Skocz do zawartości

Light pollution na pohybel, czyli miejskie obserwacje balkonowe


megrez23

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

No panie pięknie! Zwłaszcza ze księżyc jeszcze nie do końca schował się pod horyzont. Ale kto tak jak ty, ma takie niebo (Bortlea4/5) i to z miejskiego bloku ...masz szczęscie.

Przypomniały mi się ,obserwacje ,u ciebie w ogródku w 1994/95 Szukaczem komet made in Żywiec, pomimo nieba 6,5mag+,widok tych galaktyk ,nie zachęcał, do zainteresowania się astronomią?

 

  • Thanks 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To były czasy kiedy liczyliśmy na ramiona spiralne w "szukaczu komet" w M33?.

Dzisiaj na koniec sesji namierzyłem NGC4565. Piękny widok. Ograniczę się na razie do TPL RKE 26 mm, chociaż podobnie jak w przypadku dużych apertur w MAK-u 150 również można korzystać w przypadku DSO z większych powiększeń, nawet do 200 razy /BCO10/. ES 24/68 ma super pole widzenia, ale nic nowego nie wnosi w stosunku do RKE 26. Pentaxy serii XL pozostają dla mnie the best ze swoim polem widzenia. To optymalne rozwiązanie.

Pozdrawiam

Jarek

 

  • Like 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...

07.03.2021.

Po sobotnim galaktycznym maratonie 14-ką Erika68 czas na balkonowo ? makowy wieczorek obserwacyjny.

Zaczynam ambitnie od próby obserwacji Mgławicy Planetarnej ?Cukierek? /NGC 2371-2372/ położonej w gwiazdozbiorze Bliźniąt. Korzystam z okularów Pentax XF12 oraz 8,5. Porażka, albo obiekt jest za słaby na mój teleskop i warunki, albo był za wysoko przysłonięty balkonem.

Następnie Mgławica Planetarna ?Eskimos? /NGC 2392/, tym razem bez problemu. Wraz ze wzrostem powiększenia co raz lepszy widok. Przy pow. 235x /Pentax XF8,5/ wyraźnie widoczna gwiazda centralna otoczona jasną mgławicą, a dalej delikatne niewielkie mgliste sferyczne halo.

Kolejny obiekt to Zmienna Mgławica Hubble?a /NGC 2261/, tutaj podobnie im krótszy okular tym lepiej. Obiekt swoim widokiem przypomina maleńką kometę przyklejoną wierzchołkiem do słabej gwiazdy z bardzo rozłożonym jak wachlarz ogonem.

Kolejne obiekty to gromady otwarte M41 /NGC 2287/, M50 /NGC 2323/, M47 /NGC 2422/ oraz M46 /NGC2337/. W obrębie tej ostatniej znajduje się mgławica planetarna NGC 2438, której niestety nie udało mi się rozpoznać, pomimo stosowania powiększenia 235x.

Po raz kolejny przekonuję się, że gromady otwarte stanowią po Księżycu i planetach wdzięczny obiekt obserwacji dla mojego MC z balkonu. Szczególnie te mniejsze wyglądają bajecznie w polu RKE TPL 26mm, który w całym swoim polu pokazuje gwiazdy ostre jak ?szpileczki?.

Na koniec Wielka Mgławica Oriona oraz galaktyka NGC 2903.

Pozdrawiam

Jarek

  • Like 8

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej rysunki do mini-relacji z siódmego  marca br.

7.PNG

e.PNG

h.PNG

  • Like 8

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

5 kwietnia 2021, piękna bezksiężycowa noc /sam nie wierzę, że mogłem tak napisać?/. Z relacji na FA widać, że przez wielu wykorzystana. Również i ja próbuję swoim sprzętem z balkonu skorzystać z jej uroków.

Poniżej szkic przedstawiający galaktykę soczewkowatą M85 oraz jej "sąsiadkę" galaktykę spiralną z poprzeczką NGC 4394.

M85.PNG.a82daa794d04427b8cd178b72db6d707.PNG

M85_2.PNG.20c82fa5d1c4a272f9be6206594a6708.PNG

Na drugim szkicu gromada kulista M53.

M53.PNG.694c4605da985b8a22ca1d9a034a621d.PNG

M53_2.PNG.3c30e0ff96f55875b992fe5ae77b3f8c.PNG

Pozdrawiam

Jarek

Edytowane przez megrez23
  • Like 6

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

27 czerwca 2021.

