Skocz do zawartości

Na srebrnym globie

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę że kolega nie próżnuje,, i dobrze👏. Szykowałem się na księżyc, bo ostatnio przy 430x ,szczeka spadła mi na trawnik ,a oczy na tubus teleskopu,ale, właśnie to cirrusowe spowicie mnie zniechęciło i jeszcze ten halny ...który poprawia seeing na V/VI.A!

PS .A Św. Mikołaja to można było dostrzec zerkaniem, jako słabą mgiełkę o biało czerwonawym zabarwieniu ,tyle że na N części nieba  😀

• Haha 2
Odnośnik do odpowiedzi

Taki mały off top w księżycowym wątku, ale obserwuję z balkonu przy dużym LP już któryś rok i nie odnoszę wrażenia żebym wyczerpał potencjał tej "miejscówki". Jedno mnie tylko denerwuje, że po zmianie MAK-127 na 150 na Moonie widzę więcej szczegółów i nie jestem w stanie tego przenieść na papier....😁 Jeszcze tyle planów obserwacyjnych mam w głowie...🤔

Pozdrawiam

Jarek

• Like 2
  • Haha 1
Odnośnik do odpowiedzi

7 grudnia 2020. Nie po to człowiek zarywa noce, żeby schodzić z balkonu pokonanym z powodu nadciągająych chmur. Miałem 10 minut na szkic. Samotna góra Piton Mons licząca 2300 metrów nad poziomem odniesienia i jej cień, a także krater Piazzi Smyth lądują na papierze. Dla przypomnienia dodam tylko, że Charles Piazzi Smyth, to angielski astronom, syn również astronoma Williama Henry’ego Smytha. 

Pozdrawiam

Jarek

IMG_20201207_084419.jpg

• Like 8
Odnośnik do odpowiedzi
  • 3 tygodnie później...

26 grudnia 2020. Nareszcie warunki pozwalające na obserwację. Tym razem moją uwagę przykuwają długie cienie we wnętrzu krateru Anaximander oraz wyłaniający się z cienia krater Carpenter.

Krater Anaximander ma średnicę 68,7 km i głębokość 2,4 km. Nosi nazwę żyjącego w 6 wieku p.n.e. greckiego filozofa i astronoma.

Krater Carpenter ma średnicę 59 km i głębokość 2,6 km.

Poniżej zamieszczam szkic, wykonany w ciągu 45 minut przy teleskopie oraz gotową grafikę "dopieszczoną w domowym zaciszu".

Pozdrawiam

Jarek

Carpenter1.png

Carpenter.png

• Like 5
Odnośnik do odpowiedzi

Jeszcze kilka słów na temat moich "udoskonaleń" sprzętowych. Po zakupie oryginalnego noska Baadera do bino oraz redukcji 2/1,25 cala powstała taka wariacja baaderowsko-skywatcherowska. Skróciłem drogę optyczną kątówki SW o kolejne 18 mm wykonując tulejkę z  clamping-ringiem o wysokości 25 mm. Oczywiście moje pomysły zamienia w "złoto" kolega Piotrek z Krakowa. Zamieszczam zdjęcia "modułu planetarnego".

Pozdrawiam

Jarek

1.png

2.png

3.png

• Like 2
Odnośnik do odpowiedzi
  • 1 miesiąc później...
  • 3 tygodnie później...

22.02.2021. Tym razem po dłuższej chwili wybierania "łatwego" obiektu do szkicu, rysuję kratery Reinhold i Reinhold B, położone na południowy-zachód od krateru Copernicus ,na Morzu Wysp /Mare Insularum/.

Rainhold ma średnicę 48 km, natomiast jego głębokość wynosi 3,3 km. Ściany wewnętrzne krateru są ukształtowane tarasowo, co doskonale widać w czasie obserwacji.

Został nazwany na cześć XVI-wiecznego niemieckiego astronoma i matematyka Erazma Reinholda.

Pozdrawiam

Jarek

Reinhold.PNG

• Like 8
  • Thanks 1
Odnośnik do odpowiedzi

23.02.2021. Krater Harpalus, położony na Morzu Zimna /Mare Frigoris/, na wschodnim krańcu Zatoki Rosy /Sinus Roris/. Jego średnica wynosi 39 km, a głębokość 2,9 km.

Harpalus był starożytnym greckim astronomem.

Jest to mój drugi szkic tego krateru. Struktura stanowi pozornie łatwy cel do szkicowania, ponieważ jego otoczenie i sama struktura wału jest dosyć mało skomplikowana. Jednak mimo tego trudno oddać jego jego realny wygląd na rysunku (przykład poniżej).

h1.thumb.PNG.39c565cbcb0b59023f2dc745b1c163ce.PNG

Poniżej pierwszy szkic Harpalusa zrobiny MAK-iem 127 dwa lata wcześniej. Na poniższym rysunku północ znajduje się po przeciwnej stronie niż zaznaczyłem.

Pozdrawiam

Jarek

h2.thumb.PNG.c0fd28f9a9e4bd208d167b3649e47903.PNG

• Like 9
Odnośnik do odpowiedzi

Eleganckie szkice, a ten ostatni jak na moje laickie oko chyba jeden z najlepszych. Jak oglądam takie szkice, to zawsze mi się przypominają obrazy Ksieżyca ze starej literatury, gdzie były różne drzewo czy miedzio ryty, nie znam się za bardzo 🙂 

• Thanks 1
Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, jolo napisał:

Eleganckie szkice, a ten ostatni jak na moje laickie oko chyba jeden z najlepszych. Jak oglądam takie szkice, to zawsze mi się przypominają obrazy Ksieżyca ze starej literatury, gdzie były różne drzewo czy miedzio ryty, nie znam się za bardzo 🙂

Godzinę temu, MichalKaczan napisał:

Też jestem pod wrażeniem, świetny szkic! 👍

Dziękuję koledzy. Za każdym razem kiedy szkicuję jakiś księżycowy krater czuję niedosyt i mam mieszane odczucia co do mojej grafiki. Tak jest i tym razem. Trzeba by jeszcze drugie tyle czasu żeby Schickard był bardziej zbliżony do rzeczywistości. Niestety detal, którym raczy Nas nasz Satelita jest tak bogaty, a warunki zmienne w czasie obserwacji, że trzeba iść na skróty. Trudno mi zachować proporcję i rzeczywisty rozkład drobnych elementów tej układanki. Mam nadzieję, że z czasem dojdę do wprawy. Tym czasem mam nadzieję, że chociaż w pewnym stopniu oddaję charakter szkicowanych obiektów.

Pozdrawiam

Jarek

Edytowane przez megrez23
Odnośnik do odpowiedzi
40 minut temu, jolo napisał:

No ładnie, ładnie. Może niedługo zmozaikujesz swoje szkice w jakąś jedną, dużą pracę? A może docelowo cała tarcza? 

Pierwsze próby całej tarczy już robiłem okiem nieuzbrojonym zanim postanowiłem wrócić do astro-hobby po latach przerwy. Przykłady poniżej.

Pozdrawiam

Jarek

moon2.PNG

moon1.PNG

• Like 3
Odnośnik do odpowiedzi