Skocz do zawartości

DOBSON 8


Hubert286

Rekomendowane odpowiedzi

Cóż. Miałem GSO 8". Raczej podglądałem nim planety głównie. Jakoś nie widziałem większej różnicy między nim a lidlowskim teleskopem ? Przynajmniej nie na kitowych okularach. Gdy dostałem do sprawdzenia zooma Baadera wtedy wyszły wielkie różnice. Oczywiście też na lidlowskim avikowanie planet nie wchodziło w grę. Na dobsonie już tak. 

Ale szczerze chyba miałem za duże oczekiwania co do takiej armatki ? 

Niemniej na początek wydaje się to optymalne rozwiązanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja go uwielbiam z innych powodów... Mi akurat idealnie sie mieści w samochodzie sedanie by zabrać góra dwie osoby, troche jedzenia picia i można jechać na wyprawę. Jako dwumetrowcowi sie swietnie patrzy jak jest dość pionowo ustawiony (choć guider jeszcze prosty to łamacz karku jest, czekam na kupno kątowego). Minuta dwie by złożyć, na prawde fajny i prosty sprzęt.

Okulary to juz kwestia prob, pieniedzy i wlasnego widzimisie. Ja narazie na SW 66 15mm mam bardzo fajne widoki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Hubert286 napisał:

Co masz dokładnie na myśli, że miałes za duże oczekiwania? Podlinkujesz tego Baadera, o którym mowa?

M31 była ledwo widoczną mgiełką. Fakt, że poza tym nie oglądałem innych DSów - to też może wpływać na opinię. Wcześniej miałem lunetkę 70/700 to jakoś specjalnie większej różnicy nie widziałem w wielkości planet. Ale obraz faktycznie lepszy. Zwłaszcza z tym Baaderem ( https://deltaoptical.pl/okular-hyperion-zoom-mark-iv-8-24-mm-2-1-25-quot )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, InsanityMotion napisał:

Ja go uwielbiam z innych powodów... Mi akurat idealnie sie mieści w samochodzie sedanie by zabrać góra dwie osoby, troche jedzenia picia i można jechać na wyprawę. Jako dwumetrowcowi sie swietnie patrzy jak jest dość pionowo ustawiony (choć guider jeszcze prosty to łamacz karku jest, czekam na kupno kątowego). Minuta dwie by złożyć, na prawde fajny i prosty sprzęt.

Okulary to juz kwestia prob, pieniedzy i wlasnego widzimisie. Ja narazie na SW 66 15mm mam bardzo fajne widoki.

Ciesze się że okular pod pasował :-) Też miałem sytne 8 przez rok. Zastąpiła Sky-Watcher BKP 13065 EQ2. Bardzo lubiłem w ósemce gromady kuliste - przestały być mgiełkami, nabrały ziarnistości. M 13 była na tapecie co sesje. Złapałem nią sporo gromad. Niestety sesji nie było zbyt wiele bo dla mnie okazała się nie tak mobilna jak dla innych. Mimo tego że mam małego busa i dźwigam na co dzień ( jestem kurierem ) nie chciało mi się jej nosić. Sesje plenerowe były jeszcze ok. Podjeżdżałem pod klatkę i pakowałem na pakę. Nie zawsze chce się jechać w plener. Spacer na pobliskie boisko (200-300 metrów ) był już mało przyjemny. Sesje na balkonie też odpadały. Mimo tego że Synat 8 pokazała mi sporo została wymieniona na sprzęt mniejszy dwa razy. Widoki się za bardzo nie zmieniły. Tylko te gromady się lekko zamgliły. Wiem że do newtona na dobsonie jeszcze wrócę. Kupię 12 albo 16. Będzie stała gdzieś na wsi u rodziny. Użyję tego teleskopu może ze trzy razy na rok. A na co dzień będę się cieszył moim małym achro.

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poleci ktoś okular, w którym naprawde zobacze roznice z ES 8,8 mm do dobsona 8? Kupilem wspomnianego es 8,8 i zachwycilem sie widokiem Saturna, nie byl jakiś śłiczny, lecz było widać pierścienie, z ciekawości wkręciłem zwykłego Plossla i efekt był bardzo podobny i teraz pytanie, czemu tak jest? Roznica w cenie obu okularow ogromna. Wie ktos jaka jest tego przyczyna? Nie wiem co myśleć, wydałem troche $$, a szczerze mówiąc, zobaczyłbym praktycznie to samo w okularze, który jest w zestawie. Zanim kupiłem wspomniany teleskop, miałem nadzieje na naprawde ładne widoki, tj. Jowisz, Mars. A jak na razie ani jednego, ani drugiego nie widziałem, jedynie mocno jasne kropki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim ESy to nie są okulary planetarne. Do planet to jakieś ortho albo (chyba) morfeusze. 

