Skocz do zawartości

Teleskop dla 8 latki i trochę dla taty :)


miniol77

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Troszkę postudiowałem forum i parę wątków znalazłem na temat małych teleskopów na początek. Na temat firm co nieco też. Chcę kupić teleskop dla 8 letniej córki, żeby oderwać  ją po elearningu popołudniami od laptopa i tv i pokazać trochę inny świat.

Obserwacje w centrum Poznania,świateł dookoła pełno. Na razie tylko balkon albo parapet. Okna od strony wschodu i zachodu. Balkon od strony południowo-zachodniej. Przy bezchmurnym niebie widać gołym okiem trochę gwiazd. Ale to nie to samo co pod ciemnym niebem u moich rodziców.  Myśle głównie o Słońcu i Księżycu. Nie wiem czy tymi  maleństwami, które pokażę niżej da się złapać jakieś planety. Na wiosnę wyjazdy do dziadków, gdzie będzie dostęp do ciemnego nieba to może jakieś mgławice uda się też zobaczyć. Z uwagi na córę zastanawiam się nad modelem N76, ale znalazłem też modele N82,chociaż różnica między nimi pewnie niewielka. Skywatchere małe niedostępne na razie więc właściwie tylko 3 firmy  mają coś takiego:

1. https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_86&products_id=1329&lunety=Teleskop Celestron N 76 FirstScope IYA

2. https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_86&products_id=4809&lunety=Teleskop Spinor Optics N 82 300 Dobson

3. https://deltaoptical.pl/teleskop-celestron-cometron-firstscope-76?gclid=CjwKCAiA57D_BRAZEiwAZcfCxX2M3CvJLGaDdppTNswMRWgDhLrOhPfncSK7v8xAx_hN2lfeWusoaBoC31IQAvD_BwE

4. https://allegro.pl/oferta/teleskop-zwierciadlany-meade-eclipseview-82-mm-9512363483

5. https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_86&products_id=4810&lunety=Teleskop Spinor Optics N 114 450 Dobson

Co byście z tych 5 wybrali? Wiem, że za dużo te modele nie oferują, ale dla 8 latki chyba będą ok. Ewentualnie trochę tata przy nich samemu czasem posiedzi. 
Może ktoś z was miał któryś z nich?

Celestron firma amerykańska wykupiona przez Skywatchera. Firma Meade amerykańska również.  Ale za dużo tu info nie znalazłem na jej temat. W sieci niby zachwalana za jakość i na rynku amerykańskim od lat. 
Zastanawiam się nad 4. Ma dosyć fajne wyposażenie na start min. dwa szukacze oraz filtr słoneczny. 
Nie wiem co sądzicie o firmie Spinor Optics, ale jedynka wyglada na kopię 4. Może ta sama fabryka tylko na zamówienie teleskopy.pl?

Które z tych zestawów maja najlepsze soczewki kitowe?

No i ewentualnie jeżeli ta firma Spinor to nie jakiś beznadziejny Chińczyk to wówczas teoretycznie najlepsze osiągi powinna zapewnić 5- największa średnica i ogniskowa czyli teoretycznie osiągnie największe przybliżenie. 
Dziękuje z góry za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, miniol77 napisał:

Co byście z tych 5 wybrali?

Żaden z nich.

Wielką zagadką na zawsze pozostanie dla mnie to, dlaczego wśród tylu możliwości początkujący wybierają zawsze najgorzej jak mogą.

 

Masz na miejscu silną ekipę obserwatorów. Przyłącz się, popatrz, doradzą bardzo dobrze.

  • Like 5
  • Sad 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam, że żaden z tych, które wymieniłeś!

Teleskop i tak bedzisz musiał obsługiwać Ty, bo osmiolatka, nawet w Księzyc nie poceluje i nie wyostszy. A jeszcze jak by miała sama kolimowac Newtona...

