Skocz do zawartości

Gso 8 pająk w polu widzenia ! :/


Kapafest

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakupiłem jakiś czasem temu gso 8 deluxe miałem dziś pierwszy raz okazję popatrzeć w gwiazdy i na każdej widzę w jej środku pająka z ramionami jak na zdjęciu. Parę dni temu na chwilę złapałem księżyc to nie było tego problemu i w ciągu dnia również. Co może być nie tak?

post-28965-0-94926300-1430041197_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź tez dla pewności, czy wyciąg wysuwa Ci się do końca. GSO mają czasami taką przypadłość, że trzeba jedna ze śrubek pod spodem bardziej poluzować żeby działał w pełnym zakresie. Być może to jest przyczyną.

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Piotrek K. napisał:

Sprawdź tez dla pewności, czy wyciąg wysuwa Ci się do końca. GSO mają czasami taką przypadłość, że trzeba jedna ze śrubek pod spodem bardziej poluzować żeby działał w pełnym zakresie. Być może to jest przyczyną.

To jest maksimum na jaki mogę wyciągnąć, całkiem się nie da.

16101435290571657835823.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak oddalasz okular to obrazy gwiazd dążą do ostrości (zmniejszają się) czy stają się coraz większe?

Głupio pytać, ale czy na pewno celujesz w gwiazdy, a nie jakieś bliskie obiekty ziemskie? Wtedy faktycznie mógłbyś nie łapać ostrości.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, polaris napisał:

Jak oddalasz okular to obrazy gwiazd dążą do ostrości (zmniejszają się) czy stają się coraz większe?

Głupio pytać, ale czy na pewno celujesz w gwiazdy, a nie jakieś bliskie obiekty ziemskie? Wtedy faktycznie mógłbyś nie łapać ostrości.

Już nie jestem wstanie sprawdzić ale wydaje mi się że staje się coraz większy jak oddałam.Tak na pewno gwiazdy, sprawdzałem dziś na paru ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włóż okular do oporu w wyciągu. Pokręć tymi srebrnymi pokrętłami, tak by wyciąg wsuwał się do wnętrza (w kierunku tuby teleskopu).  Za mocno jest wysunięty wyciąg na zewnątrz. Jeśli nie łapie ostrości i nadal widać pająka, to musisz wyjąć z wyciągu przedłużkę 2 cale na 1,25 cala. Tą co masz w niej okular, i wsunąć ją do wyciągu. Powinieneś złapać już ostrość. Ale to odnosi się do ustawiania na nieskończoność, czyli na gwiazdy, Księżyc, planety. Na bliskie obiekty, np blok na przeciw, nie złapiesz ostrości.

16101435290571657835823.thumb.jpg.6b68b3616228ddbbafb1736cb354879e.jpg

  • Like 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, KrisQ napisał:

Włóż okular do oporu w wyciągu. Pokręć tymi srebrnymi pokrętłami, tak by wyciąg wsuwał się do wnętrza (w kierunku tuby teleskopu).  Za mocno jest wysunięty wyciąg na zewnątrz. Jeśli nie łapie ostrości i nadal widać pająka, to musisz wyjąć z wyciągu przedłużkę 2 cale na 1,25 cala. Tą co masz w niej okular, i wsunąć ją do wyciągu. Powinieneś złapać już ostrość. Ale to odnosi się do ustawiania na nieskończoność, czyli na gwiazdy, Księżyc, planety. Na bliskie obiekty, np blok na przeciw, nie złapiesz ostrości.

16101435290571657835823.thumb.jpg.6b68b3616228ddbbafb1736cb354879e.jpg

 

2 minuty temu, KrisQ napisał:

Włóż okular do oporu w wyciągu. Pokręć tymi srebrnymi pokrętłami, tak by wyciąg wsuwał się do wnętrza (w kierunku tuby teleskopu).  Za mocno jest wysunięty wyciąg na zewnątrz. Jeśli nie łapie ostrości i nadal widać pająka, to musisz wyjąć z wyciągu przedłużkę 2 cale na 1,25 cala. Tą co masz w niej okular, i wsunąć ją do wyciągu. Powinieneś złapać już ostrość. Ale to odnosi się do ustawiania na nieskończoność, czyli na gwiazdy, Księżyc, planety. Na bliskie obiekty, np blok na przeciw, nie złapiesz ostrości.

16101435290571657835823.thumb.jpg.6b68b3616228ddbbafb1736cb354879e.jpg

Chodzi ci o coś takiego? 

1610142194113296441449.thumb.jpg.049202383b8b53166175837747b9c408.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuleję usunąłeś, ale wyciąg nadal jest  maksymalnie wysunięty. Wsuń go bardziej do środka, w stronę tubusu teleskopu. Tak by odległość na skali malała.

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, DzikiDobson napisał:

Co to znaczy "przypadłość.."? Miałem również jak na zdjęciu i widać pająka na dalekich gwiazdkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz na spokojnie próbowałem pooglądać ptaki na bloku jakieś 100m dalej i żeby złapać ostrość musiałem wsuwać i wysuwać okular. Jak już złapał ładnie że widziałem oczy ptaków próbowałem kręcić pokrętłem ostrości i w ogóle się nie zmieniała jak by nie działała ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Kapafest napisał:

Teraz na spokojnie próbowałem pooglądać ptaki na bloku jakieś 100m dalej i żeby złapać ostrość musiałem wsuwać i wysuwać okular. Jak już złapał ładnie że widziałem oczy ptaków próbowałem kręcić pokrętłem ostrości i w ogóle się nie zmieniała jak by nie działała ?

Brakowało miejsca na wysunięcie się czy wsunięcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, flamezz napisał:

Brakowało miejsca na wysunięcie się czy wsunięcie?

Miejsca nie brakowało, ustawiłem fajna ostrość przy próbie wsuwania/wysuwania ale jak już ustawiłem próbowałem kręcić pokrętłem ostrości to się nie zmieniała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)