Skocz do zawartości

Obserwacje Saturna


Rekomendowane odpowiedzi

Z okazji dzisiejszej opozycji Saturna postanowiłem napisać małą notkę o tej planecie (trochę w stylu Charona) żeby każdy nie miał wątpliwości na co akurat spogląda przez teleskop :) Miałem właśnie pod ręką nieco informacji o tej planecie, bo na początku roku startowałem w konkursie Cassini-Huygens Scientist for a Day (otrzymałem wyróżnienie) i aż szkoda, żeby moje mini-kompendium się zmarnowało.

Saturn to szósta planeta od Słońca, druga pod względem wielkości w naszym układzie i chyba najbardziej charakterystyczna ? trudno o drugiego tak wielkiego ?władcę pierścieni?. Pełen obieg wokół Słońca zajmuje mu 29,46 lat, co przy średniej odległości od Słońca prawie 10-krotnie większej od ziemskiej, daje mu relatywnie mniejszą prędkość orbitalną ? średnio 9,638 km/s.

Podczas opozycji tarcza Saturna osiąga wielkość do 19?, natomiast rozpiętość pierścieni wynosi 42?.

OpozycjeSaturna.jpg

Atmosfera Saturna, której górne warstwy możemy obserwować, składa się głównie z gazowego wodoru. Poniżej znajduje się warstwa metalicznego wodoru otaczająca małe, ale gorące skaliste jądro. Uważa się, że temperatura jądra może sięgać nawet 12 000°C, a sama planeta wypromieniowuje więcej ciepła niż otrzymuje od Słońca, co prawdopodobnie jest skutkiem ściskania grawitacyjnego.  Warto dodać jeszcze, że gęstość tej planety jest najmniejsza spośród gazowych olbrzymów i mniejsza nawet od gęstości wody.

Na Saturnie panują najszybsze wiatry w całym Układzie Słonecznym rozwijające prędkość nawet 1800km/h. Trudno więc sobie wyobrazić, że nie zachodzą tam żadne spektakularne zjawiska atmosferyczne. Przez kolorystykę Saturna są mniej okazałe niż na Jowiszu, lecz nierzadko osiągają gigantyczne rozmiary. Najznakomitszym przykładem tego typu zjawiska jest Wielka Biała Plama, pojawiająca się na północnej półkuli sezonowo podczas saturniańskiego lata. Tworzy ją cyklon różniący się nieco barwą od pozostałych części atmosfery - jest niemal biały. Bardzo interesujący na północnej półkuli jest jeszcze biegun północny. Występują tam  niepowtarzalne heksagonalne formacje chmur, które mogą sięgać nawet do 100 km w głąb atmosfery i mieć rozmiary przewyższające średnicę Ziemi.

W związku z szybką rotacją planety, podobnie jak na Jowiszu, tworzą się również ciemniejsze i jaśniejsze pasma chmur ułożone równoleżnikowo.

Saturn.jpg

Jednakże tym, czemu Saturn zawdzięcza swoją sławę, nie są chmury, lecz najlepiej widoczny i najbardziej rozbudowany system pierścieni. Pierścienie są szerokie i płaskie, zbudowane z kawałków lodu o bardzo zróżnicowanych wielkościach, jak również z brył pokruszonej skały. Powstały one prawdopodobnie w wyniku rozerwania mniejszych ciał takich jak komety albo ich kolizji z nieistniejącym już księżycem. Wyróżniamy 7 pierścieni rozciągających się od ok. 6600 km ponad równikiem planety aż do orbity Tytana. 

PierscienieSaturna.png

Z Ziemi możemy obserwować raczej tylko pierścienie A, B i C, gdyż są one najjaśniejsze. Pomiędzy pierścieniem A i B znajduje się ciemniejsze pasmo, zwane Przerwą Cassiniego, gdzie występująca materia jest rozrzedzona i mniej jasna od pozostałych, dlatego łatwo ją dostrzec przez teleskop przy dobrym seeingu.

Proszę o sugestie dot. ewentualnych poprawek.

  • Like 2

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Miałem pisać już dawno o tym Saturnie, ale wyleciało mi z głowy.

Co do tekstu to na chyba Neptunie sa najszybsze wiatry (2000 km/h). Do obrazków warto by źródła podać, skąd je brałeś.

