Skocz do zawartości

20.11.2020 GSO 10", długo wyczekiwany wieczór.


Rekomendowane odpowiedzi

Świetna relacja!?

W kwestii akomodacji oka,całkowita akomodacja oka dokonuje się po ok 90min,( ok 45min trwa całkowite rozszerzenie się źrenicy, pozostały czas to przemiany chemiczne),bardzo ważną rzeczą jest unikanie patrzenia na jasne obiekty ,np.latarnie, światła na horyzoncie itp,a przez teleskop unikamy(jak ognia) obserwowania jasnych gwiazd,nie wspominając o planetach(wyjątek Uran,Neptun),nie przestrzeganie tych zasad powoduje powrotne całkowite "rozakomodowanie", i trzeba wszystko zaczynać od nowa.Dlatego uciekła ci nieregularna IC 1613.

Super że ukazują się na FA takie posty ,dla mnie wizual rządzi! Z niecierpliwością czekam na jeszcze ??

 

PS. Planety obserwuje zawsze na koniec sesji po DS.

  • Thanks 2

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Erik68 napisał:

Dlatego uciekła ci nieregularna IC 1613

Też tak myślę ale też niebo w tym miejscu nie jest pierwszej klasy ? trudno, nie mogłem czekać na akomodacje, trzeba było korzystać z tych dwóch godzin. 

NGC 520 (11.4 Spiral) - Flying Ghost Galaxy - pięknie się nazywa i pięknie wygląda, delikatna, lekko nieregularna, brakuje apertury albo lepszego nieba żeby wyciągnąć coś więcej ale i tak byłem bardzo zadowolony z widoku.

Słabo opisałem. Ta galaktyka ma dużo do pokazania a mi zabrakło nieba, akomodacji i lustra żeby ją rozszarpać na części ? zdecydowanie obiekt do poprawy z większym lustrem i powerem.

Edytowane przez lolak89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam te nieliczne relacje i korci mnie mocno żeby Taurusa wreszcie przewietrzyć. Do IC 1613 potrzeba idealnych warunków, każde LP na południu może skutkować porażką. Pamiętam obserwy w RPA rok remu, była tam w zenicie w drugiej części nocy na początku września. W dwunastce był to obiekt oczywisty. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Łukasz za tą relację!, wreszcie dobra lektura na dobranoc ? Widzę, ze poruszaliśmy się w podonych rejonach nieba. Mnie też urzekła N520. Nie wiem w jakich powiększeniach ją obserwowałeś, ale na niej dają radę źrenice 1.7mm-1.1mm. Mniejszych nie próbowałem, bo seeing nie pozwolił. W 16" wyskoczyło pasmo pyłowe i sporo detalu na tej najjaśniejszej części.  Dla mnie to też obiekt do którego wrócę, żeby go "szkicnąć"

3 godziny temu, lolak89 napisał:

P.S. Zoom Baadera to całkiem użyteczne narzędzie, przy 24 mm jest dobry w odnajdywaniu obiektów a potem można zwyczajnie ustawić na zadaną ogniskową i cieszyć się fajnym widokiem. Korekcja jest na dobrym poziomie, jeśli ktoś robi redukcję sprzętu zabieranego w teren to taki okular jest całkiem fajny. Większość obiektów i tak oglądałem w M17.5 jednak zoom przydawał się w niektórych sytuacjach. Przy ustawieniu na 8 mm niewiele odbiega widokiem od M17.5 z barlowem 2x. Śmiało mogę go polecić.

Zoom to świetna sprawa. Ostatnio obserwuję tylko z karuzelą Baadera, z czterema okularami, i to jest inny poziom obserwacyjnej wygody. Tu możesz stosować taką tecnikę obserwacyjną (może znasz) polegającą na zastosowaniu za dużego powiększenia, a później powrotu do optymalnego ( choć doświadczenie mnie nauczyło, że optymalne to często wyższe niż na początku myślałem). Można tak ugrać parę dziesiątych magnitudo.

Ps. Taka Małżonka to dla strudzonego obserwatora lepsza pomoc niż zoom ?

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, MichalKaczan napisał:

Mnie też urzekła N520. Nie wiem w jakich powiększeniach ją obserwowałeś, ale na niej dają radę źrenice 1.7mm-1.1mm

Heja, oglądałem ją w różnych źrenicach bo atakowałem ją również z zoomem, niestety bez skutku. Głupio to pisać ale mam wręcz wrażenie, że obraziłem taki dostojny obiekt podchodząc do niego prawie z marszu bo to było na początku obserwacji :) poprawię się następnym razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle dobra relacja Łukaszu. Myślę, że miałeś słabe osiągi (słabe widoki) bo u mnie a w miarę blisko mieszkamy ledwo było widać DM o 20 a potem, jak szedłem spać o 22 to już było widać raptem kilka gwiazd. Czyli cała jesień bez ani jedne nocki, zero obserwacji ? 

10 godzin temu, MichalKaczan napisał:

Ostatnio obserwuję tylko z karuzelą Baadera, z czterema okularami,

A jak z parowaniem sobie radzisz ? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Karol_C napisał:

A jak z parowaniem sobie radzisz ? 

Tego się właśnie obawiałem, bo wcześniej okulary trzymałem w kurtce. Okazuje się, że te z er=20mm nie parują ? (czyli moje trzy woły robocze: Delite 5,11 i Delos 8mm ?. Es24mm ktorego używam do przedglądu lubi zaparować, dlatego albo trzymam oko dalej od soczewki, a jak to nie pomaga, to podmieniam go na Ultime 30mm, a Es ląduje w kurtce.

Edytowane przez MichalKaczan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, lukost napisał:

Tak czytam te nieliczne relacje i korci mnie mocno żeby Taurusa wreszcie przewietrzyć. Do IC 1613 potrzeba idealnych warunków, każde LP na południu może skutkować porażką

IC 1613 szkic z 02.XI.2000r.

Newton UHC 235mm f/4.9

128x(TV.Nagler 9mm)

Widoczność 10/10(zanotowałem ze niebo czyste do samego horyzontu)(SQM 21.50???)

903731105_IC1613.jpg.3a32bd9b9943c61c054db779d52c6fe5.jpg

A tak z innej beczki to karuzela Baadera ,rewelacja!

Nawet jak zamontuje 2 Pentaxy XL,(7i 5.2mm),TS XWA 10mm i ES 24mm, daje rady, a to już prawie 2kg okularów.

Pozdrawiam Irek!

Edytowane przez Erik68
  • Like 3

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Karol_C napisał:

Jak zwykle dobra relacja Łukaszu. Myślę, że miałeś słabe osiągi (słabe widoki) bo u mnie a w miarę blisko mieszkamy ledwo było widać DM o 20 a potem, jak szedłem spać o 22 to już było widać raptem kilka gwiazd. Czyli cała jesień bez ani jedne nocki, zero obserwacji ? 

Darowanemu niebu w zasięg się nie zagląda... czy jakoś tak :) Dobrze było, czasem jakaś chmurka mała pod koniec przeszła ale całokształt na plus. Może być tak co noc :) 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)