Skocz do zawartości

Lornetka 10x50 dla turysty/amatora astornomii do 1200 złotych


fatal1ty93

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

proszę Was o pomoc w wyborze lornetki.


Opis:

1.Użytkownikiem będzie 27 latek z krótkowzrocznością -3,5 lewe oraz -2,75 prawe (prosta wada bez żadnych udziwnień).


2.Przeznaczeniem będą 2 typy obserwacji:

a. Obserwacje krajobrazowe podczas pieszych wycieczek górskich oraz

b. Obserwacje astronomiczne (będzie to mój pierwszy przyrząd do nauki nieba - zakup statywu po za niniejszym konkursem).

 

3. Obecnie posiadam lornetkę Tento 10x50 (made in USRR) o wadze ok 900 [g] i jest to właściwie jedyna lornetka z jaką miałem możliwość dłużnej styczności.

 

W wielu wątkach na forach astronomicznych jeżeli chodzi o lornetki 10x50 powielają się 2 propozycje:

a. Nikon 10x50 EX CF

b. Ecotone Kamakura 10x50 ZWCF (WP2)

Obie w kwotach od 700 do 900 złotych (wg stanu na styczeń 2021 r.)


Pytania:

1.Czy mają Państwo jakieś sugestie?

 

2.Którą z powyższych wybrać a jeżeli nie te, to którą? A może 12x56?

 

3.Czy powinienem rozważyć zakup, ale 2 lornetek (1 w góry a 2 typowo do celów astronomicznych)? Jeżeli chodzi o obserwacje w górach obecną lornetką to przyznaję, że waga i ogólne wrażenia są dla mnie akceptowalne - choć żeby była jasność chciałbym dostrzec dalej i więcej (np. będąc na Wielkiej Sowie/Kalenicy obserwować Śnieżnik w większej szczegółowości lub próbować w dobrych warunkach polować na Śnieżkę)


 

Nadmieniam, że w bliżej nieokreślonej przyszłości chciałbym zakupić teleskop pod warunkiem, że obserwacje przez lornetkę mnie na tyle wciągną (dlatego chciałbym lornetkę która da mi dużo podczas turystyki górskiej a jednocześnie na niej nauczę się nieba)


Mój budżet maksymalny to 1 200 zł za fabrycznie nowy egzemplarz. Dlatego taki, ponieważ chciałbym raz a dobrze kupić i cieszyć się latami z sprzętu.

 

 

Z góry dziękuje serdecznie za udzielone odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1200 zł to już fajny budżet, możesz pokusić się o Deltę Extreme / TS Marine 10x50, tylko one ważą już 1,5 kg, są za to pancerne i dają ładny obraz. Nieco niżej jakościowo, ale z mniejszą wagą będzie Kamakura lub Nikon Ex - to też dobry wybór.

Jeśli lornetka będzie bardziej turystyczna może pomyśl o parametrze np. 8x42, bardziej stabilnie z ręki. Jeśli więcej astro to 10-12x.

Pamiętaj, że nowr nie znaczy lepsze, zdziwiłbyś się co potrafi przesłac sklep, kilka dni temu dostałem nową 10,5x70 z porysowanym pryzmatem, rozkolimowaną, a do tego dziwne rzeczy się działy w tubusie.

IMG_09012021_082234_(960_x_1280_piksel).thumb.jpg.f4e1170735f9d866e3d1d0a600405ca7.jpg

 

W 90% przypadkach kupna online zawsze robię zwrot i wymianę na inny egzemplarz, aż do skutku, gdyż tak często przysyłają buble ?Jak masz możliwość kup sprawdzoną używkę ?

Edytowane przez dexter77
  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź

10 godzin temu, dexter77 napisał:

Pamiętaj, że nowr nie znaczy lepsze, zdziwiłbyś się co potrafi przesłac sklep, kilka dni temu dostałem nową 10,5x70 z porysowanym pryzmatem, rozkolimowaną, a do tego dziwne rzeczy się działy w tubusie.

 

W 90% przypadkach kupna online zawsze robię zwrot i wymianę na inny egzemplarz, aż do skutku, gdyż tak często przysyłają buble ?Jak masz możliwość kup sprawdzoną używkę ?

W świetle powyższego naturalnym pytaniem jakie należy postawić jest na co zwrócić uwagę i w jaki sposób przetestować nowo zakupioną lornetkę.

 

- Szukać Deltę Extreme czy TS Marine 10x50? Rozumiem, że to bliźniacze konstrukcje, różniące się wykończeniem? Którą wybrać? Na co zwrócić uwagę po otrzymaniu?

 

- Czy ktoś może miał do czynienia z lornetką Vortex Hurricane 10x50? Jak ją oceniacie?

 

- Czy zwiększenie budżetu do 1500 złotych ma sens? Czy dodatkowe 300 złotych pozwoli na zakup lornetki zauważalnie lepszej od wspomnianych Delta Extreme czy TS Marine 10x50?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, fatal1ty93 napisał:

Jak bardzo Delta Extreme / TS Marine 10x50 przewyższają Nikon 10x50 EX CF czy Ecotone Kamakura 10x50 ZWCF (WP2)?

Przewyższają jakością optyczną, lecz także (znacznie) ciężarem. Do turystyki się nie nadają, tym bardziej, że ustawianie ostrości mają indywidualne na każdym okularze. Do astro są bardzo dobre.

