Skocz do zawartości

Drugi teleskop MAK czy Cassegrain czy może inny


Bamsel

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o doradzenie w wyborze teleskopu. To mój drugi teleskop. Pierwszy to był Newton, stara Synta Sky- Watcher, kupiona z 10 lat temu. Nauczyłem się dzięki temu wyszukiwać obiekty, poznałem mapę nieba ale pod koniec przestał już mi wystarczać. W końcu uległ przypadkowemu zniszczeniu. Na 3 lata wyjechałem z kraju, więc nie zajmowałem się obserwacjami. Po powrocie zmieniłem miejsce zamieszkanie, wcześniej wieś, teraz niestety miasto na północy kraju ale na szczęście nie w samym centrum, chociaż zanieczyszczenie świetlne jest. Budżet ok 5 tyś. Chciałbym popróbować też astrofotografii- wcześniej tylko oglądałem. Interesują mnie raczej DSO, bo jest ich po prostu więcej, choć US też jest piękny i łatwiej w mieście go zobaczyć. Zastanawiam się czy SC da radę w takich warunkach, ale boję się, że MAK nie pokaże DSO. Wiadomo, że lżejszy będzie SC a problemem MAK jest schłodzenie. Wiem, że bardziej uniwersalny jest SC. Oglądać będę z ogródka przydomowego, raczej nie będę nigdzie jeździć. Trochę poszperałem i to moje propozycje teleskopów. Co o tym sądzicie? Jakieś rady? A może zupełnie inne propozycje?

 

Celestron Teleskop Schmidt-Cassegrain SC 127/1250 NexStar 5 SE GoTo

 

Czy ten

 

Meade Teleskop Maksutova MC 127/1900 UHTC LX65 GoTo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup SCT8 cali z giełdy. Z korektorem f6.3 da światłosiłę F6.3, w wizualu też się sprawdza. Lekka tuba. Na montażu EQ3-2 w trybie ALT-AZ da radę. 

Olej goto, będzie Ci brakować apertury. 

Wady: możliwa kiwka lustra głównego. Remedium - wyciąg. 

Jednak SCT to nie jest dobry sprzęt do astrofotografii. No chyba, że tylko do avikowania planet. Do DSów inny sprzęt potrzebny, mały refraktor z flattenerem na dobrym wyciągu i ciemne niebo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie planujesz wyjazdów to chłodzenie MC nie będzie dla Ciebie problemem. Za kwotę którą podałeś na giełdzie kupisz większy teleskop niż 127-kę.

Pozdrawiam

Jarek

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak 127 jest dość ciemny i do DSów słabo się nadaje. Schłodzenie go to żaden problem ale SC8 jest na pewno jaśniejszy (zwłaszcza z korektorem jak sugeruje Kolega KJacek). Idealny też nie jest (przy obserwacjach planetarnych daje mi podobną rozdzielczość jak 127 Mak i gorszy kontrast, alemożliwe, że akurat mam taki kiepski egzemplarz) niemniej jednak to już jest fajna tuba. Jeśli masz do wydania 5 tys to warto zainwestować w 8 cali.  

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Lunatyk_101 napisał:

Mak 127 jest dość ciemny i do DSów słabo się nadaje. Schłodzenie go to żaden problem ale SC8 jest na pewno jaśniejszy (zwłaszcza z korektorem jak sugeruje Kolega KJacek). Idealny też nie jest (przy obserwacjach planetarnych daje mi podobną rozdzielczość jak 127 Mak i gorszy kontrast, alemożliwe, że akurat mam taki kiepski egzemplarz) niemniej jednak to już jest fajna tuba. Jeśli masz do wydania 5 tys to warto zainwestować w 8 cali.  

SCT da gorsze obrazy planet od MAKa, mniej ostre ale za to z nieco większą ilością szczegółów.

Może masz źle skolimowany egzemplarz?

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kjacek napisał:

Może masz źle skolimowany egzemplarz?

Tak. Jest to opcja, że nie jest idealnie skolimowany ale na pierwszy rzut oka jakoś tragicznie rozjechany tez nie jest. Nie miałem jakoś czasu (i pogody), że by się z tym dokładniej zająć, tak, że póki co pracuje z makiem. Całe szczęście, że się go nie pozbyłem bo teraz bym się zapłakał. ?

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, polaris napisał:

Jak obserwacje DS, to większy Newton na Dobsie, a do tego jakieś małe ED/APO do astrofoto

Dokładnie. Sam się przekonałem, że nie ma uniwersalnego sprzętu "do wszystkiego" dlatego mam GSO 12 do wizuala DS, SW 72 ED do astrofoto i Maka 127 do obserwacji planetarno-księżycowych z bino. Obawiam się, że przy wymaganiach autora na jednym teleskopie się nie skończy bo zawsze będzie czegoś brakować, szczególnie przy próbie pogodzenia wizuala z astrofoto.

Edytowane przez soader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wszystkie porady. Jeśli chodzi o Newton obawiałem się, że może nie spełnić swojej roli z uwagi na zanieczyszczenie świetlne. Dlatego myślałem o SC jako o bardziej uniwersalnym i lepiej znoszącym warunki mocniejszego oświetlenia. Pomyślę jeszcze może o jakimś tanim sprzęcie dedykowanym astrofotografii a odpuszczę chyba MAK z racji, że słabo nadaje się do DSO. Poszukam w takim razie SC 8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)