Skocz do zawartości

Na srebrnym globie


megrez23

Rekomendowane odpowiedzi

31 marca 2021.

Księżyc coraz niżej na ekliptyce, a wraz z jego położeniem warunki seeingowe gorsze. Tym razem podglądam jego powierzchnię stosując popularny okular Baader Classic Ortho 18 mm.

Krater Macrobius położony jest na północny-zachód od Morza Przesileń /Mare Crisium/. Jego średnica to 63 km, a głębokość 3,9 km. Został nazwany na cześć starożytnego rzymskiego pisarza Makrobiusa.

Jedną z charakterystycznych cech formacji jest mały krater na zachodniej krawędzi ? Macrobius C.

ma.PNG

  • Like 9

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 5 miesięcy później...

22 października 2021.

Warunki jak poprzedniej nocy, czyli silne podmuchy wiatru, ale tym razem seeing nadspodziewanie bardziej stabilny.

Krater Langrenus, to jeden z czterech dużych kraterów uderzeniowych Księżyca leżących na sześćdziesiątym stopniu długości selenograficznej wschodniej. Jest położony najdalej na północ z wymienionych poniżej. Idąc na południe od Langrenusa trafimy kolejno na Vendelinusa, Petviusa oraz Furneriusa. Przy odpowiedniej fazie kratery stanowią jednocześnie bardzo ciekawy obiekt obserwacji.

Przechwytywanie.thumb.PNG.2930bd25fb44cb44561d5688a9091b4d.PNG

Krater ma średnice 132 km oraz głębokość 2,7 km. Nazwa krateru pochodzi od nazwiska flamandzkiego astronoma ? Michael van Langren, który jako pierwszy naszkicował mapę Księżyca nadając nazwy formacjom geologicznym. Można powiedzieć, że mamy z Michaelem podobne upodobania co do szkicowania powierzchni naszego satelity, z tym że ja robię to bardziej szczegółowo, ha ha ?.?

Langernus.PNG.78f1c66f36805336aa584951337cca12.PNG

W poście wykorzystałem zrzut ekranu Moon Atlas 3D.

Edytowane przez megrez23
  • Like 8

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 października 2021.

Dawno już nie miałem okazji obserwować w drugiej połowie nocy. Cóż, Księżyc z każdym dniem później wschodzi, a pożyczony Edek 100-ka Sky-Watcher?a nie mógł już dłużej czekać na testy. Okazało się, zresztą nie przypadkiem, że to całkiem fajny refraktor, pozbawiony wad achromatu Evostar 102. To tyle jeśli chodzi o recenzję i porównania wspomnianych sprzętów, tym bardziej że na forach roi się od opinii użytkowników

Wracając do Księżyca to poświęciłem czas Kraterowi Plinius i jego najbliższemu otoczeniu, co przedstawiłem z perspektywy uciekającego czasu na poniższym historycznym już rysunku.

Nasz główny bohater jest jak zwykle strukturą uderzeniową. Jego średnica wynosi 41 km, a głębokość 4,3 km. Nazwa krateru pochodzi od rzymskiego przyrodnika i autora Pliniusza Starszego. Na zachód od Pliniusa widzimy Promontorium Archerusia, przylądek nazwany tak przez Jana Hewelisza. Nieco na północ widoczny jest system rowów księżycowych o nazwie Rimae Plinius. Na szkicu zmieścił się jeszcze mały krater Al-Bakri, którego średnica to 12 km i głębokość 1 km. Jego nazwa pochodzi od hiszpańskiego arabskiego geografa i historyka Abu Abdullaha al-Bakri.

p.PNG.6a414ffb4b924a8ac099898c099c651c.PNG

Edytowane przez megrez23
  • Like 5

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące później...

15 stycznia 2022.

