Skocz do zawartości

Wiedźma vol 2


Rekomendowane odpowiedzi

W niedzielę popełniłem IC 2118 Canonkiem 200 mm, wyszło tak sobie: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/25050-ic-2118-głowa-wiedźmy/

W poniedziałek użyłem Samyanga 135 mm (40 klatek po 180s, f/2.8) i jest chyba ciut lepiej, choć do ideału wciąż sporo brakuje.  

1279763816_wiedzmasamy.thumb.jpg.bae3b4768e53ce57fd79d4ee24367680.jpg

Mam krótkie ekspozycje na M42 i może coś podziałam z tym przepalonym centrum, niemniej nawet przy 30 sekundach na f/2.8 ten obszar jest jasną plamą. 

Niestety złapałem tylko dwie godziny materiału, bo sesję mogłem zacząć dopiero o 22, a po północy Orion dość mocno obniżył swe loty nad horyzontem, wszedł w strefę LP (co widać w dole kadru, po prawej szczególnie) i trzeba było kończyć.  Zmarzłem, bo mróz był dwucyfrowy.  Jednym z celów było złapanie tej "przedłużki" na południe od samej Glowy, co się z grubsza udało. Podziwiam kolegów, którzy z takiej ilości klatek potrafią wyciągnąć sporo więcej. 

Miłego oglądania, można krytykować, a jeszcze lepiej doradzać co poprawić (prócz większej ilości materiału). ?

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miotła fajna, niewymuszona. Chyba trochę niebieski za mocno wytargałeś, bo nawet mniejsze błękitne gwiazdki są lekko "utopione" w otoczkach.  Centrum M42 jest ultra jasne, można zejść niżej z ISO żeby mieć większy zakres dynamiki, albo robić mocno krótkie. Potem na spokojnie się poskłada ? 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, z tym że to głowa, nie miotła. ?

Fakt, niebieskiego wypada nieco zdjąć, zresztą zamierzam podejść jeszcze raz do obróbki, z uwzględnieniem podmiany centrum M 42. Zrobiłem 10 ekspozycji po 30 s na ISO 1600, ale i tak jest tam za jasno, trzeba będzie faktycznie zejść na niższe ISO. Jak zestackowałem te krótkie klateczki wyszło coś takiego:

 261891867_orion30.thumb.jpg.020cde422b1b679dbbb3e00f1335c6a4.jpg

Obrazek taki, hmm,  bliższy wizualowi, dobrze oddaje różnice w jasności poszczególnych obiektów w kadrze. ?

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrzeźbiłem jeszcze wersję light (mniej ciągniętą i delikatnie tylko odszumioną), na której przećwiczyłem proces podmiany prześwietlonych partii obrazu (czyli M 42/43). Na razie wyszło trochę nieudolnie, ale cały czas się uczę. ? Niestety ze ścisłym centrum nic się nie dało zrobić.

1942100266_wiedzmalightpopr.thumb.jpg.8f5ec3b86fe92a5e218a7d172ab2245c.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, lukost napisał:

Dzięki, z tym że to głowa, nie miotła. ?

Fakt, niebieskiego wypada nieco zdjąć, zresztą zamierzam podejść jeszcze raz do obróbki, z uwzględnieniem podmiany centrum M 42. Zrobiłem 10 ekspozycji po 30 s na ISO 1600, ale i tak jest tam za jasno, trzeba będzie faktycznie zejść na niższe ISO. Jak zestackowałem te krótkie klateczki wyszło coś takiego:

 261891867_orion30.thumb.jpg.020cde422b1b679dbbb3e00f1335c6a4.jpg

Obrazek taki, hmm,  bliższy wizualowi, dobrze oddaje różnice w jasności poszczególnych obiektów w kadrze. ?

Tak faktycznie blizej wizualowo ?Rozumiem, że to też 135 mm tylko bez cropa?

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)