Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć witam To pytanie pojawiało się już pewnie setki tysięcy razy czy moglibyście pomóc mi w wyborze pierwszego teleskopu dla mnie i dla syna budżet to 700 - 800 zł gabaryt nie stanowi problemu z góry dziękuję wszystkim za pomoc pozdrawiam i życzę udanych obserwacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, [email protected] napisał:

https://www.olx.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-90-900-az3-CID767-IDHJgaQ.html#1231d20bbd

Od tego zaczynałem parę lat temu. Spełnia wszystkie opisane wyżej wymagania.

Pozdrawiam

W życiu... 

EDIT można długo wymieniać powody, dla których ten zestaw jest bez sensu. 

Montaż AZ3 wyprodukowali skośnoocy bracia lata świetlne temu, zalega na magazynach i wciskają ten szmelc wszędzie gdzie się da. Można owszem zamontować na to długą tubę, ale później pozostają rozkosze drgającego obrazu... 

Ten zestaw spełnienia tylko kryterium cenowe. 

Zanim będzie można polecić cokolwiek, potrzebna jest odpowiedź na pytanie, jakie macie niebo w miejscu obserwacji? Czy widzisz Drogę Mleczną?

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli ma być w budżecie to pozostaje chyba tylko jakiś mały refraktor jak SW 80/400 (jest akurat na giełdzie za 250) a reszta na montaż lub statyw - powinno starczyć. Małe, zgrabne, poręczne - na początek i tak zachwyci. 

Ewentualnie budżet x2 i czekać aż syna 8 (ostatecznie 6) na dobsonie się trafi.

Poczytaj przypięte tematy o pierwszym teleskopie, tam naprawdę ładnie wszystko jest opisane łącznie z tym jak zadawać pytania by uzyskać konkretną odpowiedź bo teraz to tak w ciemno trochę Ci radzę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ghandi001 napisał:

Cześć witam To pytanie pojawiało się już pewnie setki tysięcy razy czy moglibyście pomóc mi w wyborze pierwszego teleskopu dla mnie i dla syna budżet to 700 - 800 zł gabaryt nie stanowi problemu z góry dziękuję wszystkim za pomoc pozdrawiam i życzę udanych obserwacji

Mieszkamy pod Poznaniem wokół nas większość to domy jednorodzinne małe osiedla domków. Wiec jest stosunkowo jasno 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.olx.pl/oferta/teleskop-bresser-150-750-newton-6-dobson-szukacz-gso-8x50-CID767-IDG9zZo.html#9f8257ff3d Budżet troszke przekroczony .Sam się zastanawiałem czy nie kupić ? ale sprzedający nie przewidział wysyłki.  W podobnej cenie sa dwa refraktory 102mm 

TS 15x70 Marine ED , Celestron 20x80  , Celestron Skymaster 25x100,  Newcon 10x50  , Meade 102/600., SW 150/1200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za każdym razem zastanawiam się co zrobić, aby nie kazać ludziom przekopywać ton postów w odpowiednim dziale i pozostawiać ich dalej w niewiedzy.

Przed pandemią należałoby polecić spotkanie z lokalsami, tak najszybciej można poznać co i jak w praktyce. Teraz uważam, że jest to po prostu zbyt ryzykowne i nieetyczne proponować coś podobnego.

Co zrobić, aby nie proponować zakupu, który moim zdaniem nie ma sensu.

Co zrobić, gdy nie zna się osoby, której należy coś polecić. Jej warunków fizycznych i cech charakteru.

Co zrobić, aby nie polecić sprzętu, który mimo, że dobry, na skutek powyższej niewiedzy nie będzie mógł być dobrze użytkowany i zabije rodzącą się pasję...

Bez większych pieniędzy będzie ciężko.

W skrócie mam dwie propozycje, obie raczej poza budżetem.

1. albo 8 calowy Newton 1200mm (F6) na montażu Dobsona [najlepszy stosunek cena do możliwości, dużo DSów w zasięgu ale to duża, nieporęczna Frania]

2. refraktor Messier AR-102XS 102/460 na montażu AZ4 [mały, krótki, mobilny sporo DSów w kontekście, do małych i średnich powiększeń, szerokich pól gwiezdnych ale większa aberacja chromatyczna na Księżycu]

Każdy musi sam zdecydować co preferuje.

 

Uważam, że refraktor 90/900 to długa tuba wymagająca nieco lepszego montażu jak EQ3-2. Ja nie lubię takich tub, ale są one lepsze optycznie od tych krótkich, mają mniejszą aberację chromatyczną, lepiej nadają się do dużych powiększeń, ale moim zdaniem są po prostu znacznie mniej wygodne od krótkich refraktorów. Co kto lubi, ja Księżyca nie oglądam, wolę szerokie pola i DSy w kontekście, tego jest cała masa, zwłaszcza pod ciemnym niebem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Ghandi001 napisał:

Cześć witam To pytanie pojawiało się już pewnie setki tysięcy razy czy moglibyście pomóc mi w wyborze pierwszego teleskopu dla mnie i dla syna budżet to 700 - 800 zł gabaryt nie stanowi problemu z góry dziękuję wszystkim za pomoc pozdrawiam i życzę udanych obserwacji

Przed wzrostem cen na rynku można nawet było coś polecić na początek np dobson 6 150/1200 były w zakładanym budżecie. Obecnie trudno coś doradzić, a i  zdostępnością towaru też słabo. Zatem może lepiej rozbierać i kupić coś w granicach Dobsona 6 a najlepiej  8 cali jeśli gabaryty nie mają znaczenia. Dodatkowo taki teleskop łatwiej odsprzedać jak ta pasja nie wciagnie

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, 

Celestron nexsrar 5i, AZ 5

Nikon EX 8x40

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są giełdy, tu, na astropolis.pl i astromaniak.pl.