 

 

 

 

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zacznij od jakiejś lornetki? Mała będzie niezależna i sama będzie sobie mogła popatrzeć. Łatwiej będzie jej odnaleźć na niebie to i tamto. A jak się wciągnie i jej się śmiganie po niebie spodoba to za parę lat czas na teleskop.   

  • Thanks 1

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Qrczak99 napisał:

Pierwszy na pewno odpada. Szerokość balkonu to niecały metr. Wiec nie ma szans na rozstawienie statywu i jakaś wygodną obsługę.  Pozostałe dwa wyglądają ciekawie i na pewno na balkonie nie sprawią jakiś większych problemów podczas obsługi. Pytanie który z nich zapewni lepsze obrazy.

za chwile pewnie ktoś napisze, ze przy tej cenie lepiej kupić jakiegoś Newtona 8 ale z taką armatą na pewno na balkon nie wejdę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że pierwszy odpadł ?  Na początek można też pomyśleć nad takim maleństwem https://www.mediaexpert.pl/foto-i-kamery/optyka/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-bk804az3 .

Można poczytać dużo pozytywnych opinii o tym teleskopie ( o samym montażu już mniej ) . 

Troszkę zły moment wybrałeś na kupno teleskopu. W większości sklepów duże braki i chyba tylko elektromarkety mają dobre zaopatrzenie.

Tutaj też jest dostępny  https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21&products_id=1504

Edytowane przez Qrczak99
Uzupełnienie

TS 15x70 Marine ED , Celestron 20x80  , Celestron Skymaster 25x100,  Newcon 10x50  , Meade 102/600., SW 150/1200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, miniol77 napisał:

 

Obserwacje w centrum Poznania,świateł dookoła pełno. Na razie tylko balkon albo parapet.

Balkon się nada, ale trzeba zamykać drzwi i okna.

Parapet i otwarte okno się nie nada, bo musiałbyś wyrównac temperaturę wnętrza z temperatura zewnętrzną. W innym przypadku będa spore turbulencje powietrza, co szczególnie jest uciazliwe przy nieco wiekszych - planetarnych powiekszeniach. Po prostu zanikają szczegóły.

Refraktor 80/400 będzie dobry, ale nie osiagniesz nim takich powiększeń jak w 90/900.

Mak 90mm lub 100mm jest świetny do stosunkowo duzych powiększeń (planetarnych, księzycowych, na gwiazdy podwójne), ale ma małe pole.

 

Ja bym na Twoim miejscu dołozył trochę kasy i kupił teleskop "rodzinny". To spora frajda nawet w mieście oglądać szczegóły planet (pasy Jowisza, pierścień Saturna, "morza" Marsa) czy tez szczegóły Ksiezyca - widoki sa fenomenalne - jak byś na zywo spacerował po górach i pustyniach. Dodatkowo sporą frajdę w miescie sprawiaja obserwacje gwiazd podwójnych, szczególnie tych o zróżnicowanych kolorach i o małej separacji. Waro pomyskleć o wycieczkach w nieco ciemniejsze miejsca, aby poogladać słabsze obiekty mgławicowe.

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Hagen napisał:

Z całym szacunkiem dla teleskopów, ale osobiście zacząłbym od lornetki. Dwuoczne patrzenie uważam bardziej przypadnie do gustu początkującej adeptce astronomii. Szczęśliwego Nowego Roku! Pozdrawiam!!!

Też bym zaczął od lornetki ale nie dla 8-letniego dziecka.

TS 15x70 Marine ED , Celestron 20x80  , Celestron Skymaster 25x100,  Newcon 10x50  , Meade 102/600., SW 150/1200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ośmiolatek i pięciolatek nie byli na obserwacjach pod ciemnym niebem. Zazwyczaj balkon lub działka. Lubią oglądać księżyc i planety. Zestaw, który się u nas sprawdza to:

  • MAK 127
  • EQ3-2 w AZ - mikroruchy + AZ są idealne dla dzieci
  • Pryzmat Amiciego - daje obraz ziemski
  • Tanie okulary, których nie żal jak są opalcowane
  • Red Dot Finder - da się celować bez konieczności przytulania do teleskopu
  • Atlas Księżyca
  • Filtr szary

Nie ma problemu - potrafią sami wycelować i wyostrzyć obraz.

