Skocz do zawartości

Dobór akcesoriów do Mak150


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

od kilku lat zaglądam w niebo lornetką nikon 10x50, i moja żona widząc fascynację postanowiła na urodziny kupić mi teleskop. Zdecydowałem się na iOptron Teleskop Maksutova MC 150/1800 OTA. Balkony mam w mieszkaniu na każdą stronę, do tego raz na jakiś czas jeździmy na wieś, także zależało mi na czymś głównie do księżyca, planet, a jak coś jeszcze więcej zobaczę to super i by było to mobilne. Montaż już wybrałem.

Moje pytanie dotyczy co najlepiej dobrać do tego teleskopu. Może w przyszłości będzie bino, ale na tę chwilę głównie chodzi mi o:

1.      Kątówka - dielektryczna czy zwykłe lusterko, jak tak to jakie modele są warte uwagi, docelowo-przyszłościowo

2.      Okulary i tutaj wersja do księżyca, do planet i coś co może mi się przyda do nieba jak pojadę po za miasto.

3.      Przyszłościowo bino to co do tego, czy może wybrać takie okulary, by później dokupić jeden i połączyć z tym co już mam, czy tutaj się trzeba przygotować na coś innego.

4.      Czytałem też o szukaczu, i niby jest tutaj on średni, czy ktoś, kto miał, ma taki teleskop potwierdza, a jak tak czy warto od razu wymienić.

Z góry dzięki za każdą podpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie odpisuje to może ja...

W dniu 30.12.2020 o 11:20, mariusz21 napisał:

1.      Kątówka - dielektryczna czy zwykłe lusterko, jak tak to jakie modele są warte uwagi, docelowo-przyszłościowo

Elaborat jest tu: https://www.cloudynights.com/articles/cat/articles/mirror-vs-dielectric-vs-prism-diagonal-comparison-r2877
Warto zobaczyć co się trafi na giełdzie. Przy doby seeingu ja widziałem różnicę między zwykłym lustrem a dielektrykiem od SW.

W dniu 30.12.2020 o 11:20, mariusz21 napisał:

2.      Okulary i tutaj wersja do księżyca, do planet i coś co może mi się przyda do nieba jak pojadę po za miasto.

Na początek BCO i SWANy - a potem w zależności od preferencji... Ale MAKi są mało wymagające od okularów

W dniu 30.12.2020 o 11:20, mariusz21 napisał:

3.      Przyszłościowo bino to co do tego, czy może wybrać takie okulary, by później dokupić jeden i połączyć z tym co już mam, czy tutaj się trzeba przygotować na coś innego.

Zmienia się długość toru optycznego więc nie wiem na ile uda się tobie połączyć z tym co będziesz używał bez bino.

W dniu 30.12.2020 o 11:20, mariusz21 napisał:

4.      Czytałem też o szukaczu, i niby jest tutaj on średni, czy ktoś, kto miał, ma taki teleskop potwierdza, a jak tak czy warto od razu wymienić.

Jeśli do planet i księżyca to cokolwiek. Jeśli do DSów to od razu warto wymienić na kątowy z obrazem ziemskim GSO 8x50

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)