Skocz do zawartości

Jaki montaż do teleskopu bresser ar-102s


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakupiłem niedawno tube optyczną bresser ar 102/600 bez montażu. Posiadam zamocowaną szynę  o rozmiarach 220mm x 44mm. Chciałbym zakupić montaż który umożliwiłby obserwacje z dużymi przybliżeniami. Stąd pytanie czy będę mógł zamontować ten teleskop na tej szynie na montażu exos-1 eq4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi odpowiada AZ4 mimo braku mikroruchów. Po za tym zależy mi na jak największej prostocie i mobilności. Niestety nie mam pojęcia jak zachowuje się montaż, który planujesz zakupić. Podczas koniunkcji Jowisza i Saturna używałem x 120 powiększenia (vixen SLV 5 mm). Następnego dnia było 180x (vixen + 1,5 barlow) Ostatniego dnia x 240 (vixen+ barlow x2). To ostatnie powiększenie pokazało mi dwie falujące różnokolorowe kule ale chciałem sobie sprawdzić jak to zadziała. Jeżeli chodzi o powiększenia to dokupię jeszcze Vixena SLV 4 mm co da x150 i to dla mnie max. Przy takich powerach mikro ruchów nie potrzebuje.

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, [email protected] napisał:

Mi odpowiada AZ4 mimo braku mikroruchów. Po za tym zależy mi na jak największej prostocie i mobilności. Niestety nie mam pojęcia jak zachowuje się montaż, który planujesz zakupić. Podczas koniunkcji Jowisza i Saturna używałem x 120 powiększenia (vixen SLV 5 mm). Następnego dnia było 180x (vixen + 1,5 barlow) Ostatniego dnia x 240 (vixen+ barlow x2). To ostatnie powiększenie pokazało mi dwie falujące różnokolorowe kule ale chciałem sobie sprawdzić jak to zadziała. Jeżeli chodzi o powiększenia to dokupię jeszcze Vixena SLV 4 mm co da x150 i to dla mnie max. Przy takich powerach mikro ruchów nie potrzebuje.

Na mikroruchach i dużych powiększeniac mi nie zależy  , powiedz mi tylko jak zachowuje się ten AZ-4 w wysokich elewacjach aż do zenitu tzn. czy tubus nie opada i czy hamulec trzyma bez problemu , jeżeli tak to bardzo dobrze, planuję właśnie taki zakupić do 102 na 460 na nogach  aluminiowych (chodzi o wagę i rozstaw nóg  które są pewnie mniejsze niż stalowe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Leon napisał:

Na mikroruchach i dużych powiększeniac mi nie zależy  , powiedz mi tylko jak zachowuje się ten AZ-4 w wysokich elewacjach aż do zenitu tzn. czy tubus nie opada i czy hamulec trzyma bez problemu , jeżeli tak to bardzo dobrze, planuję właśnie taki zakupić do 102 na 460 na nogach  aluminiowych (chodzi o wagę i rozstaw nóg  które są pewnie mniejsze niż stalowe)

Może najpierw napiszę że obserwacje zenitowe nie są dla mnie przyjemne. Wolę patrzeć nieco niżej tracąc oczywiście nieco na jakości obserwacji. Problemem dla mnie w obserwacjach zenitowych jest szukanie obiektu i ustawienie teleskopu. Jeżeli chodzi o AZ4 to hamulec jest mocny. Moja tuba obciążona jest mikrofokuserem, do tego kątówka 2' GSO i okular Luminos 19 mm, który lekki nie jest i wszystko się trzyma. Ale kiedy wszystko ustawie to siadam na wędkarskie krzesełko i ... podziwiam. Po mocnym dokręceniu hamulca manipulacje tubą są trudne.

  • Thanks 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, wojtek2428 napisał:

To ja się też podpytam jeszcze, jak tam widoczność szczegółów przy tych powiększeniach 120x i 180x. Mam na myśli pasy jowisza i generalnie jak oceniasz uwidacznianie szczegółów przy tych powiększeniach ?

Powiększenie x120 w tym teleskopie z przyzwoitym okularem daje przyjemne widoki Jowisza. Widać pasy w czerwonawym odcieniu. Saturn pokaże pierścienie z przerwą Casinniego. Podczas opozycji Marsa bez problemu widoczne były ciemne struktury na powierzchni. Powiększenie 180 nie pokazało nic więcej po za większymi kulkami i większym falowaniem atmosfery. Obserwacji planet nie prowadzę jakoś wnikliwie. Rzucę czasem okiem przy jakiejś okazji. Wiem jednak że lantanowy Vixen sprawdza się znakomicie. Wcześniej miałem ES-a 5,5 mm, różnica jest spora. Dodatkowo mam mikrofokuser, którego przydatność wzrasta wraz z powiększeniem.

  • Thanks 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)