  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wasze opinie. Może rzeczywiście na start kupię  lornetkę Celestron Cometron7x50  i przy okazji statyw do którego już się przymierzałem dłuższy czas bo przy zdjęciach nocnych zawsze mi go brakowało. A jak przyjdzie wiosna albo lato i chęci będą to wtedy pomyślę nad teleskopem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celuj w coś nieskomplikowanego, dzieci łatwo się zniechęcają. Ja bym szukał refraktora na dobsonie, żadnych statywów na montażu EQ, jeśli już to porządny AZ za konkretne pieniądze. Lornetka wydaje się być optymalnym wyborem, ale wygoda użytkowania średnia, dla dziecka 10x50 to raczej za dużo, max 7x50? Na pierwszy ogień pokaż księżyc. ? Z teleskopów co podałeś, ja bym wybrał 5.

 

Jeśli budżet wynosi 500zł, wystarczy na lornetkę i teleskop. ?

Edytowane przez ufol

Delta Optical StarLight 12x60 + Bresser Classic 70/350

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ufol napisał:

Celuj w coś nieskomplikowanego, dzieci łatwo się zniechęcają. Ja bym szukał refraktora na dobsonie, żadnych statywów na montażu EQ, jeśli już to porządny AZ za konkretne pieniądze. Lornetka wydaje się być optymalnym wyborem, ale wygoda użytkowania średnia, dla dziecka 10x50 to raczej za dużo, max 7x50? Na pierwszy ogień pokaż księżyc. ? Z teleskopów co podałeś, ja bym wybrał 5.

 

Jeśli budżet wynosi 500zł, wystarczy na lornetkę i teleskop. ?

Szczerze nie widziałem żadnego dostępnego refraktora na dobsonie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Andrzej.Ch63 napisał:

Pewnego razu pokazałem ludziom Księżyc  w pierwszej kwadrze przez Equinox 120 ED . Przez chwilę panowała eufornia , a potem mnie wyśmiano  że zainwestowałem tyle kasy w taki teleskop .

Ręce mi opadły .

No cóż, Panie Andrzeju, ewidentnie rzuciłeś perły przed wieprze. Jeśli Cię to pocieszy to problem jest stary jak świat. A co najmniej jak historyczne księgi. ?

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zadam pytanie o co innego. Ile czasu zamierzasz poświęcić na to hobby Ty? Po to żebyś potrafił odpowiedzieć merytorycznie i na poziomie 8-letniego dziecka na wszystkie pytania, które niewątpliwie się pojawią. Na Tobie będzie spoczywać obowiązek rozwijania pasji, jeśli taka się pojawi. Dziecku najpierw trzeba poświęcić czas, zabawki to sprawa drugorzedna.

  • Thanks 1

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Astrotuvoc napisał:

A ja zadam pytanie o co innego. Ile czasu zamierzasz poświęcić na to hobby Ty? Po to żebyś potrafił odpowiedzieć merytorycznie i na poziomie 8-letniego dziecka na wszystkie pytania, które niewątpliwie się pojawią. Na Tobie będzie spoczywać obowiązek rozwijania pasji, jeśli taka się pojawi. Dziecku najpierw trzeba poświęcić czas, zabawki to sprawa drugorzedna.