Po drugie planety są bardzo uzależnione od warunków. Nie wiem gdzie obserwujesz (miasto czy wieś ) ale w mieście powietrze nagrzane od budynków bardzo utrudnia obserwacje i żaden okular tu nie pomoże - w obu będzie kiepsko. 

Po trzecie planety generalnie są nisko na niebie i ten stan zmieni się dopiero za kilka lat. Jeśli liczyłeś na niewiadomo jakie obrazy no to muszę cię zawieźć. 

Po czwarte czas na  Jowisza i Saturna już minął, teraz są nisko na niebie i dużo ciężej wychwycić jakaś różnice w detalu niezależnie od okularu. 

 

ESy pokazują swoją jakość pod ciemnym niebem gdy oglądamy DSy. I to też nie jest tak że okularem za 150 zł nie zobaczysz nic a ESem będziesz miał obrazy jak w Hubble - te różnice są bardziej subtelne i trzeba trochę wprawy żeby docenić lepsze okulary. Dlatego przy pierwszym teleskopie najlepiej w ogóle popatrzeć co on może a dopiero potem kupować okulary za połowę ceny telepa. 

Edytowane przez Black Star
  • Like 1

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Hubert286 napisał:

Poleci ktoś okular, w którym naprawde zobacze roznice z ES 8,8 mm do dobsona 8? Kupilem wspomnianego es 8,8 i zachwycilem sie widokiem Saturna, nie byl jakiś śłiczny, lecz było widać pierścienie, z ciekawości wkręciłem zwykłego Plossla i efekt był bardzo podobny i teraz pytanie, czemu tak jest? Roznica w cenie obu okularow ogromna. Wie ktos jaka jest tego przyczyna? Nie wiem co myśleć, wydałem troche $$, a szczerze mówiąc, zobaczyłbym praktycznie to samo w okularze, który jest w zestawie. Zanim kupiłem wspomniany teleskop, miałem nadzieje na naprawde ładne widoki, tj. Jowisz, Mars. A jak na razie ani jednego, ani drugiego nie widziałem, jedynie mocno jasne kropki...

ESy są do planet takie sobie. 

I Jowisz i Saturn są teraz tak nisko nad horyzontem, że nie należy spodziewać się rewelacji. Możesz spróbować jakichś ortho, ale to bardzo niewygodne szkła. I nie spodziewaj się dużych różnic. 

Nie wiem czego się spodziewasz po małym Newtonie F6? Planety najlepiej pokaże Mak od 127 w górę. 

Dobrze skolimowany Newton pokaże więcej szczegółów, ale moim zdaniem będą one mniej kontrastowe niż w Maku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując, dokupić inny okular, a taki pokazałby mi więcej? :https://deltaoptical.pl/okular-hyperion-zoom-mark-iv-8-24-mm-2-1-25-quot 

Ostatnia na Jowisza i Saturna spoglądałem jakieś 2 miesiące temu, zanim kupiłem teleskop, to dużo czytałem na jego temat i wszedzie były same superlatywy, więc mysłałem, że naprawde będzie bardzo dobrze widoczne, jak skolimować takiego Dobsona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Black Star napisał:

 ESy pokazują swoją jakość pod ciemnym niebem gdy oglądamy DSy. I to też nie jest tak że okularem za 150 zł nie zobaczysz nic a ESem będziesz miał obrazy jak w Hubble - te różnice są bardziej subtelne i trzeba trochę wprawy żeby docenić leprze okulary. Dlatego przy pierwszym teleskopie najlepiej w ogóle popatrzeć co on może a dopiero potem kupować okulary za połowę ceny telepa. 

Dokładnie tak. Należy nauczyć się patrzeć. Z każdą sesją nabywa się doświadczenia. I widzi się coraz więcej. 

Gdy oglądamy te same obiekty w różnych miejscach i warunkach, zapadają one w pamięć, nasz mózg łatwiej je przetwarza następnym razem. Nauczyłeś się patrzeć zerkaniem? To naprawdę działa. 

Rozumiem, że planety należy zaliczyć. Ale zabawa zaczyna się na DSach. I tu należy zacząć od mniejszych powiększeń. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Hubert286 napisał:

Reasumując, dokupić inny okular, a taki pokazałby mi więcej? :https://deltaoptical.pl/okular-hyperion-zoom-mark-iv-8-24-mm-2-1-25-quot 

... 

jak skolimować takiego Dobsona?

1. Moim zdaniem szkoda kasy. Ale może na początek? 

2. Poszukaj w sieci "kolimacja wg Hamala". Kup kolimator laserowy, skolimuj go, kup kolimator Cheshire i jedziesz. 

Możesz zrobić kolimator z pudełka po kliszy (na pewno) czy z opakowania po tabletkach rozpuszczalnych wapno itp (podobno to taka sama średnica). 

