Skocz do zawartości

Katalog Messiera w małym achro.


Rekomendowane odpowiedzi

14.02.2021 cz.2

         Tej nocy galaktyki wpadały w moje oko jedna za drugą. Patrzyłem na obrzeża Drogi Mlecznej a właściwie to dużo dalej.  Robiło się coraz zimniej. Czuły to moje stopy i zaczęła odczuwać latarka. Optyka za to dawała radę. Myślę że obserwacje mogły by trwać dłużej. Okulary, które posiadam mają ER większy niż 17 mm co w tych warunkach sprawiało że nie było na nich mikro zamglenia. Lornetka zaparowała po pierwszym przyłożeniu do oczu.

M 106

M106.thumb.jpg.cee7b0b186975c6e882ca251865ff272.jpg

Na moim szkicu roboczym wykonanym w terenie dopisałem pod tą galaktyką spiralną "spora". I tak też prezentuję się w okularze. Odległa o 23 mln ly.

M 97,108

1892637114_M97108.thumb.jpg.22427190789df53b7ca35b295e6fbead.jpg

W obserwacjach galaktyk małym teleskopem możemy dopatrywać się jej kształtu, ułożenia, jasności jądra. To nie jest kolejna taka sama mgiełka. Każda ma swój unikatowy odcisk nawet w cztero calowym teleskopie. M 108 ( po prawej ) to galaktyka spiralna . M 97 to mgławica planetarna ( popularna Sowa ). Powstała około 6000 lat temu i zerka na nas z odległości 2600 ly. W małym achro Sowa pokazuje tylko delikatny puszek, gwiazda centralna o jasności 16 mag, jest zdecydowanie po za zasięgiem.

M 63

M63.thumb.jpg.4f43934e42082cd909f9564b3aa4fb77.jpg

Tej nocy poruszałem się w obrębie Lwa, Wielkiej Niedźwiedzicy oraz Psów Gończych. I to właśnie do ostatniego gwiazdozbioru należy Galaktyka Słonecznik. 

M 94

M94.thumb.jpg.710e5b2555393ceee5a4db889ef19213.jpg

Kolejny skarb Psów Gończych. Jej jasne jądro od razu rzuca się w oczy. Świeci do nas z odległości 16 mln ly i należy do galaktyk Seyferta.

M 53

M53.thumb.jpg.83b655d23dd451c05d01bccb17cf2278.jpg

Ostatnie pół godziny błądziłem po Pannie i Warkoczu Bereniki. Wyłączająca się latarka nie pomagała. Mój schemat jest prosty.

1. Przygotowanie do obserwacji ( analiza na mapach obszaru ,który mnie interesuje )

2. Wybranie odpowiedniej miejscówki, pogody, ( brak Księżyca ).

3. Obserwacja po odpowiedniej adaptacji wzroku ( min 45 minut ), sporządzanie prostych szkiców z charakterystycznymi elementami.

4. Analiza szkiców w domu z mapami, zdjęciami, Stellarium. ( upewnienie się czy widziałem dany obiekt )

5. Sporządzenie grafiki.

Niestety latarka wysiadła. I mimo tego że widziałem jeszcze sporo galaktyk nie byłem wstanie porównać ich położenia z Atlasem ani sporządzić żadnego szkicu. Więc ten obszar będzie przy następnej pogodnej nocy. A na koniec ,jak na razie druga gromada kulista z Katalogu Messiera. M 53 prezentuje się bardziej okazale od poprzedniczki. Można dopatrywać się w niej ziarnistości na krawędziach. Ale raczej nie uda nam się zliczyć wszystkich 250 000 gwiazd, które w sobie mieści ?

 

  • Like 8

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Właśnie dzsiaj dokonałem zakupu swego sprzętu  

Teleskop Bresser Messier Firstlight AR-102/600 Nano AZ

 

Teraz oczekuję na dostawę.  Jestem całkiem "zielony" w temacie. Wiem jedynie, że niebo mnie fascynuje i przechodząc na emeryturę, zdecydowałem wejść w temat.

Zdaję sobie sprawę (mam nadzieję), co mnie czeka, ile szkolenia,. Z dyskusji prowadzonej na forum astropolis, wiem, że będę musiał coś tam dokupić. :-). 

Jeszcze nie zupełnie wiem co, ale liczę że mi podpowiesz i z czasem, powoli, będę zdobywał wiedzę jak i nabywał niezbędne doposażenie.

Z zazdrością czytam i oglądam to co tutaj prezentujesz. Wielu rzeczy (bardzo wielu) nie rozumiem - ale mam nadzieję, że z czasem ....

Pozdrawiam  !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, HenrykB. napisał:

Witam.

Właśnie dzsiaj dokonałem zakupu swego sprzętu  

Teleskop Bresser Messier Firstlight AR-102/600 Nano AZ

 

Teraz oczekuję na dostawę.  Jestem całkiem "zielony" w temacie. Wiem jedynie, że niebo mnie fascynuje i przechodząc na emeryturę, zdecydowałem wejść w temat.

Zdaję sobie sprawę (mam nadzieję), co mnie czeka, ile szkolenia,. Z dyskusji prowadzonej na forum astropolis, wiem, że będę musiał coś tam dokupić. :-). 

Jeszcze nie zupełnie wiem co, ale liczę że mi podpowiesz i z czasem, powoli, będę zdobywał wiedzę jak i nabywał niezbędne doposażenie.

Z zazdrością czytam i oglądam to co tutaj prezentujesz. Wielu rzeczy (bardzo wielu) nie rozumiem - ale mam nadzieję, że z czasem ....

