Skocz do zawartości

Starożytna sztuka pisania relacji - trzy jesienne Arpy i niespodzianka.


Rekomendowane odpowiedzi

Zawsze ciekawią mnie opisy z bardzo dużych powiększeń. Wiele obiektów jest na tyle jasna, że nie tylko wciąż nieźle je widać w wielkiej skali, ale także odsłaniają nowe detale. Zdecydowanie warto próbować. Co do NGC 604, sprawdziłem swój opis z teleskopu 12" i mam tam wzmiankę o tym, że w powiększeniu 319-krotnym, oprócz tego, że była rozciągła, widać było pewną nieregularność w strukturze. Teraz już nie pamiętam, co dokładnie miałem na myśli, ale wiem, że coś zaczynało się tam już dziać i nie była to raczej tylko jednolita, owalna plama światła.

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to, warto próbować i wychodzić poza schematy ? . Zacząłem takie powiększenia, dające źrenicę poniżej 1mm ,stosować do obserwacji (większości) galaktyk z bardzo dobrym skutkiem. Wiadomo, seeing rozdaje karty, jednak nie musi być nie wiadomo jaki, żeby obserwować w powiększeniach 300x-400x. Natomiast super ważną sprawą jest adaptacja wzroku, najlepiej ponad godzinna.

 N604 to dla mnie fascynujący obiekt. Sama jej wielkość, to tyle co odległość od Ziemii do M42, czyli jakieś 1500 lat świetlnych.  Może są tacy, co zechcą też spróbować, wszak to prawie Messier ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już myślałem że wizual wymarł na FA, a tu 3 nowe wątki pod moją dłuższą nieobecność ?

Dawno nie zaglądałem wgłąb innych galaktyk. Jak jutro w nocy po zachodzie Łysego pogoda dopisze i wilgoć mnie nie zeżre żywcem to podejmę próbę z NGC604 i zadam jakąś relację ?

  • Like 2

Synta 10" na Dobsonie
Baader Scopos 35mm
Maxvision 18mm 82°
Meade UWA 5000 8,8mm

ES 4,7mm 82°
ES 3mm LER 52°
Filtry Orion UB 2" i UHC 2" no name 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano właściwie wymarł. Jedynie niedobitki dzielnie stawiają  opór hordom astrofotografów ?

Jeśli coś ci się uda zaobserwować, to pisz, osobiście bardzo lubię czytać takie relacje.

Na CN dostałem info od człowieka, który eksploruje temat takich dziwnych obserwacji, że najjaśniejsza grupka gwiazd lub gwiazda w N604 ma około 16mag. Jednak ze względu na słaby kontrast (mgławica) obserwacja jest utrudniona. 

post-251696-0-77970400-1606077850.jpg

Mi osobiście serce szybciej zabiło, bo potwierdza to obserwację gwiazdy w innej galaktyce ?

Podobno efekt daje zastosowanie OIII i wysokiego powiększenia (od struktur w mgławicy). Też spróbuję przy najbliższej okazji.

 

Edytowane przez MichalKaczan
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MichalKaczan napisał:

Ano właściwie wymarł. Jedynie niedobitki dzielnie stawiają  opór hordom astrofotografów ?

Pamiętajmy, że w naszych szerokościach geograficznych można spokojnie zapadać w sen zimowy bez zbytniego ryzyka przegapienia okna pogodowego.
Wizual zawsze zmartwychwstaje na wiosnę.

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie znalazłem trochę czasu, żeby się odezwać. Obserwacja z 13XI.2020.

Oczywiście na tapecie NGC 604.

W powiększeniu 288x, widać delikatne pojaśnienie z jednej strony,zwiększenie powera do 370x ,ujawnia już jakieś inne struktury ale jest to nadal mało czytelne,dopiero 430x pokazuje wyraźniej strukturę mgławicy.

604.jpg.3fa9fb0fa05c67e12a7b3dbc1c009d3d.jpg

KIlka nocy póżniej. podjąłem próbę złapania gromady gwiazd/gwiazdy w N604,o której donosił Michał, niestety 590x(max jaki mogłem załadować, )to zbyt mało,myślę ze realnie można próbować dopiero od 650x,tutaj jednak rządzi seeing,a przy takich powerach musi być żyleta.

