Skocz do zawartości

Gso 8 pająk w polu widzenia ! :/


Kapafest

Rekomendowane odpowiedzi

A mi się wydaje, że kolega ma dobrą ostrość, tylko może widzi po prostu spajki na jaśniejszych gwiazdach? ?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Kapafest napisał:

Miejsca nie brakowało, ustawiłem fajna ostrość przy próbie wsuwania/wysuwania ale jak już ustawiłem próbowałem kręcić pokrętłem ostrości to się nie zmieniała.

Zapewne śruby nie dociskają pokrętła, też tak miałem. Wtedy miałem patent ale to na własną odpowiedzialność ? Brałem wyciąg w dłoń( tę czarną tubkę) i wkręcałem w lewo tak, żeby się przyblokowała. Zapewne okular jest za ciężki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, flamezz napisał:

Zapewne śruby nie dociskają pokrętła, też tak miałem. Wtedy miałem patent ale to na własną odpowiedzialność ? Brałem wyciąg w dłoń( tę czarną tubkę) i wkręcałem w lewo tak, żeby się przyblokowała. Zapewne okular jest za ciężki ?

No właśnie tak to wygląda jak by je łapało te pokrętło regulacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam są dwie śrubki pod focuserem. Jedna służy do zablokowania wyciągu, druga do regulacji docisku wałka focusera do bieżni na tuleji wyciągu. Śrubę blokującą musisz całkowicie zluzować, a dociskową ustawić odpowiednio w zależności od tego jak ciężki okular stosujesz. Trudno oczekiwać ustawienia ostrości na zablokowanym, albo zupełnie zluzowanym obydwoma śrubami wyciągu... 

  • Like 1

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Piotrek K. napisał:

Tam są dwie śrubki pod focuserem. Jedna służy do zablokowania wyciągu, druga do regulacji docisku wałka focusera do bieżni na tuleji wyciągu. Śrubę blokującą musisz całkowicie zluzować, a dociskową ustawić odpowiednio w zależności od tego jak ciężki okular stosujesz. Trudno oczekiwać ustawienia ostrości na zablokowanym, albo zupełnie zluzowanym obydwoma śrubami wyciągu... 

Która jest która? 

1610180014905149532714.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, dexter77 napisał:

A mi się wydaje, że kolega ma dobrą ostrość, tylko może widzi po prostu spajki na jaśniejszych gwiazdach? ?

Właśnie widziałem to wczoraj na każdej gwieździe, jak bym widział w środku każdej gwiazdy tago pająka z teleskopu co trzyma przednie lustro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co przbliżasz? 

To pokrętło to nie zoom. To jest ustawianie ostrości. Jeśli widzisz pająka i gwiazdy jak placki to po prostu masz niewyostrzony obraz. 

Aby zmienić powiększenie zmieniasz okular.

Jeśli ostrość jest ustawiona poprawnie to gwiazdy są zawsze punktami. Tarcze widać tylko dla planet.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, piotrfie napisał:

Co przbliżasz? 

To pokrętło to nie zoom. To jest ustawianie ostrości. Jeśli widzisz pająka i gwiazdy jak placki to po prostu masz niewyostrzony obraz. 

Aby zmienić powiększenie zmieniasz okular.

Jeśli ostrość jest ustawiona poprawnie to gwiazdy są zawsze punktami. Tarcze widać tylko dla planet.

 

Źle napisałem. Ale to co to jest i dlaczego tak widzę gwiazdy jak na obrazkach wyżej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, piotrfie napisał:

Co przbliżasz? 

To pokrętło to nie zoom. To jest ustawianie ostrości. Jeśli widzisz pająka i gwiazdy jak placki to po prostu masz niewyostrzony obraz. 

Aby zmienić powiększenie zmieniasz okular.

Jeśli ostrość jest ustawiona poprawnie to gwiazdy są zawsze punktami. Tarcze widać tylko dla planet.

 

Źle napisałem. Ale to co to jest i dlaczego tak widzę gwiazdy jak na obrazkach wyżej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kapafest napisał:Źle napisałem. Ale to co to jest i dlaczego tak widzę gwiazdy jak na obrazkach wyżej?

Za mocno kręcisz pokrętłem ostrości

To twój pierwszy teleskop? To osiem cali a nie teleskop hubbla.
Nie zobaczysz przez niego tarcz gwiazd tylko małe punkciki na tle nieba. Takie pająki pojawiają się gdy wycelujesz na gwiazdę i zbyt mocno dokręcasz ustawienie ostrości. Gwiazdy w newtonie mają Ci się jawić jako małe i odległe rozspajkowane punkciki czyli z takimi czterema kolcami białymi na boki.

Zmniejsz ostrość na tym pokrętle które Ty nazywasz zoomem i będzie Git

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyglada rozogniskowana gwiazda w Newtonie.

Zobacz stopnie rozogniskowania na ponizszej grafice. Gwiazda zogniskowana, czyli z ustawioną ostrością jest  po prawej, po lewej najbardziej rozogniskowana, czyli z najbardziej niedobrą ostroscią.

123.jpg.7f918c477f46ee768b767fad3eb506d8.jpg

 

Tymi kółeczkami przy wyciagu ustawiasz ostrość, a nie wielkość/przybliżenie/powiekszenie obiektu, jak juz piotrfie napisał.

 

Powiększenia zmieniasz stosując okulary o róznej ogniskowej, ale gwiazdy i tak bedą tylko punkcikami, nie zobaczysz ich tarczy. Ewentualnie przy powiększeniach dyfrakcyjnych 400x...500x zobaczysz tzw. Dysk Airego, ale na razie nie ma chyba sensu, abys sobie tym zawracał głowę.

 

 

Edytowane przez JSC
  • Like 3

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kapafest napisał:

Ale to co to jest i dlaczego tak widzę gwiazdy jak na obrazkach wyżej?

Rozumiem, że interesuje cię czemu gwiazdki są ozdobione pająkiem.

Równoległa wiązka promieni świetlnych jest odbijana na "krzywym zwierciadle" tak, że zbiega się w pewnym punkcie, zwanym ogniskiem. Po drodze mamy płaskie lusterko wtórne które zmienia kierunek wiązki tak, że ognisko wypada w rurze wyciągu. 

Okular ma za zadanie dodatkowo załamać światło, aby obraz pojawiający się za ogniskiem miał pożądana wielkość (powiększenie). Soczewki okularu muszą być we właściwej odległości od ogniska, stąd regulujemy ostrość. No dobrze, ale jeśli tak, to nieostry obraz powinien się objawiać gwiazdami w kształcie dużych placków zamiast punktów. I tak rzeczywiście jest w refraktorach.

Jednakże nasz obraz składa się ze wszystkiego co leży na drodze światła. Oznacza to, że w teleskopach Newtona w każdej chwili widzimy i gwiazdy i pająka. Jeśli ostrość jest ustawiona na gwiazdy to pająk rozmazuje się tak nieostro, że jest niewidoczny. Jeśli ostrość ustawimy na pająka to gwiazdy by się rozmazały i znikły, a pająk byłby ostry (tak do końca to się nie uda, bo wyciąg ma dość ograniczony zakres ruchu).

Jeśli jesteśmy z ostrością pomiędzy, to widzimy gwiazdy rozmazane i ozdobione rozmazanym obrazem pająka z lusterkiem wtórnym.

To tak pokrótce i w dużym uproszczeniu.

 

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)