Pierwszy szkic w tym roku po długiej przerwie spowodowanej w dużej mierze warunkami atmosferycznymi na południu Polski /ostatni to NGC1023 z 06.11.2021/. Taka przerwa może spowodować, że rozmyślania i roszady sprzętowe mogą przyćmić to co najważniejsze w tej zabawie, a mianowicie same obserwacje. Owszem jakieś tam próby były, ale dopiero ostatnia noc pozwoliła na satysfakcjonujące widoki oraz kolejny szkic, tym razem struktur na Srebrnym Globie.

Już dawno planowałem przenieść na papier położone na południe od Shickarda kratery Wargentin, Nasmyth oraz Phocylides. W końcu zrealizowałem to korzystając z ?docelowego, czyli przejściowego? refraktora Evostar 100ED i okularu Fujiyama OR-HD 9 mm. Księżyc prawie górował, seeing poprawiał się z każdą chwilą, pozwalając dostrzec coraz więcej subtelnych szczegółów obserwowanego regionu. To prawdziwe bogactwo drobnych kraterów, szczelin i odcieni może wprawić w zachwyt każdego obserwatora. Jeśli chodzi o popularnego ?Edka Setkę?, pozwala uzyskać obrazy wolne od aberracji zarówno w nasadce dielektrycznej SW, jak również w pryzmacie Baadera /tym tanim/. Przy lepszym seeingu można spokojnie powerować do 225 razy, Fujiyama OR-HD 4 mm.

Wracając do meritum, Wargentin to ten najbardziej wysunięty na północ na moim rysunku. Spoglądając na niego odnoszę wrażenie jak by był wypukły /patrząc na mój szkic jakoś już tego efektu nie ma, szkoda!/. Krater ma średnicę 84 km, a nazwano go na cześć szwedzkiego astronoma i demografa.

Przesuwając wzrok nieco na południowy - zachód trafiamy na Nasmytha, którego średnica wynosi 77 km, a głębokość 1,4 km. Tym razem, James Nasmyth ? szkocki inżynier i astronom znalazł swoje miejsce wśród księżycowych kraterów.

Na koniec trzeci z prezentowanej trójki, czyli Phocylides o średnicy 114 km i głębokości 2,1 km. Phocylides był fryzyjskim astronomem , lekarzem i filozofem. Fryzowie to germańska grupa etniczna pochodząca z regionów przybrzeżnych Holandii i północno-zachodnich Niemiec.

                                                               nasmyth.png.44f7ef9b1b5864e9117a20396168b262.png

  • Like 5

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, megrez23 napisał:

Taka przerwa może spowodować, że rozmyślania i roszady sprzętowe mogą przyćmić to co najważniejsze w tej zabawie, a mianowicie same obserwacje.

True, true ... 

Super szkice ?

  • Thanks 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

12 luty 2022.

Kieruję refraktor SW 120ED na południe Morza Wilgoci ? Mare Humorum, którego średnica wynosi 389 km.            Moją uwagę skupiam na niewielkim obszarze, gdzie znajdują się kratery Doppelmayer (64 km/1,6 km), Lee (41 km/1,3 km), Vitello (42 km/1,7 km) oraz przypominający jasną, zakopaną w zastygłej lawie obręcz Puiseux (25 km/0,4 km).

