Skocz do zawartości

Obiektyw Chinon 200mm f3.5 do astrofografii


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam możliwość kupienia obiektywy Chinon 200mm, używał bym go głownie do astrofoto. Może ktoś z forum go używał, chętnie bym się dowiedział co o nim sądzicie. Niestety nie mogę znaleźć za dużo przykładowych zdjęć gwiazd wykonanych za jego pomocą, może ktoś tutaj będzie miał jakieś sample. Wiem tylko że posiada lekką aberracje, ale to nie powinien być duży problem po lekkim przymknięciu przysłony.

Nie jest to może najlepszy wybór, ale w tej cenie nie oczekuję cudów.

Opcjonalnie poleca ktoś może jakiś w miarę budżetowy, bardziej sprawdzony zamiennik tego obiektywu? Najlepiej z mocowaniem m42. Tak do 400zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak serio Ci napiszę, że sam przerabiałem poszukiwanie najpierw okularów do teleskopu, a teraz poszukuję obiektywów do Nikona. Niestety nie ma dobrych opcji budżetowych. Sam ciułałem na okulary, żeby nie były to lipne chińczyki, tylko trochę lepsze chińczyki ? Wydaję mi się, że taka sama kwestia jest z obiektywami. Niestety nie ma tanich i dobrych obiektywów. Trzeba się z tym pogodzić, że optyka kosztuje. Nie chcę w żaden sposób się mądrzyć czy też zniechęcać, ale tutaj chyba nie ma półśrodków i nie mówię tu o obiektywach za miliony monet, ale za 400-500 złotych to ja nie widzę żadnej sensownej optyki w fotografii.

  • Like 1

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanie obiektywy to najgorszy błąd. Dobre 200m zaczyna się od używek za 2,5k. pln. NIby masz F3,5 ale żeby gwiazdki jako tako wyglądały musisz przykręcać do F6. Wiec lepiej odłożyć na lepszy obiektyw ale np z krótszą ogniskową np samyanga 135. Daje super efekty na F2,8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że najlepiej przeznaczyć z 2tys na obiektyw, ja niestety tyle nie mam i szybko nie będę mieć okazji pozwolić sobie na taki wydatek. Co do starszych obiektywów to używam Carl Zeiss 135mm i narzekać nie mogę.

Chciałbym po prostu spróbować z dłuższą ogniskową.

Na razie się chyba wstrzymam, może poszukam taira 3s.

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szukasz czegoś na m42, lepiej poczekaj aż coś trafi się na giełdzie forum astro. Wtedy możesz podejrzeć zdjęcia gwiazd z tego konkretnego egzemplarza.  
Obiektywy wiekowe, wiele po przejściach. Trafienie na taki który dobrze pokaże gwiazdy to loteria. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Stachu napisał:

Wiem że najlepiej przeznaczyć z 2tys na obiektyw, ja niestety tyle nie mam i szybko nie będę mieć okazji pozwolić sobie na taki wydatek. Co do starszych obiektywów to używam Carl Zeiss 135mm i narzekać nie mogę.

Chciałbym po prostu spróbować z dłuższą ogniskową.

Na razie się chyba wstrzymam, może poszukam taira 3s.

Dzięki

Myślę, że jeśli masz Zeissa 135mm a chcesz popracować z większą ogniskową to lepiej będzie przeskoczyć na 300mm. Niestety moi Poprzednicy mają rację, za 400-500 złociszy ciężko będzie coś rozsądnego znaleźć.  Myślałeś może o zoomie czy w ogóle odrzucasz tę opcję jako tandetną? Używany "Canon EF 75-300mm/4-5,6 II, USM" powinien Ci się zamknąć w Twoim budżecie. Nie mam pojęcia jak on się sprawuje w astrofotografii, no i nie wiem czy istnieje do niego jakaś redukcja na gwint M42. Po prostu tak mi się na głos pomyślało.  Też pewnie chiński ale przynajmniej markowy.

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, DarX86 napisał:

Jeśli szukasz czegoś na m42, lepiej poczekaj aż coś trafi się na giełdzie forum astro. Wtedy możesz podejrzeć zdjęcia gwiazd z tego konkretnego egzemplarza.  
Obiektywy wiekowe, wiele po przejściach. Trafienie na taki który dobrze pokaże gwiazdy to loteria. 

