Skocz do zawartości

Gatunki stopów alururek do Trussów


sen-ATM-owca

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Szkoda trochę, że nikt się nie wypowiedział szerzej w temacie, bo jestem żądny wiedzy od fachowców co sprawdzili w boju materiał.

A zamawiacie też w sklepach internetowych standardowy profil aluminiowy po kilka złotych za metr?

Czy anoda mimo, że ładna ma wogóle jakieś znaczenie w wytrzymałości konstrukcji jeśli planujemy i tak rurkę obłożyć pianką albo oblec koszulką czy innym materiałem?
Surowe aluminium jakieś niewskazane, poza tym, że się łatwo porysuje?

Widziałem także kilka razy, że kupowano na allegro materiał w ilości 6 sztuk po 2 metry. Co sugerowało mi, że chyba na kratownice ktoś brał ? ...i tu mała uwaga! -> Po co brać pełne odcinki, jak zadzwoniłem do sklepu i normalnie pracownik dogadał się bez problemu na sprzedaż metrów bieżących z 6-cio lub 4-ro metrowej sztangi magazynowej, pociętej według życzeń klienta przed wysyłką. Kupujemy wtedy dokładnie tyle ile potrzebujemy bez marnowania kasy na odpady które i tak w koszu skończą ? a i wysyłka bezpieczniejsza bo krótsza paczka. Oczywiście najczęściej obowiązuje w sklepie kupno całej długości sztangi, ale odpowiednie rozplanowanie jej pocięcia minimalizuje straty odpadowe kupującego.

Edytowane przez sen-ATM-owca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Jak brali 6 sztuk to do sześcianu ?
 

Jedyny parametr na jaki bym patrzył to moduł sprężystości - a każdy stop ma około 70GPa, czyli bez różnicy co weźmiesz.
Dorzucasz jeszcze łatwość spawania i wychodzi 6061/6063 ?

  • Like 1

Pablitus 16, Synta10, GSO 150/600, UHC - DGM NPB, OIII - L-extreme, GSO coma corrector, Altair UFF 30, Vixen ortho 12.5mm, ES 12 / 92, X-Cel LX 9, TV Plossl 8, Circle-T 7mm, Fujiyama 5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.01.2021 o 18:41, sen-ATM-owca napisał:

(...)

Czy anoda mimo, że ładna ma wogóle jakieś znaczenie w wytrzymałości konstrukcji jeśli planujemy i tak rurkę obłożyć pianką albo oblec koszulką czy innym materiałem?
Surowe aluminium jakieś niewskazane, poza tym, że się łatwo porysuje?

(...)

Jakiś czas temu na rurki 6063 nałożyłem super matową czarną piankę do ociepleń rur, żeby było czarniej niż czarna matowa farba. I rzeczywiście było. 
Tylko że pianka zaizolowała rurki termicznie i przez to o wiele dłużej dochodziły do równowago termicznej z otoczeniem, generując prądy w teleskopie z materiałową osłoną.
Po paru razach piankę ściągnąłem, bo bardzo mi to wydłużało czas kiedy nie mogłem wrzucać większych powiększeń.
Może jak teleskop jest otwarty, bez materiałowej osłony, to jest lepiej. Ja osłony nie ściągam ze względu na zaświetlenie i obawiam się parowania luster, co z osłoną nigdy się nie zdarza.

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast pianki zastosuj czarną rurkę termokurczliwą. Wystarczająco matowa, wystarczająco czarna, nie izoluje termicznie, łatwo się aplikuje w domowych warunkach, bardzo trwała, maskuje ryski na rurkach alu. W moim odczuciu nie ma wad ?

W dniu 7.01.2021 o 18:41, sen-ATM-owca napisał:

Widziałem także kilka razy, że kupowano na allegro materiał w ilości 6 sztuk po 2 metry. Co sugerowało mi, że chyba na kratownice ktoś brał ? ...i tu mała uwaga! -> Po co brać pełne odcinki, jak zadzwoniłem do sklepu i normalnie pracownik dogadał się bez problemu na sprzedaż metrów bieżących z 6-cio lub 4-ro metrowej sztangi magazynowej, pociętej według życzeń klienta przed wysyłką. Kupujemy wtedy dokładnie tyle ile potrzebujemy bez marnowania kasy na odpady które i tak w koszu skończą ? a i wysyłka bezpieczniejsza bo krótsza paczka.

Kawałki rurek zawsze się do czegoś przydadzą a jak budujesz to tak za dokładnie nie wiesz czy będziesz potrzebował 135cm czy nieco mniej albo więcej, czasami rurka jedna lub dwie przychodzi z jakimś wgniotkiem przy końcu albo krzywo ucięta i wtedy można spokojnie odciąć. Koniec końców jak do kratownicy 130cm kupisz rurki 150cm to tak wiele kasy nie stracisz bo raptem 10-20zł. Aż tak nie warto oszczędzać ?

  • Like 1
  • Thanks 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)