Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


kunta

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji tego że jest to mój pierwszy post witam wszystkich.

Wiem ze temat jakich tu wiele ale wierzcie mi (pewnie nie musicie bo sami przez to przechodziliście) ale im więcej czytam poradników i opinii tym mam większy mętlik w głowie.

Do tej pory leżałem gdy miałem okazję kładłem się na trawie lub też innej plaży i po prostu gapiłem się w gwiazdy. Póżniej zacząłem zabierać ze sobą lornetkę i już było ciekawiej. Teraz chciałbym dojrzeć jeszcze ciut więcej i dlatego moje pytanie - co wybrać?

Więc po kolei:

1. Miejscowość:

Windsor pod Londynem - czyli niebo zasyfione światłem od Londynu jak mało gdzie, oprócz tego kilka kilometrów ode mnie lotnisko Heathrow które poza plusem w postaci wiecznie przelatujących mi paręset metrów nad głową wszelkimi możliwymi samolotami jest oświetlone całą dobę światłem starczającym do oświetlenia kilkudziesięciu dobrych stadionów piłkarskich - więc szału nie ma ?

2. Konstrukcja:

Z tego co czytałem i biorąc po uwagę powyższe warunki przyrody wydaje mi się że jedynym rozsądnym rozwiązaniem będzie teleskop refrakcyjny (z dużym naciskiem na wydaje mi się bo mogę być w wielkim błędzie)

3. Gdzie będę prowadził obserwacje:

W ogródku i raczej część nieba skierowana na zachód (tam gdzie nie ma Londynu)

4. Co chciałbym oglądać:

Na początek księżyc, planety jak się uda jakieś komety ale raczej bliższy kosmos że tak się wyrażę.

5. Przedział cenowy:

Około 1000PLN lub troszkę ponad

6. Dodam od siebie że póki co moją uwagę przykuły następujące teleskopy:

a) Celestron AstroMaster 80AZS

b) CELESTRON INSPIRE 80

c) Sky-Watcher Evostar-90 (EQ2)

d) Celestron - Astromaster Refractor 70 EQ

 

Prosiłbym o opinie który z powyższych, a może całkiem inny byłby warty uwagi.

Dzięki i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kunta napisał:
1 godzinę temu, kunta napisał:

Prosiłbym o opinie który z powyższych, a może całkiem inny byłby warty uwagi.

 

Na oko patrząc - żaden. Jeśli myślisz o Księżycu i planetach, to potrzebna jest długa ogniskowa. Astro master to nie sprzęt planetarny. Pozostałe są dłuższe, ale żaden z nich to nie jest teleskop marzeń. Montaże zaś to tragedia - będą się trzęsły jak galareta.

Stabilny montaż na ciężkim trójnogu jest równie istotny co tuba. Trudno oglądać gdy wszystko lata. Sugerował bym montaż azymutalny AZ4 lub ewentualnie AZ3

Do tego np. MAKa  min. 4"

To typowy sprzęt planetarny, bardziej poręczny niż długie refraktory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kunta napisał:

1. Miejscowość:

Windsor pod Londynem - czyli niebo zasyfione światłem od Londynu jak mało gdzie, oprócz tego kilka kilometrów ode mnie lotnisko Heathrow które poza plusem w postaci wiecznie przelatujących mi paręset metrów nad głową wszelkimi możliwymi samolotami jest oświetlone całą dobę światłem starczającym do oświetlenia kilkudziesięciu dobrych stadionów piłkarskich - więc szału nie ma ?

Żaden teleskop nie pokaże wiele w takich warunkach, rzeczywiście zostaje księżyc i planety, ale tych nie zobaczysz ładnie, bo są za nisko i chowają się w miejskim otoczeniu, mgła i inne miejskie wyziewy nie pomagają. 

Sensownie - Mak 127 najlepiej z wyjściem 2 calowym. Na montażu hymm... EQ (jeśli chcesz się z tym męczyć w wizualu) z mikroruchami lub moim zdaniem lepiej (wygodniej) montaż AZ również z mikroruchami. 

Ja dobrze wspominam EQ3-2 przerobiony na stałe w tryb ALT-AZ. 

Taniej i mniej wygodnie refraktor 90/900. To już długa i moim zdaniem niewygodna tuba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mieć dużo przyjemności z dobrze dobranej lornetki. Sam mieszkam w mieście (setka latarń w zasięgu wzroku) a pomimo tego lornetką 15x56 z balkonu jestem w stanie wyłuskać całkiem sporo gromad otwartych a nawet parę kulistych. W dodatku, na Księżycu zobaczysz mnóstwo detali a z filtrem mylarowym (folia Baader) pooglądasz w dzień plamy na Słońcu. Będziesz miał pole widzenia ponad 4 stopnie, dzięki czemu nawet tak rozległe obiekty jak Hiady  czy Pas lub Miecz Oriona świetnie obejmiesz. Oczywiście wysoki statyw będzie niezbędny a i leżaczek z poręczami nie zaszkodzi. A jak trafisz pod lepsze niebo, będziesz zachwycony.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że maksutov 90mm, ewentualnie 127mm (w zależności od budżetu) będzie dla Ciebie optymalny. No i tak jak Koledzy radzą. Jakiś solidny statyw do tego by się przydał, żeby obraz nie latał jak w delirce. Niebo masz tragiczne. Tylko planety, Księżyc i Słońce Ci zastają na pocieszenie. Maksutov ma tę zaletę, że są mały i będziesz go mógł spokojnie zabrać na jakaś wycieczkę za miasto w poszukiwaniu czystszego nieba, jakby co.

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)