Skocz do zawartości

Katalog Messiera w małym achro.


Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

20.12.2020 cz.2

Tej nocy oprócz M36, M37 i M38 zerknąłem jeszcze na dwie gromady ( M34 i M35 ). Na sam koniec kiedy Księżyc się schował a wzrok już ponad godzinę adaptował się do ciemności spróbowałem się z M1.

M34

M34.thumb.jpg.f182f28284f34f15b5e10db393b3809a.jpg

Wiem że obserwacje w zenicie dają najwyższą jakość obrazu ale ja wolę jak obiekt jest nieco niżej. Najgorsze jest złapanie tego co się chce zobaczyć w szukaczu. Potem tylko zielone krzesełko i można się gapić :-) . W zenitowych obserwacjach Newton z pewnością wygrywa. Ale w moim małym achro oddalona o 1500 ly M34 też wygląda pięknie.

M 35

68340119_M35NGC2158.thumb.jpg.fafdcf3a837592192dd472778e4239cb.jpg

I kolejne NGC przy okazji do kolekcji. NGC 2158 to tylko 16 tys. ly od "obserwatora na zielonym krzesełku" ,który może właśnie patrzy na obserwatora na czerwonym krzesełku ? . Na moim bardzo roboczym szkicu (robię takie w terenie) M35 to uśmiechnięta buzia, która patrzy na nas z odległości 2700 ly.

M 1

M1.thumb.jpg.5245a8452ded90cc6bb12f9ff016b483.jpg

Krab w cztero calowym obiektywie pokazuje swój kształt. Bardzo łatwo jest odnaleźć numer jeden na liście Pana Messiera. Pamiętam jednak że pozostałość po supernowej z 1054 roku nie dała się tak łatwo odkryć, gdy łapałem ją SW 90/900 pierwszy raz. Szkoda że Hubbell nie latał w przestrzeni tysiąc lat temu. Filmik z rozszerzania się mgławicy, od momentu wybuchu do rozpiętości 11 ly mógłby dostać Oskara.

  • Like 8
  • Thanks 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kibicuję Ci, bo w/g forumowych prawd, w takiej aperturze nic nie zobaczysz i się zniechęcisz do astronomii... ?

  • Like 5

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, JSC napisał:

Kibicuję Ci, bo w/g forumowych prawd, w takiej aperturze nic nie zobaczysz i się zniechęcisz do astronomii... ?

I tu się mylisz ?

Pewnie, że nie zobaczy wielu albo słabych, albo małych obiektów, ale obserwacje DSów w kontekście to miodzio zabawa. Im obiekt trudniejszy, tym więcej frajdy. 

Nieco więcej (a raczej lepiej) byłoby widać w długim achro, jak Twoje, ale znasz moje zdanie na temat wygody ich używania. 

U mnie rzadko są dobre warunki do obserwacji obiektów o malej jasności powierzchniowej, ale gdy to się zdarzy, to jest uczta. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, JSC napisał:

Kibicuję Ci, bo w/g forumowych prawd, w takiej aperturze nic nie zobaczysz i się zniechęcisz do astronomii... ?

No jak ? przecież multum forumowych relacji pokazuje, że obiektywy lornetki 50mm potrafią pokazać większość Messiera. W takim achro pod średnim niebem  jest jeszcze dostepnych atrakcyjnych ze 100-200 obiektów z NGC. A pod dobrym niebem z achro 4" pokazało mi najlepszą Amerykę i ciemne mgławice ever. Każdy sprzęt ma swoje przeznaczenie.

Ps. Fajnie, że się dzielisz efektami obserwacji, zwłaszcza w postaci szkiców (chociaż ja wolę ołówek ?) Lubię takie projekty obserwacyjne. 

Edytowane przez daniel.s
  • Like 2

Taurus 300, SCT5, 120/600

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, daniel.s napisał:

No jak ? przecież multum forumowych relacji pokazuje, że obiektywy lornetki 50mm potrafią pokazać większość Messiera. W takim achro pod średnim niebem  jest jeszcze dostepnych atrakcyjnych ze 100-200 obiektów z NGC. A pod dobrym niebem z achro 4" pokazało mi najlepszą Amerykę i ciemne mgławice ever. Każdy sprzęt ma swoje przeznaczenie.

Ja tylko trochę prześmiewczo podałem forumowe prawdy ?

Kontynuujac, to lornetka 50mm jest OK, polecana i w ogóle swietna i polecana w rozwoju zainteresowań astronomicznych... ale refraktor 100mm to juz jest kompletnie nieporozumienie - nic nie widać i tyle (oczywiscie ja tak nie uważam) ?