To wiem, cały czas przeglądam giełdę. Po prostu mam okazję kupić ten konkretny obiektyw, ale wole się chyba wstrzymać. Wiem że obiektywy Chinona są bardzo dobre, sam mam 55mm, ale jeśli chodzi o astrofoto to nie mam pojęcia jak się spisują. Akurat biorę od zaufanej osoby która dba o obiektywy, więc jestem pewny że jest w 100% sprawny.

 

3 godziny temu, Lunatyk_101 napisał:

Myślałeś może o zoomie czy w ogóle odrzucasz tę opcję jako tandetną?

Zooma raczej odrzucam, według mnie obiektywy stałoogniskowe są zwykle dużo lepsze od zoomów.

 

3 godziny temu, Lunatyk_101 napisał:

  Też pewnie chiński ale przynajmniej markowy.

Czemu twierdzicie że chce kupić jakiś chiński obiektyw. ? Swoją drogą takie marki jak Chinon (japońska marka) produkowały na prawdę dobre optycznie obiektywy, jak już wyżej pisałem mam taki i mogę go polecić do fotografii dziennej. Wole kupić dobry manualny obiektyw, który ma już swoje lata niż tani canonowski obiektyw.

Takie jest moje zdanie.

Edytowane przez Stachu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Stachu napisał:

Zooma raczej odrzucam, według mnie obiektywy stałoogniskowe są zwykle dużo lepsze od zoomów.

Jest to prawdą pod warunkiem, że porównujesz obiektywy podobnej klasy. Nowe zoomy ze średniej półki mogą dawać ładniejszy obrazek niż state obiektywy stałoogniskowe. Kilka razy miałem nawet okazję się o tym przekonać osobiście. Trzeba jednak pamiętać, że zoomy, zwłaszcza te tańsze, często mydlą na długim końcu, niektóre mogą się też zsuwać pod własnym ciężarem co je praktycznie dyskwalifikuje z zastosowań astrofotograficznych.

Godzinę temu, Stachu napisał:

Czemu twierdzicie że chce kupić jakiś chiński obiektyw. ? Swoją drogą takie marki jak Chinon (japońska marka) produkowały na prawdę dobre optycznie obiektywy, jak już wyżej pisałem mam taki i mogę go polecić do fotografii dziennej. Wole kupić dobry manualny obiektyw, który ma już swoje lata niż tani canonowski obiektyw.

Stare to raczej z Niemiec (w tym NRD), ZSRR lub Japonii niż z Chin ? Ja też to przerabiałem i trochę się wyleczyłem ze starych obiektywów. Wiele z nich to były szkła dobre w czasach, kiedy je projektowano i produkowano. Od tamtej pory technologia poszła do przodu, są np. lepsze powłoki. Jak będziesz miał okazję, to zrób porównanie stałki Chinona z zoomem Canona lub Tamrona ze średniej półki. Ja zastosowałem kiedyś taką procedurę testową i nowsze (i jednocześnie droższe) zoomy okazały się lepsze:

1. Ustawiłem ogniskową zooma na taką jaką ma stara stałka.
2. Przełączyłem tryb aparatu na priorytet przysłony lub pełny manual, zooma ustawiłem na pełną dziurę, odczytem wartość i domknąłem stałkę do takiej samej wartości. To powinno dać obiektywowi stałoogniskowemu dodatkową przewagę, bo lekkie przymknięcie przysłony pozwala zredukować wpływ wad optyki na jakość zdjęcia.
3. Zrobiłem zdjęcia oboma obiektywami (taki sam kadr) i porównałem jakość.

Nie piszę tego, aby kogokolwiek zniechęcać do zakupu starych manualnych obiektywów. Wg mnie jest to jakaś opcja, jeśli nie chcesz przeznaczać dużych pieniędzy na optykę, ale jeśli możesz sobie pozwolić na nowszy obiektyw w przedziale 500-800 zł, to rozważ to, bo może się on okazać jakościowo lepszy.

Edytowane przez Magnetar
  • Like 1

Lornetki: BGSz 2,3x40, DO Chase 10x50 ED, DO Extreme 15x70 ED | Statyw: Slik PRO 700DX
Teleskop: SW Mak 127/1500 + Bino | Montaże: ALT-AZ5, EXOS-2 OnStep

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)