Pozdrawiam  !

Witam ponownie. Jest tak wiele rzeczy - to prawda ale krok po kroku do wszystkiego dojdziesz. Jesteś zdecydowanie bardziej doświadczony życiowo ode mnie ( ja mam 35 lat ) i na pewno bardziej rozważny w podejmowaniu decyzji. Na razie nic nie dokupój. Niech pierwsze obserwacje będą "rozruchowe". Możesz pisać do mnie na astropolis tam mam login as1 albo tutaj wysyłać mi wiadomości na priw. Zarówno na astropolis jak i tu jest wielu bardziej doświadczonych ode mnie dlatego warto otwierać nowe tematy i szukać odpowiedzi. Nie rozpoczynamy dyskusji na temat zakupów  w tym wątku bo zamiast grafik Katalogu Messiera będziemy tu mieć niekończącą się dyskusje na inne tematy. Może na początek poczytaj o Panu Messier ? i jego katalogu.

Edytowane przez [email protected]

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za podtrzymanie na duchu .

Jeśli chodzi o doswiadczenie życiowe, to zapewne cos w tym jest. - mam 66 lat. Ale zbyt długo żyje, bym nie wiedział, że wiek nie zawsze idzie w parze z ..... No właśnie z czym. Tu się zatrzymałem - wkraczam w filozofie.

Ale dzięki Ci za Twoją chęć pomocy w moim wkraczaniu w astronomie. Ale proszę nie załamuj się, jeśli zdarzy się że moje pytania  czasami mogą Cię "załamać"  ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

02.03.2021 cz. 2

            Relacja z tej sesji obserwacyjnej jeszcze nieskończona a ja jestem już po kolejnej, bardzo udanej - ale o tym w następnym wpisie. Ważna kwestia, Przyznam się wam że nie jestem zadowolony z kilku pierwszych grafik. Już je poprawiłem i na pewno będą dostępne w przewodniku, nad którym już zaczynam pracować. Nie chodzi o to że pokazałem w nich coś czego nie widziałem, chodzi o proporcje w danym powiększeniu - są przesadzone. Wynikało to z tego że robiłem te wizualizacje inną metodą niż obecnie, i koncentrowałem się żeby jak najlepiej pokazać , zarys obiektu, jego kształt i charakterystyczne elementy. Pominąłem natomiast wielkość widzianą w okularze, która jest bardzo ważna. Od Mgławicy w Orionie jest już przyzwoicie. Najbardziej nieudane są pierwsze gromady otwarte. Chcę wam pokazywać jak najdokładniejsze wizualizacje, co jest niezwykle trudne. Tym bardziej że to co robię zaczyna być podawane jako przykład "co można w małym teleskopie zobaczyć". Poniżej jedna z grafik przed i po.

545064558_Beznazwy.jpg.a2c073f672535128690fa749764aa4b2.jpg

     

        To teraz wracam do relacji z 2.03.2021 i serfowania po galaktykach.

M 84, 86

324286164_M8486.thumb.jpg.d399b3e13ebcb035aa1261a80bc8762b.jpg

Przesuwałem teleskop powoli w kierunku Lwa. Kolejne galaktyki wpadły zaraz po M 87 i też mieściły się razem w jednym kadrze. M 84 to ta okrągła. To galaktyka soczewkowata czyli typ pomiędzy galaktyką eliptyczną a spiralną. Jak większość galaktyk w Pannie oddalona jest 60 mln ly od nas. M 86 leży w podobnej odległości i jest galaktyką eliptyczną, w jej granicach znajduje się 2260 gromad kulistych.

 

M 88,91

1648416445_M8891.thumb.jpg.5347dfcfdf1c546574d5218456d118f2.jpg

Kolejny niewielki ruch teleskopem i następne galaktyki do kolekcji. Koncentrowałem się tylko na najjaśniejszych, dlatego na grafikach są tylko M-ki. Parę dni później spacerowałem między galaktykami jeszcze raz bez dokładnej analizy widzianych obiektów. Jest tam sporo więcej pojaśnień ,które mój teleskop wyłapuje. M 88 po lewej to jedna z pierwszych galaktyk która została sklasyfikowana jako spiralna. M 91 bez problemu wpadła w oko -chociaż światło ,które do nas dotarło powstało kiedy na Ziemi rozpoczęła się ewolucja koniowatych ? ( taka zagadka ).

 

M 85 

M85.thumb.jpg.f328c895466ff9f26c910a14a389d732.jpg

 M 85 to +/- 400 miliardów gwiazd . Ile układów planetarnych ? Ile cywilizacji obserwowaliśmy ? zdecydowanie za dużo chciałem tej nocy zobaczyć :-)

 

M 98,99

2041561104_M9899.thumb.jpg.cb0cfe6f3ffb5ca157366f745af85f34.jpg

M 98 to najtrudniejszy do zaobserwowania obiekt tej nocy. Nie był oczywisty jak pozostałe, w takich przypadkach koncentruje wzrok na gwiazdach w pobliżu , wtedy kątem oka widać kształt i ułożenie ( w tym przypadku widać było że ta galaktyka spiralna jest ustawiona niemal bokiem ). M 99 - w jej pobliżu znajduje się ciemna galaktyka, która zniekształca jedno z jej ramion.

 

M 100

M100.thumb.jpg.87a9ba9f47d59a8407063fa97aae13b1.jpg

M 100  to obiekt nr 61 ,który zaobserwowałem od Listopada 2020 roku, Jest to trzydziesta piąta galaktyka z czterdziestu jakie znajdują się w Katalogu Messiera. Sezon na galaktyki trwa więc obserwujcie każdym sprzętem, nie tylko małym achro. 