kratery.thumb.PNG.c02b9826cb165ddea2306e14966324a4.PNG

ref.thumb.PNG.6f6e01132030d27aeece44124b80ae81.PNG

Odnośnie samego refraktora to wydaje się być sprzętem godnym polecenia. W czasie obserwacji nie zauważyłem w generowanych obrazach niczego co by mnie ?drażniło?, poza niestabilnością obrazu wywołaną seeingiem. Podniesienie głowicy o 20 cm na extension tube zdało egzamin i mogłem obserwować Księżyc zawieszony wysoko na nieboskłonie bez jakże uciążliwego bezdechu i skurczonego brzucha. To jest to! W obserwacjach naszego Satelity przydałby się zaawansowany pilot z prędkością księżycową, bo jak  wiadomo Księżyc cały czas porusza się wzdłuż ekliptyki w lewo, uciekając tym samym w moim Edku w prawo. Jeszcze jedno mało istotne spostrzeżenie odnośnie okularów dotyczące ED 100 oraz ED 120, a mianowicie, najlepszym okularem wydaje się być ortho z ogniskową 7 mm. Niestety jeszcze nie mam takiego, ale moje wnioski wysuwam na podstawie tego co pokazuje Pentax XL 7 mm w tych refraktorach. Osobiście nie polecam takich okularowych konstrukcji do planet i Księżyca, lepszy mały ?chirurgiczny skalpel? z precyzyjnym prowadzeniem niż ?szerokokątna maczeta?, która lubi się z Newtonem na Dobsonie. Już lepiej wypada Pentax XF 8,5 mm.

O ile ED 120 okaże się więcej wnoszącym teleskopem w obserwacjach niż jego mniejszy brat, okaże się dopiero na Jowiszu i Saturnie.

Może odbiegłem trochę od tematów związanych ze Srebrnym Globem, ale dobrych rad nigdy zbyt wiele.?

Pozdrawiam

Jarek

Edytowane przez megrez23
  • Like 8
  • Thanks 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 luty 2020.

Ziemia ma swój ?Wielki? Kanion Kolorado, Mars - Valles Marineris, a nasz Satelita - Vallis Schröteri, która jest przepiękną dolinąo długości 168 km. Nazwano ją na cześć niemieckiego astronoma Johanna Schrötera, nazwa została zatwierdzona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną w roku 1961.

Poniższy szkic wykonałem w stukrotnym powiększeniu, korzystając z Fujiyama Ortho ? HD 9mm przy słabym seeingu, ANT IV. Szkic bardziej treningowy, drobne detale w okularze trudne do wychwycenia tym samym do narysowania.

v1.thumb.PNG.6b1dd6e5f350ab8dd14162fe0dbea472.PNG

Zawsze kiedy patrzę na ten obszar mam ochotę spędzić tam trochę wolnego czasu. To naprawdę bardzo urokliwy fragment Księżyca. Może kiedyś ludzkość rozwinie się do takiego poziomu, że podróże kosmiczne staną się codziennością i każdy z nas będzie mógł odwiedzić ten urokliwy zakątek Srebrnego Globu, zanim pozabijamy się nawzajem.

Pozdrawiam

Jarek

  • Like 7

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, megrez23 napisał:

zanim pozabijamy się nawzajem

Ja Ci krzywdy nie zrobię ? chociażby na wzgląd na Twoje wyborne szkice. Też ostatnie dni studiuję naszego satelitę.  Ale niestety muszę się z Tobą zgodzić - ludzkość dąży do samozagłady. Dziwna ta nasza natura, potrafimy tworzyć niesamowite rzeczy (latać na Księżyc) i jednocześnie być bezduszni i bezlitośni.

 

  • Like 2

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 luty 2020.

Krater Grimaldi, to duża struktura uderzeniowa na zachodniej półkuli Księżyca. Jego średnica wynosi 173,5 km, a głębokość 2,7 km. Został nazwany na cześć Francesco Maria Grimaldi, który był włoskim księdzem jezuitą , matematykiem i fizykiem , wykładającym w kolegium jezuickim w Bolonii.

Ze względu na seeing długo zastanawiałem się, czy dzisiejsze szkicowanie ma sens, zwłaszcza że początkowo warunki pozwalały tylko na powiększenie rzędu 50x. Decyzja jednak zapadła na ?tak? i korzystając z okularu Fujiyama HD-OR 18 mm przeniosłem na papier to co na poniższym obrazku.