Jeżeli chodzi o pojedyncze gwiazdy w innych galaktykach ,to zastanawiam sie nad gromadą otwartą w M31 ,NGC 200 ileś? nie pamiętam nr?

  • Like 6
  • Thanks 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MichalKaczan napisał:

Mi osobiście serce szybciej zabiło, bo potwierdza to obserwację gwiazdy w innej galaktyce

Są też łatwiejsze cele w M33, jak na przykład gwiazda B342 (alias B324) o jasności 15.2mag, która leży na tle IC 142.

PS. Jeśli widziałbyś gwiazdę o jasności 16mag w NGC 604, to może spróbuj również gromady kulistej C39. Ma ona jasność około 16mag i wydaje się, że nic już nie powinno zakłócać jej widoczności z pyłów i mgławic M33. Mi w 12" nie udało się jak dotąd jej zobaczyć, ale 16" powinno sobie z nią poradzić z dobrego miejsca.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Erik68 napisał:

niestety 590x(max jaki mogłem załadować, )to zbyt mało,myślę ze realnie można próbować dopiero od 650x,tutaj jednak rządzi seeing,a przy takich powerach musi być żyleta.

Jeżeli chodzi o pojedyncze gwiazdy w innych galaktykach ,to zastanawiam sie nad gromadą otwartą w M31 ,NGC 200 ileś? nie pamiętam nr?

Świetny szkic! Pamiętam, że te detale były dość słabo skontrastowane i podobnie jak na twoim szkicu mgławica przybierała kształt trójkąta. A mi się nie chciało robić szkicu..?

Ps jak już bedziesz miał okular 3.5mm to będzie zabawa ?

Godzinę temu, Damian P. napisał:

Są też łatwiejsze cele w M33, jak na przykład gwiazda B342 (alias B324) o jasności 15.2mag, która leży na tle IC 142.

PS. Jeśli widziałbyś gwiazdę o jasności 16mag w NGC 604, to może spróbuj również gromady kulistej C39. Ma ona jasność około 16mag i wydaje się, że nic już nie powinno zakłócać jej widoczności z pyłów i mgławic M33. Mi w 12" nie udało się jak dotąd jej zobaczyć, ale 16" powinno sobie z nią poradzić z dobrego miejsca.

Dzięki, spróbuję. Te obiekty o których piszesz mam na liście obserwacyjnej już od dłuższego czasu, ale zawsze było coś ważniejszego. Myślę, że są w zasięgu. Przy takich obserwacjach bardzo pomaga prowadzenie teleskopu i wysokie powiększenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.11.2020 o 14:07, MichalKaczan napisał:

Znów barlow 1.8x ( a właściwie 2.0x-2.1x) i karuzela Baader Turrent nie opuszczały wyciągu.

Czy ktoś wie, czy ta karuzela wyostrzy w Newtonie GSO 8"? I czy tylko z barlowem 1,8x?

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, polaris napisał:

Czy ktoś wie, czy ta karuzela wyostrzy w Newtonie GSO 8"? I czy tylko z barlowem 1,8x?

Długość drogi optycznej karuzeli Baadera to 38mm. Jeśli tyle masz zapasu to OK. Ja używam barlowa TMB 1.8x, który ostrzy bardzo nisko, także z nim, czy bez niego punkt ostrzenia wypada właściwie w tym samym miejscu. Innych soczewek barlowa nie używałem.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 24.11.2020 o 19:53, Damian P. napisał:

PS. Jeśli widziałbyś gwiazdę o jasności 16mag w NGC 604, to może spróbuj również gromady kulistej C39. Ma ona jasność około 16mag i wydaje się, że nic już nie powinno zakłócać jej widoczności z pyłów i mgławic M33. Mi w 12" nie udało się jak dotąd jej zobaczyć, ale 16" powinno sobie z nią poradzić z dobrego miejsca.

Próbowałem C39 wczoraj przy dość mglistym niebie ( zasięg poniżej 6mag) i niestety nie udało się. Seeing pozwalał na 370x, ale brakowało zasięgu. Za to namiar jest banalny.  Żałowałem, że się w górki nie wybrałem. Mogłoby być ciekawie, także podejdę jeszcze raz w lepszych warunkach, zwłaszcza, że zupełnie zapomniałem o IC142 i B324.