Jeżeli chodzi o czas z dzieckiem przy obserwacjach  to tylko weekendy wchodzą w grę.  Nie ukrywam ze jestem zielony w temacie nieba, wiec samemu muszę się sporo podszkolić i w tygodniu roboczym sam musiałbym z 2 dni poświecić na obserwacjach. Na start wiadomo coś co najłatwiej ustrzelić na niebie czyli księżyc. Potem doszkalanie z aplikacja night Sky na telefonie, która pomoże co nieco odnaleźć na niebie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, miniol77 napisał:

Jeżeli chodzi o czas z dzieckiem przy obserwacjach  to tylko weekendy wchodzą w grę.  Nie ukrywam ze jestem zielony w temacie nieba, wiec samemu muszę się sporo podszkolić i w tygodniu roboczym sam musiałbym z 2 dni poświecić na obserwacjach. Na start wiadomo coś co najłatwiej ustrzelić na niebie czyli księżyc. Potem doszkalanie z aplikacja night Sky na telefonie, która pomoże co nieco odnaleźć na niebie.  

Czyli tatuś sam nie mający większego pojęcia o tym co się dzieje na niebie i na co patrzy będzie tłumaczyć córce, której pojęcie i percepcja tego co rejestruje w okularze teleskopu jest jeszcze mniejsze. Wiesz, nie widzę tego. Wybacz, że tak bezpośrednio Ci to wygarniam, ale sam mam dwójkę, w tym jedno w wieku Twojej córki. Astronomią interesowałem się od dziecka, od kilku lat mam teleskop, a przy okazji wykształcenie pedagogiczne co jest bonusem jeśli chce się przekazać wiedzę z poniekąd trudnej dziedziny wiedzy w taki sposób, aby było to niezbyt infantylne czy zbyt trudne w odbiorze. Uwierz mi, to nie jest łatwe zadanie.

Jeśli chcesz kupić teleskop dla siebie to świetnie, poczytasz, dowiesz się nieco i być może zaszczepisz pasję w córce. W innym wypadku będzie to źródło frustracji dla Was obojga, a za jakiś czas oboje rzucicie drogą zabawkę w kąt. Moje zdanie jest takie, że dziecko, szczególnie w tym czasie potrzebuje różnorodności jeśli chodzi o pasje, ale przede wszystkim poświęcenia uwagi. Uważam, że więcej dobrego zrobisz kupując kilka dobrych książek i czytając je wieczorem do snu.

Proszę, tutaj kilka z nich. Nawet jakieś sam zrecenzowałem. Mogę polecić jeszcze inne jak chcesz:

Jeśli jednak bardzo chcesz pokazać córce niebo i jego tajemnice to pomysły na to mam inne - weźcie leżaki, koce, ciepłą herbatę i wybierzcie się pod ciemne niebo w noc kiedy jest maksimum roju meteorów (o wysokim ZHR), albo jeszcze inaczej - zróbcie zegar słoneczny i wyjaśnisz córce skąd różnice pomiarów z gnomonu z pomiarami na zegarku. Na obrotowej mapce nieba pokaż jak zmienia się widok w nocy gwiazdozbiorów i pokaż córce na żywo. Weź aparat, połóż na ziemi, skieruj na biegun niebieski i zrób jedną długą ekspozycję aby pokazać startrailsy czyli przejaw pozornego ruchu gwiazd na niebie, mokry i drobny piasek oraz różnej wielkości kamyki wyjaśnią jak powstały kratery na Księżycu... itd. Świetne eksperymenty można znaleźć w książce Stanisława Brzostkiewicza "Obserwujemy nasze niebo". Najpierw to... a z kupnem teleskopu dałbym sobie na wstrzymanie.

Edytowane przez Astrotuvoc
  • Like 3
  • Thanks 1

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie zgadzam się z tym co napisał @Astrotuvoc. Tu musi pomóc dorosły, astronomia to specyficzne i wymagające hobby, trochę jak programowanie. Jednak, o ile pieniądze to nie problem, kupiłbym sprzęt. Nawet jeśli tylko dorosły ma z niego korzystać. ? Jak się tata wciągnie to już połowa sukcesu, bo dziecko uczy się od rodziców. Nawet jeśli nic z tego nie wyjdzie, to przynajmniej córka nabierze trochę wiedzy z której, być może kiedyś skorzysta.