  • Like 1

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Co do tekstu to na chyba Neptunie sa najszybsze wiatry (2000 km/h). Do obrazków warto by źródła podać, skąd je brałeś.

Tak, masz rację. Według książki "Universe" (w PL: "Kosmos") pisanej pod okiem Sir Patricka Moore'a najszybsze wiatry wieją na Saturnie, ale teraz sprawdziłem w internecie i okazuje się, że rekord w szybkości wiatrów to 2100 km/h i faktycznie takie zjawiska występują na Neptunie. W każdym razie Saturn plasuje się prawdopodobnie na 2-gim miejscu w tym rankingu ;) - ani Jowisz, ani Uran czegoś takiego nie doświadczają.

Co do użytych przeze mnie obrazków... Trochę się wysiliłem i przeedytowałem ciekawe grafiki znalezione przez Googla. Wszystkie były w języku angielskim, natomiast ja je przetłumaczyłem i jeszcze po przetłumaczeniu do infografiki "Układ pierścieni Saturna" dodałem skalowaną podziałkę z odległościami w km od planety oraz powybierałem trochę szczegółów. W takim razie można powiedzieć, że jestem współautorem tych obrazków.

P.S. Dziękuję za przyczepienie tego wątku :)

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...

Tak jak i Marsa warto już się zabrać za obserwacje Saturna, który góruje już niedługo po nim, obecnie ok 2 w nocy. Wczoraj obserowałem go 1 raz w tym sezonie. Niestety był to jeden z najgorszych seeingów jakie widziałem - coś jakby obserwować przez otwarte okno, albo poprzez dym z ogniska. Wiał dość silny, ale ciepły wiatr - to główna przyczyna. W każdym razie było widać tylko rozmazaną tarczę i pierścień po bokach, na nic innego nie było szans. Można było zwrócić uwagę na mocny wychył pierścienia, takiego jeszcze nie obserwowałem, zobaczymy co będzie przy sensownym seeingu.

Zdjęcie próbowałem zrobić, ale absolutnie symboliczne - widać jednak wychył pierścieni. W każdym razie fotka nie odbiega znacząco od wczorajszego wizualu.

wqouav.jpg

W każdym razie i tak zachęcam do obserwacji, gorszego seeingu już być nie może, ale może już tylko lepiej i na pewno będzie. A mamy teraz dobrą okazję oglądania 3 najbardziej widowiskowych planet 1 nocy :).

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Wczoraj poza miastem widziałem wreszcie dobrego Saturna. Na miejscówce poza miastem ok 1:00 trafił się dobry seeing i było widać wyraźnie pas równikowy i przerwę Cassiniego po bokach pierścienia.

  • Like 1

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...
Gość gargamel

Ponieważ to mój pierwszy post na tym forum, wypadałoby się przedstawić :-)

Mam na imię Piotr, rocznik 83 >:D astronomią interesuję się od ponad 20 lat. Do niedawna posiadałem małego Newtona 90/900, teraz przyszła pora na coś większego SW200/1000.
 Zestaw trzeba tylko uzupełnić o prowadzenie i jakiś aparat do focenia. Póki co wykorzystuję do pierwszych zdjęć mojego smartfona.

Wczoraj udało mi się złapać Satruna nisko nad horyzontem. Zdjęcia nie przedstawiają się rewelacyjnie, ale dla mnie to pierwsze zdjęcia tej planety, jakie kiedykolwiek udało mi się wykonać.

 

 

 

20140927_183530-600x356.jpg

 

20140927_183733-554x400.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 1 miesiąc później...
  • 9 miesięcy później...

Mam takie pytanie: używam refraktora 80/400 i chciałem jednak zerknąć sobie na US. Skupiłem się na Jowiszu, oraz Saturnie. Jowisz był widzialny całkiem niezle - widzialne jego satelity, oraz metodą zerkania można było bez problemu dostrzec pas równikowy, natomiast gdy przysiadłem się do Saturna - masakra. W najlepszym ujęciu było widać rozmazaną, "poziomą" plamkę. Wiem, iż ten sprzęt jest do DSów ale z tego co wyczytałem na forum Saturna też zobaczę z pierścieniem. Używałem okularów RK 20mm i 10mm, oraz Plossl 6mm, filtr księżycowy (do Jowisza), żółty (do Saturna), Barlow GSO 2.5. Czy wina leżała po stronie przejrzystości nieba? Księżyc był dość wysoko, mimo to kolor jego powierzchni żółty-pomarańczowy.