  • Like 6

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

05.03.2021

    Dwa dni po galaktycznym maratonie, mój obserwacyjny apetyt się nie zmniejszył. Ale potrzebowałem trochę wytchnienia. Na miejscu byłem o 21.00. Zapewne wielu z was też patrzyło w gwiazdy i zapamięta tę noc - bo warunki były bardzo dobre. Na cel wziąłem dwie ostatnie galaktyki w Pannie i jeszcze cztery bardzo ciekawe obiekty. W śród nich planetoida Vesta. Pisałem o tym w innym temacie. Jestem mocno przekonany że widać od razu że jej światło jest inne niż sąsiadujących gwiazd. Sprawdźcie to sami bo cały marzec jest dostępna na tle Lwa. I bez trudu złapiecie ją w każdy sprzęt.

M 49

M49.thumb.jpg.826ae6e428a50ae47aa2df6050488b7a.jpg

Najjaśniejsza z całej grupy galaktyk w Pannie. Zawiera prawie 8 000 gromad kulistych, dla porównania Droga Mleczna ma ich w swoim sąsiedztwie tylko 200 ( 29 zawiera katalog Messiera )

 

M 61

M61.thumb.jpg.28e1c3163d7e84a59b243a81c1252503.jpg

W tej oddalonej o 50 mln ly galaktyce zaobserwowano osiem super nowych, jest to największa ilość z pośród wszystkich galaktyk katalogu. Ciekawe czy ktoś z nas, patrząc w przyszłości na jakąś z galaktyk będzie miał szczęście zaobserwować to cudowne zjawisko ( wybuch supernowej ).

 

M 102

M102.thumb.jpg.2045289347a58be72a7d3241cd00cc10.jpg

M 102 - pojaśnienie po prawej. To galaktyka soczewkowata z bardzo jasnym jądrem, bardziej jednak intrygowało mnie to co pojawiało się po prawej. NGC 5906 zaciekawiło mnie swoim kształtem. Nie jest tak oczywista jak M 102 i widzi się ją kątem oka. Ale dwie godziny w ciemności i porzucenie czerwonej latarki pozwoliły cieszyć się jej widokiem.

 

M 104

M104.thumb.jpg.c352c3d3f60c8b4938befa3c158d6cc3.jpg

Galaktyka Sombrero - odległość 30 mln ly, średnica 60 tys ly.

Łatwa w odnalezieniu ze względu na bliskość ciekawych asteryzmów. Nie rzuciłem na nią tylko okiem, ale obserwowałem przez ponad dwie godziny. M 102, Vesta, Mgławica w Orionie i Sombrero. Użyłem wszystkich okularów jakie mam. Bardzo mi zależało na detalu. W okularze 12 mm ( źrenica 2 mm ) wyglądało to najlepiej. Dwa spłaszczone pojaśnienia rozdzielone ciemnym pasem pyłu i zimnego gazu. 

 

M 42

M42(7mm).thumb.jpg.740b42e9d58a045611cf2950a5a381e8.jpg

Mgławica już była ale nieco w innej odsłonie. Wkładając X-Cela 7 mm do wyciągu nie liczyłem na jakieś fajerwerki. Po przyłożeniu oka do okularu byłem zaskoczony. Gwiazdy w trapezie kuły w oczy, na jednym z ramion trzy gwiazdy w rzędzie pięknie się prezentowały. Wypełnione całe 60 stopniowe pole. Coś pięknego.

 

      Teraz będzie malutka przerwa. Kolejne obiekty to głównie gromady kuliste, parę gromad otwartych i mgławic. Galaktyka została jedna ( M 83 ). Jest położna bardzo nisko więc czekam na odpowiednią okazję. W tym miejscu można zrobić małe podsumowanie obserwacji galaktyk małym achro. Zaczynając tą zabawę myślałem że będą to tylko szare plamki różnej wielkości. Okazało się że można zobaczyć o wiele więcej. Różnice między galaktykami eliptycznymi a spiralnymi są do wyłapania. Różnorodność kształtów, ułożeń, jasności jądra, ułożenia sąsiednich galaktyk sprawia że warto spojrzeć na każdą choć raz. Większości nie analizowałem tak jak Sombrero, myślę że można dostrzec o wiele więcej. Pamiętajcie tylko że do takich obserwacji potrzebne ciemne niebo !!!

Edytowane przez [email protected]
  • Like 6
  • Thanks 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

31.03.2021

Króciutki wpis sygnalizujący że nie zapominałem o temacie. Tej nocy miały wpaść dwa ostatnie obiekty w potężnym gwiazdozbiorze Hydry, który niejako odcina nas od widoków z drugiej półkuli. Hydra jako paskudna bestia nie pokazała nic M 68 i M 83 pozostały w ukryciu. Trochę to śmieszne ale z odsieczą przybył nie kto inny jak Herkules z dwiema gromadami kulistymi.

 

M 13

M13.thumb.jpg.173074433cc7eefa16ecbce9f652b676.jpg

Może zawierać prawie milion gwiazd. Nawet w małym teleskopie pokażą się pojedyncze gwiazdy. Geneza powstania gromad kulistych wciąż jest obiektem badań.  M13 tworzą głównie stare gwiazdy ,które powstały miliardy lat temu. Jedna z teorii mówi że przez tak długi okres gromada pochłaniała kolejnych maruderów. Tworząc obiekt, który pobudza wyobraźnię. 