Dla chętnych mapaka z www.astronomy-mall.com

M33HIIregions.thumb.jpg.067d813915692eef83eaf909f264c5ef.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Karol_C napisał:

Z jakiego atlasu/aplikacji/wydrukowanych mapek z neta korzystasz ? Może o tym pisałeś ale nie pamiętam. 

I czy testowałeś barlowa GSO 2" 2x ED (oczywiście do DSów) ?

Aktualnie (od ok roku)  korzystam ze SkySafari Plus (bo działa z DSC, które mam zamontowane do teleskopu i ma dużą bazę obiektów). Obowiązkowo trzeba też zainstalować apkę, która jeszcze bardziej ściemni ekran telefonu. 

Przez barlowa gso 2" nie patrzyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, MichalKaczan napisał:

Próbowałem C39 wczoraj przy dość mglistym niebie ( zasięg poniżej 6mag) i niestety nie udało się.

Ja, gdy swoją dwunastką ponosiłem porażkę na tym obiekcie, miałem zasięg raczej w okolicy 7mag - nie wiem dokładnie, ale na pewno znacznie powyżej 6.5mag. Ten (link) kalkulator podpowiada, że jeśli miałem zasięg 7mag gołego oka, to moja Synta sięgała do około 15.8mag, więc mogłem być już dość blisko dostrzeżenia kulistej. Zmieniłem w kalkulatorze teleskop na 16" i zasięg gołego oka na 6mag i otrzymałem dokładnie taki sam wynik zasięgu teleskopu: 15.8 mag. Uwzględniłem swój wiek, doświadczenie średnie, czystość optyki średnia, sprawność 88%. A co do namiaru na obiekt, to rzeczywiście jest bardzo łatwy?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3 godziny temu, Damian P. napisał:

miałem zasięg raczej w okolicy 7mag - nie wiem dokładnie, ale na pewno znacznie powyżej 6.5mag. 

Damian zazraszczam? nieba,masz to szczęście mieszkać w części Polski z jednym z najmniejszych LP.

 

Ale do rzeczy ,nawrócę trochę do samych początków tego wątku.Zwlekałem z napisaniem ,licząc że pogoda pozwoli naszkicować nieco więcej ,ale niestety nie udało się.Przymierzyłem się swoją 14", do kilu obiektów,opisanych przez Michała.

Niebo było niezłe, jak na moje warunki, dostrzegalne gw .ok 6.2mag.Na pierwszy ogień ,upolowałem NGC 772. Najlepiej widoczna była w pow.288x. Jedno z ramion,wyskoczyło pierwsze bardzo wyrażnie, składało się jakby z dwóch części,w miarę przyglądania się ,widać je było coraz słabiej,zrobiło się bardzo ulotne.Mile zaskoczył mnie dysk (po przeciwnej stronie ramienia),z wyraźnym pojaśnieniem brzegu(ramię),który pokazał się przy dłuższym studium galaktyki. Power 430x ujawnił subtelny ciemny pas pod jądrem galaktyki(ujęty w szkicu). Szkic udało się zrobić (kontrast mocno podniesiony,dla uwidocznienia szczegółów)

772.thumb.jpg.d782124e0fc9ba989e90fb15ba47bfcb.jpg

 

Arp 276-Złapałem go niestety kiedy już trochę nurkował.Przy 430x wyglądał, jak dwie mgliste jajowate plamki, przypominajce"L".Gwiazdkę w N935,trudno było odróżnić od jej jądra. Szkic uniemożliwiły chmury nadciągające od strony W horyzontu.

Arp 158-Przeskoczyłem szybko ,na niego z nadzieją, że uda się wypocić szkic.Przy 288x widać było podłużną mgiełkę jaśniejszą z jednej strony,ciemniejsza część, była lekko wygięta,całość za nużona w bardzo subtelnym halo. 430x mocno ściemniło obraz,zgubiło halo i ciemniejszą część galaktyki,za to pokazały się szczegóły w centrum; dwa gwiazdopodobne obiekty, i jaśniejsze jądro pomiędzy nimi.Obraz stopniowo zaczął znikać,spowodowały to chmury z którymi przegrałem wyścig....

Pozdrawiam Irek

 

  • Like 5
  • Thanks 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)