Mam dla Ciebie ciekawszą propozycję - Delta Optical Titanium 12x56 ROH. Silny instrument, niezły optycznie, przy tym lekki i nieduży. Zachwycił mnie, gdy oglądałem w salonie.

  • Thanks 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, fatal1ty93 napisał:

Jak bardzo Delta Extreme / TS Marine 10x50 przewyższają Nikon 10x50 EX CF czy Ecotone Kamakura 10x50 ZWCF (WP2)?

Tak bardzo że moim zdaniem warto dołożyć te pieniądze pod warunkiem że będzie to lornetka astronomiczna. To nie są lornetki turystyczne. Są duże, ciężkie i mają indywidualne ogniskowanie.  

  • Thanks 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, fatal1ty93 napisał:

- Czy ktoś może miał do czynienia z lornetką Vortex Hurricane 10x50? Jak ją oceniacie?

Tak ma taką nawet do sprzedania. Na sąsiednim forum opisałem jej porównanie względem właśnie Delty EXtreme 10x50:

https://astropolis.pl/topic/75210-lornetki-delta-optical-extreme-10x50-vs-vortex-hurricane-10x50/?do=findComment&comment=859872

Na tle bardzo udanego egzemplarza Delty Extreme 10x50, Vortexa Hurricane 10x50  w ocenie jakości obrazu umieszczam na 2 miejscu za tą Deltą, a Nikona EX 10x50 na 3 miejscu za Vortexem.

Tak Delta Extreme 10x50, czy też TS Marine 10x50 ( jako przykłady tzw. serii BA8) do astro super, ale uwaga trzeba faktycznie wybierać z kilku egz. bo miałem też w rękach takie egz. BA8  które był gorsze od Vortexa (tak z pamięci)

No i to co pisze Janko o innych systemach ustawiania ostrości też może mieć znaczenie - głównie w oglądaniu przyrody. Ja akurat lubię indywidualny system ustawiania ostrości - raz ustawiam ostrość osobno na prawym i lewym okularze i dla obserwowanych obiektów odległych od 40m do nieskończoności mam ostry obraz bez kręcenia czymkolwiek 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Nikona Ex, teraz mam Deltę Extreme. Delta daje o wiele lepszy obraz, w Nikonie nocne niebo było tak jakby "matowe", tutaj jest krystaliczne bez przekłamania, gwiazdy oddają fajnie kolory. Tylko tak jak zostało wspomniane - to ciężka lornetka. Do astro używam jej często na statywie.

Nie wiem czy jest sens iść wyżej niż wymienione BA8, potem masz np. Apm 10x50, a dalej kultowego Fujinona. Jednak jeśli nie masz doświadczenia to nie wyłapiesz różnic, a na pewno nie będą one dla początkującej osoby warte dopłacenia kilku (albo nastu) stów więcej. Od pewnego progu cenowego płacisz już za konkretne cechy optyki.

Pamiętaj, że pytasz na forum astro, nie bez powodu wymienione lornetki są tutaj wymieniane jako polecane. Na forach z innej dziedziny pewnie padną jako polecane zupełnie inne modele ?

Edytowane przez dexter77
  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzień dobry,

przepraszam że przez chwilę nie prowadziłem aktywności, jednak cały czas myślałem nad zakupem

 

W międzyczasie zakupiłem dwumiesięcznik Urania numer 6/2020, gdzie na 32 stronie zaczyna się artykuł pn. "Na dobry początek" właśnie o lornetkach do którego przeczytania zachęcam

 

Jak zostało zauważone jestem totalnym laikiem, a moje potrzeby są bardziej nastawione na turystykę, a nie na astronomię mimo tematyce szanownego forum

Z tego miejsca chciałbym podziękować wszystkim aktywnym za poświęcony czas

 

Ostatecznie wybiorę między:

a. Nikon 10x50 EX CF

b. Ecotone Kamakura 10x50 ZWCF (WP2)

c. Delta Optical Titanium 12x56 ROH

ze względu na wagę do ok 1 [kg]

 

Choć odpowiedzi na którą się zdecydować do tej pory nie znam odpowiedzi

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brałbym Nikona lub Kamakurę. Cokolwiek kupisz będziesz zadowolony, nie ma się chyba co już rozczulać ? 

  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też sie zastanawiałem długo co wybrać. 12x56 odrzuciłem od razu w czasie testów , ale między Nikonem a prawie 2x droższą DO 10×50ED zastanawiałem się długo.  Wybrałem Nikona, ale jeżeli to ma być też turystyczna to wybrałbym DO ED bo zdecydowanie ma mniejsze gabaraty. 

Screenshot_20210122-024304_Gallery.jpg

  • Thanks 1

SW ED80/600, GSO AZ4 ALT-AZ,SW HEQ5 PRO SynScan,

TS 5mn, ES 6.7 82*, TMB 7.5, ES 14 82*,Barlowa GSO ED 2x , EX 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzień dobry,

 

z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi

 

w poniedziałek przyszła do mnie lornetka - Nikon 10x50 EX CF

 

do niej zakupiłem też przejściówkę do statywu 1/4"

 

moje 1 wrażenie lornetki jest bardzo dobre

 

niniejszym temat można uznać za zamknięty, ponieważ naturalną kontynuacją tego wątku była by:

1) budowa/zakup żurawia

2) podstawowe/przydatne akcesoria do nauki nieba typu obracana mapa

a były już offtop

 

Jeszcze raz wszystkim dziękuję i pozdrawiam

Edytowane przez fatal1ty93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)