M 92

M92.thumb.jpg.3fac272ff3ff5bba27c8d0ad9bfd0607.jpg

Zdecydowanie mniejsza ale równie piękna. Jej wiek szacuje się na kilkanaście miliardów lat. Jej rozpiętość w przestrzeni kosmicznej to 100 ly, na niebie daje to 14 minut kątowych. W małym refraktorze zobaczymy ją w nieco pomniejszonej wersji.

 

P.S Tego wieczoru przypominałem sobie położenie wielu Messierów i jeszcze raz cieszyłem się ich widokiem. Dodatkowo złapałem NGC 4565. Zrobiłem mały szkic z dopiskiem ( spiralna , ustawiona bokiem, aktywne jądro ). Po powrocie do domu okazało się że gdybym dopisał - odległość 30 mln ly, rozpiętość 100 000 ly ; miał bym całą wiedzę z wikipedi z niezłym rysunkiem do tego ? . Mały refraktor sporo potrafi. Do następnego...

 

  • Like 8

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

11.04.2021

Plan był ambitny, pogoda nienajgorsza, ale coś poszło nie tak. Od dwóch tygodni jest ze mną jakaś zaraza, uczepiła się i nie chce puścić. Takie mikro przeziębienie. W sobotę już myślałem że sobie poszła a w niedziele znów byliśmy razem. Odpuściłem sobie rower, i obserwacje w plenerze też poszły ... gdzieś ? . Zrobiło się ciemno a ja oparty o blat podziwiałem przez okno w kuchni wznoszącego się Arktura. Przypominała mi się relacja, którą ostatnio poczyniła @Ciekawska . Rozłożyłem więc sprzęt i z laptopem pod ręką buszowałem sobie pod Wolarzem. Okno w kuchni jest ustawione centralnie w kierunku wschodnim, ja mieszkam w ostatnim bloku po zachodniej stronie miasta -  słabo ale gwiazdy 11 mag migotały w okularze więc ...

M 5

M5.thumb.jpg.7331a2fab1cc77e9d782077031d2b25a.jpg

Charles Messier odkrył obiekt 23 maja 1764 roku i opisał  jako mgławicę pozbawioną gwiazd. W swoim dzienniku pisał : "Piękna mgławica odkryta w pobliżu gwiazdy w Wężu. Jasność 6 mag, nie zawiera żadnej gwiazdy, jest okrągła i bardzo dobrze ją widać na dobrym niebie w zwykłym refraktorze." Messier nie odkrył natury M5. Uczynił to 10 lat później Herschel teleskopem o ogniskowej 40 stóp ( 12 metrów). Dziś wiemy że ta gromada kulista jest jedną z największych ( średnica - 167 ly ) i najstarszych ( około 10 mld lat ) w naszej galaktyce.

Ja przez okno w kuchni też nie odkryłem prawdziwej natury M 5. Ale jest to pierwszy obiekt DSO obserwowany przeze mnie  w ten sposób. Dlatego dorzucam do kolekcji. W lornetce 10x50 też bez problemów wyłapana. Często wspominam że ciemne niebo jest najważniejsze. Jest tak jeżeli chcemy wykorzystać maksimum możliwości swojego sprzętu i cieszyć się pięknem kosmosu. Czasem niestety nie da się pojechać gdzieś ,gdzie wskaźnik SQM pokaże cyfrę 21,70 . Wtedy pozostają nam nasze, kuchnie, balkony, boiska i przydomowe ogrody, z których też można zachwycać się wszechświatem. 

  • Like 7
  • Haha 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to kwestia umycia szyb ale w podobny sposób obserwowałem M68 . Ładnie wyglada też M104 . Moje okno jest skierowane w kierunku południowym i jest to najlepszy kawałek nieba który moge obserwować (głownie z balkonu ale czasem przez szybę ? ) 

  • Like 3

TS 15x70 Marine ED , Celestron 20x80  , Celestron Skymaster 25x100,  Newcon 10x50  , Meade 102/600., SW 150/1200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, [email protected] napisał:

Ciekawe ile takie okno "Oknoplast ED fully multi coated" by kosztowało ?

Ja ostatnio ćwiczę obserwacje galaktyk w Lwie przez brudne po zimie okno dachowe z N150/750 i noktowizorem. A z filtrem H-Alfa 7nm mgławic wodorowych ? . 

Jakiś czas temu Rozetę załapałem w całości, przez brudne okno oczywiście. Kalifornia nie mieści się w całości tak jak Serce i Dusza. Obserwacje noktowizorem to w moich warunkach jedyny sposób na zobaczenie takich obiektów. 

Nie zawsze mogę wyjść na pole więc zostaje tylko takie podglądanie. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, kjacek napisał:

Ja ostatnio ćwiczę obserwacje galaktyk w Lwie przez brudne po zimie okno dachowe

Tak nie można ? Okno musi być czyste. Moje okno ,przed obserwacjami, jest umyte alkoholem izopropylowym . 

TS 15x70 Marine ED , Celestron 20x80  , Celestron Skymaster 25x100,  Newcon 10x50  , Meade 102/600., SW 150/1200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Qrczak99 napisał:

Tak nie można ? Okno musi być czyste. Moje okno ,przed obserwacjami, jest umyte alkoholem izopropylowym . 

Powiem oknu, żeby się umyło. Tylko nie wiem, czy polewanie go alkoholem coś rzeczywiście poprawi, bo ostatnio gołębie coś częściej celują dokładniej... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, pmochocki napisał:

@kjacek, może w oddzielnym wątku opowiesz coś o tym noktowizorze... Jaki model? jak się sprawdza? itd...