Tym razem na balkonie Mak-iem 150 SW na EQ5 z prowadzeniem w jednej osi. Kolejna próba obserwacji gazowych gigantów, tym razem udana. Obserwacje prowadziłem od pierwszej po odsłonięciu przez chmury południowego horyzontu, do drugiej czterdzieści. Muszę przyznać, że żal było kończyć, ale zmęczenie jednak nie dawało za wygraną. Noc była dosyć chłodna jak na ostatnie standardy.

Na pierwszy ogień Saturn widoczny mniej więcej tak jak na poniższym szkicu. Dawno nie miałem okazji podziwiać tak pięknego widoku tej planety. Zastanawiałem się nawet, czy nie zrezygnować ze szkicowanie na rzecz zwykłego trwania w zachwycie. Obserwowałem na przemian okularami Fujiyama HD-OR 12,5mm oraz 9mm, które sprawdziły się w tym przypadku najlepiej z mojej szklarni. Na pewno 7mm w bardzo dobrych warunkach znajdzie zastosowanie, a nawet 6 mm. Pentaxy XL oraz XF sprawdzają się w obserwacjach DSO w większym teleskopie, kiedy potrzebuję trochę większego pola widzenia, natomiast ortho dają niesamowicie czysty, ostry i klarowny obraz przy obserwacji przy wszystkich obiektów.

saturn.PNG.8e302c9341aa0b7c71f5a3eb985eb494.PNG

Jako drugi prawdziwy Gigant, Jowisz z pasami chmur i strefami. Po pierwszej, kiedy "przeskakiwałem" kolejno z planety na planetę można było dostrzec na tarczy Jowisza czarny cień Europy, która zbliżała się do tarczy niknąc wkrótce w jej blasku. Najlepszy obraz Jowisza uzyskałem w okularze Fujiyama HD-OR 12,5mm. Poniższy szkic nie jest zbyt dokładny ze względu na zmęczenie. Zresztą można było zgłupieć od widoków. Mimo niskiego położenia również, Księżyc prezentował się całkiem dobrze. Jowisz nie pokazał jeszcze wszystkich szczegółów dostępnych dla posiadanego przeze mnie MC. To dopiero przedsmak prawdziwej uczty.

jowisz.PNG.a7f6f03f5ca4b2b1a4ec79c4acb9f34e.PNG

PS szkoda trochę, że nie mam już żadnej pary do bino, warunki sprzyjały miarodajnym porównaniom.

Edytowane przez megrez23
  • Like 3
  • Thanks 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Tym razem dwa szkice Jowisza wykonane w warunkach balkonowych. Pierwszy z wykorzystaniem nasadki dielektrycznej GSO SCT 2 cale, a drugi na wprost z pominięciem nasadki. Niestety nie są to rysunki wykonane w tym samym czasie, ale wnioski są jednoznaczne /moje wypociny tego tak nie oddają, ale tak jest/. Bez nasadki kontrast i szczegóły wyraźniejsze. Widoczna większa ilość pasów i stref. Te same wnioski dotyczą zestawowej nasadki SW, chociaż w SW obraz moim zdaniem lepszy niż w GSO. Wiem, że Ameryki nie odkryłem, ale warto przekonać się o tym na własne oczy. Rysunek górny północ na górze, na dolnym odwrotnie.

IMG_20210801_131118.thumb.jpg.dbe29a981a4ce0170a1fd2b79cb3664b.jpg

Tegoroczne obserwacje gazowych gigantów ze względu na położenie bez nasadki. Kolejne sezony kiedy będą wyżej zobaczymy.

PS obserwacje Saturna prowadzą do tych samych wniosków.

Poszukiwania docelowej kątówka czas rozpocząć! Ale nie zapominajmy, że jednak seeing ma kluczowe znaczenie.

Edytowane przez megrez23
  • Like 3

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Poniżej mój szkic Jowisza z piątku trzynastego w Mak-u 150. Przy 110 razach niby wszystko ok, stabilne, ale jednak brakuje subtelnego detalu. Już przy powiększeniu 160 razy wyraźnie widać destrukcyjny wpływ turbulencji atmosferycznych, które skutecznie ograniczają możliwości obserwacyjne nawet w mniejszym powiększeniu. Kolory piękne pastelowe, RGS ma lekko pomarańczowy kolor.

