Skocz do zawartości

Zestawienie co ciekawszych obiektów DS widocznych w 8" na niebie Bortle 4


Rekomendowane odpowiedzi

  • polaris zmienił tytuł na Zestawienie co ciekawszych obiektów DS widocznych w 8" na niebie Bortle 4

Tak nie można...
Tyle obiektów w jednym poście + jeszcze link astronoce... w ostatnich latach miałeś 3-4 obserwacje na rok, a w tym roku jest ich 19! Przez Ciebie będzie zarwana noc, w celu szukania inspiracji na następny nów...

 

  • Like 3

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wreszcie się coś ruszyło w wizualu?.Bardzo fajnie się czyta ,takie relacje.Wbrew pozorom 8" to już całkiem spore lustro,dające potężne możliwości obserwacyjne.

Niewiele większym,9.3",w kilka lat zaliczyłem prawie 90% DS ,zawartych w Sky Atlas 2000.0...

 

PS. Z ciekawości przeliczyłem ilość sesji obserwacyjnych,i w tym roku zapisanych mam79,+około 10 nieodnotowanych ,daje 89!. Mam szansę w tym roku dobić 100.

Pewien mój znajmy(zagorzały planeciarz)chyba już przekroczył 100.....

  • Like 3
  • Thanks 2
  • Haha 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Erik68 napisał:

Pewien mój znajmy(zagorzały planeciarz)chyba już przekroczył 100.....

?

  • Like 1
  • Haha 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozbiłeś bank, a grudzień dopiero się zaczął, także może zdążysz coś dopisać ? Pamiętam jak rok temu byliśmy ekipą na polu dzień przed sylwestrem, w tym roku niestety na okres świąteczny przypada pełnia ?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne i inspirujące zestawienie. Z przyjemnością je przeczytałem i widzę, że większość opisanych przez Ciebie obiektów udało mi się dostrzec przez kilka lat obserwacji przez GSO8", do którego swoją drogą mam duży sentyment. Ale przyznam, że jest kilka takich, które czym prędzej muszę dopisać do listy obserwacyjnej ?  Niektóre tych DSów to prawdziwe perełki, do których bardzo lubię wracać (np. duet NGC6939 & 6946, igła NGC 5907, czy spiralka NGC 3344), ale są też wyzwania dla 8". Taką NGC 147, czy galaktykę Bernarda dostrzegłem dopiero przez 12".

Gratuluję obfitego urobku obserwacyjnego. Z punktu widzenia obserwacji DS, dla mnie ten rok to tylko cztery wiosenne, galaktyczne sesje i jedna letnia pod bieszczadzkim niebem.

Edytowane przez daniel.s
  • Like 1
  • Thanks 1

Taurus 300, SCT5, 120/600

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że zestawienie się przyda. Korzystajcie do woli. Jak znajdę czas to dopiszę kolejne perełki. A może uda się jeszcze w grudniu zaliczyć sesję. Mam na nią kilka pomysłów. 

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem do zestawienia obiekty z moich sesji obserwacyjnych z 2023 roku. Kilka spod nieba Bortle 3. Pełne relacje z mapkami i zdjęciami dostępne są na www.astronoce.pl/obserwacje.php. Nie był to szczególnie bogaty w obserwacje rok, chociaż nieco ciekawych obiektów padło. Zapraszam do lektury i czerpania z niej inspiracji.

  • Like 7

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.02.2024 o 11:37, polaris napisał:

Dodałem do zestawienia obiekty z moich sesji obserwacyjnych z 2024 roku. Kilka spod nieba Bortle 3. Pełne relacje z mapkami i zdjęciami dostępne są na www.astronoce.pl/obserwacje.php. Nie był to szczególnie bogaty w obserwacje rok, chociaż nieco ciekawych obiektów padło. Zapraszam do lektury i czerpania z niej inspiracji.

Coś mi umknęło czy znalazłeś patent na time travel?

  • Haha 1

GSO 8" Dob, SW ED80, Celestron SCT 8", iOptron CEM26, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)