Napiszę ale ciągle nie ma czasu... @midimariusz blog:

https://midimariusz.home.blog/2019/03/20/zastosowanie-noktowizora-w-srednich-teleskopach/

Moim zdaniem sprawdza się w przypadku mgławic wodorowych. Dla mnie must to have. Poza tym rzeczywiście zwiększa zasięg kilkukrotnie. 

Jednak moim zdaniem należy to traktować jako rozszerzenie astronomii wizualnej. Nie jako jej zastąpienie.

Widoki przez NV nie są takie przestrzenne jak w przypadku obserwacji tradycyjnych. 

Więcej w później. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Napisano (edytowane)

03.05.2021 ( Walka z wiatrakami )

Dokładniej z jednym wiatrakiem, ale o tym za chwilę... 21.00 -syn już w łóżeczku, wiatr się uspokoił, niebo się wypogodziło. Do mojej kolekcji Messierów  pod Warkoczem Bereniki brakowało dwóch pozycji: M 68 i M 83. To już ostatni dzwonek żeby je złapać. Spakowałem się i o 21.30 rozkładałem teleskop. Zmierzch astronomiczny miał się rozpocząć o 21.50, noc astronomiczna godzinę później. Zacząłem od charakterystycznego Gwiazdozbioru Kruka i M68.

M 68

M68.thumb.jpg.779b58bf9f9196a67b93f2a88e0f44f2.jpg

Obserwacja polegała raczej na odnalezieniu i odhaczeniu kolejnego punktu. Po za delikatnym pojaśnieniem oddalona o 30 000 ly gromada kulista nic nie pokazała. Jej odnalezienie nie było trudne, z upływem czasu stawała się bardziej oczywista. Z szkicu roboczego wynikało że zasięg gwiazdowy w tej części nieba wynosił 10,5 mag.

M 83

M83.thumb.jpg.31d5efd1caa57f8ccd5604d0ecd12cb5.jpg

M 83 nazywana jest "Południowym Wiatraczkiem". Ja czułem się jak Don Kichot w tej potyczce. Próbowałem przez dwie godziny najróżniejszych technik zerkania. Nawet wyobraźnia nie pomogła. Sporządziłem dokładny szkic obszaru, który obserwowałem. Po analizie w domu upewniłem się w 100% że patrzyłem w dobre miejsce. M 83 leży jeszcze niżej niż M 68. Według analizy, zasięg gwiazdowy w tym miejscu był na poziomie 9,5 mag. Jasność M 83 według Atlasu Nieba Gwieździstego to 7,5 mag. Może powodem mojego małego niepowodzenia była delikatna łuna wsi Sobota, która odcinała się nieco wyżej niż miała się znajdować galaktyka spiralna. Nawet Messier pisał  pojawia się jako słaba i równa poświata, ale jest trudna do zobaczenia w teleskopie, ponieważ najmniejsze światło, które oświetli druty mikrometryczne, sprawia, że znika. Tylko przy największej koncentracji można ją w ogóle zobaczyć Będę próbował dalej..

M 57

M57.thumb.jpg.1e317471e561b272377cb7ced6ef1637.jpg

Żeby nie wrócić z niczym nacieszyłem oko piękną mgławicą " Pierścień " . Łatwa w odnalezieniu. Znajduje się w gwiazdozbiorze Lutni, który bez problemu rozpoznamy na niebie. Celujemy w środek dolnej linii rombu i w okularze pokaże się jasne kółko, efekt odrzucenia zewnętrznych warstw przez gwiazdę zbliżoną rozmiarami do słońca.

M 13 ( po raz drugi )

M13(7mm).thumb.jpg.19b14bad2e3e0b878b5b27d08b047b3d.jpg

Tym razem w większej skali. Zerkanie bez problemu rozbiło M 13 na setki gwiazd. Patrząc bezpośrednio jawiła się jako jasna poszarpana kula.

M 12

M12.thumb.jpg.96cc14e87758915e740111152a244cb0.jpg

Niezbyt skupiona gromada kulista w gwiazdozbiorze Wężownika. Znajduje się 23 000 ly od nas. Zawiera około 200 tys. gwiazd. 

Wężownik zawiera jeszcze trzy gromady kuliste ale było mi już tak zimno że zrobiłem sobie tylko przegląd gwiazdozbioru ,na który patrzyłem pierwszy raz. Przypadkiem natrafiłem na gromadę otwartą IC 4665. Nie została ona skatalogowana przez Messiera oraz Herschela. Przyczyną jest prawdopodobnie jej niezbyt zwarta budowa. W oczy rzucają się błękitne gwiazdy o podobnej  jasności. Gromada jest bardzo młoda, liczy sobie tylko 36 mln lat.

IC4665.thumb.jpg.22e7e374fdbf6afc43b9a3b9350f87a7.jpg

Edytowane przez [email protected]
  • Like 8

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

08/09.05.2021

Pogoda piękna. Ja wykorzystałem ten czas na 100%. W dzień rower, w nocy teleskop. Kolarstwo szosowe to pasja nr. 1 w moim przypadku. Po przejechaniu każdego dnia po 100 km w trudnym górzystym terenie należałoby się wyspać, ale zabawa małym achro  tak mnie wciągnęła że nie mogłem sobie odpuścić obserwacji. Siedziałem do północy zarówno jednego jak i drugiego dnia. Według analizy zasięg gwiazdowy dla Bressera AR 102/600 z okularem 9 mm w niedziele ( lepsze warunki od soboty) wynosił 12,75 mag.