Z ołówkiem przy okularze spędziłem tylko 30 minut, ale już pod koniec szkicowania warunki zaczęły się poprawiać i mogłem trochę pożonglować moimi orciakami podziwiając jeszcze długo powierzchnię naszego Satelity. Obraz Grimaldiego zmieniał się przysłowiowo z minuty na minutę odsłaniając coraz subtelniejsze szczegóły. To co na przykład jeszcze kilkanaście minut wcześniej było tylko jakimś lekko łukowatym cieniem w skalistej rozpadlinie okazało się znaną Wszystkim Miyamori Valley*, która wychodząc ze spowitego ciemnościami krateru Riccioli jak strzała mierzyła centralnie w nieświadomego niczego Lohrmanna. Widoki iście nieziemskie, zachęcam Wszystkich!

Poniżej to co namazałem bezpośrednio przy refraktorze wznosząc się na wyżyny swoich (nie)możliwości.

g.PNG.336641d58dc83aa85f65b6ec03baefce.PNG

*w Europie struktura znana jest pod nazwą: "krzyża św. Andrzeja", ponieważ przypomina znak drogowy o tej nazwie.

Pozdrawiam Jarek

  • Like 8

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na południu już chmury. Nie wiadomo na jak długo trzeba będzie zapomnieć o obserwacjach i cieszyć się ich obecnością. Ku pokrzepieniu serc, ponownie Grimaldi, tym razem po obróbce metodami tradycyjnymi.

g2.PNG.99eef8db8188d282a7d2270a0967e89b.PNG

Pozdrawiam Jarek

  • Like 8

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

16 marca 2022.

Jasny Księżyc w saharyjskim pyle. Szukam kolejnej księżycowej formacji do odwzorowania. Moją uwagę zwraca charakterystyczny, przywołujący dawne fascynacje położony na północ sąsiad Eddingtona, krater Russell.

Tym razem korzystam z okularu Fujiyama HD-OR 6 mm, co dało powiększenie 150x. Krater niby prosty do naszkicowania, ale warunki tego wieczoru nie sprzyjały do końca podjętemu zadaniu. Poniżej to co udało się narysować oraz szkic sąsiedniego Eddingtona z kwietnia 2020 roku. W czasie rysowania cały czas odnosiłem wrażenie, że ten kształt nie jest mi OBCY.

russel.PNG.b70392f8554156d827500b72e886a7d6.PNG

eding.PNG.b6b65fa2d15fe4764571331382a4edaf.PNG

Krater Russell ma średnicę 103 km i jest zalaną lawą pozostałością księżycowego krateru uderzeniowego. Znajduje się w zachodniej części Oceanu Burz, blisko krawędzi Księżyca.

Henry Norris Russell, był amerykańskim astronomem , który wraz z Ejnarem Hertzsprungiem opracował diagram Hertzsprunga?Russella.

PS Krater? Jaki krater? Lepiej wiem co widziałem!

alien.PNG.afb5183ae609a903697fc4355d263ed0.PNG

 

 

  • Like 5
  • Thanks 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 marca 2022.

Niby pełnia, a ja zastanawiam się co wybrać do szkicowania z bogactwa widocznego przy krawędzi Księżyca.

Poniżej namiastka niewielkiego wycinka naszego Satelity.

lap.PNG.675fbca11fe99001980390cd5b2f4459.PNG

Krater La Perouse ma średnicę 78 km i głębokość 4,78 km. Nazwano go na cześć francuskiego oficera marynarki, żeglarza, odkrywcy i naukowca.

Krater Kapteyn ma średnicę 49 km i nosi nazwę pochodzącą od holenderskiego astronoma.

Pozdrawiam Jarek

  • Like 6
  • Thanks 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

09.05.2022.

Krater Müller został nazwany na cześć austriackiego astronoma Karla Müllera . Ta uderzeniowa struktura ma rozmiary 24 × 20 km i głębokość i 2 km. Posiada nieco podłużną nieregularną krawędź.  W zasadzie jest obiektem,  który z pozoru nie stanowi jakiejś księżycowej atrakcji.