 

Pozdrawiam.

Bresser Automatic 80/400 GoTo, Sky-Watcher N-203/1200 Synta 8" Dobson, Lornetka PZO 8x40,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak miałem po części rację :) good to know.

PS: co powinno wzbogacić moje akcesoria do obserwacji US? Przeoczyłem jakiś istotny element? (Dodam tylko, że chwilowo nie gustuję w okulary za 500zl +)

Bresser Automatic 80/400 GoTo, Sky-Watcher N-203/1200 Synta 8" Dobson, Lornetka PZO 8x40,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam ze swoim 80/400 okularów GSO i barlowa 2,5 GSO, z filtrów mam tylko szary GSO 0.9 - to mi na razie wystarcza, jestem świadomy możliwości i ograniczeń takiego sprzętu. Na Księżyc czy planety wolę popatrzeć w zestawie GSO 12mm + barlow 2,5 niż przez sam okular 6mm bo ten ma dziurkę jak po gwoździu i komfort obserwacji jest żaden a okular 12mm jest już bardzo fajny i wygodny w użyciu choć sama jakość obrazu z barlowem jest zawsze ciut gorsza niż przez sam okular. Coś za coś - najlepiej powalczyć tym co się ma i sprawdzić w różnych warunkach i kombinacjach :)

Osobiście uważam, że zamiast kupować jakiś drogi krótki okular do 80/400 to lepiej uzbierać więcej i kupić małego MAKa i z nim dalej używać tych samych okularów - ponoć GSO bardzo fajnie współpracują z MAKami.
I wtedy 80/400 do przeglądu nieba a MAK do US ;)

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza noc była owocna :) udało mi się osiągnąć pożądany efekt, tarcza i pierścień bez żadnych odkształceń, widoczna przerwa między pierścieniem a Saturnem, szkoda tylko, że taki maluśki :) z barlowem nie było dużo większego powiększenia natomiast obraz znacząco się pogorszył, jakby przyciemniał troszkę. Zdjęć nie wstawiam, bo z tele kom, no i niestety tele wyłapał tylko kształt ogólny Saturna.

PS: Ktoś oglądał koniunkcję ? :) 

Bresser Automatic 80/400 GoTo, Sky-Watcher N-203/1200 Synta 8" Dobson, Lornetka PZO 8x40,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oczywiście tez się załapałem:). O 1;00 nad ranem co prawda Saturn co jakiś czas wskakiwał za chmurki ale przy powiększeniu ok. 130x był w miarę ostro. Jowisz też do tego powiększenia był ładny i ostry. Testowałem na pożyczonym ES 4,7mm. Pole i obraz super, troche przeszkadza mały ER, rzęsy zamiatały po szkiełku. Miałem tez wczoraj okazje przetestować maleństwo 40mm 2" na wschodzie księżyca, pole powala, obraz super mimo małego powiększenia.  , wyciąg, dzięki Bogu wytrzymał:). Tak czy owak,  na planety z ED80 więcej chyba niż 150x ni ma co szaleć, o ile chce się mieć jeszcze w miarę ostry obraz, też zależy wszystko od warunków. Też się zastanawiam nad doborem okularów planetarnych do tej tuby. Mam jeszcze TMB Planetary II 7 mm i o ile w newtonie obraz jest bardziej miękki to w refraktorze daje radę. Wygodny ER i duże pole własne . Chyba go zostawię. Miałem Maka 90 i  faktycznie bardzo dobrze współpracował z plosslami GSO. Ale też tak do 130-140 potem rozdzielczość spadała i obraz robił się mniej ostry i ciemny.