EDIT kolimujesz teleskop w systemie Newtona. 

Dobson kolimuje się słabo, to ten stojak na którym siedzi Newton.... 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już jestesmy przy DSach to macie jakieś wskazówki jak znajdować dane mgławice itp.? Dzisiaj zamierzam ,,zapolować'' na mgławice w Orionie, tylko srednio wiem jak ją znaleźć i co gorsza patrząc na jakąś gwiazde czy planete przez szukacz nie widzę tego obiektu w okularze, jak to zrobic? Probowalem jakos go kolimowac ale srednio wychodzilo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz ćwiczyć. M42 to jeden z najprostszych celów. 

Wydrukuj tabelę Wimmera, jest też wersja online. 

Stellarium na telefon w trybie nocnym, czerwonym. 

EDIT Szukacz masz już zgrany z teleskopem? 

Obiektu szukamy od najmniejszego powiększenia. 

Możesz też użyć zielonego lasera. Ale tu trzeba BARDZO uważać na oczy swoje, innych i na obiekty latające. Laser włączasz na 1 sekundę.

Bardzo pomocne są mapy nieba. Znajdziesz w sieci. Książki, poradniki także. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Hubert286 napisał:

Super, dzieki wielkie! Przepraszam, ale jestem poczatkujacy i po prostu widocznie mialem za duze oczekiwanie, dziekuje Panowie.

Nie przepraszaj, każdy z nas kiedyś zaczynał. 

Poszukaj tabeli Wimmera, warto od tego zacząć. 

Jak już znajdziesz mgławicę w Orionie (obejrzyj ją w różnych powiększeniach, znajdź trapez i napisz czy znalazłeś, będziemy wiedzieć coś o obecnej kolimacji), to znajdź galaktykę Andromedy M31. W małym powiększeniu poszukaj w niej i obok dwóch innych małych galaktyk. Jedną poszukaj zerkaniem (nie patrz bezpośrednio na nią). Relację prosimy. 

A dla pełnego relaksu poszukaj Chichot, czyli Gromady Podwójnej w Perseuszu (na granicy z Kasjopeją). 

Dalej Lutnia - piękny pierścień M57. I tu w Lutni poszukaj double double, czyli epsilonów. Przy dobrze skolimowanym teleskopie powinieneś je wszystkie rozbić w większym powiększeniu, poprawcie mnie właściciele Newtonów jeśli się mylę. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Hubert286 napisał:

Jak już jestesmy przy DSach to macie jakieś wskazówki jak znajdować dane mgławice itp.? Dzisiaj zamierzam ,,zapolować'' na mgławice w Orionie, tylko srednio wiem jak ją znaleźć i co gorsza patrząc na jakąś gwiazde czy planete przez szukacz nie widzę tego obiektu w okularze, jak to zrobic? Probowalem jakos go kolimowac ale srednio wychodzilo

Oriona akurat widać gołym okiem. Poszukaj Pasa Oriona (bardzo charakterystyczny asteryzm)- Jacek bardzo dobrze ci radzi , zainstaluj stellarium albo skysafari i zobacz jakiego układu gwiazd masz szukać. W pobliżu pasa gołym okiem zobaczysz rozmazaną mgle - to właśnie Mgławica Oriona. Jest dość rozlegla więc łatwo wycelować szukaczem.

Kolimacją zajmij się potem. Na 90% masz optymalnie skolimowany. Po prostu chyba zbyt wiele oczekiwałem od planet Plus nie trafiłeś na warunki. 

Edytowane przez Black Star
  • Like 1

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Hubert286 napisał:

Jak już jestesmy przy DSach to macie jakieś wskazówki jak znajdować dane mgławice itp.? Dzisiaj zamierzam ,,zapolować'' na mgławice w Orionie, tylko srednio wiem jak ją znaleźć i co gorsza patrząc na jakąś gwiazde czy planete przez szukacz nie widzę tego obiektu w okularze, jak to zrobic? Probowalem jakos go kolimowac ale srednio wychodzilo.

Musisz zgrać ustawienie szukacza z teleskopem. 1. Znajdujesz jakąś odległą latarnię (najlepiej gdzieś na wzgórzu, żeby nie patrzeć teleskopem "pod horyzont") i ustawiasz ją w centrum widzenia teleskopu.  2. Blokujesz teleskop. 3. Regulujesz ustawienie szukacza tak, żeby latarnia była dokładnie na przecięciu nitek w szukaczu. Teraz znajdując planetę w szukaczu powinieneś ją widzieć również w okularze.  

  • Like 1

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8" pokaże wspaniałe widoki różnych obiektów, tylko łolaboga nie zaczynaj od M31. Jest tyle pięknych gromad otwartych na jesienno-zimowym niebie, zacznij od nich.