 

PS

Jesli miałbym cos zasugerowac - to troche wiekszy power na gromady kuliste. Ten Vixen 5mm powinien sie jednak przydać... no moze jednak bardziej 6mm, ale niekoniecznie (tak porównuje z moim 102mm EDkiem f/11). Chociaz aberracje moze troche zjedzą i jasniośc i detal... niemniej jednak spróbowałbym na Twoim miejscu troche krótszego okularu niz 9mm.

Edytowane przez JSC
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, JSC napisał:

Ja tylko trochę prześmiewczo podałem forumowe prawdy ?

Kontynuujac, to lornetka 50mm jest OK, polecana i w ogóle swietna i polecana w rozwoju zainteresowań astronomicznych... ale refraktor 100mm to juz jest kompletnie nieporozumienie - nic nie widać i tyle (oczywiscie ja tak nie uważam) ?

 

 

Moje wrażenia z obserwacji achro 102/600 https://www.youtube.com/watch?v=jQc_r-YPGvE P.S. Z przyjemnością czytam i oglądam szkice z obserwacji . Porównuję z tym co sam widzę w podobnym teleskopie

 

 

  • Like 1
  • Haha 3

TS 15x70 Marine ED , Celestron 20x80  , Celestron Skymaster 25x100,  Newcon 10x50  , Meade 102/600., SW 150/1200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, JSC napisał:

Kontynuujac, to lornetka 50mm jest OK, polecana i w ogóle swietna i polecana w rozwoju zainteresowań astronomicznych... ale refraktor 100mm to juz jest kompletnie nieporozumienie - nic nie widać i tyle (oczywiscie ja tak nie uważam) ?

Wciąż nie.
Moim zdaniem wszystko rozbija się o osoby obserwujące danym sprzętem i dzielące się swoim doświadczeniem. 
Jeśli ktoś pyta o możliwości lornetki, odpowiedzą lorneciarze, którzy zazwyczaj mają w swoim arsenale jakieś 10x50 lub mniejsze i powiedzą co się da, a czego się nie da obserwować.
Jeśli ktoś pyta o możliwości małego achro, to odpowiedzą "teleskopiści", z których znaczna część będzie chwaliła swoje kilkunastocalowe dobsy. 
Tak więc, to nie jest tak, że ta sama osoba powie, że lornetka 50 mm jest ok, ale refraktor 100 mm jest zły. Zwykle rozbija się to o dwie grupy odpowiadających osób - stąd może Twoje wrażenie.

Wracając do głównego wątku - robi świetną robotę, bo właśnie pokazuje, że takie niewielkie sprzęcicho daje radę wyśmienicie (choć oczywiście nie nadaje się do wszystkiego - ale to można powiedzieć o każdym sprzęcie*).

 

* nie dotyczy trytytek i srebrnej taśmy, one NAPRAWDĘ nadają się do wszystkiego ? 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zerkam w podobnej "skali" 102/600 z okularami 30, 11 i 6,7mm. Szkice naprawdę fajne. Z moim niebem chyba jest coś nie tak bo ja widzę te same obiekty tyle, że aby je porównac z tymi szkicami musiał bym użyć dużo "gumki" ?

 

Temat powinien być polecany nowicjuszom - poszukiwaczom pierwszego teleskopu aby niejednokrotnie uzmysłowić co tak naprawdę można na niebie zobaczyć przez taki teleskop. Ostatnio rozmawiałem z kolegą, który napatrzył się na rożne astrofotki i zaczął wyszukiwać obiekty w Stellarium i był przekonany, że może to samo zobaczyć przez "soczewkę".

  • Like 1

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

20.01.2021

Minął ponad miesiąc od pierwszej obserwacji. Motywacja jest ogromna, ale pogoda nie pomaga. Jak nie chmury to mgła, jak nie mgła to Księżyc ( który lubię czasem eksplorować, ale bez przesady ). Ograniczają mnie jeszcze godziny ,w których prowadzę obserwacje ( 20.00-23.00 ). Tego dnia nasz srebrny towarzysz był w pierwszej kwadrze a ja miałem niezakończone sprawy w Kasjopei. Podczas poprzedniej sesji zamiast M 103 zachwycałem się NGC 663. Tak jak pisałem wcześniej nie sprawdzam przed obserwacją jak wygląda obiekt żeby samemu wyłapać pewne detale. Tamtego dnia miałem tylko obrotową mapę nieba ,na której kółeczko z  M 103 jest prawie niewidoczne. Dlatego postanowiłem spróbować jeszcze raz. Dodam jeszcze że oprócz Księżyca przeszkadzały lampy. Tym razem wyskoczyłem tylko kawałek za blok :-)

