Skocz do zawartości

Porównanie montaży pod lustrzankę.


Rekomendowane odpowiedzi

Hej hej. Zakupiłem Canona 600D, leci do mnie 50mm f1.4. Chce zakupić montaż z prowadzeniem, szukam porównań stricte pod lustrzanki i nie widzę - jeśli ktoś wie gdzie szukać to proszę o wskazówkę, jeśli nie to o poradę.

Rozważam zakup Sw Star Adventure, głowica stworzona pod aparat, lub eq3-2 / eq 5 z prowadzeniem. Podpowie ktoś co się lepiej sprawdzi pod lustrzankę? W przyszłości chciałbym przejść na dłuższą ogniskową.

Pogodnego nieba, pozdrawiam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod lustrzankę do 135mm sprawdzi się super SWSA, małe i proste w obsłudze. Do ogniskowych powyżej 135mm już trzeba się rozejrzeć za czymś poważniejszym jak HEQ5 lub Cem25p. Eq3-2 z prowadzeniem nie opłaca się kupować bo jakość prowadzenia jest słaba i zajmuje o wiele więcej miejsca niż SWSA. Podsumowując, jak chcesz focić szerokie pola do 135mm bierz SWSA jak chcesz dłuższą ogniskową to heq5 lub cem25p.

Edytowane przez flamezz
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem że na dobrych egzemplarzach SWSA niektórzy skutecznie prowadzili nawet do 200mm. No ale pomijając to, myślałem że eq3-2 lub eq5 nadadzą się bardziej przez swój większy udźwig. Rozumiem, że nierekompensuje to wad samym w prowadzeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie sprawiłem kilka miesięcy temu iOptron Skyguider Pro. Teoretyczny udźwig tak jak w SWSA jest do 5kg, ponoć klin jest lepszy niż w SWSA no i ta podświetlana lunetka biegunowa też mocno ułatwia życie. Jeśli ktoś szuka mobilnego rozwiązania na szerokie kadry to jest chyba najwygodniejsze rozwiązanie. Jak na razie najdłuższa ogniskowa jaką prowadziłem to 100mm, bez problemu ciągnie 2-3min. Dłużej na razie nie próbowałem. Raz dla testu wsadziłem na to apo 71/450 (2,5kg + aparat 0,5kg) i 30s prowadziło ładnie ale tylko wtedy gdy nie kręciłem się w okolicach montażu ? Czytałem gdzieś, że Skyguider spokojnie radzi się np z Red Catem 51/250 (1,5kg sama tuba).

Edytowane przez astrobonq
  • Like 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie idę w SWSA bez dwóch zdań, o ile będą w końcu znów dostępne ? Dokupię kamerkę do guidingu, coś oprócz asi120 mini się nada? Rozumiem, że moja przerobiona internetowa odpada?

No i jeszcze pytanko apropos statywu, coś godnego polecenia pod SWSA?

Edytowane przez patyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, patyk napisał:

W takim razie idę w SWSA bez dwóch zdań, o ile będą w końcu znów dostępne ? Dokupię kamerkę do guidingu, coś oprócz asi120 mini się nada? Rozumiem, że moja przerobiona internetowa odpada?

No i jeszcze pytanko apropos statywu, coś godnego polecenia pod SWSA?

Szukaj statywów geodezyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.01.2021 o 13:47, patyk napisał:

W takim razie idę w SWSA bez dwóch zdań, o ile będą w końcu znów dostępne ? Dokupię kamerkę do guidingu, coś oprócz asi120 mini się nada? Rozumiem, że moja przerobiona internetowa odpada?

No i jeszcze pytanko apropos statywu, coś godnego polecenia pod SWSA?

Stalowe nogi od czegoś pokroju eq5, usuwasz bolec, dorabiasz adapter u tokarza i jest super stabilnie. Zestaw jest tyle wart, ile najsłabszy jego element. ? Sam tak zrobiłem i wreszcie nie mam pojechanych klatek, nawet przy lekkim wietrze. Oczywiście do tego guiding, a wszelkie kabelki nie mają prawa być luźne i się bujać. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.01.2021 o 21:23, lukost napisał:

Sky tracker pro też daje radę, ale tu ograniczeniem jest brak możliwości podpięcia guidera.

Mam podobny dylemat jak kolega @patyk. Też zastanawiam się nad SWSA (ew.mini) vs. Sky tracker pro. Muszę przyznać, że powoli decydowałem się na Sky tracker pro, wydaje mi się solidniejszy, podświetlana lunetka, jest lżejszy przy takim samym udźwigu i kilka innych.

W specyfikacji Sky tracker pro jest Autoguider. Czy to nie załatwia sprawy?

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

SWSA zamówione, powinno lada moment przyjechać. Plan na przyszłość to, tak jak polecano wyżej, asi 120 mini do guidingu. Póki co jest obiektyw 50mm, na pewno dojdzie samyang 135 i jak prowadzenie pozwoli to coś pod 200.

Mam na oku statyw o udźwigu 8kg.

https://www.cyfrowe.pl/statyw-manfrotto-mkelmii4bk-bh-element-mii-alu-czarny-p.html

Ktoś używał? Lub czysto teoretycznie może podpowiedzieć czy powinien sobie poradzić z swsa czy mam szukać czegoś z udźwigiem np 15kg?

Tutaj z kolei udźwig 15kg za 5 stów:

https://www.cyfrowe.pl/aparaty/statyw-triopo-ge-3230x8c-z-funkcja-monopodu.html

Geodezyjne drewniane używki raczej sobie odpuszczę bo to już w ogóle czarna magia dla mnie.

Edit: wyżej był polecany manfroto o udźwigu 9kg, ale jest niemalże 400zł droższy.

Co do RT90C to koszt 2k+, więcej niz swsa, nie znam się i choć wiem, że statyw jest ważny tak samo jak reszta, to wydaję mi się to już przesadny koszt w stosunki do całości - byłby droższy niż każdy pojedynczy element zestawu.

Edytowane przez patyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do SWSA wystarczy nawet tani geodezyjny aluminiowy. W większości takich statywów nogi wbija się w ziemię, więc trzymają się lepiej niż fotograficzne. Oczywiście nawet taki tani 3 lub 4 kilogramowy geodezyjny jest mniej mobilny niż fotograficzny ze względu na gabaryty, ale albo stabilność albo mobilność ?. Ponoć najlepsze są ciężkie drewniane.

Jedyny problem to standard śrub. Geo mają 5/8", a SWSA 3/8" (oraz przejściówkę na 1/4"). Jeśli miałbyś użyć statywu geo to trzeba kupić przejściówkę 5/8" na 3/8" albo 5/8" na 1/4". Kiedyś kupiłem coś takiego na Allegro.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.01.2021 o 16:07, patyk napisał:

Hej hej. Zakupiłem Canona 600D, leci do mnie 50mm f1.4. Chce zakupić montaż z prowadzeniem, szukam porównań stricte pod lustrzanki i nie widzę - jeśli ktoś wie gdzie szukać to proszę o wskazówkę, jeśli nie to o poradę.

Rozważam zakup Sw Star Adventure, głowica stworzona pod aparat, lub eq3-2 / eq 5 z prowadzeniem. Podpowie ktoś co się lepiej sprawdzi pod lustrzankę? W przyszłości chciałbym przejść na dłuższą ogniskową.

Pogodnego nieba, pozdrawiam ?

Trafiłeś z tym postem idealnie miałem to samo pytanie i identyczny zakup :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)