IMG_20210815_152400.thumb.jpg.3319c263bc06e95022dc8af8c06edf9f.jpg

  • Like 2

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

14 czerwca 2023

Zanim wrzucę kolejne dwa nowe szkice z ostatniej balkonowej obserwacji DSO opiszę wrażenia jakie towarzyszyły mi w czasie tej zaledwie 50 minutowej sesji /00:40-01:30/.

Na jakiś czas ze względu na sprzedaż GSO12 z powodu permanentnego braku pogody zawieszam temat: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/26583-milky-way-beyond/ 

Po dosyć długiej przerwie w obserwacjach balkonowych DSO postanowiłem tym razem refraktorem Sky-Watcher 120ED Black Diamond przy użyciu okularu Baader Classic Ortho 18 mm zapolować na znane i lubiane  obiekty, które łatwo możemy odnaleźć w pasie Drogi Mlecznej /pomimo lekkiej wilgoci i lamp ulicznych w dalszym ciągu mogę dostrzec jej jasne pasma/ .

Jako pierwszy obiekt gromada kulista M55, jasna z wyraźną granulacją pojedynczych gwiazd.

Kolejnym obiektem była Mgławica Laguna - M8, z dobrze widoczną częścią centralną podzieloną na dwie części oraz niewielką gromadą gwiazd.

Następnie wycelowałem w Mgławicę Omega, M17 - jej charakterystycznego kształtu nie sposób pomylić z innym obiektem, a poza tym ku mojemu zdziwieniu dostrzegłem ten ciemniejszy obszar jako pociemnienie, które wywołuje wrażenie, że obserwujemy łabędzia unoszącego się na tafli wody. Kto chociaż raz miał okazję zobaczyć ten obiekt wie o czym piszę.

M16, Mgławica Orzeł - tutaj również zaskoczenie - mogłem dostrzec, że gwiazdy mgławicy są skąpane w delikatnej mgle.

Na koniec, który nastąpił dosyć niespodziewanie ze względu na nadciągające chmury prawdziwa perełka, mianowicie Gromada Dzika Kaczka, M11 - gromada otwarta widoczna jako zwarte, nieduże skupisko gwiazd.

Dodam jeszcze, że w obserwacjach balkonowych bardzo przydała się muszla oczna którą posiada okular BCO18. Osłaniała skutecznie moje oko od blasku ulicy dzięki czemu mogłem spokojnie  przypatrywać się wyżej opisanym obiektom.

c.d.n.

 

 

Edytowane przez megrez23
  • Like 6

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światła to jedno, jasne niebo to drugie ale komary rąbią tak wściekle, że szkoda gadać. Nawet chemia niewiele pomaga... Jak EQ5 daje sobie radę z metrową rurą? Kiedyś próbowałem 120/1000 na EQ3-2 i to był kiepski pomysł. Zastanawia mnie czy jest duża różnica w sztywności między tymi montażami zakładając, że oba stoją na pancernym statywie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Przemek_K napisał:

Jak EQ5 daje sobie radę z metrową rurą?

Edek 120 i EQ5 dają radę, jestem z tego zestawu zadowolony. Jeśli masz wątpliwości to bierz śmiało.

ref.PNG

  • Like 2

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaję szkice do moich ostatnich obserwacji balkonowych z 14-ego czerwca. Są to rysunki znanych obiektów opisanych trochę w tym wątku, mianowicie mgławice Laguna oraz Omega. Poniżej wrażenia wzrokowe jakie odniosłem spoglądając na te cudeńka. Co do odwzorowania rozmieszczania gwiazd to istny horror. Skupiłem się głównie na subtelnościach M17 i M8.

laguna.PNG.1675bae1e1ff78ada1b6dd4b648d6043.PNG                                                                        l2.PNG.21b83a87ac5b926a63b21a92309ace67.PNG

         omega.PNG.9896b44b47dfd3ab157941921168b987.PNG                                                                                o2.PNG.ca5d66e5bb0120a783ee055f00184048.PNG

Pozdrawiam Jarek

 

  • Like 4
  • Thanks 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17/18 czerwca 2023

Poniżej balkonowy szkic mgławicy – Trójlistna Koniczyna okraszony garstką wrażeń z ostatniej sesji obserwacyjnej.

