Skocz do zawartości

Polski Astronomy Picture Of the Day - rok 2021


wessel

Rekomendowane odpowiedzi

  • wessel przypiął i polecił ten temat
  • 4 tygodnie później...

Nic. Przy 25 wejściach na fanpage FB i 30 tutaj na forum cała działalność nie miała sensu. W ankiecie roku z nagrodą wartości 3000 zł głosowało... 27 użytkowników. Szkoda mojego i kolegów ekspertów czasu dla tak "licznego" grona. O kosztach utrzymania domen i hostingu nie wspomnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To świadczy o tym jak niszowa jest astrofotografia oraz jak jest dziś postrzegana . Na portalach społecznościowych widać znacznie większą aktywność niż na forach . Najczęściej dominuje tam też szybka i łatwa astrofotografia ( byle była kolorowa i jako tako wyglądała na smartfonie), a przegląda się tylko miniaturkę bez wgryzania się w detale. Coraz mniej jest również merytorycznych tekstów przy okazji prezentacji zdjęć. Mała ilość wejść na funpage FB nie świadczy o tym że mało ludzi widziało zdjęcia a o tym że ludzie nie zagłębiają się w posty a po prostu rzucą okiem na post i lecą dalej.

Temat już był wałkowany niejednokrotnie ale widać jak fora wymierają powoli, więc trudno się dziwić małej ilości wejść.  Radykalny wzrost jakości prezentowanych zdjęć na forach jest równocześnie ich gwoździem do trumny. Początkujący i mniej zaawansowani w znaczącej większości po prostu nie pokazują tu swoich zdjęć a co za tym idzie mało zaglądają na fora.

Dzięki Maćku za wszystko .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gryf188 napisał:

To świadczy o tym jak niszowa jest astrofotografia oraz jak jest dziś postrzegana . Na portalach społecznościowych widać znacznie większą aktywność niż na forach .

Świadczy też o lenistwie i bo nie moje ?
W ostatniej rocznej ankiecie Henia zagłosowało na cudne prace 72 Jurorów przy prawie półtora tysiąca wejść.....
Normalnie masakra i lenistwo, wszystkiego się odechciewa Astro Userzy.
Lepiej cały czas komórę w łapie trzymać i napitalać jednym palcem w tym ,,wświecie" ? 

A jest nas według forumowego licznika:  Użytkowników  8784.....

 
  • Like 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, ta ilość userów to fikcja, multum martwych dusz, wielokrotnie była o tym mowa przy okazji różnych głosowań. Z forów astro w Polsce prawdopodobnie przetrwa tylko jedno i nie będzie to FA ani Maniak (chyba że ten ostatni ostanie się jako, hmm, platforma do migracji sprzętu). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, lukost napisał:

Jacku, ta ilość userów to fikcja, multum martwych dusz,

Zgoda, niech będzie 500 Userów, ale czemu choć połowa nie głosuje na TAKIE CUDA??
Tego nigdy nie zrozumiem.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ilu z tych 500 ma jeszcze jakieś pojęcie o astrofotografii tak aby móc nazwać się jurorem. Ja nie zawsze głosuje bo pojęcia o tym nie mam - jeśli coś ewidentnie mi się podoba i wyróżnia na tle innych prac jak ostatni Mars to głosuje; jeśli nie potrafię wybrać - przez brak wiedzy w temacie ocenić - to nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

17 godzin temu, wessel napisał:

Nic. Przy 25 wejściach na fanpage FB i 30 tutaj na forum cała działalność nie miała sensu. W ankiecie roku z nagrodą wartości 3000 zł głosowało... 27 użytkowników. Szkoda mojego i kolegów ekspertów czasu dla tak "licznego" grona. O kosztach utrzymania domen i hostingu nie wspomnę.

Moze jakieś inne przyczyny niskiej popularnosci konkursu. może za słabo to było wypromowane, może nazwa nietrafiona, moze zmienianie zasad konkursu. 

 

1 godzinę temu, Jacek E. napisał:

Świadczy też o lenistwie i bo nie moje ?
W ostatniej rocznej ankiecie Henia zagłosowało na cudne prace 72 Jurorów przy prawie półtora tysiąca wejść.....
Normalnie masakra i lenistwo, wszystkiego się odechciewa Astro Userzy.
Lepiej cały czas komórę w łapie trzymać i napitalać jednym palcem w tym ,,wświecie" ? 

A jest nas według forumowego licznika:  Użytkowników  8784.....

 

Wydaje mi się, że trochę za mało czasu było na głosowanie i trochę temat chyba za mało widoczny był. Kiedyś był częściej podbijany i cieżko było przegapić ankietę. Przyznaję się, że w tym roku przegapiłem, temat raz tylko mi się przewinął - ale byłem w pracy i widziałem na telefonie, zmylił mnie też troche termin - było do 31 pierwszego, to mi się skojarzyło, że do do końca miesiąca. No i akurat sobie przypomniałem 31.01,  a tu już były wyniki. Myślę, że jakby było więcej czasu - nie tydzień ale 2 tygodnie i temat bardziej widoczny to byłoby nie 72 ale ze 120-130 jurorów. 