M 83

M83.thumb.jpg.cb9b0ab57e9f398550f2ebd6b58c0c79.jpg

Według mnie najtrudniejszy obiekt Katalogu do złapania w czterocalowy obiektyw. Po kilku nieudanych próbach myślałem że się poddam. Na szczęście warunki w niedzielę były wystarczająco dobre żeby galaktyka spiralna oddalona o 15 mln. ly została odhaczona. Nie pokazała praktycznie nic. Ledwo odcinała się od tła. Jej jądro majaczyło zerkaniem.

M 107

M107.thumb.jpg.8e8fe58a613d90f62178546b8a3f7ae2.jpg

W tym przypadku też bez fajerwerków. Obiekt nielornetowy ;-). Gromada kulista w Wężowniku oddalona jest o 20 000 ly. Jak pisał William Henry Smyth -" Duża ale blada, ziarnista gromada małych gwiazd.

M 10

M10.thumb.jpg.4e0441cda403069928574e50dbf7e99a.jpg

Kolejna gromada kulista w Wężowniku. Leży bliżej niż M 107 bo 14 300 ly od nas. M 10 potrzebuje 140 000 000 lat żeby zrobić pełny obrót dokoła centrum drogi mlecznej.

M 12

M12.thumb.jpg.50044e271dd228fd24fa7ad7be894a24.jpg  

M 12 oraz M 10 nie dorównują wielkością kątową M 13 ale są dość dobrze widoczne w małym achromacie. Zerkanie pozwoli nam rozbić te piękne gromady kuliste. Ukażą nam się wtedy ziarniste otoczki małych puchatych kulek.

M 56

M56.thumb.jpg.9080326bcbb8b95d70cdb1c6104c547e.jpg

Łatwa w odnalezieniu gromada kulista. Jej wiek szacuje się na 13,7 mld lat. Messier opisał M 56 jako mgławicę bez gwiazd. Nam też, raczej się nie uda się robić gromady na pojedyncze gwiazdy małym teleskopem.

M 29

M29.thumb.jpg.ba6e25ab41d33fbe5230f20285620ebc.jpg

Otoczona mrowiem gwiazd niepozorna gromada otwarta. Jej charakterystyczny kształt (niektórzy widzą wózek) ułatwi nam jej odnalezienie, dlatego warto przestudiować M 29 przed planowanymi obserwacjami. Pięć najjaśniejszych gwiazd ma jasność wyższą niż 9,5 mag. Są to olbrzymie gwiazdy typu widmowego B0, 160 000 jaśniejsze od Słońca.

Tej nocy próbowałem jeszcze swoich sił na wyłapaniu jak największej ilości NGC w Warkoczu Bereniki, o efektach napiszę w innym temacie, mam nawet pomysł na ciekawą grafikę. Pozdrawiam

 

Edytowane przez [email protected]
  • Like 7

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

14.06.2021 cz.1

Przygotowując się do kolejnej sesji z Katalogiem Messiera byłem pewien tylko jednej rzeczy - będę musiał zarwać nockę. Czekałem na odpowiedni moment. Potrzebowałem bezchmurnej i bezksiężycowej nocy z unoszącym się ponad południowym horyzontem Strzelcem. Najlepszy byłby piątek albo sobota ale przydarzył się poniedziałek. Zmotywowany relacją "Szepty kosmosu - Vol. 11" @Paweł Sz.  ruszyłem o 22.30. Tej nocy moim łupem miało paść kolejnych dwadzieścia eMek co daje liczbę 100, a to oznacza że powoli zbliżamy się do końca. Po dotarciu na miejsce około 22.45 w oczy od razu rzucał się charakterystyczny ogon Skorpiona. Chociaż nie było jeszcze ciemno powoli zacząłem poznawać zupełnie nowy dla mnie obszar na niebie.

M 80

M80.thumb.jpg.b09efd8324cc339fa91c6d70557b76bf.jpg

M 80 pokazała się jako rozmyta kulka światła. Ta oddalona o 32 000 ly gromada kulista jest jedną z najgęściej skupionymi gwiazdami w naszej galaktyce. Zawiera około 200 000 gwiazd.

M 4

M4.thumb.jpg.6774726e283c0ffbff270b3a8a1dad0d.jpg

M 4 i M 80 znajdziemy bez problemu. Nawigowanie ułatwia nam jasne gwiazdy Skorpiona. M 4 jest jedyną gromadą kulistą którą na pojedyncze gwiazdy rozbił sam Messier. W moich roboczo-terenowych szkicach dopisałem przy niej " duża ". Leży bardzo blisko Ziemi, zaledwie 7000 ly.

M 19

M19.thumb.jpg.cdc314926e4d435e51360c23e1723891.jpg

Najbardziej spłaszczona z gromad kulistych. Powodem jest prawdopodobnie bliskość do centrum naszej galaktyki. W małym achro pokazała się jako oczywiste pojaśnienie.

M 62

M62.thumb.jpg.7ca9ccd3e07085ca50026b38f55579ff.jpg

We wnętrzu M 62 znajduje się czarna dziura. Została odkryta w 2013 roku i jest pierwszą czarną dziurą odkrytą w gromadzie kulistej w naszej galaktyce. Mały teleskop pokaże M 62 jako kometo podobne pojaśnienie.

M 9

M9.thumb.jpg.cfa306c54d9e2ff58a3028d4a89dc47c.jpg

Zarówno dla Messiera jak i dla mnie ta gromada kulista jawiła się jako "słaba mgławica bez gwiazd". 