Edytowane przez ufol
  • Thanks 1

Delta Optical StarLight 12x60 + Bresser Classic 70/350

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wasze  opinie. Nie ukrywam od początku wątku że astronomia to dla mnie nowość. Córce chętnie poczytałbym lektury, ale ona sama garnie się do czytania i kończy już 8 książkę Nela Mała Reporterka ?. Dzisiaj właśnie skończyła 8 lat.  Pedagogiem nie jestem, niestety umysł ścisły, a w życiu człowiek ma różne hobby.  U mnie astronomia za młodu nią nie była. Swoją już córkę zaraziłem i często gramy razem w różne planszówki jak pogoda podła, a jak jest tylko okazja to wyruszamy na przejażdżki rowerowe i nie tylko. Rzeczywiście chyba może jednak kupię coś większego dla siebie, a jak się oswoję z niebem to będę dalej myślał. Oczywiście podczas nauki nieba córkę będę zabierał na obserwacje, a jak się nią zarazi to potem ona podszkoli swojego 1.5 rocznego brata za kilka lat. 
Poczytam jeszcze o sprzęcie i pewnie zdecyduje się jednak na początek na jakiegoś refraktora SW Syntha R 90/900. W miejskim świetle lepiej chyba zda egzamin. Jak już poznam porządnie niebo, a sporo czasu na to zleci wówczas dokupi się jakiegoś większego Newtona na Dobsonie i będą 2 tuby. 
A teraz idę odliczać czas i życzę wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku. Żebyście mieli same pogodne noce, żeby wam wszystkim zdrowie dopisywało i żeby w końcu skończyło się to szaleństwo, które trwa od marca tego roku. Niech wróci normalność, to może i rządzącym klepki wrócą na właściwe miejsca.

Edytowane przez miniol77
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze co możesz zrobić to odłożyć zakup na bliżej nieokresloną przyszłość.  Mała lornetka np Cometron 7x50 zawsze w domu się przyda ? Niekoniecznie do oglądania nieba . Na niebie pokaże większośc jasnych messierów  . Statyw nie jest potrzebny. Ale jeśli chcesz pokazać dziecku jakieś obiekty na niebie i mieć pewnośc że zobaczy to co chcesz żeby zobaczyło lepszy będzie teleskop. Na małym balkonie ten maluch dobrze sobie poradzi https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21&products_id=1504 . Do kompletu będziesz tylko potrzebował obrotową mapę nieba i soczewkę barlowa (najlepiej 2 w 1) . Montaż możesz też używać jak statyw fotograficzny. 

  • Thanks 1

TS 15x70 Marine ED , Celestron 20x80  , Celestron Skymaster 25x100,  Newcon 10x50  , Meade 102/600., SW 150/1200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Qrczak99 napisał:

Najgorsze co możesz zrobić to odłożyć zakup na bliżej nieokresloną przyszłość.  Mała lornetka np Cometron 7x50 zawsze w domu się przyda ? Niekoniecznie do oglądania nieba . Na niebie pokaże większośc jasnych messierów  . Statyw nie jest potrzebny. Ale jeśli chcesz pokazać dziecku jakieś obiekty na niebie i mieć pewnośc że zobaczy to co chcesz żeby zobaczyło lepszy będzie teleskop. Na małym balkonie ten maluch dobrze sobie poradzi https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21&products_id=1504 . Do kompletu będziesz tylko potrzebował obrotową mapę nieba i soczewkę barlowa (najlepiej 2 w 1) . Montaż możesz też używać jak statyw fotograficzny. 

?Ale ten model chyba już ma wbudowanego Barlowa, patrzyłem na ten model bo tuba krótka ale przy ogniskowej 400 skoro w opisie już na max przybliżenie 160 to już jest z Barlowem i chyba nikt tu tego modelu nie polecał z uwagi właśnie na to. Chyba 90/900 jest lepszym wyborem a cena podobna.?

Powyższy mój cytowany wpis rzeczywiście nie ma sensu. Pomyliłem pojęcia. Max zoom od średnicy zależy a nie ogniskowej. Przepraszam za bezmyślność. 