I mam nadzieję, że pisałeś o kolimacji mając na myśli wyrównanie szukacza i teleskopu. Bo na kolimację teleskopu będziesz miał jeszcze czas, nie ma sensu grzebać bez potrzeby.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, polaris napisał:

8" pokaże wspaniałe widoki różnych obiektów, tylko łolaboga nie zaczynaj od M31. Jest tyle pięknych gromad otwartych na jesienno-zimowym niebie, zacznij od nich.

I mam nadzieję, że pisałeś o kolimacji mając na myśli wyrównanie szukacza i teleskopu. Bo na kolimację teleskopu będziesz miał jeszcze czas, nie ma sensu grzebać bez potrzeby.

Tak, miałem na myśli ustawienie szukacza :p 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kjacek napisał:

No to opowiadaj - jak wyszły obserwacje? 

Wydaje mi sie, że natrafiłem własnie na mgławice w orionie, widziałem dosyć sporą mgiełkę przez ES 8,8mm, problem był w tym, że szkiełka się zaszroniły i ten widok nie był najlepszych lotow, mam nadzieje ze w najblizszym czasie znowu beda warunki i będzie widać lepiej, ale jak na 1 raz naprawde jestem zadowolony, nie widzialem jakis oszalamiajacych widokow, ale sama wiedza na temat, na który sie patrzy- to jest najlepsze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak obserwujesz przy domu, to bierz suszarkę i susz lustra. Tylko po zakończeniu zwiń wszystkie kable i odłącz od prądu, żeby nie poraził Cię prąd. 

Lepiej mieć suszarkę na 12V i akumulator, ale zasady jak wyżej. 

Mgławica w Orionie jest spektakularna, niesamowita. Trzeba oglądać w różnych powiększeniach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Hubert286 napisał:

Wydaje mi sie, że natrafiłem własnie na mgławice w orionie, widziałem dosyć sporą mgiełkę przez ES 8,8mm, problem był w tym, że szkiełka się zaszroniły i ten widok nie był najlepszych lotow, mam nadzieje ze w najblizszym czasie znowu beda warunki i będzie widać lepiej, ale jak na 1 raz naprawde jestem zadowolony, nie widzialem jakis oszalamiajacych widokow, ale sama wiedza na temat, na który sie patrzy- to jest najlepsze!

Kiedy miałem synte 8 , mgławica w Orionie zawsze pokazała piękny kształt . Dla mnie to był taki ptak z głową. Nie ważne jakie były warunki i miejsce. Nawet z mieszkania prze okno czasem spojrzę na mgławicę i widzę ten kształt. Kiedy warunki były dobre, Orion wysoko i miejscówka ciemna wszystko nabierało wyrazistości i większych rozmiarów. Jaśniejsze i ciemniejsze obszary włącznie z smolistą , gęstą czernią chmur w których powstają gwiazdy. 

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, [email protected] napisał:

Kiedy miałem synte 8 , mgławica w Orionie zawsze pokazała piękny kształt . Dla mnie to był taki ptak z głową. Nie ważne jakie były warunki i miejsce. Nawet z mieszkania prze okno czasem spojrzę na mgławicę i widzę ten kształt. Kiedy warunki były dobre, Orion wysoko i miejscówka ciemna wszystko nabierało wyrazistości i większych rozmiarów. Jaśniejsze i ciemniejsze obszary włącznie z smolistą , gęstą czernią chmur w których powstają gwiazdy. 

u mnie nie wygladala tak spektakularnie :p

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Hubert286 napisał:

u mnie nie wygladala tak spektakularnie ?

Poszukaj szkiców z podobnego sprzętu. Porównaj z tym co widzisz. 

I jednak sprawdź kolimację. Nawet w lornetce wygląda nieźle. Warunek - ciemne niebo, brak chmur a Orion im wyżej, tym lepiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kjacek napisał:

Poszukaj szkiców z podobnego sprzętu. Porównaj z tym co widzisz. 

I jednak sprawdź kolimację. Nawet w lornetce wygląda nieźle. Warunek - ciemne niebo, brak chmur a Orion im wyżej, tym lepiej. 

no u mnie  ztym ciemnym niebem jest kiepsko, mam 3 latarnie wkoło :/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Hubert286 napisał:

no u mnie  ztym ciemnym niebem jest kiepsko, mam 3 latarnie wkoło ?

Daleko? 

Możesz osłaniać się przed bezpośrednim światłem stawiając teleskop w cieniu, robiąc jakieś osłony. W najgorszym wypadku jakiś koc na głowę i okular. 

Ale to pomoże tylko trochę. 

Jedź pod ciemniejsze niebo. I wtedy napisz co i jak. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)