Skocz do zawartości

Jaki teleskop do 2000 zł?


astro1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów,

zastanawiam się jaki teleskop do 2000 zł wybrać. Będę wdzięczny za pomoc ?

 

Poniżej moje wymagania:

Cena: do 2000 zł

Rodzaj obserwacji: wizualne (nie interesuje mnie astrofoto), interesują mnie zarówno planety jak i obiekty głębokiego nieba

Montaż: raczej dobson, jednak nie jest to konieczne, montaż manualny (bez elektroniki)

Wielkość/waga: tu raczej bez znaczenia

Warunki obserwacyjne: będę obserwował na podmiejskiej działce.

 

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie oraz konkretne propozycje.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, astro1 napisał:

Witam wszystkich forumowiczów,

zastanawiam się jaki teleskop do 2000 zł wybrać. Będę wdzięczny za pomoc ?

 

Poniżej moje wymagania:

Cena: do 2000 zł

Rodzaj obserwacji: wizualne (nie interesuje mnie astrofoto), interesują mnie zarówno planety jak i obiekty głębokiego nieba

Montaż: raczej dobson, jednak nie jest to konieczne, montaż manualny (bez elektroniki)

Wielkość/waga: tu raczej bez znaczenia

Warunki obserwacyjne: będę obserwował na podmiejskiej działce.

 

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie oraz konkretne propozycje.?

No cóż, konkretne informacje ;-). 

Newton 10-12 cali na montażu Dobsona. Pamiętaj, że im wieksza apertura, tym więcej zobaczysz, ale im większa apertura, tym większa logistyka.

Plus dwa - trzy lepsze okulary, nich inni podpowiedzą jakie. Kiedyś były to Explore Scietific 82 stopnie, jednak przybyło trochę nowych typów. Chyba jednak na początek ESy wystarczą.

Nie idź od razu w duże powiększenia, to przyjdzie z czasem.

Wybierz okulary, które dadzą z teleskopem źrenicę wyjściową około 5mm, 2,5mm i 1mm. Nie bierz na początek okularów dających ŹW większą od 5mm i mniejszą od 1mm.

ŹW = ogniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy newtonie 12 cali zabraknie już budżetu na przyzwoite okulary. Do używanego GSO 8 lub 10, który ma w zestawie przyzwoity okular GSO 30mm dokupisz Maxvision 14mm i 6,7mm o polu 82 stopnie filtr UHC nawet Optolong lub Svbony i będzie fajny uniwersalny zestaw do US i DS.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze dwa szybkie pytanka. ?Gdzie szukać teleskopów w przystępnej cenie bez większych śladów użytkowania oraz czy można polegać na używanych sprzętach?

Pytam, bo nie wykluczam opcji zakupu (mało) używanego dobsona.

Z góry dzięki za odpowiedź ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj na forum na giełdzie lub na Astropolis i Astromaniaku.

Szukaj sprzętu najlepiej od zaufanych forumowiczów chyba, że sprzęt dostępny w Twoje okolicy i możesz sam odebrać oraz sprawdzić. 

Jeśli wysyłka to najlepiej jak będą oryginalne kartony od teleksopu - z reguły zapewniają najlepsza amortyzację sprzętu podczas transportu. 

A i jeszcze jest spora grupa na FB - giełda sprzętu astronomicznego 

  • Like 1
  • Thanks 1

SW MAK 127 OTAW | EQ3-2 | WO SWAN 33mm | GSO SV 15mm | BCO 10mm | Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)