Sprzęt jest tańszy a niekiedy lepszy od tego ze sklepów. Bo poprzedni właściciel, gdy dbał, to tuningował swoje zabawki.

A szansa na to, że ktoś Cię oszuka jest zwykle mniejsza niż np na olx, choć i tu coś czasem się zdarzy...

Generalnie należy kupować od ludzi będących dłużej na forum i po rozmowie telefonicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Kipisz napisał:

Ja mam w domu teleskop optisan staro 70076 i wiem że kolejny który kupię to będzie Dobson 10' bo jesli mam płacic za pół środki to wolę raz zapłacić i się cieszyć z obserwacji. 

Czy kupiłbyś 10" Dobsona jako pierwszy teleskop ?

TS 15x70 Marine ED , Celestron 20x80  , Celestron Skymaster 25x100,  Newcon 10x50  , Meade 102/600., SW 150/1200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Kipisz napisał:

Nie, ale kupiłbym coś taniego używanego aby popatrzeć na księżyc i sprawdzić siebie czy mnie to nie znudzi 

Mi patrzenie na Księżyc bardzo szybko się znudziło ;-). Zaraz po tym, jak zobaczyłem DSy. 

EDIT a w zasadzie DSy w kontekście. Niewiele jest takich DSów, które lubię oglądać w bardzo dużym powiększeniu. Ale co kto lubi, każdy z nas inaczej ogląda niebo i co innego ceni sobie najbardziej. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, kjacek napisał:

Mi patrzenie na Księżyc bardzo szybko się znudziło ;-). Zaraz po tym, jak zobaczyłem DSy. 

EDIT a w zasadzie DSy w kontekście. Niewiele jest takich DSów, które lubię oglądać w bardzo dużym powiększeniu. Ale co kto lubi, każdy z nas inaczej ogląda niebo i co innego ceni sobie najbardziej. 

Wiadome że apetyt rośnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupując pierwszy teleskop na całe szczęście nie zagłębiałem się zbytnio w temat. Miałem budżet około 600 zł. Zadzwoniłem do Pana Janusza z Astrokrak ( wtedy nie miałem pojęcia kim był ten człowiek, długo nie miałem o tym pojęcia ). Powiedziałem że na stronie widziałem taki i tak sprzęt i zapytałem czy sprawdzi się jako pierwszy teleskop. Za dwa dni SW 90/900 był u mnie a ja cieszyłem się obserwacjami. Nie rozmawialiśmy o źrenicach, montażach i tym podobnych. Rozmawialiśmy o rowerach : -) . Wymienianie teleskopów , okularów i filtrów ; testowanie , sprawdzanie możliwości to fajny element tego hobby ale liczy się to że chcemy patrzeć w gwiazdy. Ostatnio poszedłem w tę złą stronę mocy a mianowicie za bardzo skupiłem się na sprzęcie a za mało na korzystaniu z tego sprzętu. Ale wróciłem na właściwe tory. Ja uważam że pierwsze pytanie na forum nie powinno brzmieć " jaki pierwszy teleskop ? " tylko : Mam teleskop xyz, co , jak i kiedy mogę przez niego zobaczyć ?

ED: Dobrze że wtedy nie miałem takiej wiedzy jak dziś, pewnie do tej pory błądził bym po necie szukając tego jedynego :-)

Edytowane przez [email protected]
  • Like 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kjacek napisał:

Za każdym razem zastanawiam się co zrobić, aby nie kazać ludziom przekopywać ton postów w odpowiednim dziale i pozostawiać ich dalej w niewiedzy.

Trzeba napisać lepszy poradnik? Przykład z tego forum: "2. Jaka konstrukcja teleskopu Cię interesuje ?" gdzie autor z góry założył że początkujący wie co to jest np. reflektor i refraktor.

 

9 godzin temu, kjacek napisał:

 

 

9 godzin temu, kjacek napisał:

Co zrobić, aby nie polecić sprzętu, który mimo, że dobry, na skutek powyższej niewiedzy nie będzie mógł być dobrze użytkowany i zabije rodzącą się pasję...

Bez przesady. Nie wszystko musi być idealne. ? Trzeba uświadamiać że każdy sprzęt ma swoje zalety i wady, że czasem potrzeba wiedzy.

 

9 godzin temu, kjacek napisał:

Co zrobić, aby nie proponować zakupu, który moim zdaniem nie ma sensu.

Zauważ że dla Ciebie sensu może nie być, ale dla kogoś innego niekoniecznie. ?

 

9 godzin temu, kjacek napisał:

Bez większych pieniędzy będzie ciężko.

Nie zgadzam się z tym. Nie posiadam drogiego sprzętu, a mimo to jestem zadowolony. Można? ?

 

Ja bym polecił cokolwiek w ustalonym przez pytającego budżecie (z lekkim wskazaniem na refraktor), byle tylko nówka że sklepu. Bardziej bym się martwił tym, czy autor tematu ma w sobie tyle zapału by wozić i rozstawiać sprzęt, poświęcić czas na uczenie się nieba, itp. Bez pasji w tym co się robi daleko się nie zajedzie i nikt oraz choćby idealny sprzęt, w niczym nie pomoże.

Delta Optical StarLight 12x60 + Bresser Classic 70/350

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)