Zawsze podczas obserwacji zwracałem uwagę na najbardziej charakterystyczną cechę tego krateru, którą jest osobliwa liniowa formacja małych kraterów, zaczynająca się na południowym skraju obrzeża Müllera, biegnąca dalej wzdłuż linii na północny zachód, stycznej do krawędzi Ptolemeusza.

Teraz po naszkicowaniu tego niewielkiego fragmentu i szperaniu w sieci pojawia się u mnie ?księżycowa zagwozdka?. Dokładnie chodzi o to, że łańcuch kraterów leży dokładnie na tej samej linii co Catena Abulfeda. Zastanawiam się czy ta formacja stanowi jej część.

Położenie struktury wskazywałoby na cześć Cateny Abulfeda, a z kolei poniższy opis jej położenia daje do myślenia.

?Catena Abulfeda - łańcuch kraterów o długości 210 km, ciągnący się pomiędzy południowym brzegiem krateru Abulfeda i północnym brzegiem krateru Almanon, a następnie przebiegający w poprzek przez klif Rupes Altai.?

Czerwonym kwadratem zaznaczyłem naszkicowany przeze mnie fragment Księżyca, czerwona prosta pokrywa się z opisem zaczerpniętym z Internetu, natomiast cały łańcuch jest położony wzdłuż białej linii.

catena.PNG.569dbb71d8468b26d4f6af0123a95c41.PNG

muller.PNG.07666f6e7e4b700639217c5ace0ccaa1.PNG

Jeśli chodzi o Catenę Abulfeda to stanowi ona bardzo atrakcyjny obiekt obserwacji. Zawsze kiedy mam okazję obserwować Księżyc w okolicach pierwszej kwadry przyglądam się temu systemowi kraterów z uwagą. Szkoda, że nie mam okazji na obserwacje młodszego Księżyca ze względu na południową ekspozycję balkonu. Namawiam każdego, kto stara się świadomie obserwować naszego sąsiada do zlokalizowania tego fenomenu.

PS ...i na koniec jeszcze jedna refleksja, a mianowicie. Zanim sprzedałem nasadkę bino byłem pochłonięty rozważaniami typu "...jaką parkę do nasadki bino...", a teraz po sprzedaży, no proszę - sami widzicie....???

PS ten szkic to debiut z użyciem okularu Fujiyama HD-OR 7mm

Pozdrawiam Jarek

 

  • Like 6
  • Thanks 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11.05.2022.

Krater Capuanus to bardzo charakterystyczna struktura uderzeniowa, która leży wzdłuż południowego krańca Bagna Epidemii /Palus Epidemiarum/. Został nazwany na cześć włoskiego astronoma F. Capuano di Manfredonia. Jego średnia wynosi 59 km, a głębokość 1,6 km.

Szkic wykonany w zmiennych warunkach seeingowych Ant. III-IV, z wykorzystaniem okularu Fujiyama HD-OR 7mm, przy powiększeniu 129x.

capuanus.PNG.a5766bb8f7b776f2518e0df1d7090699.PNG

Pozdrawiam Jarek

 

  • Like 5
  • Thanks 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy później...

30 kwietnia 2023

Po blisko rocznej przerwie powrót na Księżyc. Zresztą nie ma się czemu dziwić, że taka długa przerwa, skoro był Jowisz, Saturn i jak dla mnie całkowicie nieudana opozycja Marsa (wiedziałem, że będzie fatalnie, ale że aż tak! nigdy bym nie przypuszczał). Nie wiem jak w innych rejonach kraju, ale na południu w okolicach Wadowic pogodowa klapa. W zasadzie ostatnia noc była całą pogodną od niepamiętnych czasów.

Ze względu na pogodę pozbyłem się GSO12 i zostałem tylko z Edkiem na placu boju.

Ale co tam biadolić, wczoraj zgodnie z planem ustawiłem sprzęt na balkonie i wycelowałem w Księżyc. Ku mojemu zdziwieniu można było dostrzec południowo wschodni fragment Rowu Hadley'a. Kto próbował, dobrze wie, że to maleństwo.

