zakup teleskopu odpisuję... umów się z lokalnymi na obserwacje, pojedź na zlot, podotykaj, użyj sam, a jak nie ma takiej możliwości to kupuj, sprzedawaj, wymieniaj bo to część uroku tego pięknego hobby.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, polaris napisał:

No niestety, żadne takie przeróbki nie zastąpią fabrycznego łożyskowania z łożyskiem oporowym. Wielu już to przerabiało i wielu poległo. Dobson to jednak nie mebel, przynajmniej na polu obserwacyjnym

Kwestia "ogarnięcia" tematu. Dobry ATM względem chińszczyzny to przepaść. 

Na przykład ja jestem wymagający i w mojej opinii dobson Flexa działa co najwyżej tak sobie. Choć w opinii innych, którzy nim patrzyli działa dobrze/bardzo dobrze. 

Dla mnie dopiero mój ATM działał tak jak trzeba (choć i tak nie idealnie ale nigdy tego nie poprawiłem a teraz montażu już nie mam). Lekki ruch ale zarazem "maślany" ("redukcja" wpływu siły bezwładności). Hamulce nawet mocno dokręcone nadal nie zaburzały w istotny sposób tego ruchu. Brakowało mimośrodu by zredukować wpływ wagi akcesoriów powyżej oś obrotu tuby. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)