Zaczęło się dosyć sceptycznie około 23:30, wyszedłem z moją lornetką Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36° na balkon, żeby sprawdzić zgodność stanu nieba z serwisami pogodowymi. Ku mojemu zdziwieniu południe i cała dostępna mi część nieboskłonu była rozgwieżdżona. Skierowałem maleństwo w kierunku Skorpiona i po chwili pomyślałem „ja piernicze, ile tam gwiazd”. To co zobaczyłem nawet w moich warunkach zrobiło piorunujące wrażenie. Spacerowałem tak po Drodze Mlecznej poprzez Strzelca, Tarczę Sobieskiego, Orła, Delfina, Strzałę dostrzegając niebo jakie ludzie mieli dostępne w zamierzchłych czasach. Jednym słowem magia, której nie sposób opisać słowami.

Skoro pogoda ok, to również uruchomiłem refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z napędem w osi RA. Wrzuciłem w nasadkę pryzmatyczną Baadera okular Baader Classic Ortho 18 mm i dalej hasałem po obiektach DSO łapiąc chciwie każdy foton docierający do obiektywu z odległej zimnej i pustej przestrzeni.

Kolejno padały jak muchy, położona nieopodal rozgrzanego do czerwoności nadolbrzyma Antaresa gromada kulista M4, w której można było dostrzec granulację pojedynczych gwiazd. Następna gromada kulista M80, jako słaba sferyczna mgiełka. Oczywiście nie obyło się bez Laguny, Omegi i Orła. Przy okazji sprawdziłem, że to co wziąłem za M55 okazało się gromadą kulistą M22. Wycelowałem jeszcze w Dziką Kaczkę, Hantle i gromadę kulistą w Strzale, czyli M71.

Wróćmy jednak do M20, czyli Trójlistnej Koniczyny, której poświęciłem nieco więcej czasu. Obiekt dużo bardziej subtelny od Laguny, czy też Omegi. Niemniej jednak muszę stwierdzić, że robił wrażenie jakby składał się z dwóch lub trzech obszarów.

                       M20.PNG.fc25c0f04bb4ebfdba4aea024ba130d7.PNG                                                        M20N.PNG.db0bfcfe05bd6eb749f8e00ad9768d18.PNG

To chyba tyle tym razem. Około 01:30 z żalem rozstałem z tym co od lat nie daje mi spokoju.

Pozdrawiam Jarek

  • Like 6

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

12 lipca 2023

W końcu kupiłem nasadkę kątową 2 cale SW dielektryk i mogę podziwiać wspomniane w poprzednich postach obszary w szerszym polu widzenia, korzystając z okularu SWA 26 mm FOV 70°. Moją kolekcję balkonowych szkiców dopełniam rysunkiem "Mgławicy Orzeł". To popularna gromada otwarta M16 - NGC 6611 składająca się 460 młodych gwiazd i związana z nią mgławica emisyjna IC 4703.

m16.PNG.c548007a7904841b2df5a8d73a4d4a0d.PNG

m16n.PNG.55c3d1458c7f31089ee6941076cfc03f.PNG

Na koniec mam pytanie do bardziej doświadczonych o filtr który mógłbym zastosować w moich warunkach do poprawy widoczności tego typu obiektów mgławicowych.

Przypomnę tylko, że mam warunki balkonowe średniej jakości, refraktor SW 120 ED i stosowane powiększenie 35x lub 50x. Czy w moim przypadku to ma sens? Proszę o porady.

Pozdrawiam Jarek

 

 

Edytowane przez megrez23
  • Like 4

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 lipca 2023

Poniżej kolejny poglądowy szkic balkonowy obiektu, który stanowi niewątpliwie łakomy kąsek dla każdego obserwatora. Gromada otwarta "Dzika Kaczka" M11 -NGC 6705, znajdująca się w gwiazdozbiorze Tarczy, jest jedną z najbardziej bogatych w gwiazdy i zwartych gromad otwartych.

m11.PNG.a0052f6ea0df3ccb04a135cbb1b5a4db.PNG

m11n.PNG.f1f7a9ed7023856a65e1fe4e5b6a69a1.PNG

Myślę, że moje rysunki przekonały chociaż kilka osób, że warto próbować obserwować nawet w skromnych warunkach, a nieboskłon uraczy nas wachlarzem nieograniczonych możliwości. wystarczy tylko chcieć.

c.d.n.