  • Like 7

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14.06.2021 cz.2

... Robiło się coraz ciemniej a kolejne obiekty wpadały jeden za drugim. Problemem nie było ich odnalezienie, problem był z identyfikacją , która to eMka. Od Skorpiona przez Wężownika zbliżałem się do skarbów Strzelca.

M 6

M6.thumb.jpg.119d7d56f1e2958df0a146147d7adb4d.jpg

Mimo niskiego położenia ta gromada otwarta jest łatwa do odnalezienia. Za pomocą lornetki zajęło mi to kilka sekund. M 6 nazywana jest Gromadą Motyl.

M 7

M7.thumb.jpg.6a407468d54b1e7c6ec18456f41bc3d9.jpg

M 7 leży jeszcze niżej i jest najbardziej wysuniętym na południe obiektem Katalogu Messiera. Z tą gromadą otwartą również nie było problemów.  Znana już w starożytności nosi nazwę odkrywcy Ptolemeusza. 

M 25

M25.thumb.jpg.656a1f2cb9f57f31b2124d6bdde18f0f.jpg

Mały teleskop pozwoli rozdzielić gromadę otwartą na około 30 gwiazd. M 25 leży około 2000 ly od Ziemi. Co ciekawe gromada nie ma oznaczenia NGC ponieważ z jakiegoś powodu nie uwzględnił jej w swoim katalogu generalnym John Herschl.

M 23

M23.thumb.jpg.7c0a71f4fe954244b08c6604e2663e32.jpg

Kolejna z gromad otwartych w Katalogu Messiera. W małym teleskopie jej centrum wyglądało jak tarcza albo truskawka ( porównanie odpowiednie do sezonu ).

M 8

M8.thumb.jpg.49f8d83b04213bee9755baf0698138f2.jpg

Tylko niewielka część Mgławicy Laguna była dostępna dla czterocalowego obiektywu. Tak naprawdę rozciąga się ona na znacznie większym obszarze. Po prawej stronie widać gromadę NGC 6530 ,która jest częścią mgławicy. Tworzą ją bardzo młode gorące gwiazdy, których wiek wynosi zaledwie 2 000 000 lat. 

M 20, 21

1491751813_M2021.thumb.jpg.5aa76d15f1d2a6930715a77fa7df3e13.jpg

M 20 to ten obiekt niżej nazywany jest Mgławicą Trójlistna Koniczyna. Może gdybym poświęcił więcej czasu tej nocy na analizę, wyłuskał bym więcej detalu. Ale patrzyłem w ten rejon nieba pierwszy raz w życiu więc ogrom i gęstość pięknych kosmicznych widoków mnie nieco przytłoczył. Powyżej leży M 21. Gromada otwarta i mgławica w jednym polu widzenia zachwycają swoim pięknem.

M 24

M24.thumb.jpg.f6e4868a5fdcc158c8b17abb1fbdf72f.jpg

To duże pojaśnienie od razu rzuca się w oczy zwłaszcza w małych powiększeniach. To na co patrzymy to nie jeden obiekt tylko grupa gromad gwiazd i obłoków gazu. Obłok gwiezdny Strzelca to jedno z ramion naszej galaktyki ,który możemy podziwiać na własne oczy. 

M 17,18

2076298856_M1718.thumb.jpg.65755538b682e0cc8f5caf8d7de359ee.jpg

Kolejny piękny duet w jednym polu widzenia. Niżej znajduje się niepozorna gromada otwarta M 18. Wyżej widać Mgławicę Omega, która w przestrzeni kosmicznej rozciąga się na 40 ly. Jest to niewyobrażalnie wielkie skupisko materii.

M 16

M16.thumb.jpg.ed15c8629b2bb6f7074c7c09b1dfd831.jpg

Każdy kto choć trochę interesuje się astronomią słyszał o Filarach Stworzenia. Słynne zdjęcie zrobione za pomocą  teleskopu Hubbla zostało wykonane właśnie we wnętrzu M 16 czyli Mgławicy Orzeł. Niestety nie analizowałem dogłębnie tego co widzę dlatego muszę wrócić w to miejsce.

Edytowane przez [email protected]
  • Like 9

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

10.10.2021

Po małej przerwie wracam. Od czerwca minęło trochę czasu ale dla wszechświata była to pauza tak niezauważalna jak dla nas przerwa miedzy dwiema nanosekundami. Pisząc słowo "nanosekunda" zastanawiałem ile to dokładnie jest. Wpisując hasło w Wikipedii czytamy że jest to jedna miliardowa sekundy, mierzymy w tych jednostkach czas dostępu do danych w pamięci ram (dla najstarszych pamięci DDR RAM są to 4 ns , dla najnowszych 0,8 ns). Światło pokonuje w ciągu nanosekundy 30 centymetrów. Wracając jednak do Messiera, dzisiejsza szybka sesja pozwoliła mi na dopisanie dwóch ostatnich obiektów: M55 i M14 (ten obiekt umknął mojej uwadze). Tym oto sposobem udało mi się zrealizować plan z listopada 2020. Teraz trzeba nadrobi zaległości z grafikami - zostało około 20. I wrócić do tworzenia przewodnika ... 

 

  • Like 2
  • Thanks 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas nadrobić zaległości ? 

14.06.2021 cz.3

Wspomnienie tamtej czerwcowej nocy zostanie ze mną na długo. Już nie mogę się doczekać kolejnego spotkania z centrum naszej galaktyki. Następnym razem postaram się poświęcić więcej czasu na ten piękny, jakże inny rejon nocnego nieba.

