Skocz do zawartości

Otwarty Konkurs Astrofotograficzny - dyskusja


Jacek E.

Rekomendowane odpowiedzi

Rama czasowa konkursu moim zdaniem ogranicza to co byśmy chcieli i mogli pokazać. Ja za cienki jestem ale wiem że są tacy którzy fotografują np gwiazdy zmienne, wędrujące. Jak pokazać zjawisko które dzieje się np. na przestrzeni 2-5-10 lat? Czy na takie zdjęcie nie ma miejsca w konkursie?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lukost napisał:

Powtórzę to, co powiedziałem w ramach naszej wewnętrznej dyskusji w ramach rady forum - nie obawiałbym się, że początkujący nie zapunktują w jednolitym konkursie. Powiem tak - oprócz kilku liderów, których prace są zwykle na poziomie, hmm, wyjebanym w kosmos ;), spora część prac z konkursu "głównego" prezentuje poziom zbliżony do  "lepszego sortu " z bobasa (a zdarzają się i sporo gorsze).

Zdaje się, że nie wczytałem się dobrze w pierwszy post, bo odniosłem początkowo wrażenie, że ten wątek ma mieć charakter konsultacyjny, natomiast teraz widzę, że decyzje zostały już podjęte i nowy konkurs wejdzie w życie niezależnie od tego co kto tu napisze. A skoro tak, to pozostaje nam trzymać kciuki by materializowały się szanse a nie ryzyka. Oby faktycznie początkujący nie byli "marginalizowani" bo niektórzy mogli by się zwyczajnie zniechęcić. Jak to zawsze bywa życie zweryfikuje ?

Na koniec plus dla zarządzających, że informują o zmianach dużym wyprzedzeniem.

pozdrawiam,

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cyberboss napisał:

 

 

A ja osobiście uważam, że taki zapis nie wnosi żadnej wartości do konkursów (przynajmniej nikt nie był w stanie przytoczyć racjonalnych argumentów "za"), a potencjalnie zmniejsza ilość zgłaszanych do konkursu prac.

Poprawcie mnie, jeśli się mylę.

Pełna zgoda - dla mnie też ten zapis jest mocno ograniczający a w zasadzie nie wnoszący jakiejś wielkiej wartości dodanej - ja bym zrobił rok może półtora minimum żeby zdążyć dokończyć i zaprezentować projekty rozpoczęte w roku poprzednim.

5 godzin temu, Astrotuvoc napisał:

Powiedzmy sobie szczerze, na którą moją fotkę wystawioną w konkursie dla początkujących zagłosowalibyście gdybym stawał w szranki razem z kolegami @tayson.82 @wessel czy @Lukasz83 ? To oczywiście łączy się z punktem 3-cim jak zauważył słusznie kolega @Bodziok - panowie (i panie) - z czym mam startować do Was? Ze starym modyfikowanym Canonem 1100d i niutkiem 200/1000 na HEQ5? I może jeszcze SHO zacznę tym zestawem robić...

Zwróć uwagę czym jeszcze robiłem zdjęcia w zeszłym roku - najtańszy Newton 250/1200 za tysiaka na NEQ6 + jedna z tańszych kamer, którą używam do dzisiaj. Sprzęt to 30-40% sukcesu - reszta to doświadczenie operatora, kreatywność (nieszablonowe obiekty, zjawiska) i umiejętności obróbki żeby z tego co masz wycisnąć jak najwięcej.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprę Łukasza. Dobry ( czytaj drogi) sprzet to pewien komfort dla astrofotografa. Automat ostrości, automatyczna zmiana ostrości przy zmianie filtra, niezmienność punktu ostrości w funkcji temperatury, nienaganne prowadzenie montażu.....ale nic nie zastąpi inwencji operatora, jego pomysłu na zdjęcie i umiejętności obróbki. Wielokrotnie zachęcałem kolegów do odejscia od typowych obiektów - jak ja to nazywam - pocztówek - M 31, M 45, M 42 i pare inncyh eMek. A pomyśleć trochę, poszperać w necie pokombinować kadrem.... Dlaczego kawałek M 31 a nie NGC 206 albo M 110 ? I już jest jazda!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Zwróć uwagę czym jeszcze robiłem zdjęcia w zeszłym roku - najtańszy Newton 250/1200 za tysiaka na NEQ6 + jedna z tańszych kamer, którą używam do dzisiaj. Sprzęt to 30-40% sukcesu - reszta to doświadczenie operatora, kreatywność (nieszablonowe obiekty, zjawiska) i umiejętności obróbki żeby z tego co masz wycisnąć jak najwięcej.

 

2 godziny temu, wessel napisał:

Poprę Łukasza.

Oczywiście, że sprzęt to nie wszystko. Doświadczenie, umiejętności, chęci, cierpliwość i zaangażowanie są w stanie skompensować w znacznym stopniu słabszy sprzęt. Ale konkurs dla amatorów dawał dodatkową motywację do zaprezentowania fotki na forum czy publikacje w Astronomii. Jeśli wrzucimy wszystko do jednego worka, ciężko będzie uznać, że konkurs promuje "młode" talenty.