 

Edytowane przez megrez23
  • Like 6

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 13.07.2023 o 18:34, megrez23 napisał:

Na koniec mam pytanie do bardziej doświadczonych o filtr który mógłbym zastosować w moich warunkach do poprawy widoczności tego typu obiektów mgławicowych.

Przypomnę tylko, że mam warunki balkonowe średniej jakości, refraktor SW 120 ED i stosowane powiększenie 35x lub 50x. Czy w moim przypadku to ma sens? Proszę o porady.

Pozdrawiam Jarek

To może mi ktoś odpowie na to pytanie?😁🤣

  • Haha 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupi UB lub UHC-ale WYŁĄCZNIE firmy Lumicon, to ma to sens. Ale jak kupi jakikolwiek SUPLEMENT (niezależnie od rodzaju-OIII,H-beta,UHC itp) firm ESiok i inne kitowe baziewie to nie ma sensu.

Może jeszcze poszaleć i kupić OIII 3gen.Lumicon(cena ok 2000zł/2"),alternatywne wyselekcjonowany OIII 7nm SvB(660zł/2"),tyle że odpadną mgławice refleksyjne,ciemnotki, i niektóre rozległe mgławice z emisja H-beta,z którymi UB=UHC sobie w mniejszym lub większym stopniu radzi(były raporty z obserwacji na ten temat). To tyle w temacie,i nie ma się co rozpisywać i tworzyć prac doktorskich....więcej pytań nie mam..

  • Like 1
  • Thanks 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orion UB 2 cale zostaje u mnie.

Pozdrawiam Jarek 

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

12 sierpnia 2023

Przedstawiam dwa z czterech szkiców wykonanych w trudnych warunkach miejskich /bardziej podmiejskich/ balkonowych moim refraktorem ED120 Sky-Watcher tym razem z wykorzystaniem dwucalowego filtra Orion Ultra Block. Co tu dużo pisać, sami zobaczcie różnicę porównując poprzednie szkice. Dodam tylko, że rysunki mgławic zostały najpierw naniesione na uprzednio wydrukowane fragmenty atlasu, a następnie w domowym „zaciszu” przeniesione na kartki z bloku technicznego. Pozwala to skoncentrować się na kształcie i proporcjach obserwowanego obiektu nie tracąc czasu i energii na nanoszenie gwiazd. Co prawda filtr wycina słabsze gwiazdy, ale coś za coś. Poniżej przykłady z „brudnopisu”.

p1.PNG.7bb8d3971f4c72c468f5746bed31952c.PNG    p2.PNG.fba306eac730d40008607048e1a2c450.PNG

Mgławica Laguna z wykorzystaniem filtra wygląda naprawdę imponująco, widoczne są cztery obszary mglistych poduszek, w jednej z nich jest widoczna gromada otwarta NGC 6523 (pięknie widoczna, zwłaszcza bez filtra).

m8.PNG.33a06cb53e01b196eefd576a68d2727c.PNG         m8n.PNG.043f6a1d05f05b7856bb5df27874ef2d.PNG

Co do Trójlistnej Koniczyny, to zaryzykowałem i zaznaczyłem położenie jej płatków, które jak się okazało są ułożone jak na moim szkicu. Z początku myślałem, że to sugestia, ale po sprawdzeniu jest jak na szkicu.

 

m20.PNG.7ac60a030eb84731253ba47de9f73324.PNG        m20n.PNG.2152b7d868f69e1cf0253254df43df5e.PNG

Warunki naprawdę bardzo dobre, widoczne ramię Strzelca przedzielone ciemnym pasem oraz zagęszczenia gwizd. Seeing Ant. IV, Saturn w lekkiej poświacie zerkając nań przez teleskop.

c.d.n.

Edytowane przez megrez23
  • Like 5

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, megrez23 napisał:

Mgławica Laguna z wykorzystaniem filtra wygląda naprawdę imponująco,

I to pod miejskim niebem. Dzięki. Wlewasz nadzieje w serca astroamatorów zmuszonych do egzystencji w wielkich miastach.

Przy okazji widzimy jak to naprawdę wygląda w wizualu. Obiekty mgławice są na tyle blade, że o kolorach nie ma mowy w teleskopach za przeciętną cenę.

Ja widziałem (ale kiedyś, przez SW 70/500mm na AZ2) we Wrocławiu Messier'a 31 czyli Galaktykę Andromedy i nawet poczyniłem potem szkic z pamięci - ale to była zwykła elipsoidalna plama zanikająca ku brzegowi - mało ciekawa. 😉

Radością było jej znalezienie i wiedza na co patrzę.