Poniżej to udało się wyłuskać w SW 120ED z wykorzystaniem Baader Genuine Orto 5 mm (x180).

Rima Hadley – jest księżycowym rowem o długości około 80 km. Nazwa tego kanału została nadana w 1964 roku przez Międzynarodową Unię Astronomiczną i pochodzi od pobliskiej góry księżycowej Mons Hadley.

John Hadley był angielskim wynalazcą, który ulepszył teleskop zwierciadlany, wynalazł również sekstant (niezależnie od innego jego wynalazcy Thomasa Godfreya).

Jego nazwiskiem są nazwane dwa masywy na Księżycu: Mons Hadley i Mons Hadley Delta (patrz poniżej).

rimahadley.jpg.5f1869c686e8e5f46177c41d46f54180.jpg

Pozdrawiam Jarek

  • Like 6
  • Thanks 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

27 maja 2023.

Poniżej szkic wspomnianej już 9 maja 2022 Cateny Abulfeda. Rysunek obejmuje obszar od krateru Tacitus po krater Abulfeda. Łańcuch sięga dalej na wschód poza krater Tacitus, aż po klif Rupes Altai, jednak ze względu na kąt padania promieni słonecznych nie dostrzegłem nic w tym rejonie. Ze względu na balkonową miejscówkę szkic wykonywałem w świetle dziennym, kiedy kontrast nie był jeszcze na najwyższym poziomie. Szkice tego tworu najlepiej podzielic na trzy rejony, które obejmowały by osobno kratery Tacitus, Almanon i Abulfeda.

Korzystałem z ED 120SW i okularu Baader Genuine Ortho 7 mm. Całość zawieszona na EQ5 z napędem osi RA.

catena.PNG.85aefb03d1056ad585073fe37426a98d.PNG

Pozdrawiam Jarek

  • Like 8
  • Thanks 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

27 czerwca 2023

Poniżej kolejny szkic księżycowych kraterów. Nie obyło się bez pospiechu w czasie szkicowania, ponieważ Księżyc zniżał się powoli sunąc ku zachodowi. Na domiar złego co jakiś czas chmury zagrażały moim staraniom. Niemniej jednak udało się doprowadzić rysunek do końca przy stukrotnym powiększeniu /okular Baader Genuine Ortho 9 mm/.

W centrum obrazka krater Parry - 48/0,6 km  w otoczeniu Fra Mauro - 95 km oraz Bonpland – 60 km. Z prawej po sąsiedzku krater Tolansky – 13/0,9 km.

krat.thumb.PNG.df131dd08fd2daac90d4bd57fc333285.PNG

  • Like 4
  • Thanks 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

29 września 2023

Po dłuższej przerwie kolejny szkic, tym razem położone na wschodniej krawędzi Księżyca - Morze Smyhta. Pomimo słabych warunków, powiedzmy „stabilności widoku w okularze” i skąpania Łysego w jakiejś syfiastej żółtawej poświacie od razu rzucił się w oko jego obraz. Na poniższym szkicu zaryzykowałem i podpisałem nawet niektóre kratery. Generalnie nie dosyć, że pełnia to jeszcze seeing i w ogóle wszystko skopane. W tych warunkach nawet fluorytowy obiektyw mojego Edka🤣 nie był w stanie uratować sytuacji.

MareSmythii.PNG.d1bb312aca27e8c7cc1925f47c02985c.PNG

Mare Smythii, ma średnicę równą 373 km. Jego nazwa pochodzi od nazwiska dziewiętnastowiecznego astronoma brytyjskiego Williama Henry'ego Smytha. Na północ od morza położony jest krater uderzeniowy Neper, zaś na północny zachód od niego kratery Schubert oraz Schubert B. Na południowym brzegu basenu znajduje się krater Kästner.

Jeszcze link do szkicu wspomnianego krateru Neper:

https://astropolis.pl/topic/66806-krater-neper/
  • Like 5

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)