Edytowane przez pavelm
  • Like 1

SW 150/750, EdgeHD 8", QHY163M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Bodziok napisał:

Zdaje się, że nie wczytałem się dobrze w pierwszy post, bo odniosłem początkowo wrażenie, że ten wątek ma mieć charakter konsultacyjny, natomiast teraz widzę, że decyzje zostały już podjęte i nowy konkurs wejdzie w życie niezależnie od tego co kto tu napisze. A skoro tak, to pozostaje nam trzymać kciuki by materializowały się szanse a nie ryzyka. Oby faktycznie początkujący nie byli "marginalizowani" bo niektórzy mogli by się zwyczajnie zniechęcić. Jak to zawsze bywa życie zweryfikuje....

Nie jest tak do końca, że wszystko jest już uklepane. Za pomysłem połączenia obu konkursów stała głównie chęć uproszczenia procesu i odciążenia obu opiekunów od mozolnego i podatnego na błędy liczenia i sprawdzania głosów. Ale obawy o utratę głosów obecnych uczestników konkursu dla początkujących są dla mnie jak najbardziej zrozumiałe.

6 godzin temu, pavelm napisał:

Oczywiście, że sprzęt to nie wszystko. Doświadczenie, umiejętności, chęci, cierpliwość i zaangażowanie są w stanie skompensować w znacznym stopniu słabszy sprzęt. 

Dokładnie tak. Astrofotograficzny wynik to trójkąt zależności: budżet, umiejętności i poświęcony czas. Nadmiar jednego może w pewnym stopniu rekompensować niedobór innego, ale nie w stu procentach. Łukasz wcześniej napisał, że sprzęt to 30-40% sukcesu, podobnie można napisać, że umiejętności to kolejne 30-40% sukcesu. Sęk w tym, że ta zależność nie jest prosta, bo jak mamy 5% sprzętu albo 5% umiejętności, to nie zostaje nam wcale 75% wyniku? Każdy element się liczy, i trzeba samemu identyfikować i rozwiązywać swoje problemy.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, jolo napisał:

Nadmiar jednego może w pewnym stopniu rekompensować niedobór innego, ale nie w stu procentach.

Ja bym nawet był skłonny powiedzieć, że nadmiar jednego może czasem przeszkadzać ? Np. gdy przesiądziemy się z Taira i canona na full zestaw z kamerą mono to raczej nic dobrego z tego nie będzie ? Wybaczcie ten mały offtop.

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w większości działania człowiek związanego z techniką - dobry sprzęt lepiej sprawdza się w rękach doświadczonych. Znam przypadki, kiedy kolega zasobny finansowo kupił sprzęt z górnej półki ( z montażem ASA włącznie) za ca. 60-70 k zł i nie potrafi zrobić nim najprostszej fotki przez rok. Dlaczego? Bo do tej pory robił tylko szerokie kadry na nieruchomym statywie. Nie znam natomiast przypadku odwrotnego - że greenhorn od razu robił fotki sprzętem z górnej półki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracajac do meritum.... i limitu terminu.

Przykład: Konkurs AstroCamera 2020 - laureat ze zdjeciem z "Date: 55 nights, January to July 2015". Zdecydowanie pełen szacun dla autora za determinacje, ale czy na pewno tego TU chcemy?  Zdjęcia sprzed 3-4-2 lat?

 

Oczywiscie rozumiem wartosciowy projekt rozpoczety kilka lat temu - na to powinien byc punkt regulaminu dopuszczajacy odstepstwo od limitu iluśtam miesiecy - ale akapit powyżej to nie moj styl.

  • Like 2

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętacie ostatnie zjawiskowe zdjęcia Wenus Łukasza przedstawiające różne fazy tej planety - bardzo chciałbym widzieć takie i podobne zdjęcia w konkursie i wydaje mi się, że w regulaminie powinien znaleźć się zapis który by umożliwiał dodanie do konkursu zdjęć, do których wykonania był wymagany dłuższy okres czasu, stanowią ciągłość projektu i nie były wcześniej wystawiane do konkursu (lub nawet publikowane) 

  • Like 3

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
W dniu 16.10.2020 o 20:13, cyberboss napisał:

Ten zapis istnieje już w dotychczasowych konkursach, ale nigdy nie rozumiałem sensu jego istnienia. Ktoś mnie oświeci?

 

W dniu 16.10.2020 o 20:52, jolo napisał:

Głównym powodem było to (o ile dobrze pamiętam), żeby autorzy do konkursu nie wstawiali prac historycznych, ale raczej żeby prace były wykonane przynajmniej w okolicach czasowych poszczególnych edycji konkursu. Zapis ten niestety eliminuje z konkursu potencjalnie atrakcyjne prace, do których materiał zbierany jest przez dwa i więcej sezonów. Ale regulamin jest taki sam dla wszystkich ?

 

Limit 6 miesięcy jest myślę do przemyślenia w następnej edycji konkursu (ponieważ nie zakładam, żeby ktoś zgodził się na zmianę zasad w trakcie trwania tegorocznej edycji).

Limit ten uniemożliwił mi zgłoszenie tych dwóch prac:

988857694_Ukad_Soneczny.thumb.png.eab1285941c05407e24d4e4f8f63b9fe.png

Powyższe zestawienie to rok systematycznej pracy. Tutaj ponadto nie został spełniony warunek zachowania skali. Jak wiadomo Słońce jest przeskalowane.

Drugi projekt to zestawienie zdjęć z opozycji i generalnie ubiegłorocznego sezonu marsjańskiego.

Mars.thumb.png.924d6c4fc72c9adba9fd558aa7a4fbec.png

  • Like 2
  • Thanks 1

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)