M 103

M103.thumb.jpg.05ab5aa00c530fa8587d255d3cd1d4f4.jpg

W słabych warunkach ( Księżyc + Lampy ) ta, jedna z najdalszych gromad otwartych ( około 9000 ly ) nie pokazała zbyt wiele. Jeżeli ktoś piszę że najlepszym filtrem do obserwacji jest filtr paliwa i wyjazd za miasto to ma 100 procent racji ( to informacja dla początkujących ). Nie mniej po 45 minutach w półmroku, metodą zerkania zaczęły pojawiać się delikatne pojaśnienia w dolnej części gromady. Niech ta grafika będzie swego rodzaju informacją dla stawiających swoje pierwsze kroki "oczekiwania vs rzeczywistość z balkonu". Ja byłem bardzo zadowolony że obserwowałem kolejny obiekt katalogu Pana Messier , mimo tego że z kilku tysięcy gwiazd zobaczyłem tylko parę. Czekam na kolejną bezchmurną i bezksiężycową noc - wtedy jeszcze raz spojrzę na M 103 ( zrobię grafikę do porównania) i parę nowych EMEK.

  • Like 9

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, DzikiDobson napisał:

W końcu nowy wpis ? 

Uwierz mi na słowo że od kiedy zacząłem realizować mój plan wykorzystałem każdą okazję na obserwacje. Jeżeli zdrowie i pogoda dopiszą systematycznie doprowadzę temat do końca. Dzięki że czekasz na moje kolejne wypociny ?

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

01.02.2021 cz. 1

Szybki wpis na gorąco. Co nie udało się wczoraj, przyszło dziś na spontanicznym wyskoku za miasto. M 79, 41, 44, 46, 47, 48, 50, 57, 93, 81, 82 to wszystko wpadło przez cztero calowy obiektyw do mojego oka. Przy niektórych obiektach sporo się naszukałem. Lornetka została w domu (to był błąd którego już nie popełnię) na szczęście z pomocą przyszedł asferyczny Hyperion 31 mm ,którego ostatnio zaniedbałem. Powiększenie 19x i źrenica trochę ponad 5 mm okazały się najlepsze na ten wieczór. Prognoza na ten tydzień zapowiada się nieciekawa więc popracuję nad wizualizacjami. Na zaostrzenie apetytu coś co znajdziemy pod Zającem :-)

M 79

M79.thumb.jpg.e51355b73d3de70edcf982babf494425.jpg

 

Dwie wcześniejsze próby odnalezienia tej gromady kulistej zakończyły się niepowodzeniem. Wiedziałem że muszę się śpieszyć ? ponieważ gromada oddala się z prędkością 200 km/s . Okazało się że jest ona niżej niż wynikało z obrotowej mapy nieba. Ale czym jest centymetr na kawałku tektury w porównaniu do dystansu 42 tys. ly jaki dzieli nas od M 79.

 

Edytowane przez [email protected]
  • Like 6

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bacznie śledzę ten wątek, ponieważ podobnie jak Ty przesiadłem się ze średniej wielkości lustra na lunetę 4"

Pierwsze 45 minutowe światło, które złapałem na początku grudnia oceniam na najlepsze obserwacje z 3 poprzednich lat.

Stary oklepany orion był niesamowity, jakbym pierwszy raz patrzył w niebo. 

Czekam z niecierpliwością na następne wpisy ? 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pięknie to robisz ?

Ja rysować nie umiem, ale podobne obserwacje DSów w kontekście, to ostatnio mój ulubiony rodzaj obserwacji.

Robisz dobrą robotę, to bardzo istotne, żeby pokazać ludziom, którzy zaczynają zabawę z astronomią, że nie potrzebują od razu wielkiego teleskopu. Duża apertura i większe powiększenia pozwalają na inny rodzaj obserwacji. Ale wyłuskiwanie mgiełek w mniejszym sprzęcie to jest zabawa. 

To achro 102/600 to całkiem przyzwoity teleskop. Jeszcze nie za długi na komfortowe obserwacje. 

Narysuj przy okazji Chichoty, M42 i Wieszak to urozmaici trochę kolekcję. A latem mgławice południowego nieba. Niekiedy przedstawienie tego samego obiektu w różnych powiększeniach jest interesujące. 

Trzymam kciuki za następne szkice. Powodzenia! 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)