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No u mnie (Poznań) seeing był super do ok 3:10 w nocy, pózniej zdziwiłem się co jest grane z tym Saturnem, co on tak się rozmył i pociemniał, patrzę w górę i widzę jakiegoś giga cumulusa, czy inną chmurkę :)

Bresser Automatic 80/400 GoTo, Sky-Watcher N-203/1200 Synta 8" Dobson, Lornetka PZO 8x40,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Ja wczoraj w nocy rozstawiłem instrumenty i zabrałem się za Saturn. Wiem że wiosna-lato to najgorszy czas na obserwacje ale korzystam kiedy mogę i mam czas. I chciałem się z Wami podzielić wrażeniami z widoku co prawda jakość obrazu nie była idealna ale widziałem go z pierścieniami widok mnie powalił! Po prostu rewelacja, a od dłuższego czasu obserwowałem Jowisza i też mega widok + księżyce . Teraz długi weekend więc mam nadzieje że wywiozę sprzęt po za miasto na działkę i tam spędzę całą noc :-D 

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, karol1985 napisał:

zabrałem się za Saturn. Wiem że wiosna-lato to najgorszy czas na obserwacje

Dla planet nie ma znaczenia pora roku czy brak nocy astronomicznych, liczy się tylko wysokość nad horyzontem. Pomyliło Ci się z DS-ami dla których brak nocy astronomicznych jest zabójczy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

14 godzin temu, robert_sz napisał:

Dla planet nie ma znaczenia pora roku czy brak nocy astronomicznych, liczy się tylko wysokość nad horyzontem. Pomyliło Ci się z DS-ami dla których brak nocy astronomicznych jest zabójczy!

 

Inaczej, w książce było napisane że nie jest to najlepszy okres na obserwację bo słońce późno zachodzi itp. Ale nie ważne wiesz co miałem na myśli mam nadzieję ;-) , na pewno masz rację ale chodziło mi o to że Saturn zrobił na mnie wrażenie nie spodziewałem się takiego widoku :-)

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio (20.06) odkurzyłam troszkę moją 10" i skierowałam ją między innymi właśnie na Saturna. Muszę przyznać, że zaliczyłam najlepszy widok tej planety jak do tej pory. Przez większość czasu pięknie widoczna była Przerwa Cassiniego, ale najbardziej spodobał mi się fakt, iż powierzchnia planety nie miała jednolitego koloru. Bez problemu, w zasadzie na pierwszy rzut oka udało mi się wyszczególnić różne odcienie, układające się w coś trochę na kształt pasu. Wokół Saturna rozrzuconych było kilka "gwiazdek" - księżyców planety, jednak nie identyfikowałam konkretnie które są które. Do obserwacji wykorzystałam głównie okular 9 mm (krótszego nie mam [emoji16]).
Zachęcam wszystkich, by oprócz fotografowania, spojrzeć na tę planetę także w wizualu (choć swoją drogą piękne są te zdjęcia w wątku saturnowym [emoji16]). Władca Pierścieni potrafi naprawdę zachwycić, dla mnie zawsze bije od niego takim spokojem i harmonią, jest hipnotyzujący, można na niego patrzeć i patrzeć, a potem nagle okazuje się że minęło 20 minut, chociaż w sumie z wieloma obiektami tak bywa ;)

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

  • Like 7

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To prawda. Widok Saturna i jego pierścieni wczoraj mnie zahipnotyzował. To widok z typu tych nokautujących. Obserwowałem go 10 mm a później TMB 6 mm. Widziałem przerwę Cassiniego oraz przynajmniej cztery księżyce. W drodze do mnie podróżuje okular ortho Baader 6 mm, po nim spodziewam się najwięcej, jeśli chodzi o planety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 9 miesięcy później...
Dziś pod koniec obserwacji skierowałem moją Synte 8" na Saturna, który był całkiem wysoko nad horyzontem, i prezentował się całkiem nieźle. :) 
Pierścienie wyraźnie odcinały się od planety, jednakże przerwę Cassiniego nie byłem w stanie dostrzec, ale za to dostrzegłem jednego z jego towarzyszy, a mianowicie Tytana.
Generalnie są to moje początki obserwacji, ale za każdym razem jest coraz lepiej. :D

Pozdrawiam.
 
A tutaj moje pierwsze kiedykolwiek zrobione zdjęcie planety : :)
 
 


5ad96826990d7_SaturnLgoptimusG.jpg.8bf739768f3aea91b3f29b9c61dcc24e.jpg

Zgłoś ten post
  • Like 3

Synta 8" , WA 66 6 mm , WA 66 20 mm , Vixen SLV 4mm, Barlow Delta/GSO 2x

SkyMaster 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)