Edytowane przez miniol77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze wbudowane Barlowy maja tylko male Newtony na EQ , np Celestron 127 a to jest refraktor i ma podana ogniskowa 400. Ten SW 80/400 bedzie oferowal szerokie pole idealne do obserwacji rozleglych pol gwiazdowych ale slabo bedzie sie nadawal do planet . Potrzeba do niego drozszych okularow z powodu dosc duzej swiatlosily f5. Maksymalne powiekszenie  160x uzyskano po prostu mnozac srednice soczewki 80 mm razy dwa i jest to wynik calkowicie teoretyczny.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lemarr7 napisał:

Wydaje mi sie ze wbudowane Barlowy maja tylko male Newtony na EQ , np Celestron 127 a to jest refraktor i ma podana ogniskowa 400. Ten SW 80/400 bedzie oferowal szerokie pole idealne do obserwacji rozleglych pol gwiazdowych ale slabo bedzie sie nadawal do planet . Potrzeba do niego drozszych okularow z powodu dosc duzej swiatlosily f5. Maksymalne powiekszenie  160x uzyskano po prostu mnozac srednice soczewki 80 mm razy dwa i jest to wynik calkowicie teoretyczny.

Masz rację. Pomroczność po nocy sylwestrowej chyba mnie chwyciła. Ogniskowa służy do obliczenia przybliżenia w zależności zastosowanego okulara. A max okresla średnica tuby. Czyli ten Skywatcher do planet słabo będzie się nadawał? Przy obserwacjach w mieście z balkonu raczej tylko na to chciałem polować. 
Sprawdziłem i SQM w mojej lokalizacji wynosi 18.46 czyli poziom 7. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do planet to wlasnie ten 90/900 ktory wczesniej wymieniles bedzie lepszy ,ale wymaga on dosc dobrego montazu , mysle typu AZ  zeby obraz nie trzasl sie bo to dlugi teleskop. Te SQM 18,46 pewnie i tak nie pozwoli na nic wiecej niz tylko ogladanie planet i Ksiezyca . Niezlym wyborem moze byc takze Bresser Skylux 70/700 , ktory uzywany mozna kupic za ok 200 zl nawet. Wielu ludzi zaczynalo od tego modelu . Pamietaj tez ze te teleskopy maja slabe okulary dodawane do zestawu. Kupno okularu ze sredniej polki znacznie poprawi jakosc obserwacji. Kup tez koniecznie obrotowa mape nieba, zobaczycie przy jej pomocy jak zmienia sie wyglad nieba w poszczegolnych miesiacach roku. Mysle ze to lepsza pomoc naukowa niz ekran smartfona. Ja tak zaczynalem w 5 klasie podstawowki. Nie mialem nic oprocz tej mapy i wlasnych oczu. Potem byly mapki w Mlodym Techniku z naniesionymi planetami i ruska lunetka Turist ale to nie temat na teraz. Po prostu rozwijajcie swoja pasje .

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się jednak na początek na lornetkę Celestron Cometron 7x50 i obrotową mapę nieba. Czekam właśnie na przesyłkę. Po przemyśleniu sprawy tuba 90/900 raczej słabo się spisze na moim wąskim balkonie (szerokość 90 cm a przy drzwiach balkonowych 110). Proponowana przez kolegę wyżej 80/400 pomimo fajnych rozmiarów nie da możliwości podglądania komfortowo planet. Z dostępnością sprzętu ogólnie na rynku krucho przez pandemię, a to co jest ma często sporo zawyżone ceny. Ostatnio męczyłem się ze znalezieniem online pralki do teściowej, to co tu mówić o teleskopach :).

Na razie skupię się na spacerach z córką i oglądaniu balkonowym przez lornetkę.  Na wiosnę może w sklepach pojawi się więcej sprzętu to pomyślę o maku 102 lub 127 albo refraktorze SW 120/600, które już mają lepsze możliwości. 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)