 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Charon_X napisał:

Wydaje mi się, że trochę za mało czasu było na głosowanie i trochę temat chyba za mało widoczny był. Kiedyś był częściej podbijany i cieżko było przegapić ankietę. P

 

Adrianie, na górze strony głównej wielki baner, co dzień podbijałem w temacie. W statusach to samo, a na głosowanie było niemal 8 dni od 24-31.
Smutek tropiku ?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Charon_X napisał:

 

Moze jakieś inne przyczyny niskiej popularnosci konkursu. może za słabo to było wypromowane, może nazwa nietrafiona, moze zmienianie zasad konkursu. 

 

Nie  było żadnej zmiany zasad, regulamin był od początku do końca ten sam.

Fora astronomiczne i astrofotograficzne to głownie darmowe giełdy. Ile razy wchodzę to trzy czwarte nowych postów to giełda. Jednego usera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wessel - zmieniliście z foto tygodnia na foto miesiąca z ankietami na forach. Tak mówiłes zresztą w tym programie. Szkoda zawsze inicjatyw, zawsze można stworzyć coś nowego, co bardziej chwyci.

48 minut temu, Jacek E. napisał:

Adrianie, na górze strony głównej wielki baner, co dzień podbijałem w temacie. W statusach to samo, a na głosowanie było niemal 8 dni od 24-31.
Smutek tropiku ?

Gdyby było te 8 to bym zdążył. Zabrakło mi tych kilku godzin ?

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Charon_X napisał:

Wessel - zmieniliście z foto tygodnia na foto miesiąca z ankietami na forach. Tak mówiłes zresztą w tym programie. Szkoda zawsze inicjatyw, zawsze można stworzyć coś nowego, co bardziej chwyci.

Gdyby było te 8 to bym zdążył. Zabrakło mi tych kilku godzin ?

Nieprawda. Papod zawsze był wybierany jako foto tygodnia a dodatkowo w konkursie była wybierana fotka miesiąca. Niczego takiego nie mówiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po części wszyscy mają rację ale doszukiwanie się przyczyn w sposobie promowania konkursu, czy podbijania tematu, mija się z celem. Nie jestem zbyt długo na FA ale faktycznie tego typu inicjatywy mają chyba swój termin. Jestem na forum muzycznym od początku jego istnienia i byłem na jeszcze wcześniejszym, które umarło z czasem. Były tam również konkursy i ankiety na najlepszy utwór miesiąca. Na początku było to wielkie, forumowe wydarzenie. Niestety z czasem jak zaczęli w nim przodować Ci sami ,,wyjadacze,, ankieta liczyła zawsze te... 30- 50 osób na np 1500/2000. Ci sami wygrywali i stawało się to coraz mniej atrakcyjne. Jak ktoś wyżej wspomniał, odstraszało to nowych userów do aktywnego udziału i głosowaniu, bo wiadomo było kto wygra. 

Piszę to tutaj, bo sam zaczynam przygodę z astrofoto i faktycznie patrząc na pracę kolegów z doświadczeniem uważam, że nie jestem jeszcze gotowy aby się pochwalić na forum, a startowaniu w konkursie już nie wspomnę. Niemniej nie zniechęca mnie do oceniania prac wstawionych przez innych. Staram się głosować we wszystkich konkursach. A to czy się znam, czy nie jest nie istotne. Głosuję na zdjęcie, które zwyczajnie najbardziej mi się podoba i nie wnikam w aspekty kunsztu wykonania. Przykro patrzeć, że na 8000 userów głosuje kilka i to tych samych.. Są to Ci, którzy sami focą, lubią lub kochają to i będą robić to dalej bez względu czy jest konkurs czy nie.... Niestety większość ludzi nawet nie rozumie w ogóle po co tutaj jest. Tak jest chyba na każdym forum a byłem już na kilku różnych... Jedyne co mnie pociesza, to fakt że zawsze znajdzie się jakiś zapaleniec z nowym pomysłem i po prostu go zrealizuje. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość użytkowników aktywnych do ilości kont to przepaść co widać tu we wszystkich konkursach. 60-70 osób głosujących to norma. 

Faktem jest, że życie na grupach tematycznych FB aż tętni, fotki pojawiają się dosłownie co 5 min, setki ludzi klikających "like" w kilka godzin. Wszystkie te grupy są jednak angielskojęzyczne. Cały czas u nas to hobby to nisza.... 

Po ludzku rozumiem decyzję, ale po ludzku też szkoda....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • wessel usunął z polecanych i odpiął ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)