 

Siema

Wszystkie wszechświaty są wieczne

yyy.png

Edytowane przez Ekolog
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • ignisdei zmienił tytuł na Light pollution na pohybel, czyli miejskie obserwacje balkonowe

...nucąc sobie "Idąc cmentarną aleją...", pieśń znanego polskiego zespołu TSA, wrzucam kolejne szkice z 12-ego sierpnia znanych obiektów z wykorzystaniem filtra Orion Ultra Block 2 cale. Poniżej mgławica Omega i Orzeł widoczne w SWA 26mm FOV 70°.

m17.PNG.a791febdcafdec5afdce625e75e98fa1.PNG   m17n.PNG.c8926afbe431d6611337d1ad99cd0ed6.PNG

m16.PNG.b707670b29c34d077da8cd56969963fd.PNG  m16n.PNG.c27ead985b2f40b5242ac700ca474453.PNG

Edytowane przez megrez23
  • Like 7

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 sierpnia 2023

Kolejne skromne szkice balkonowe. Tym razem M27 i M71 podziwiane w szerokim polu okularu SWA 32mm FOV 70°. Pomimo wielu ograniczeń mojej miejscówki można siedzieć i gapić się długi czas w niebo usiane gwiazdami, a już gęste obszary Drogi Mlecznej sprawiają wrażenie "siania obrazu" - przecież patrzymy na mrowie gwiazd. Poniżej ledwie namiastka urokliwych obszarów Naszej Galaktyki.

m27.PNG.c869346218af1f75886fb1e72e1c5ebe.PNG         m27n.PNG.46a041f50a3dbdb983b3d62a0ee1093e.PNG

 

m71.PNG.239394e5bea9825ffd33c559258596da.PNG        m71n.PNG.929378a24d9b57460055e758025b9fe7.PNG

Pozdrawiam Jarek

  • Like 3

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmienia się moja balkonowa miejscówka. Blok po prawej, parking pod balkonem. Ciekawe, czy widoki nocnego nieba, którymi mogłem cieszyć się ostatnio zostaną tylko wspomnieniem? Obawiam się, że lampy uliczne przeszkadzające w obserwacjach będę wspominał z rozrzewnieniem. Wkrótce się przekonam.

BDI będzie na pewno gwoździem do trumny.

To co mam teraz to full wypas.

IMG_20230818_195828.jpg

IMG_20230818_195732.jpg

Edytowane przez megrez23
  • Sad 4

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę pomarudziłem i snułem przepowiednie  w poprzednim poście, taki ze mnie osiedlowy Wernyhora, a tu wyskakuje jak królik z kapelusza kolejny szkic z 19 sierpnia 2023. Warunki podmiejskie – balkonowe, tradycyjnie wykorzystałem refraktor ED120 SW - f/7.5, zawieszony na EQ5 z prowadzeniem w osi RA.

Poniżej rysunek gromady otwartej M15 z wykorzystaniem okularu SWA 26 mm FOV 70°, powiększenie 35X. No co tu wiele gadać, "maleństwo".

m15.PNG.f4fb86f52fb72ec5b7fc1feefdd83f7f.PNG     m15n.PNG.c2479bdb8ceeff873da57f76ec593472.PNG

  • Like 6

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 sierpnia 2023

Warunki podmiejskie – balkonowe, niebo czyste, przejrzystość 5/6, seeing Ant. IV.

Refraktor ED120 SW - f/7.5 zawieszony na EQ5 z prowadzeniem w osi RA.

Poniżej rysunek gromady otwartej IC 4665 znanej również jako Trójząb Posejdona  z wykorzystaniem okularu SWA 32 mm FOV 70° (28x). Szkic wykonany na czarnym papieże długopisem żelowym.

IC4665.PNG.9661b1a3c5c7617afa17b4be7418664c.PNG

 

Edytowane przez megrez23
  • Like 2

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś tak mam że ciężko mi się emocjonować gromadami otwartymi.

Może takie gęste, mocno zwarte.

Mimo wszystko doceniam szkice.

Sam chciałbym umieć przenosić to co widzę na papier i ekran.

ATM 13",GSO 8", ES-y 82 : 24mm, 14mm, 8,8mm, 6,7mm, 4,7mm , GSO Superview 30mm, Nikon Action EX 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)