Skocz do zawartości

Aparat bezlusterkowy do astrofoto


jpatka

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuje rady kolegów w sprawie aparatu.

Mam w sekcji bardzo młodych ludzi i chciałbym im ułatwić astrofotografię dzięki wprowadzeniu aparatu do działu fotografia kosmosu. Wykonywania zdjęć kamerą CCD jest dla nich trudne do opanowania z racji wieku. Obróbka jest im mało intuicyjna, a zapał spory i szkoda go zmarnować. Niestety mam tylko leciwego Nikona D40 który jest na tyle ciężki, że po podłączeniu do naszego teleskopu jest problem z wyważeniem całości. A gdy zmienię z powrotem na kamery CCD znów musze wszystko ustawiać od nowa.

Myśl jest więc taka od jakiegoś czasu by pozyskać bezlusterkowca. Nie chodzi o jakieś super zdjęcia jak z dedykowanych aparatów do astrofoto, ale uzyskanie w miarę w prosty sposób kolorowego zdjęcia będzie dla nich satysfakcjonujące i może da szansę wziąć udział w jakimś konkursie czy zorganizować wystawę. Inaczej ich prace są niesamodzielne a to nie to samo.

Skłaniam się do Canona bo jest bezproblemowy w obsłudze w różnym sofcie do astrofoto. Ale wiem, że Sony nie zostaje w tyle. Musze się tez liczyć z kosztami. Więc wybrałem dwie wersje: Canon EOS M100 oraz Sony NEX-5N 16.1 MP z racji dostępności w dobrych wersjach cenowych w okolicach 1 tys. zł. oraz dostępność zasilania zewnętrznego.

Czy ktoś praktykował takie lub podobne aparaty w astrofoto i ewentualnie jakie ma wrażenia?

Czy duża jest różnica między nimi a możliwościami lustrzanek? 

Czy dają się one obsługiwać za pomocą oprogramowania dla Canona czy DigiKam i APT? - mój Nikon jest obsługiwany ale tryb bulb już nie.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

witam jestem totalnym Amatorem zaczynam dopiero gdyż robię fotki dopiero od października 2020, jak korzystam z bezlusterkowca samsung nx2000 bardzo fajny aparacik plus obiektywy na m42 (jupiter m21 4/200, hellios 2/55, mir 2,8/37, jupiter 9 2/85, jupiter 3.5/135 i jeszcze parę innych)wady w zimie są bardzo zimne i wolniej jak zmarzną sie nimi reguluj dodaje parę fotek z niego plejady , mgławica Oriona z Syriuszem i takie tam 

SAM_0013.JPG

SAM_0014.JPG

SAM_0015.JPG

SAM_0016.JPG

SAM_0017.JPG

SAM_0018.JPG

SAM_0019.JPG

SAM_0020.JPG

SAM_0021.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno ja swojego nx2000 kupilem za 350 zł i jak narazie jest super , cieszy mnie nawet nie udane zdjecia ale czasami cos wyjdzie ? grunt pstrykać poznawać możliwości aparatu i uczyć się ostrzyc , drugie zdjecie moja pierwsza droga mleczna wraz z andromeda 

SAM_2576.JPG

DSC_0402.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)