M 11

M11.thumb.jpg.da9450ff226aee0cb732d9baba29dd37.jpg

" Dzika Kaczka " to obiekt ,do którego będę musiał wrócić. Ta bardzo zwarta gromada otwarta, w małym teleskopie przyjmuje kształt litery " V ". Przyszłość jaka czeka tą gromadę to rozpad, ponieważ poszczególne gwiazdy są wyrzucane jedna po drugiej w wyniku oddziaływania grawitacyjnego.

M 22

M22.thumb.jpg.c8b0c7b7cf761cf91ee61ec95119f55f.jpg

Ta jedna z najbliższych nam gromad kulistych ( 10600 ly ) pokaże się w czterech calach jako spore pojaśnienie, mimo tego że nie wznosi się wysoko ponad południowy horyzont to bez problemu złapiemy ją w mały teleskop ( można rozbić gwiazdy na krawędzi gromady) czy lornetkę ( widoczna jako kuliste pojaśnienie ). M 22 liczy sobie 12 miliardów lat. 

M 26

M26.thumb.jpg.5ad06eb9ca7914d864abdc720c2b4849.jpg

Nie tak efektowna jak pobliska M 11, i o wiele trudniejsza do zlokalizowania. Zagęszczenie gwiazd w tym rejonie nieba utrudnia odnalezienie tej gromady otwartej, dlatego warto przeanalizować mapę nieba przed sesją obserwacyjną.

M 28

M28.thumb.jpg.476aa079ac73ce047922e0e26d1916ae.jpg

To niewielkie pojaśnienie zawiera w sobie około 50 000 gwiazd. Szerokość tej gromady kulistej to 60 ly, dla porównania w promieniu 30 ly od Słońca znajduje się zaledwie 400 gwiazd.

M 54

M54.thumb.jpg.bbe0c04081bba4f8e32e6ec91057cbf7.jpg

Dla czterocalowego teleskopu M 54 to mała zamglona plama. Jest to pozagalaktyczna gromada kulista, która leży 87 400 ly od nas.

M 69

M69.thumb.jpg.90b5af0e382c2277a1997294d32f7894.jpg

Kolejna gromada kulista, która pokaże niezbyt wiele. Dopiero 8-calowy teleskop jest w stanie rozbić ją na pojedyncze gwiazdy. Ciekawostką jest fakt że M69 jest najbogatszą w metale ciężkie ze znanych na gromad kulistych.

M 70

M70.thumb.jpg.bc8481c4d5a41a160d22f1a3bff45bea.jpg

Podobnie jak M 69 , M 70 leży blisko centrum Drogi Mlecznej. Zawiera zdecydowanie mniej ciężkich metali niż jej sąsiadka. Spowodowane jest to zupełnie innym ruchem do okoła centrum naszej galaktyki niż M 69. M 69 pozostaje zawsze blisko centrum, M 70 porusza się po orbicie ekscentrycznej. 

 

  • Like 8

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16.08.2021

Piękna wakacyjna noc. Obserwacje rozpoczęły się około 22.00 i trwały do 1.00.

M 2

m2.thumb.jpg.a3e50100900575c464044d862c252e45.jpg

M 2 należy do starszych gromad kulistych naszej galaktyki ( 13 miliardów lat ). Gromada zaczęła się formować w początkowym okresie istnienia wszechświata. Czterocalowy teleskop nie rozbije gromady na pojedyncze gwiazdy, duże instrumenty pokażą za to ciemny pas przechodzący przez krawędź gromady.

M 15

m15.thumb.jpg.ae028be41e92952867e9efbbd8fa19fc.jpg

Gromada charakteryzuje się zwartym centrum co może świadczyć o istnieniu czarnej dziury wewnątrz M 15. W M 15 znajduje się mgławica planetarna o jasności 15,5 mag ,czyli dostępna dla teleskopów większych niż 16 cali.

M 27

m27.thumb.jpg.541bf52068ed1e8ea67a0c2356f99d8f.jpg

Mgławica " Hantle " to druga najjaśniejsza mgławica planetarna na nocnym niebie. To łatwy obiekt do znalezienia, znajduje się wewnątrz "Trójkąta Letniego". Gwiazda z której powstała M 27 odrzuciła swoje zewnętrzne warstwy około 14 600 lat temu. Gwiazda centralna to biały karzeł o jasności 13,5 mag ( myślę że przy odpowiednich warunkach, i idealnej adaptacji wzroku można pokusić się o "wyzerkanie" gwiazdy w czterech calach ).

M 30

m30.thumb.jpg.6b8833ab7576c3da83778ff604ccc389.jpg

Kolejna gromada kulista w  Katalogu. Już czterocalowy teleskop może rozbić gromadę na krawędziach . Jej zlokalizowanie nie jest proste, pomocna może okazać się lornetka. Dla Messiera była to mgławica bez gwiazd.

M 39

m39.thumb.jpg.aefae780c5a7e21d70e265ad376652ad.jpg

M 39 to sporych rozmiarów gromada otwarta ( zajmuje obszar 32' , czyli więcej niż Księżyc w pełni ). Jest to jeden z  najbliższych nam obiektów z Katalogu Messiera ( 824 ly ). Gromadę tworzy 50-100 gwiazd ,których wiek szacuje się na około 200 000 000 lat.

M 71

m71.thumb.jpg.2bf6d7681913414a35914f1e7a421a6e.jpg

Do lat 70 uważano że M 71 to gromada otwarta o dużym zagęszczeniu gwiazd, podobna do M 11. Dziś M 71 sklasyfikowana jest jako luźno skoncentrowana gromada kulista.

 

  • Like 5

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)